Jump to content
IGNORED

Rado ide Srbin u vojnike


Friend

Recommended Posts

Govore predstavnici vojske, koja i dalje duguje i nikad neće isplatiti ratne dnevnice ljudima koji su u tom svinjcu učestvovali i realno rizikovali živote.

 

To ne duguje vojska, jer je vojska sve dnevnice koje je trebala da isplati uredno isplatila.

Duguje vlada, koja je 2008. godine odlučila da štrajkačima isplati "pomoć" umesto dnevnica, ali tako što će isplatiti jednima, a drugima neće.

 

To svoj epilog polako dobija na sudu.

Link to comment

Finski model preferable, vojska od 230K ljudi na njihovih 5 miliona stanovnika, obavezno prigovor savesti jer puška i čizma nisu za svakog, služenje po modelu 6/9/12 (vojnici, podoficiri i oficiri, shodno potrebama službe) i teritorijalni raspored jedinica u formaciji, da se brani svoj kraj. Meni je to OK priča.

Nesto si ti ovde pomesao, ne bih se ja na tvom mestu petljao u problematiku: nema, ne postoji nista sto se krsti teritorijalni raspored, radi se o teritorijalnom principu popune jedinica do ratnog sastava, za slucaj/potrebu mobilizacije, naravno, a inace izmisljotini koju je jos matori Moltke uveo i od koje se jos niko nije dosetio boljem.

Prirodno je i zgodno da se jedinice do ratnog sastava popunjavaju sa odredjene teritorije (otuda, na primer, Moravska, Timocka i ostale recnetm, divizije): lakse se u mirno doba vezba, okuplja, ljudi se poznaju, po nekad i mentalitet igra svoju ulogu, kohezija, taj rad, a u ratno doba, kad je mobilizacija, bilo bi malo blesavo da se covek iz Vranja mora da javi u Suboticu: samo, tu je kraj teritorijalnom - ide se tamo gde treba, brani se, a to je najvaznije, Finska, a ne svoj kraj, obaska sto su se - po pravilu i bez izuzetaka - vojske ili tacnije nazovi vojske koje su htele ili trebale da brane samo svoj kraj, pokazale sigurnim k'o vrbov klin.

Sistem jeste donekle modifikovan, u skladu sa modom, ali kod Finaca nije: s obzirom na istocni komsiluk i danas je preko potrebno brzo mobilisati, znaci okupiti ratni sastav brzo i sa odredjene teritorije i sto pre izaci na granicu ili ono sto bi od nje ostalo u slucaju da...

Link to comment

Изгледа да је откако је др Мирољуб објавио своју слику из резерве то поново постало популарно.

 

Униформа М77, ПМ са слепљеним оквиром, ручне бомбе и гусле, комбинација која никад не излази из моде...

 

 

ccc, bez uprtaca. 
 
Ovaj je negdje otvarao konzerve sa cveklom i duzio manjerku, a ne PM.
Link to comment

Finski model preferable, vojska od 230K ljudi na njihovih 5 miliona stanovnika, obavezno prigovor savesti jer puška i čizma nisu za svakog, služenje po modelu 6/9/12 (vojnici, podoficiri i oficiri, shodno potrebama službe) i teritorijalni raspored jedinica u formaciji, da se brani svoj kraj. Meni je to OK priča.

Pazi, Finci su veoma svesni ko im je komšija, i da u potencijalnom iznenadnom napadu mogu da ostanu bez vojne vrhuške, zato se i obučavaju da im je vojska, gerila stil, decentralizovana, i odlično funkcioniše u manjim grupama.

Link to comment

 

 

"Ljudi koji su služili dobrovoljni vojni rok s oružjem, ii prethodno redovan vojni rok sa oružjem, automatski se prevode u rezervni sastav Vojske Srbije. Ali, bez obzira da li su služili vojni rok s oružjem ili ne, ili civilno služili, oni se kada napune 30 godina prevode u rezervni sastav VS", navodi.

 

 

Ja sam, po izlasku iz vojske 2002. godine, iskusno izbegao da se javim u Vojni odsek, da bih dobio ratni raspored. Od tada nisam imao nikakvih kontakata sa njima, i ne znam da li me oni vode u bilo kakvoj evidenciji, tj. da li su svesni da sam tu i da sam živ. Nadam se da ne, i da nemaju nameru da me zovu, da ne bih morao u zrelim godinama da se jebavam po sudijama za prekršaje i plaćam kazne. Mene uniforma više videti neće, ni za neku vežbu, a kamoli za nešto ozbiljnije.

 

Ja sam vojsku odlagao, i kad su spustili granicu sa 35 na 30 [a posle i ukinuli] ja sam imao 32 i nikad nisam nikakvu informaciju dobio sta posle. Kad mi je to poslednje odlaganje isteklo, ja se vise nisam raspitivao. Jedino sto imam upisano u vojnoj knjizica su lekarski pregled i regrutacija [nesudjeni pesadinac].

 

Znaju gde sam, tako da je na njima.

Link to comment

Ja sam samo jednom odneo uverenje da studiram, i nikad niko me više nije tražio po bilo kakvom osnovu na konto vojske. Jedan abho kenjac manje

Link to comment

To ne duguje vojska, jer je vojska sve dnevnice koje je trebala da isplati uredno isplatila.

Duguje vlada, koja je 2008. godine odlučila da štrajkačima isplati "pomoć" umesto dnevnica, ali tako što će isplatiti jednima, a drugima neće.

 

To svoj epilog polako dobija na sudu.

 

Aha, kako da ne. Lupaš, recimo meni duguju kintu, koju nikad nisam ni tražio, niti ću. Sigurno su dosmanlije 2008 krive za sranje iz 1999-te.

Link to comment

Meni isplatili sve za 1999. Iskreno, mislio sam da je svima isplaćeno.

 

Ne razumem što su se ljudi toliko prestrašili poziva za vojne vežbe. Nije baš da smo na ivici rata sa bilo kim.

Link to comment

Meni isplatili sve za 1999. Iskreno, mislio sam da je svima isplaćeno.

 

Ne razumem što su se ljudi toliko prestrašili poziva za vojne vežbe. Nije baš da smo na ivici rata sa bilo kim.

 

nisu se uplašili rata, već što će morati da dignu dupe iz fotelje i dva dana žive kao pravi muškarci, a ne papučari ili srkači supice

Link to comment

nisu se uplašili rata, već što će morati da dignu dupe iz fotelje i dva dana žive kao pravi muškarci, a ne papučari ili srkači supice

 

+1

Link to comment

nisu se uplašili rata, već što će morati da dignu dupe iz fotelje i dva dana žive kao pravi muškarci, a ne papučari ili srkači supice

 

No homo

Link to comment

nisu se uplašili rata, već što će morati da dignu dupe iz fotelje i dva dana žive kao pravi muškarci, a ne papučari ili srkači supice

Moguće. Ne kapiram kako nekome može toliki problem da predstavlja vojna vežba. Nije da je to sad neki hepening za ne propustiti, ali ne daj bože, može da bude korisno. A opet ako se i izdangubi, ne verujem da će to biti najzaludnije provedenih 5 dana u životu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...