Jump to content
IGNORED

ABA Liga


adasevic

Recommended Posts

1 minute ago, MiddleClass said:

Ko ih jebe kad srpskih klubova ima vise... Plus Mornar. :fantom:

Ma dobro, ali poenta regionalne lige je baš u zastupljenosti iz tih država u regiji a ne da preuzmu primat pa da bude (recimo) iz HR 4 klubova iz SLO 4 kluba i 2 iz CG i  jedan iz BiH...mislim da bi mi  iz Srbije vršili kolektivni sepuku vrišteći o nepravdi i nameštanjima.

Link to comment
6 minutes ago, harper said:

 

Kojih stvari oko terena?

Pa kako kojih, pretpostavki da je FMP dao bodove Igokei, da će Mega dati ne znam kome i tako. Mislim da nije teško razumeti njegove reči a mene pitati "koje stvari" su suvišne jer niti imam detektor (nekakav) da bih to otkrio, niti imam neposredna saznanja.

Link to comment
13 minutes ago, simple red white said:

Pa kako kojih, pretpostavki da je FMP dao bodove Igokei, da će Mega dati ne znam kome i tako. Mislim da nije teško razumeti njegove reči a mene pitati "koje stvari" su suvišne jer niti imam detektor (nekakav) da bih to otkrio, niti imam neposredna saznanja.

 

nisam primetio da je trener cibone pricao o pretpostavkama bilo cijeg davanja bodova bilo kome, vec je aludirao na ovaj cirkus oko neodigrane utakmice u podgorici, pa to kao moze da srusi ligu. pride ta izjava je data pre nego sto je fmp "dao" bodove igokei.

Edited by Nikodije
Link to comment

status fmp-a, takav kakav je, uvek ce biti izvor sumnje, nezavisno od njihovog postenja. ono moze biti i na vrhunskom nivou, ali opet se radi o odnosu dva kluba koji ne bi smeo da bude dozvoljen u istoj ligi.

problem je i sa Megom. jos jedan klub koji ucestvuje iz razloga koji nisu pretezno sportski.

i tako Srbija od cetri kluba realno ima dva plus jednu filijalu i jedan pokretni menadzerski izlog za prodaju koji nije zainteresovan za razultat.

mnogo je bolja bila situacija kad je tu bio Hemofarm i fmp koji nije bio u bilo kakvom odnosu sa Zvezdom vec kao nezavistan klub. oba ta kluba su i osvajala ligu ako se ne varam.

jos grdje, sva 4 kluba su iz Beograda tako da ostatak Srbije u abi i ne ucestvuje.

 

Link to comment
2 hours ago, Ted said:

status fmp-a, takav kakav je, uvek ce biti izvor sumnje, nezavisno od njihovog postenja. ono moze biti i na vrhunskom nivou, ali opet se radi o odnosu dva kluba koji ne bi smeo da bude dozvoljen u istoj ligi.

problem je i sa Megom. jos jedan klub koji ucestvuje iz razloga koji nisu pretezno sportski.

i tako Srbija od cetri kluba realno ima dva plus jednu filijalu i jedan pokretni menadzerski izlog za prodaju koji nije zainteresovan za razultat.

mnogo je bolja bila situacija kad je tu bio Hemofarm i fmp koji nije bio u bilo kakvom odnosu sa Zvezdom vec kao nezavistan klub. oba ta kluba su i osvajala ligu ako se ne varam.

jos grdje, sva 4 kluba su iz Beograda tako da ostatak Srbije u abi i ne ucestvuje.

 

 

Velike su sanse da Megu sledece godine zameni Borac pa cemo videti ko ce sta da pise. Dakle, ako neko zagreje dupe onda moze, ne smetaju ni Beograd, ni njegovi blizanci, ni Mega i FMP. Jasno je koji su problemi i to svi detektujemo nepogresivo ali se bojim da "ua menadzerski & razvojni tim" ili poslovicno sovinisticko "ua ABA liga" taj problem nece da resi iz veoma jednostavnog razloga - problem je mnogo veci od toga.

 

OK, za FMP je resenje, bar u nekoj sredjenijoj situaciji, manje-vise jasno, ne moze dalje od ABA 2 i cao. Neka i Partizan napravi poslovnu saradnju sa, recimo, Dinamikom i eto nam dva kluba koji mogu da uspostave sistem za razvoj "granicnih" igraca. Ono sto se Megi zamera nema veze sa nivoom takmicenja jer ako je taj klub "pokretni menadzerski izlog za prodaju igraca" onda ce on to biti na bilo kojem nivou takmicenja. Sta cemo onda? Da gasimo taj klub? Kome je to ili moze biti u srpskoj kosarci tacno u interesu? Da li je neko izbrojao koliko nasih igraca je ili izraslo u tom klubu ili se pod palicom Dejana Milojevica vratilo na dobar kolosek preko boravka u tom klubu? Jesmo li spremni da se odreknemo Jokica, Bobija, Micica, Zagorca, Jaramaza, samo zato jer nas svrbi to sto je u jednom trenutku Mega iz svojih razloga prodala Bitadzea Buducnosti, u vreme i po pravilima kada svi drugi klubovi ABA lige to mogu da rade. Po istom principu je Primorska prodala MJ Kuridzu Zvezdi. Da gasimo onda i Primorsku?

 

Cini mi se da je stvar ovde jako jednostavna. Mega i FMP nisu problem, taj "problem" koji oni predstavljaju ce se resiti sam od sebe onog trenutka kad se promeni sistem ulaganja u vrhunski sport u regionu i ABA liga ucini dovoljno jakom time sto ce konkurencija u njoj da bude potpuna. Sama liga ne moze tu puno da pomogne, a pomaze dosta, bez nje bi kosarka u regionu odavno zamrla i postala svratiste za par stotina zaludjenika koji bi tu i tamo pogledali pokoju utakmicu. Kad budemo znali sta hocemo s nasom kosarkom onda ce biti i novih hemofarma, boraca, vojvodina, ali i bosni, sibenki, splitova, lovcena i rabotnickih. Ovo sto mi dozivljavamo kao problem u stvari su posledice tog mnogo veceg. Nema para, nema strategije, nema olaksica za ulaganje u vrhunski sport, nema nicega osim pranja para, savesti i politickih biografija preko beogradskih blizanaca. To je problem, a ne Mega ili FMP.

Link to comment
22 hours ago, harper said:

 

Velike su sanse da Megu sledece godine zameni Borac pa cemo videti ko ce sta da pise. Dakle, ako neko zagreje dupe onda moze, ne smetaju ni Beograd, ni njegovi blizanci, ni Mega i FMP. Jasno je koji su problemi i to svi detektujemo nepogresivo ali se bojim da "ua menadzerski & razvojni tim" ili poslovicno sovinisticko "ua ABA liga" taj problem nece da resi iz veoma jednostavnog razloga - problem je mnogo veci od toga.

 

OK, za FMP je resenje, bar u nekoj sredjenijoj situaciji, manje-vise jasno, ne moze dalje od ABA 2 i cao. Neka i Partizan napravi poslovnu saradnju sa, recimo, Dinamikom i eto nam dva kluba koji mogu da uspostave sistem za razvoj "granicnih" igraca. Ono sto se Megi zamera nema veze sa nivoom takmicenja jer ako je taj klub "pokretni menadzerski izlog za prodaju igraca" onda ce on to biti na bilo kojem nivou takmicenja. Sta cemo onda? Da gasimo taj klub? Kome je to ili moze biti u srpskoj kosarci tacno u interesu? Da li je neko izbrojao koliko nasih igraca je ili izraslo u tom klubu ili se pod palicom Dejana Milojevica vratilo na dobar kolosek preko boravka u tom klubu? Jesmo li spremni da se odreknemo Jokica, Bobija, Micica, Zagorca, Jaramaza, samo zato jer nas svrbi to sto je u jednom trenutku Mega iz svojih razloga prodala Bitadzea Buducnosti, u vreme i po pravilima kada svi drugi klubovi ABA lige to mogu da rade. Po istom principu je Primorska prodala MJ Kuridzu Zvezdi. Da gasimo onda i Primorsku?

 

Cini mi se da je stvar ovde jako jednostavna. Mega i FMP nisu problem, taj "problem" koji oni predstavljaju ce se resiti sam od sebe onog trenutka kad se promeni sistem ulaganja u vrhunski sport u regionu i ABA liga ucini dovoljno jakom time sto ce konkurencija u njoj da bude potpuna. Sama liga ne moze tu puno da pomogne, a pomaze dosta, bez nje bi kosarka u regionu odavno zamrla i postala svratiste za par stotina zaludjenika koji bi tu i tamo pogledali pokoju utakmicu. Kad budemo znali sta hocemo s nasom kosarkom onda ce biti i novih hemofarma, boraca, vojvodina, ali i bosni, sibenki, splitova, lovcena i rabotnickih. Ovo sto mi dozivljavamo kao problem u stvari su posledice tog mnogo veceg. Nema para, nema strategije, nema olaksica za ulaganje u vrhunski sport, nema nicega osim pranja para, savesti i politickih biografija preko beogradskih blizanaca. To je problem, a ne Mega ili FMP.

Ja nisam u taboru "ua ABA liga" i mislim da je regionalna liga donela dosta toga dobrog. Čak i ovako bangava, kakva je sada, ne vidim joj realnu alternativu. Problemi sa tom ligom dolaze sa dve strane, spolja i unutra. Spolja jer je vezana za ULEB i manično-depresivna gibanja ove ogranizacije koja realno mogu da je obesmisle . A to je nešto na šta članovi lige teško da mogu da utiču. Problemi unutrašnje prirode su rešivi ali se ne rešavaju nego gomilaju i posledica su bolesnih i patoloških odnosa nekoliko klubova, odnsono njihovih čelnih ljudi. Što je evo kulmminiralo španskom serijom na relaciji Zvezda-Budućnost, čiji ishod je vrlo neizvestan, pri čemu je jedino izvesno da organi lige nemaju autoritet da ovaj problem razreše. Još gore, isti ti organi problem su i napravili svojim nečinjenjem, odnosno nepostupanjem po zahtevu za odlaganje tekme, što je naravno dovelo do različitih interpretacija šta znači to nepostupanje po zahtevu. Pa je tako ostavljeno da se stvar reši sama  od sebe, što faktički znači da će se rešiti po principu prava jačeg, u situaciji gde svaka strana smatra da je sto posto u pravu i da se izvorno značenje reči kompromis, šta god tvrdili rečnici, vezuje za karakternu odliku pičke slabića i šonje. Na Balkanu se takve stvari drugačije rešavaju, potrebno je šibanje, krvave glave i golemo sranje pre bilo kakvog dogovra. Uz prećutnu ali podrazumevajuću saglasnost da je svaki dogovor privremen i provizoran, do sledećeg fajta, krvave glave i velikog sranja, čije nastupanje je neminovno a jedina neizvesnost je vezana za vremenski okvir.

 

Kako god, više je nego očigledno da članice aba ne mogu da ustroje pravila i organe koji bi ta pravila primenili autoritativno. Tako da, ako liga ne bude obesmišljenja spolja tako što će Bartomeu da povuče kosku sa stola i ostavi pećnike da se glođu oko ničega, dobra je šansa da će se srušiti iznutra.

 

A kad smo već kod pravila, još jedan ogroman kiks lige jeste taj famozni fmp kao Zvezdin razvojni klub. Niko nema ništa protiv razvojnih klubova, ali je jasno kao dan da ne mogu u istu ligu sa matičnim klubom. Kako god se činjenično stanje zavijalo u pravne odredbe, franšize, kurce i palce.Činenica da je u ovoj ligi nemoguće moguće jasno pokazuje da je moguće igrati i nemoguću ligu, odnosno da su mogućnosti ze nemoguća rešenja ne ovim prostorima neograničene. Pa se posle neko pita zašto ovde nikada nije postojala pravna država ili barem nešto što tome sliči. Smaranje. Bolje vako, malo levo pa desno, hopa cupa,ne može nam niko ništa jači smo od sudbine, ko preživi pičaće i tako to i tome slično.

 

U Srbiji predsednik kss mrtav ladan izjavi da su Partizan i Zvezda državni klubovi a da ostali ne treba da kukaju nego da jure okolno i mole za pare. I mi sada treba da pričamo ozbijno o promeni sistema. Nema leba od takve rabote.

 

 

 

 

Link to comment
On 13.1.2020. at 1:01, Shaq said:

naci kad imas ambicija onda su porazi opravdani i od slabijih timova, a kad nemas ambicija onda je svaki poraz sumLjiv makar bio i od jaceg tima.. seems legit:fantom:

Zapravo fegit

Link to comment

    Cedelimpija otpustila Boutrajta. Za mene prilično iznenađujuće, nije uopšte izgledao loše. Sad moraju nekog da dovode jer nemaju zamenu za KMM. Vrlo je moguće da ne uđu u 4 na kraju što bi bio katastrofalan rezultat.

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • James Marshall unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...