Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

2 minutes ago, MocaVukotic said:

Ma ne bi arg prosla nista bolje, i ovi su igrali za italijane i spance (di stefano) pa su se zabari brukali 1962 (imali su i altafinija pored sivorija i maschia)

 

 

Siguran sam da znas kako je Italija ispala 1962. U prvom mecu su igrali nereseno sa Nemcima, a u drugoj su izgubili u najskandaloznijoj utakmici od domacina, koja i nije bila utakmica nego obicna tuca. Posle te utakmice su izgubili sansu da se plasiraju dalje. Bio je to dobar tim, a prava bruka i sramota je usledila nakon 4 godine. A Di Stefano je '62 em bio veoma star em nije odigrao ni minut na prvenstvu zbog povrede.

 

Slazem se da Argentina ne bi prosla mnogo bolje zbog neiskustva protiv Evropljana, ali se bar ne bi onako obrukali. Pocistili su ih kao amatere u Svedskoj. 

Link to comment

Da ali vredi mišljenje da je navala '57 dotad ubedljivo najtalentovanija: Sivori, Maskio, Angelilo, Kruz, Korbata...kad su ovi otišli za Italiju (i mislim golman Domingez za Real M.), ostaje Korbata kao lider ekipe, inače teški alkoholičar

Edited by dillinger
Link to comment
2 minutes ago, Meazza said:

 

Siguran sam da znas kako je Italija ispala 1962. U prvom mecu su igrali nereseno sa Nemcima, a u drugoj su izgubili u najskandaloznijoj utakmici od domacina, koja i nije bila utakmica nego obicna tuca. Posle te utakmice su izgubili sansu da se plasiraju dalje. Bio je to dobar tim, a prava bruka i sramota je usledila nakon 4 godine. A Di Stefano je '62 em bio veoma star em nije odigrao ni minut na prvenstvu zbog povrede.

 

Slazem se da Argentina ne bi prosla mnogo bolje zbog neiskustva protiv Evropljana, ali se bar ne bi onako obrukali. Pocistili su ih kao amatere u Svedskoj. 

Znam sve o bici za santiago, ok mozda je bruka prejaka rec, svejedno nisu bili na visokom nivou.

 

@dillinger

Verovatno da jeste, tu negde sa la makinom, no arg izrasta u top repstaciju tek sa menotijem krajem 70ih.

 

Angelillio npr, nosio je inter 50-ih godinama, bio najbolji strelac lige par puta itd

Link to comment

Tim koji '57 i '59 uzme Kopu pored onakvog Brazila je sve samo ne...neozbiljan. Čisto kao ŠBBKBB da su imali sve te igrače, bili bi itekakav konkurent

Za Švedsku 58 izvukli su i neke penzionere i stvarno stoji u nizu svedočanstava da su se ozbiljno opijali na prvenstvu. Plus, jbg, bili su u jakoj grupi, sa Nemcima i Čehoslovacima.

Edited by dillinger
Link to comment

Meni je jace pitanje sta bi radili Svedjani pedesete da su bili manji idioti u savezu i dozvolili profesionalcima da igraju. Sa amaterima su dosli do treceg mesta, a imali su strasne profesionalce koji su harali Italijom. Dve godine pre toga uzeli su zlato na Olimpijadi u Londonu sa najjacim timom, posle cega su se rasuli po Evropi. Za Argentince ne mislim da je bilo realno da udju u finale ni sa Sivorijem, dok za Svedjane mislim da bi lagano usli i verovatno pobedili sa svim onim talentom. 1954 bi se nosili i sa Madjarima IMO. Tek 58 su im dozvolili da igraju, kad su Lidholm i Gren bili matori, a Nordal zavrsio karijeru. Usli su u finale, doduse kao domacini, sa Skoglundom kao najvecom zvezdom (uz Genta najbolje levo krilo na svetu). 

Edited by Meazza
Link to comment

Slicno pitanje vazi i za jugoslaviju od kraja 50-ih do pocetka 70-ih, gde ti ne racunas na neke stvarno velike igrace jer su otisli preko, a u najboljim godinama. Otuda i ta susa u rezultatima u periodu 1962-1974

Link to comment

Koji su to igraci falili nasoj reprezentaciji u kvalifikacijama za 1964 i 1966 npr

Ok Sekularac, ali on je kaznjen jer je nokautirao sudiju, nije otisao preko

 

Edited by Glass Joe
Napoleon watching the fire of Moscow from the walls of the Kremlin
Link to comment
37 minutes ago, Meazza said:

Ali evropsko finale? 

Promasili smo dva mundijala i dva euroa, sto je za jugu do tada bilo nezamislivo. Pricali smo o 68, mali zastoj na strmoj liniji neuspeha

Link to comment
5 minutes ago, Glass Joe said:

Koji su to igraci falili nasoj reprezentaciji u kvalifikacijama za 1964 i 1966 npr

Ima ih.. Recimo zebec je otisao preko 1961, a igrao je jos 4-5 godina u nemackoj, ne znam za 1966, umoran sam, mrzi me da kopam, ali recimo skoblar je otisao 1967 i zavrsio rep. karijeru, nismo ga imali u kvalifikacijama za meksiko, a on zlatna kopacka evrope...

 

Sekularac je zavrsio 1966 u 29. godini

Link to comment

Zebec je otisao preko jer je napravio veliko sranje ovde, u kafanskoj tuci umalo nije ubio coveka, izgubio je i oficirski cin i da nije pobegao iz zemlje fasovao bi robiju, tako da je on zavrsio sa reprezentacijom iz istog razloga kao i Seki. Skoblar nas je i odveo na to EP svojim golovima protiv nemaca, a igrao je u to vreme u inostranstvu

Link to comment

Post ima smisla posle 68, falili su pored Skoblara i Vasovic, Takac, Galic, bekovski tandem Durkovic-Jusufi mogao je jos da gilja...

Link to comment
On 21.7.2020. at 19:41, Meazza said:

Ja sam, priznajem, samo izguglao i prekopirao prvi rezultat. Daj neki bolji izvor da vidimo.

 

nemam izvor. za te stvari verovatno ne postoji pouzdan izvor. :D

Ali bitnije stvari servirane na tacni. Do sada je tačno 145 ljudi trčalo 100 metara brže od 10 sekundi. 3 iz Evrope, 5-6 iz Azije, 1 iz Australije, svi ostali su iz Afrike.  Od njih 135 koji su iz Afrike samo Frankie Fredericks i još njih možda 5-6 nije iz Zapadne Afrike nego su dole sa juga. Znači, oko 130 od 145 najbržih ljudi na planeti je poreklom iz tog relativno malog dela sveta. Njih 130 je raštrkano na 4-5 kontinenata, ne postoji neki skriveni razlog tipa sprint je nacionalni sport u Jamajci, pa su oni zbog toga brži od ostalih. Ovde je prosto očigledno da su oni brži od svih ostalih zbog genetskih predispozicija. Brži su na 100 metara, brži su na 50, brži na 10, a i na 2 metra. Više skaču, dalje skaču, jače udaraju itd itd. Za sve gde je potreban eksplozivan mišić, oni to rade bolje. To nije nikakav obrnuti rasizam, to je prosto tako.

 

Tvoj argument je bio da te fizičke osobine nisu dovoljne i nisu presudne u fudbalu. To je sve ok, to važi i za košarku i sve druge sportove. Sprint je bazični sport gde nema mnogo mudrovanja, ili si brz ili nisi. Nisu potrebni nikakvi drugi skollovi kao u drugim sportovima. Ali ti skillovi su po globusu raspoređeni ravnomerno. I onda nas to dovodi do toga da fizikalije daju taj edge i one odlučuju ko će da bude najbolji. Kad se poklopi kod jednog igrača taj gen iz zapadne afrike i svi specifični skillovi iz nekog određenog sporta onda dobijemo Michael Jordana, Magica, Kobe Bryanta, LeBrona, Jerry Ricea, Adrian Petersona, LaDanian Tomlinsona, Calvina Johnsona ili Pelea, Ronalda, Ronaldinha...


Ti se uhvatio zlatne lopte gde je cut-off brutalan, 3 najbolja igrača od pola miliona, milion ili već koliko ima profi igrača širom sveta. Ono, možemo i tako da posmatramo stvari, ali onda će argument biti top na all time listi gde 3 mesta zauzimaju Pele, Ronaldo i Ronaldhino, a beli neka se dogovore koga će da stave na preostala 2 mesta, imaju Maradonu, Mesija, Ce Ronalda, Krojfa... :)

Ali to je pogrešan način da se donose zaključci. Ajde da vidimo listu od 100 najboljih igrača u sezoni. 1992 je na toj listi bilo recimo 8 ili 12 crnih igrača, a u 2019 ih je 30 ili 40. Ako to nije pokazatelj koji je trend u fudbalu, onda ne znam šta jeste.


Eksplozivnost je keva. Vertical je postao kao neki meme ovde na ppp forumu, a mnogo ljudi ne kapira o čemu se radi. NFL ne testira igračima vertical i broad jump da bi znali koliko oni mogu da se odlepe od zemlje ili koliko mogu da skoče u dalj. Briga ih za to, ali ti podaci im daju pokazatelj vertikalne i horizontalne eksplozivnosti koju imaju u lower bordy. NBA (a posebno odbojkaše) više zanima i sama ta komponenta visine kod vertical jumpa, ali ta testiranja bi mnogo koristila i u našem fudbalu, tenisu, vaterpolu i ostalim sportovima koji na prvi pogled nemaju nikakve ili skoro nikakve veze sa verticalom.

 

Što se tiče same visine, Zapadna Afrika nema neku specijalnu visinu. Već smo pričali kako je u NBA u poslednjih 20 godina većina najviših igrača došla iz FIBA, uglavnom iz Evrope. Dužina je već drugi par opanaka. Wingspan im je sigurno značajno veći nego kod Evropljana.

Na istoku Afrike imaju možda i jači lenght, možda čak i jaču visinu (Manute Bol i njegov sin su beše iz Somalije ili ) ali oni nemaju kompletan size, fali im masa. I zato nemaju eksplozivnost. Zapadna Afrika isporučuje whole package i zato su najbolji u sportu.

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...