Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

pre 2 god i par meseci obreh se na kalimnosu, prvo smo nekoliko dana nisiros, pa simi, a za kalimnos smo ostavili celih 12. pojma nisam imao o ostrvu sem da su sa istog na hiljade ronilaca odlazili da vade sunđere iz mora što po egeju, što daleko od grčke. godinu pre sam na astepaliji upoznao elefteriosa, ribar sa kalimnosa ni ne sluteći da ćemo se sledeće godine pojaviti na njegovom ostrvu. divan starac, bez znanja engleskog, prevodio je drugi elefterios, poštar na astepaliji naše poslednje noći tamo. u par navrata dok smo se muvali po potiji (lučko mesto) prolazio sam pored brodića u marini nadajući se da ću da ga sretnem, ali neuspešno.

 

elem, trajekt je stigao oko 8 uveče pokupivši nas sa simija. 2-3 sata vožnje - kalimnos. izašli smo ko muve bez glave. niti znamo kako izgleda žena koja nam je najmila gajbu (evdokija), niti imamo njen telefon, ali na neku foru prepoznala nas i zaskočila, te se ubrzo nađosmo u njenom džipu i vozi nas u panormos gde smo smešteni. put je pun drvoreda, klinci na mopedima divljaju obilazeći sa svih strana... kako smo se smestili u stančić pokušao sam da ubodem laptop i klepila me struja. ništa mi se nije sviđao iz momenta. pride, evdokija nam reče da ćemo u gajbu koju smo najmili za 2 dana jer su neki švajcarci naprasno odlučili da ostanu još toliko, a u toj su stanbenoj jedinici. sećam se da smo izašli na večeru i da sam kenjao sve vreme kako smo se opasno zajebali. onda smo seli u neki restoran. krenuli da grickamo ovo i ono meze, par piva, onda gazda, mlađi lik, svrnu i krenemo da pričamo. lik držao par restorana u americi, pre godinu dana se vratio na kalimnos u nameri da otvori kul restoran, ali kalimnos nije toliko turistički i ne ide mu baš jer grke zabole da se hrane kod "amerikanca", već svi idu na uobičajena mesta da klopaju. kako bilo, klopa mu je izvrsna i tamo sam pojeo najbolju hobotnicu ikada u grčkoj, kao i najbolji suvlaki, favu, caciki... ime restorana je ogavno - ambrosia.

sutradan smo otišli n najbližu nam plažu - lies. potom se prebacili na jednu veću gradsku, ali su bili veliki talasi i samo sam par puta ušao u vodu. popodne smo taksijem do potije po kvad i onda je krenula druga pesma.

najpre smo svratili do mamuzelosa, obližnjeg restorana morske hrane. kalimnos ima najveći riblji fond u grčkoj, ribe i morskih čudesa ima u izobilju, a mamuzelos je šampion. tu padoše razne školjke, fuskets, hobotnaja... uzalud su mačke mjaukale, ne ostade ništa za njih. onda prošetali, uzeli 2x6-pack piva i u stančić.

sutradan smo se odvezli na sever u mirties odakle smo ćapali brod za telendos, ostvrce preko puta mirtiesa koje je nekad bilo deo kalimnosa, ali se odvojilo posle zajebanog zemljotresa jebem li ga kada. uglavnom, ako zaronite na potezu mirties-telendos po dnu još stoje osnove kuća, ograda, bunari... na telendosu ima par kul plaža, a jedna je nudistička. u povratku nazad svratismo u saumrak opet na lies. samo nas dvoje i jedna ženska sa labradorom. ker navalio kod nas, pa skapiram da je žedan i napojim ga vodom iz naše flajke. onda priđe gazdarica, miki, pa krene priča i tek nas mrak otera. dok smo se vraćali provalimo da smo komšije, bukvalno prva kuća do naše zgradice. miki je ovde u poseti roditeljima. inače, živi na rodosu. navalila da sutra ujutro prvo svatimo do nje na kafu, pa ćemo posle sa njom i njenom ujnom na neku plažu severnije. sledećeg jutra eto nas.

otac nikitas i majka evdoksija su nas stvarno dočekali kao da smo neki rod. kafa, smokve, grožđe... bez zajebancije, srbin se najbolje oseća u grčkoj, a sumnjam da bi ovaj prijem bio ovakav da smo iz nemačke ili rusije. mislim, pa mi smo tu žensku upoznali noć pre na plaži, proveli sa njom pola sata u nekoj priči i eto nas kod njenih roditelja kao da smo zajedno u školu išli, pa nas povela da nas njeni vide posle toliko godina. još kad su čuli da se zovem aleksandar... uglavnom, ostadosmo tamo skoro sat. onda miki pali auto i idemo po njenu ujnu. miki je super brbljiva, a i brljiva. vozi tako što istovremeno mota pljugu, ne zatvara usta, ne jebe punu liniju... putevi su, naravno, ozbiljno krivudavi, ali sedimo na zadnjem sedištu sa njenom labradorkom malu i uživamo u pogledu na stenčuge po kojima se veru klinci iz celog sveta (kalimnos je tipa 3. najpopularnije mesto na svetu za climbing) s jedne i more s druge strane. išli smo do plaže gusari ili tako nekako. mesto je sjajno za porodice sa decom jer ima nekoliko objekata sagrađenih od drveta, lijane na sve strane, drveće, pesak + jeftin bič bar, ne plaća se ležaljka i suncobran, a hlada ima preko svake mere. u jednom se trenutku miki okrenu meni i reče da idemo da ulovimo neki ručak. stavi masku i peraja i zaputi se ka stenama na desnom kraju plaže. ja za njom, a i malu. ova tamo navata brdo ježeva i onih školjki što se stopom pričvrste za stenu. ja sam samo nosio torbu za plen, majao se u pličaku i gledao da ne spustim stopalo na dno prekriveno ježevima. kad smo se vratili dođe i baja koji drži bič bar i krene da prigovara miki kako je izronila i neke muške ježeve, ali se zeznuo. onda smo pregrizli malo sveže morske hrane, banjali se tu još par sati i na kraju u daljini videli i par delfina. kalimnos mi je bio mnogo bolji nego prve večeri i prvog jutra tamo. ispostaviće se da je to samo bio početak sjajnog odmora na najboljem mestu na svetu za to.

sad, ne mogu da se setim šta se sve dešavalo iz dana u dan, a i nema potrebe da (opet) vodim neki dnevnik. uglavnom, sve naredne dane smo započinjali tako što bismo svratili do mikinih na kratko da bismo od nikitasa saznali na koje plaže da idemo tog dana. on je bio učitelj, zna ga celo ostrvo. okrene par brojeva na plažama koje smo planirali i kaže nam gde je vetar, gde je gužva i svaki put smo otišli na pravo mesto.

kalimnos ima oko 18k stanovnika, ali su kalimnjani veliki pečalbari i ma ih svuda po svetu, najviše u australiji i americi. ozbiljan % turista su sami grci ili ljudi poreklom sa ostrva, ostalo su klajmberi beli ko sir.

najbolja organizovana plaža mi je bila palionisos (ako se uopšte tako i zove). severnoistočna strana ostrva, treba preći preko planine i onda spust do malog raja.

još jedna ludački dobra plaža je bezimena u blizini vatsija. dovezeš se tamo, ostaviš vozilo ispred kafane, u luci je nekoliko brodića, odeš i pitaš koliko para da te odveze do te plaže i kad da te pokupi i za 20€ tamo si za pola sata. naravno, sve ko iz bajke: super čista voda, mala plaža ispod par stotina metara krša po kojem se pentraju koze. na plaži 2 talijanska para, jedni bez dece, drugi sa ćerkom od kojih 16 god. + nas dvoje. barba je došao 3-4 sata i vratio nas u vatsi.

realno, nema brige za plaže tamo, a ja sam im mnogima zaboravio imena. znam da je bila jedna super kul severoistočno od potije sa gadno strmim spustom do iste. tamo je baš bilo dobro, ali je sranje nastalo kad smo krenuli uzbrdo da izađemo na put, pa zamalo da ne uspemo tj. morao sam da siđem sa kvada da bi ženska isterala magare na drum.

svako mesto ima plažu, dve, tri i bar jedna mora da bude zakon, a ostale do jaja. mislim da se nigde ne naplaćuju ležaljke i suncobran jer ne mogu da se setim da smo igde platili.

potpuno normalna stvar mi je bila da se šetam ujutro do prodavnice po doručak i obavezno ovčije ili kozje kis. mleko i da mi se prolaznici, lokalci, jave usput, pa i ja onda njima. kalimera-kalimera. ili se muvam, a neki drugi muvač hoda i peva za sebe, a nije luda manda.

inače, bili smo u drugoj polovini jula, usred sezone. smeštaj 11€ po osobi što je u rangu najjeftinijih srpskih hostela (soba, do jaja bračni krevet, terasa, kupatilo, mala kujna, odličan net). kapiram da su mirties, masuri, emporios i potija skuplji od panormosa jer ima više turista. stoga je panormos bio odličan izbor za smešnu kintu, realno.

svakako, nama je dosta pomoglo to druženje sa miki i njenim matorcima. makar ne bismo znali na koju plažu da se zaputimo i gde da sednemo da pojedemo ovo ili ono. grci su druželjubivi ljudi i nije teško uspostaviti kontakt gde bilo.

sada da ne gnjavim više, nego fotke na sunce!

 

29009795001_f78ce45e96_z.jpg

potija

 

29086655935_0d559c954d_z.jpg

potija uveče. zovu je mala atina ;)

 

29053822256_6aab87cdd2_z.jpg

 

28468579573_e6225941f8_z.jpg

 

28981520682_7ab7133564_z.jpg

 

29086699805_d9e949101f_z.jpg

 

29010689321_f8b5b19915_k.jpg

 

28466369684_d193cb6590_k.jpg

 

29087442785_0005059b87_k.jpg

 

29054675876_774e6b7bac_k.jpg

 

 

Link to comment
On 29.9.2018. at 0:04, Caligula said:

Evo mini na brzinu reportazice iz Retimna i okoline - pre svega da se zahvalim Kud Idiotiju koji mi je dao korisne savete pre nego sto sam krenuo.

 

Retimno ima gradsku plazu ali mi smo se smucali cesce po plazama koje koriste lokalci - oni dodju, okupaju se i odu, bez zadrzavanja. Inace je Retimno dobro za neku bazu (nalazi se izmedju Herakliona i Hanje) ali rekoh, gradska plaza je obicno prepuna i poprilicno ravna na dosadan nacin.

 

Evo npr.  jedne plazice 6 km od Retimna, ka Hanji

 

42785571_10216521003554304_5131493480626

 

 

42666869_10216521003274297_1373949266212

 

42711646_10216520998274172_5447834026888

 

... a na putu ka Hanji (ili suprotno, ka Heraklionu) moze da se pronadje dosta uvalica kojelokalci uglavnom cuvaju za sebe. Nama je savete dao vlasnik apartmana u kojima smo odseli, sjajan lik.

 

 

to je plaza gerani. x puta prolazili tuda, i uvek "sledeci put cemo svratiti"... i ne svratismo :(

Link to comment

ajd malo i te hrane...

 

28466706684_f01773ef1e_k.jpg

ove školjke okolo se serviraju hladne. u sredini je fuskets

 

28801565220_26bb116b97_k.jpg

ove su sa roštilja. kidaju. pojma nemam šta sam jeo, ali je do jaja ukusno

 

28801570020_78bb62d191_k.jpg

grčka salata na mamuzelosov način

 

29011253551_8623926371_k.jpg

the limun!

 

28801677810_c9d141fe18_k.jpg

najbolja hobotnica ikada. servirana uz favu

 

28982899342_8d01fad962_k.jpg

 

28469848723_35be099c2b_k.jpg

 

29087968835_f5e451ba5b_k.jpg

ćufte od hobe

 

28469370353_716cf34daa_k.jpg

jaretina vuru (9 sati se krčka u zazidanoj pećnici

28801099360_dcd16469a2_k.jpg!)

Link to comment

^^ dobro, bili smo dugo tamo, slikala se 'rana... ne okačih sarmice koje je mlada naručila dok sam hasao jaretinu u copanakosu. evo ih:

29086864685_d4ca3c7cf0_z.jpg

mislim da ih je 12 ili 13 u tanjiru, ove tri svetlije kupusov list

 

 

Link to comment
1 hour ago, Ros said:

 

to je plaza gerani. x puta prolazili tuda, i uvek "sledeci put cemo svratiti"... i ne svratismo :(

 

Jeste Gerani, tu je nekada bila i taverna ali je posao ocigledno propao.

Link to comment
On 1.10.2018. at 11:06, Ros said:

sardela fest u ipsosu.

majstor doterao prikolicu, nalozio vatru, naslagao osam jaganjaca na razanj i opleti. jagnjetina leci sve bolest

 

 

Sad skinuo sa telefona, grcka kamiondzijska svadba.

 

Culi prvo sirene, neki nemac pitao konobara sta je ovo, ovaj mu kaze "kamiondzija se zeni" :D  nemac i dalje u chudu.

 

Kasnije se vracali u hotel, u centru guzva, zastoj - ovi parkirali kamione u glavnoj (a uskoj) ulici ispred opstine. Ja mislio Srbi ludaci, ali grci su jos gori:)

 

 

 

Edited by Caligula
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...