Jump to content
IGNORED

Liberté, égalité, fraternité


bigvlada

Recommended Posts

Pisu mediji (doduse desnicarski) da su demontranti u Marseju opljackali prodavnicu oruzja pa naterali policajce u bekstvo. Medjutim, kontam da bi onda bilo veoma puno povredjenih i da bi se svuda pisalo o oruzanim obracunima na ulicama Marseja da je to istina, mada se kapitalistickim vlastima ne moze verovati.

Link to comment

Kada je bila pucnjava pre par godina na onom koncertu bila su 4 oruzja tipa AK-47. Jedno je bio M70AB2, yu proizvodnje, koje je po evidenciji pripadalo TO BiH (bas u gradu Sarajevo). Mediji su o njemu naravno najvise pisali, mada je jedina poveznica sa Zastava fabrikom bilo mesto proizvodnje.

 

Istovremeno su 2 oruzja koriscena u napadu, prema seriskim brojevima, pripadala Bugarima i bila su unistenja, rezanje oruzja i pretapanje metala, u procesu smanjenje zaliha oruzja (demilitarizacija). 

Pritom su ta 2 komada prodata u Slovackoj kao trofejno/ukrasno oruzje i bila onesposobljena da se koriste. Kupac je bio trgovac "oruzjem" iz Metz.

 

O tome se, naravno, manje pisalo iz samo medijima znanog razloga.

 

@Filipenko jeste opljackana jedna prodavnica lovackog oruzj, ali (prema prvim informacijama) nisu uspeli da dodju do municije.

Edited by x500
Link to comment
17 hours ago, Lancia said:

Dragance je u pravu.

Ja zivim u selu od nekih pet sest hiljada ljudi, jos uvek na nekim kartama se oznacava kao urbanizacija a ne mesto. Nema nikakve tradicije, sto bi se reklo nema ni crkve.

Bukvalno sve postoji u poslednjih 50 godina zahvaljujuci 32 kilometra bogomdanoj plazi, prvo su dosli hoteli, pa vile bogatasa, a za ostalo sam i sam svedok, dobili smo dom zdravlja, postu, skolu ... i na kraju deo naselja, namenjen radnicima, finansiran od strane drzave po solidarnim cenama. 

Taj deo mesta sa nekoliko zgrada se simbolicno zove Siglo 21 (21. Vek) i sam sam svojevremeno sa skvo bio tu kad sam dosao na Fuerteventuru. Solidna gradnja, pristojna arhitektura za ovo podneblje, supermarket, par restorana, barova i radnjica, sve OK. 

Vremenom se tu struktura menjala, pa je sad skroz naseljena Marokancima i Senegalcima, od jednog restorana je napravljena dzamija, ostali restorani i barovi su zatvoreni jer Muslimani ne odobravaju tocenje alkohola. Minijaturni geto, kakve sam vidjao u Anderlehtu i Gentu, npr. Tamo sad niko ne prolazi, osim stanara.

Pre dve godine nas nazove prijateljica iz Londona, nasla oglas 50 kvadrata 25.000 evra, kaze kupujem, idite da mi rezervisite. Pokusam da objasnim o cemu se radi, ne vredi, meni treba samo za dve puta godisnje da se odmorim. OK, zakazem sa agentom, cekam ispred zgrade, djubre svuda okolo, svi bacaju kese kroz prozor, udjemo unutra, nema stekera, aj polako na treci sprat, ne radi lift, gelenderi iscupani iz betona, vrata na svim stanovima otvorena, pici neko zavijanje od muzike, buljuk klinaca.

Dodjemo do gajbe, nema kuhinju, kaze agent odneo prosli stanar, plocice svuda razvaljene, da ne davim, posaljem slike i dobijem odgovor, ''Oh my gosh''

Nikakve sanse nema da je iko ovde rasista, da su gradajani drugog reda i slicna palamudjenja, ovde puca od stranaca, samo Eskima nema. Jednostavno, prilagodjavanje i zelja za asimilacijom je ravna nuli. Da li je neko mogao nesto da uradi za te ljude, da im mozda ukaze kako se zivi u svetu u koji su sami hteli da dodju, ne znam. U svakom slucaju taj deo mesta, kao verovatno na hiljade slicnih lokacija sirom Evrope su izgubljeni za suzivot. 

Krivci, obe strane. Multi kulti, my ass. 

 

Sve je to u redu što si napisao, osim što nema bukvalno nikakve veze sa onim o čemu ja pričam, tj sa slučajem Francuske.

Francuska je kao kolonijalna sila godinama izrabljivala (težak eufemizam) brojne zemlje, a onda je nakon toga morala ipak malo da se iskupi pa su emigranti iz tih zemalja počeli da dolaze u Francusku. Prve generacije tih emigranata naravno nisu dobile ravnopravne uslove za život u Francuskoj. Da, verovatno je standard bio viši nego tamo odakle su došli, ali su zauvek ostali građani drugog reda. Ta prva generacija je uglavnom to ćutke prihvatala, zahvalna što im je pružena šansa, koliko god ona bila neadekvatna. Onda su počele da dolaze sledeće generacije koje nisu baš nisu bile spremne da tako olako prihvate status i tretman kakav imaju i onda povremeno dođe do neke eksplozije, kao što se desilo pre 30 godina. To budu eksplozije nagomilanog generacijskog besa koji nije neosnovan. Da li hoćeš da kažeš da je Francuska oberučke prihvatila stanovnike njihovih bivših kolonija i da ih je tretirala ljudski? Da nije postojao otpor lokalaca prema emigrantima? "Jednostavno, prilagodjavanje i zelja za asimilacijom je ravna nuli" - tu rečenicu slušamo i za Rome u Srbiji, ali da li možeš da kažeš da je naše društvo ikada zaista pokušalo da ih prihvati i integriše u sebe?

 

Takođe si naveo anegdotalni primer i još si rekao da nema šanse da je iko tamo kod tebe rasista. Okej, ja to mogu da prihvatim, nemam utisak da je Španija rasistička zemlja, svakako ni blizu Francuske ili SAD ili Velike Britanije, ali imam i kontra anegdotalni primer moje prijateljice iz Londona, crnkinje, koja je na letovanjima obišla pola Evrope. Probaj da pogodiš gde joj je bilo najneprijatnije, gde se jedino osećala kao da je tretiraju kao nižu rasu?

 

  • +1 6
  • -1 1
Link to comment
8 minutes ago, Weenie Pooh said:

 

Bold je Mali Perica sumiranje post-kolonijalne politike.

 

Nikakvog tu iskupljenja nema, nisu vukli emigrante iz Alžira i Senegala da im se izvinjavaju i da im plaćaju reparacije, nego da rade. Uslovi su postavljeni tako da eksploatacija poprima drugačije, elegantnije oblike nego nekada.

 

 

Može i tako, slažem se, ali ne menja suštinu onoga o čemu pričam, a što se nekako negira ili umanjuje na ovoj temi na momente, tj prebacuje se odgovornost.

  • +1 2
Link to comment
16 minutes ago, copkillah said:

 

Može i tako, slažem se, ali ne menja suštinu onoga o čemu pričam, a što se nekako negira ili umanjuje na ovoj temi na momente, tj prebacuje se odgovornost.

Evropa™ je očekivala da se asimiliraju, migranti su prirodno išli linijom manjeg otpora i rešili da prilagode svoj novi habitat sebi.

Naravno ne svi migranti no tako to ide extremni deo je uvek vidljiviji pa i jači.

Prirodno.

Link to comment
29 minutes ago, copkillah said:

 

Sve je to u redu što si napisao, osim što nema bukvalno nikakve veze sa onim o čemu ja pričam, tj sa slučajem Francuske.

Francuska je kao kolonijalna sila godinama izrabljivala (težak eufemizam) brojne zemlje, a onda je nakon toga morala ipak malo da se iskupi pa su emigranti iz tih zemalja počeli da dolaze u Francusku. Prve generacije tih emigranata naravno nisu dobile ravnopravne uslove za život u Francuskoj. Da, verovatno je standard bio viši nego tamo odakle su došli, ali su zauvek ostali građani drugog reda. Ta prva generacija je uglavnom to ćutke prihvatala, zahvalna što im je pružena šansa, koliko god ona bila neadekvatna. Onda su počele da dolaze sledeće generacije koje nisu baš nisu bile spremne da tako olako prihvate status i tretman kakav imaju i onda povremeno dođe do neke eksplozije, kao što se desilo pre 30 godina. To budu eksplozije nagomilanog generacijskog besa koji nije neosnovan. Da li hoćeš da kažeš da je Francuska oberučke prihvatila stanovnike njihovih bivših kolonija i da ih je tretirala ljudski? Da nije postojao otpor lokalaca prema emigrantima? "Jednostavno, prilagodjavanje i zelja za asimilacijom je ravna nuli" - tu rečenicu slušamo i za Rome u Srbiji, ali da li možeš da kažeš da je naše društvo ikada zaista pokušalo da ih prihvati i integriše u sebe?

 

Takođe si naveo anegdotalni primer i još si rekao da nema šanse da je iko tamo kod tebe rasista. Okej, ja to mogu da prihvatim, nemam utisak da je Španija rasistička zemlja, svakako ni blizu Francuske ili SAD ili Velike Britanije, ali imam i kontra anegdotalni primer moje prijateljice iz Londona, crnkinje, koja je na letovanjima obišla pola Evrope. Probaj da pogodiš gde joj je bilo najneprijatnije, gde se jedino osećala kao da je tretiraju kao nižu rasu?

 

Tesko mogu da shvatim taj nagomilani generacijski bes, zvuci prilicno neizlecivo, nikad nisam bio u Francuskoj, prepostavljam da je slicno kao u Belgiji. Opet mi fale podaci o pristupacnosti obrazovanju i zaposlenju, da bih mogao nesto pametno da kazem. Malo mi je cudno, ako je sve tacno kako ti kazes, zasto svi iz Magreba i sire, hrle u Francusku, ako im je zaista toliko lose?¿ Ogroman procenat Spaniju gleda samo kao usputnu stanicu za Francusku.

 

Ja sam x puta cuo od Engleza da su Spanci rasisti, od Juznoamerikanaca takodje, kao sto mnogi kazu da su Italijani uzasni prema crnoj populaciji, onda ti isti Italijani svi do reda govore za Nemce, da im je to u krvi...mislim ljudi su prokleti, pa kad jedan Danac moze da kaze za Svedjanina da je rasista - hocu da kazem da su mnoge stvari lako podlozne generalizaciji, licne i lokalne price (kao i moja) mogu da se prihvate ili ne, ali je vrlo gadna stvar da se nesto prenosi sa kolena na koleno. 

 

  • +1 1
Link to comment
2 minutes ago, Lancia said:

Malo mi je cudno, ako je sve tacno kako ti kazes, zasto svi iz Magreba i sire, hrle u Francusku, ako im je zaista toliko lose

Oni koji hrle to rade zato sto im je, ili misle da ce im biti, bolje.

Ovi koji se bune su deca ili unicici onih koji su hrlili. One ne znaju kako je stvarno tako odakle su dosli hrlci. Odu povremeno na nedelju ili 2, imaju pare, svi im se raduju ... Ukratko imaju idelnu sliku zemlje porekla.

A u zemlji u kojoj zive, i ciji su drzavljani, imaju realnost. 

  • +1 5
Link to comment
6 minutes ago, Lancia said:

Tesko mogu da shvatim taj nagomilani generacijski bes, zvuci prilicno neizlecivo, nikad nisam bio u Francuskoj, prepostavljam da je slicno kao u Belgiji. Opet mi fale podaci o pristupacnosti obrazovanju i zaposlenju, da bih mogao nesto pametno da kazem. Malo mi je cudno, ako je sve tacno kako ti kazes, zasto svi iz Magreba i sire, hrle u Francusku, ako im je zaista toliko lose?¿ Ogroman procenat Spaniju gleda samo kao usputnu stanicu za Francusku.

 

Ja sam x puta cuo od Engleza da su Spanci rasisti, od Juznoamerikanaca takodje, kao sto mnogi kazu da su Italijani uzasni prema crnoj populaciji, onda ti isti Italijani svi do reda govore za Nemce, da im je to u krvi...mislim ljudi su prokleti, pa kad jedan Danac moze da kaze za Svedjanina da je rasista - hocu da kazem da su mnoge stvari lako podlozne generalizaciji, licne i lokalne price (kao i moja) mogu da se prihvate ili ne, ali je vrlo gadna stvar da se nesto prenosi sa kolena na koleno. 

 

Kada čovek nije gladan i žedan onda se želje, zahtevi prošire. 

  • +1 2
Link to comment

Pa svi su u pravu, jer su svi rasisti. Mislim, govorimo o zemljama koje su stotinama godina zivele od pljacke, pa kada smo presli na monetarne sisteme, iskoristili nagomilanu akumulaciju da nastave da sebe cine bogatim. Kakav to pogleda na ostale stvara? Pa potpuno normalno. Apotekar i pekar koji rade za 5-8k jura ce za istobojnu olos sa istoka Evrope, a kamoli za one iz ostatka sveta, misliti da su jadni, bedni, lenji itd.

 

Dotle ce potlaceni da pokusaju da se domognu nekako zemalja gde ima para - a koje su bivse kolonijalne sile ili drzave oslonjene na njih - i gle cuda ne jure vrednosti i kulturu belih gospodara, vec im je ipak vise do para a za kulturu, obicaje i sve ostalo ce se vec nekako snaci. Jbg, apotekar i pekar imaju 50-500 evra u postojebinama i treba im objektivno vise.

 

I onda u tu jednacinu upadne policijska olos koja ti saspe metak u lobanju ili te razvali naelektrisanim pendrekom i oguli kozu s ledja.

  • +1 4
Link to comment
1 minute ago, Zaboravan said:

Kada čovek nije gladan i žedan onda se želje, zahtevi prošire. 

Nisam hteo da banalizujemo pricu, rasizam je osetljiva prica. Ono sto ne mogu da prihvatim je to da postoji samo odgovornost samo jedne strane. 

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Lancia said:

Nisam hteo da banalizujemo pricu, rasizam je osetljiva prica. Ono sto ne mogu da prihvatim je to da postoji samo odgovornost samo jedne strane. 

Ni ja, izvini ako je tako ispalo. 

Ali mislim da je cela stvar daleko od pukog rasizma. 

Nekako je zgodno prihvatiti da se radi samo o rasizmu, pojednostaviti priču ali meni ne liči da je tako. 

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...