Jump to content
IGNORED

Španija i Katalonija


Lord Protector

Recommended Posts

To... što je to objektivno jedna od najboljih regija za život na planeti Zemlji ne znači da se oni tako osećaju.

 

 

:lolol:

 

Dobro. Katalonci zapravo nemaju nikakvu zelju da se otcepe ali Pucdemon skrece paznju sa gorucih problema. Hajde, neka ti bude.

Link to comment

Evo i novinar El Paisa britanskog porekla John Carlin dobio otkaz zato što je u tekstovima, pa hajde da kažem, ukazivao na tu aroganciju Madrida prema Kataloncima. Pre nekoliko dana je za Times objavio članak pod naslovom:

 

Catalan independence: arrogance of Madrid explains this chaos

 

Svoj poslednji tekst za El Pais objavio je prošle srede. Evo par zanimljivih delova:

 

 

 

 

 

Pre Carlina je još nekoliko dopisnika otišlo iz El Paisa zbog cenzure (ili uređivačke politike, kako ko voli)

 

El Pais se bas srozao, ja citam navijacku La Vanguardia, ali kvalitet nije los.

Link to comment

Nisam to napisao ali dobro, stvarno nemam živaca da se dopisujem sa tvojim doskočicama

 

 

Zabole me za državni suverenitet kao takav, ja ne podnosim lokalne/reigonalne političke elite koje u nemogućnosti pronalaženja rešenja za realne probleme glasačima nude nacionalizam, međunacionalnu netrpeljivost i secesiju. Ne znam kako da rešim nezaposlenost, ajde da ložim masu da su oni tamo ,,u centru" krivi jer ,,nas pljačkaju" i ,,diskriminišu". Pa jašimo na tome, mi ćemo onda da budemo na vlasti sami bez da nam iko smeta, a to što ćemo se milionima usrati u svakodnevni život, nema veze. Kao da nismo videli kako je to funkcionisalo na našem sopstvenom primeru.

 

Ovaaaaj, jesi, upravo si to napisao. Ili treba da zakljucim kako na topiku o Spaniji i Kataloniji ovo boldovano ne vazi za ovaj poseban slucaj. Ja verujem da je kod mnogih Katalonaca razlog zbog kojeg bi bili nezavisni finansijska nezavisnost ali kod njih se ne radi o realnim problemima koje drugi u Spaniji nemaju vec o percepciji da ne dobijaju onoliko koliko kao regija zasluzuju. Dakle, nikakve goruce probleme Pucdemon nije sakrivao iza nacionalisticke retorike, on je samo jahao na njoj nevezano za finansijsku situaciju u Kataloniji.

 

Inace se precenjuje taj "di su nasi novci" element zahvaljujuci globalnoj histericnoj potrebi da se sve gleda kroz novac i profit. U moru novih priznatih i nepriznatih drzava i regiona koji su "srecu" potrazili u drugim drzavama (Eritreja, Juzni Sudan, Kosovo, Juzna Osetija, Abhazija, Krim, republike bivse SFRJ i SSSR) ne postoji bukvalno nijedna koja se odvojila i uspostavila po tom osnovu i sa tim argumentom kao odlucujucim. Nece ni Katalonija, u neverovatnom scenariju da im otcepljenje uspe. Razlog za to je vrlo jednostavan, kad je sva argumentacija u novcu resenje se lako nadje. Bojim se da se u ovom konkretnom slucaju novac samo oslanja na ionako jak secesionisticki sentiment u Kataloniji baziran na katalonskom identitetu i da on nece nestati sve i da Katalonija dobije apsolutnu finansijsku nezavisnost. Smanjila bi se podrska ideji nezavisnosti u odredjenom procentu, svakako, ali to je sve. Nista tu Pucdemon nije izmislio i isprovocirao zato sto mu je porasla nezaposlenost u regiji.

Link to comment

El Pais se bas srozao, ja citam navijacku La Vanguardia, ali kvalitet nije los.

Sto se njega tice, mislim steta je ravna nuli, mish-mash novinarstvo. Realno nema ni kvalitet pisanja za El Pais. Meni je zapao u oci, debilnim pljuvanjem po Tarmpu, tik nakon sto je izabran. Voleo bih da vidim reakciju Spanije, kad bi se americki mediji tako odnosili prema novoizabranom premijeru.

Sloboda misljenja je OK, dok i ako ima kvalitet.

Link to comment

 

 

A German teacher told me that, as someone from Catalonia had just told her, Spain was still "Francoland." I asked her, as politely as I could, what would she feel if someone said in her presence that Germany is still Hitlerland. She was offended at once

 

Nije to nerazumevanje, to je lecenje sosptvenih kompleksa. 

Link to comment

Ma dobro to, i spanci su bili ljute guje nema spora, evropa je bila najkrvolcnija zver na svetu u proslosti, al ako pricamo o poratnom periodu sve je to go kurac 

Koliko je jak i odlucan pokret za nezavisnost? Sta ce  da rade ako dobiju na referendumu a madrida kaze LOL aj palite. Hoce da krenu dobrim starim putem gerile? Jel ih gazi centralna vlast? Jel upada sad spanski db i hapsi nocu pristalice nezavisnosti, muci, strelja itd. Jel ako nemas bar tvrdo odlucno jezgro koje je krenulo tim putem, a nemas ni represiju centra da zaiskraju varnice, sve se to svedi na fb palamudjenje i mahanje zastavicama

Ja samo da podsetim ko je ovde ispao najbolji analiticar i precizno predvideo buducnost, dogovor oko davanja privatnih casova na pm

Link to comment

Fin vikend clanak u El Paisu, 'En Francoland' o igri (ne)razumevanja.

 

Fino.

 

Ali vidiš ovde je Molina pogođen što je neko za stolom izneo kao pitanje nešto što je čuo od nekog Katalonca, a to je da je Španija "Frankolend": Vidi se da ga je to veoma dotaklo, jer je i tekst naslovio tako. Dalje, čim je čuo ovu opasku on je odmah pretpostavio da ona nosi neku zlonamernost, a ne želju da se nešto pojasni ili čuje mišljenje o tome, pa je zatim odgovorio hipotetički - šta bi bilo da on kaže kako je Nemačka (gde se razgovor i vodio) "Hitlerland". Ta replika je tu svakako neprimerena i iako je izrečena hipotetički deluje kao da nije sa dobrom namerom.

 

Ono što on dalje objašnjava jeste da stranci govore o Španiji i Špancima negativno i u stereotipima. Iako je on često vrlo razložno pokušavao da objasni da je Španija demokratska država (što verujem da je tačno) stranci to nisu želeli da čuju. Uvek su se kačili za neku negativnu priču. To možda i jeste na neki način tačno. Ali to je prosto ljudska osobina. Možete pričati da je sve divno i krasno, ali ljudi se uvek više zakače za ono što ne valja.

 

Na kraju je potkačio i iskusnog novinara Jona Lee Andersona, iskusnog dopisnika sa mnogih kriznih područja, zbog njegovog teksta u New Yorkeru. I pogodilo ga je to što je ovaj napisao da je Guardia Civil paramilitarna struktura. Čak je ubacio i neki komentar tipa "bio je među nama i evo šta je napisao". Naravno, deo javnosti je ovih dana žestoko napao Andersona zbog ovog članka. On se na tviteru potrudio da odgovori svima, čak i na uvredljive komentare. Objasnio je da je članak napisao bez loših namera (in good faith), a da paramilitary znači da se radi o jedinici koja je vojno strukturirana.

 

 

Link to comment

Sto se njega tice, mislim steta je ravna nuli, mish-mash novinarstvo. Realno nema ni kvalitet pisanja za El Pais. Meni je zapao u oci, debilnim pljuvanjem po Tarmpu, tik nakon sto je izabran. Voleo bih da vidim reakciju Spanije, kad bi se americki mediji tako odnosili prema novoizabranom premijeru.

Sloboda misljenja je OK, dok i ako ima kvalitet.

 

Što se Carlina tiče, možda i nije neki kvalitet. Ali ovde je bitnije to da mu je El Pais baš sada otkazao saradnju, posle dugog niza godina pisanja za njih. I ne samo njemu. Iz ovoga su bitne dve stvari koje se mogu uočiti:

 

1. Raskidanje veza, što znači i proces udaljavanja Španije i Katalonije.

U tom kontekstu mislim da će u Španiji jačati stranke kao što je Cs i PP. Socijalisti to osećaju pa i oni pokušavaju da se prihvate toga; sa druge strane u Kataloniji će jačati katalonske opcije i to će možda stvoriti i neki širi front koji bi napravio konsenzus za buduće korake Katalonskih vlasti. Čak sam negde pročitao da se i katalonski socijalisti PSC baš ne slažu oko svih pitanja sa PSOE.

 

2. Španci zaista, u velikoj većini, ne priznaju Katalonce kao naciju. I stoga ih ne podnose. Jedna Španija - jedna nacija je ono što dominira kod većine.

Link to comment

Pa...pazi, to zavisi kako definises naciju. U istocnoj Evropi (i Nemackoj) oni bi definitivno bili nacija, no problem. U zapadnoj Evropi...u obzir definitivno ulazi i to da fakticki nikad nisu imali svoju drzavu. Vrlo je moguce da su recimo za Nemce nacija, a za Francuze i Britance ne...i da ni jedni ni drugi nisu u krivu, gledajuci sa svog stanovista.

Link to comment

Pa...pazi, to zavisi kako definises naciju. U istocnoj Evropi (i Nemackoj) oni bi definitivno bili nacija, no problem. U zapadnoj Evropi...u obzir definitivno ulazi i to da fakticki nikad nisu imali svoju drzavu. Vrlo je moguce da su recimo za Nemce nacija, a za Francuze i Britance ne...i da ni jedni ni drugi nisu u krivu, gledajuci sa svog stanovista.

Nije to baš tako jednostavno.

 

Za državu sa ozbiljnom istorijom separatizma ustavno priznavanje svojstva nacije određenoj autonomnoj regiji se na kraju po pravilu svede na odlaganje njene nezavisnosti za pogodan trenutak u budućnosti (videti pod narodi i narodnosti). To je pogotovo slučaj u unitarnim državama, gde je vlast te „nacionalizovane“ regije obično turbonacionalistička, pa resurse koji joj stoje na raspolaganju koristi maksimalno za ostvarenje upravo tih ciljeva. To smo imali mi, to koliko vidim imaju i Španci, i tu se očigledno uspostavlja jedan obrazac koji je gotovo aksiom.

 

Pri tome, službeno u Španiji postoji kovanica regions and nationalities of Spain, oni u sklopu dosadašnjeg kompromisa nisu mnogo oko toga zatezali, obaška što je španski ustav „otvoren“ tako da svaka pokrajina može da uzme od prerogativa koliko hoće, izuzev onoga što spada u isključive kompetencije države. Tako da je i zvanično to pitanje kod njih, u smislu šta se smatra nacijom, poprilično relativno. I to i u suštinskom i u formalnom smislu.

 

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...