Jump to content
IGNORED

Istorija fudbala


Meazza

Recommended Posts

21 minutes ago, omiljeni said:

 

Ali to je pogrešan način da se donose zaključci. Ajde da vidimo listu od 100 najboljih igrača u sezoni. 1992 je na toj listi bilo recimo 8 ili 12 crnih igrača, a u 2019 ih je 30 ili 40. Ako to nije pokazatelj koji je trend u fudbalu, onda ne znam šta jeste

 

 

Koju listu si to gledao?

Link to comment
22 minutes ago, omiljeni said:

 

Ti se uhvatio zlatne lopte gde je cut-off brutalan, 3 najbolja igrača od pola miliona, milion ili već koliko ima profi igrača širom sveta. Ono, možemo i tako da posmatramo stvari, ali onda će argument biti top na all time listi gde 3 mesta zauzimaju Pele, Ronaldo i Ronaldhino, a beli neka se dogovore koga će da stave na preostala 2 mesta, imaju Maradonu, Mesija, Ce Ronalda, Krojfa... :)

 

 

Ronaldinjo u prvih tri. :lol: 

 

Link to comment
29 minutes ago, omiljeni said:

 

 

Ali bitnije stvari servirane na tacni. Do sada je tačno 145 ljudi trčalo 100 metara brže od 10 sekundi. 3 iz Evrope, 5-6 iz Azije, 1 iz Australije, svi ostali su iz Afrike.  Od njih 135 koji su iz Afrike samo Frankie Fredericks i još njih možda 5-6 nije iz Zapadne Afrike nego su dole sa juga. Znači, oko 130 od 145 najbržih ljudi na planeti je poreklom iz tog relativno malog dela sveta.

 

 

Cekaj malo, cekaj malo. Poreklom iz Afrike ili bas iz Afrike? Koliko tu ima crnaca iz Amerike, a koliko Afrikanaca?

 

 

Quote

nemam izvor. za te stvari verovatno ne postoji pouzdan izvor. :D

 

Aha, ne postoji pouzdan izvor. Zasto ne napises nesto na Vikipediji i objasnis im da grese?

Link to comment

Nasao sam. Od svih koje zoves Afrikancima, samo njih 14 je iz Zapadne Afrike. Osmoro ih je iz Juzne ili Istocne Afrike.

 

Poredjenja radi, samo iz Kanade ih ima 5. Cak 6 iz Trinidada i Tobaga, 20 iz Jamajke i 57 iz USA. (10 iz UK.) U USA ima 42 miliona crnaca, dok samo jedna Nigerija ima 206 miliona ljudi. Ocigledna je dominacija upravo severnoamerickih crnaca u odnosu na celu Afriku, da li iz ekonomskih ili mozda nekih drugih razloga.

 

Kad vec insistiras da pricamo o stvarima koje se ne potenciraju u pristojnom drustvu: da li ti je palo na pamet da postoji razlika izmedju populacije Afrike i crne populacije Amerike koja ima veze sa selekcijom ljudi koji su odvodjeni da provedu zivot kao robovi, kao i sa jednom uzasnom visevekovnom praksom:

https://en.wikipedia.org/wiki/Slave_breeding_in_the_United_States

Edited by Meazza
Link to comment

In 1971, African-American sociologist Harry Edwards wrote: "The myth of the black male's racially determined, inherent physical and athletic superiority over the white male, rivals the myth of black sexual superiority in antiquity."[31] Later in 2003, in The Journal of Blacks in Higher Education, the JBHE Foundation published an article where they pushed back against this idea of a “black gene” leading to black superiority in athletics, a concept referred to here as “Racist Theory”. The JBHE contended that “If there is a “black gene” that leads to athletic prowess, why then do African Americans, 90 percent of whom have at least one white ancestor, outperform blacks from African nations in every sport except long distance running?” [30]

Link to comment

Ma koja selekcija bre, uzmu bukvalno celo selo, natrpaju na brodove i odvezu u Brazil, Karibe ili USA. Imaš oblasti u Zapadnoj Africi gde je i preko 50-75% populacije odvedeno u roblje.

 

i imaš više od 14 njih koji su rođeni u Zapadnoj Africi.:)

Obikwele trči za Portugal, ali je iz Nigerije. Ovi što trče za Katar, rekorder Norveške je rođen u Gambiji itd itd

Link to comment
5 minutes ago, Meazza said:

In 1971, African-American sociologist Harry Edwards wrote: "The myth of the black male's racially determined, inherent physical and athletic superiority over the white male, rivals the myth of black sexual superiority in antiquity."[31] Later in 2003, in The Journal of Blacks in Higher Education, the JBHE Foundation published an article where they pushed back against this idea of a “black gene” leading to black superiority in athletics, a concept referred to here as “Racist Theory”. The JBHE contended that “If there is a “black gene” that leads to athletic prowess, why then do African Americans, 90 percent of whom have at least one white ancestor, outperform blacks from African nations in every sport except long distance running?” [30]

 

:lolol:

 

zašto onda 100% belci ne mogu ni da zapnu? samo trojica su trčala ispod 10 sec. Oni svi imaju bar jednog belog pretka

A u Nigeriji, Senegalu ili Obali Slonovače je bavljenje sportom, sprintom naročito, prva opcija u životu. Roditelji po ceo dan samo razvoze klince na sprinterske treninge, pa onda na časove klavira i latinskog.

 

Link to comment
10 minutes ago, omiljeni said:

Ma koja selekcija bre, uzmu bukvalno celo selo, natrpaju na brodove i odvezu u Brazil, Karibe ili USA. Imaš oblasti u Zapadnoj Africi gde je i preko 50-75% populacije odvedeno u roblje.

 

i imaš više od 14 njih koji su rođeni u Zapadnoj Africi.:)

Obikwele trči za Portugal, ali je iz Nigerije. Ovi što trče za Katar, rekorder Norveške je rođen u Gambiji itd itd

 

Da li ih ima 14 ili 17 nije toliko bitno.

 

Sto se tice selekcije, jedno je kad kidnapuju ljude u Africi, a nesto sasvim drugo ko od njih uspe da prezivi u surovim ropskim uslovima. Nazovimo stvari pravim imenima, ljude su jednostavno tretirali kao zivotinje, ubijali su ih bez trunke grize savesti, slabi nisu opstajali i nisu mogli da imaju potomstvo. Gazde i dobri domacini iz pakla koji vode racuna o svom gazdinstvu. 

Link to comment

pa da, a ovi što su ostali u Gvineji ili Gambiji su uživali u blagostanju, pa su se ulenjili, udebelili i zbog toga su sada spori.

odvođeni su tamo da rade na plantažama trske, pamuka i ostalih sranja, a ne da bi pravili all-american tim i ako misliš da je neko ubijao svoju imovinu eto tako, samo zato što  nema idealne measurements za football ili basket, onda se grdno varaš.

 

ovo što ti pričaš može da radi neko samo ko je totalno delusional :D

Link to comment
6 minutes ago, omiljeni said:

 

:lolol:

 

zašto onda 100% belci ne mogu ni da zapnu? samo trojica su trčala ispod 10 sec. Oni svi imaju bar jednog belog pretka

A u Nigeriji, Senegalu ili Obali Slonovače je bavljenje sportom, sprintom naročito, prva opcija u životu. Roditelji po ceo dan samo razvoze klince na sprinterske treninge, pa onda na časove klavira i latinskog.

 

 

Aha, sad odjednom socijalni razlozi mogu da objasne ogromnu razliku u statistici. Nisi tako pricao kad sam ja iznosio slican argument.

 

Pusti sad belce. Evropskim fudbalom ne dominiraju crnci, not by a long shot. Spisak iz 1992, ako si uzeo to sto mislim da si uzeo, ukljucuje samo igrace iz Evrope, zlatna lopta tek od 1994 ukljucuje igrace iz celog sveta, tako da ti je zakljucak baziran na toj listi pogresan. Zatim ono sto si pricao za crnce u Spaniji sam proverio i nije tacno.

 

Ti si tvoju teoriju izgradio ne na zapadnoafrikancima, vec na severnoamerickim crncima. Zapadnoafrikanaca kao prvo ima malo da bi osvojili svet fudbala, kao drugo oni nisu fizicki toliko dominantni kao sto su to Afroamerikanci. 

 

Sto se tice wingspana i verticala, pusti to. U fudbalu je lopta na zemlji, ruke ti ni za sta ne trebaju. Medjutim, interesantno da su igraci koji najvise golova postizu glavom velikom vecinom belci (90% ako ne i vise).  

Link to comment
3 minutes ago, omiljeni said:

pa da, a ovi što su ostali u Gvineji ili Gambiji su uživali u blagostanju, pa su se ulenjili, udebelili i zbog toga su sada spori.

odvođeni su tamo da rade na plantažama trske, pamuka i ostalih sranja, a ne da bi pravili all-american tim i ako misliš da je neko ubijao svoju imovinu eto tako, samo zato što  nema idealne measurements za football ili basket, onda se grdno varaš.

 

ovo što ti pričaš može da radi neko samo ko je totalno delusional :D

 

Oni sto su ostali u Gambiji su za pocetak mogli da se zene i udaju za koga oni hoce i niko to nije mogao da im zabrani. 

 

Pokusavas da banalizujes argument, haha, lol, tad nije postojala kosarka i nije postojao football, znaci nije bilo ni slave breeding-a. Kao da sam ja napisao da su oni zbog fudbala i kosarke tako postupali sa robovima.

 

Kad smo kod delusional thinkinga, deder obrazlozi ono sto si napisao za Ronaldinja, da je u prvih tri u istoriji, voleo bih da mi objasnis kojom vudu magijom moze da se smatra boljim od Mesija.

Link to comment

Naravno da ekonomsko-socijalni faktori imaju uticaj koji je popriličan, ali ti pokušavaš sve da objasniš preko njih i onda to dovodi do komičnih teorija.

U NBA 80% igrača su crnci, to je zato što su robovlasnici vršili sofisticiran genetski inženjering i ubijali bebe koje nemaju dobar skok šut i crossover. njih kvantitet robova nije mnogo zanimao, samo kvalitet.

U Engleskoj ima 3% crnaca, a čine im 50% reprezentacije...to je zato što oni nemaju playstation. U Francuskoj crnci čine 5-6% populacije i 50% fudbalske repke...ali smislićemo i za to neki razlog. recimo, bela deca igraju samo šah i riziko.

Ti slobodno nastavi da smišljaš potencijalne razloge, ali trebao bi da znaš da postoje naučni radovi koji objašnjavaju zašto je mišić ljudi iz Zapadne Afrike jači i eksplozivniji, i kako im to donosi prednost u sprintu i 95% drugih sportova.

Isto tako, postoje i naučne studije koje objašnjavaju zašto Istoku Afrike niko ne može ni pera da odbije kad se priča o trčanju na srednjim i dugim prugama.

Geni su užasno bitni, nije to nikakav rasizam ako se to izgovori. I ovi iz Kleka su neuporedivo bolji za odbojku ili košarku od ovih iz Niša. Nije neki robovlasnik vršio sofisticiran genetski inženjering, nego su samo zašli po Trebinju, Nevesinju ili Bileći, natovarili ih na voz i to je bila sva mudrost.

 

Ronaldinjo meni najbolji od svih koje sam gledao, ali nije mi problem da dam prednost Peleu.  U tvojim ćitapima je peti, ali i dalje je u top5, a o top5 se govorilo.

Edited by omiljeni
Link to comment

Ma kakav crni Ronaldinjo u prvih 5 u mom citapu. :D 

 

Crnci u FRA i ENG repkama su isto sto i Albanci u Svajcarskoj repki. Bukvalno isti procenti, bilo to tebi smesno ili nebulozno ili ne. Mozes da probas da odgovoris na to ili da nastavis da preskaces, tcoja stvar.

 

Necemo se ocigledno sloziti nikad i bolje da batalimo. Odnosno mozda tek onda kad crnci zaista preuzmu fudbal, sto cu rado priznati ako se desi jer ce biti svima, pa i meni ocigledno. Danas to nije slucaj i stvari su decenijama iste. Naveo sam ti cifre, a one ne lazu, kad se cifre promene onda mi se javi i zalepi ovde crno na belo. Ne verujem da je fudbal uporediv sa USA sportovima i ne verujem da mozes da pretpostavis do koje mere je to slucaj. Mogao bi da me razuveri samo neko ko izuzetno poznaje, prati i razume fudbal i to potkrepi solidnim dokazima poput onih spiskova koje sam ja prilozio.

Edited by Meazza
Link to comment

Pa da, isto je biti crnac u FRA ili ENG i Albanac u Švici. Procenti su jednaki. Još da nekako izjednačimo i to što ovi sa crncima igraju 1/2 finale ili osvoje, a ovi sa Albancima jedva prođu grupu i biće sve super. Švajcarska je uvek bila C ili D divizija u fudbalu i kad god su bar nešto uradili to je bilo jer su ih vukli imigranti. 90ih su to bili Turci, a sad su Albanci.

btw pogledaj sad sastav Švajcarske, imaju duplo više crnaca nego Albanaca :fantom: Mvogo, Akanji, Moubandje, Mbabu, Fernandes, Sow, Embolo...

 

100 metara...posle bojkota u Moskvi, od LA do Rija su svi OI finalisti poreklom iz Afrike i samo Frenkie Fredericks i još jedan iz JAR nisu iz Zapadne Afrike.

To je 9 igara, period od 30-40 godina. U tim finalima je nastupilo 72 takmičara. I 70 ih je iz tog relativno malog regiona. Reći da oni nisu dominantni u sprintu je ludost.

 

Spiskove iz 1992 i 2019 nisam nigde tražio gledao, pišem po osećaju i brojeve navodim otprilike, čisto kao ilustraciju. Ali verovatno nisam mnogo promašio.

1992 sam izabrao jer mi pao na pamet panini album. ne mogu da se setim da li je bilo više od 10 crnaca unutra na tom EURO-u. 4-5 u Holandiji, 3-4 u FRA, Martin Dahlin, Ian Right i Barnes. Na sledećem EURO će ih toliko biti samo u jednom timu. Da li je bio još neki igrač u Evropi, a da se njegova repka nije plasirala na Euro? Možda u Portugalu neko, ali

Ko je bio dobar crni igrač van Evrope? Brazil tad nije imao mnogo crnaca. Romario, Aldair i ja se ne sećam više nikoga iz tog perioda. Mazinho i još par njih koji su igrali 1994 su možda već 1992 bili super igrači, ali ja se ne sećam gde su igrali. Ko je još mogao biti iz Južna Amerike? Kakav je bio Asprilja u 92?

Iz Afrike je bio Abedi Pele, Weah i možda još neko iz Kameruna ili Nigerije. plafon 10ak igrača je moglo da se svrsta u top100

 

Liverpool koji trsi sve odreda ima 7 crnaca u prvih 11. O čemu da pričamo dalje.

 

squad-188-600x429.jpg

 

I sve to tako je već decenijama? Jednako i ništa se nije promenilo?

Brt, ne znam šta bih ti rekao. :D

 

 

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...