Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

Mislim da su korisceni Mi-8. Moguce da gresim mada sam nesto tako citao.


Ne znam ko je i gde mogao da odvali tako nešto, pošto je Mi-8 transportni helikopter.

Može da se naoruža, ali se naoružava nevođenim raketnim zrnima ili topom 30 mm za dejstvo po ciljevima na zemlji, radi podrške pešadiji koju desantira.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

 

Pa i hrvati su 1995 slavili osvajanja sela, sta su knin i petrinja od 10 000 stanovnika kao najveca naseljena mesta tog dela tadasnje rsk?!

Sto ne bi i azeri isto.

Samo sto azerima nije prosao prvi napad jer je jermanije potpuno drugacije reagovala od srbije 1995. Oni su odmah poceli opstu mobilizaciju i slanje pomoci, sve suprotno od srbije 1995.  Zamisliimo sada Jerevan kaze ovima u N-K: sami ste, sta da radimo. Pa raspali bi se u roku od par dana.

Tako da ce azerima sada biti teze.

Uzgred, danas iz N-K javjaju da su povratili neke pozicije.

 

 

- The situation remains stably tense.

- The Defense Army continues to inflict losses on the enemy's terrorist units

- There are certain positional advances

Press secretary of the President of Artsakh Vahram Poghosyan

petrinja (grad, ne opstina) je imala nesto manje od 20000

i petrinja nije osvojena, dostojanstveno smo se povukli posle izdaje iz beograda i knina :fantom:

besmisleno je uporedjivati rsk i nk i ova dva sukoba

Link to comment
14 minutes ago, pbg12345 said:

petrinja (grad, ne opstina) je imala nesto manje od 20000

i petrinja nije osvojena, dostojanstveno smo se povukli posle izdaje iz beograda i knina :fantom:

besmisleno je uporedjivati rsk i nk i ova dva sukoba

 

Štaviše Petrinja je razbila hv napadače prvog dana oluje, valjda nisu imali informaciju da treba da beže. Oni ostali i polupali napadača. Nameće se pitanje da li je tako moglo i na drugim mestima.

  • +1 1
Link to comment
19 minutes ago, pbg12345 said:

petrinja (grad, ne opstina) je imala nesto manje od 20000

i petrinja nije osvojena, dostojanstveno smo se povukli posle izdaje iz beograda i knina :fantom:

besmisleno je uporedjivati rsk i nk i ova dva sukoba

 

moj dalji rodjak, pukovnik m.j. ih razvalio tenkovima iz kasarne. krenuli u ofanzivu, ali ih vratise izdajnici

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

Inace se prica da Antonovi lete iz Kijeva za Baku u vecem broju poslednjih dana.

Cudna koalicija Izrael-Turci-Ukrajina-Azeri.

Sta je tu cudno?

Link to comment

Ako može jedno, da prostite, laičko pitanje. Koliko vidim ovi naoružani dronovi predstavljaju priličan problem jer ih nije lako jeftino skidati, tj. jeftinije je napadču da ih štancuje i šalje u jatima a skuplje odbrani da ih obara što u nekom ratu iscrpljivanja daje priličnu prednost napadaču. Zašto onda ne postoje "kontradronovi" koji bi leteli na istoj visini kao ovi koji napadaju i obarali napadače raketama ili topovima ili kao kamikaze? Ili postoje ali ih jermeni nemaju. Dakle rat dronova. 

Link to comment
4 hours ago, Nikodije said:

Štaviše Petrinja je razbila hv napadače prvog dana oluje, valjda nisu imali informaciju da treba da beže. Oni ostali i polupali napadača. Nameće se pitanje da li je tako moglo i na drugim mestima.

Pa kad je budala general Basarac odlučio napasti jedva pokrivenim tenkovima po glavnoj cesti nije ni moglo drugačije. Ujutro petog je čak i do mene u Zagrebu doprla glasina da su ''naši upali u Petrinju'', valjda je tenkre sam to proširio večer prije ne bi li on bio najuspješniji strateg.

Umjesto toga je smijenjen.

Link to comment
3 hours ago, Luther said:

Ako može jedno, da prostite, laičko pitanje. Koliko vidim ovi naoružani dronovi predstavljaju priličan problem jer ih nije lako jeftino skidati, tj. jeftinije je napadču da ih štancuje i šalje u jatima a skuplje odbrani da ih obara što u nekom ratu iscrpljivanja daje priličnu prednost napadaču. Zašto onda ne postoje "kontradronovi" koji bi leteli na istoj visini kao ovi koji napadaju i obarali napadače raketama ili topovima ili kao kamikaze? Ili postoje ali ih jermeni nemaju. Dakle rat dronova. 

 

Нико се до сада није озбиљно бавио "противдроновском одбраном" нити развијао системе који су специјално дизајнирани да неутралишу дронове (поготово ове мањих димензија, оне америчке мрцине можеш да гађаш и стандардним ПВО системима који их сасвим добро виде). Вероватно ћемо видети ове моделе које помињеш у наредних 5-6 година, мада мислим да је технолошки мало захтевније конструисати добар нишански систем за борбу у ваздуху у односу на систем за нападање циљева на земљи. Уз то, када се развију дронови за ваздушну борбу онда ће и нападач моћи да шаље "ловачку пратњу" својим дроновима-бомбардерима, тако да ће бити занимљиво посматрати ту утакмицу. 

 

Американци су радили на неком систему који детектује непријатељског дрона и узме га на праћење, пусти га да одради своју мисију и када крене назад у базу иза њега полако крене рој контра дронова који га испрате све док не слети и онда преору целу базу. Не знам докле су са тим стигли али чак ни то не помаже против нпр. израелског Харопа који је ем самоубица (не враћа се нигде када једном полети) ем има аутономни мод у којем нема линк са оператером него вештачка интелигенција сама осматра бојиште, бира циљ и доноси одлуку о нападу. Шоу програм ћемо гледати у том сегменту војске у наредним годинама.

Link to comment

Meni je lik, koji se ozbiljno bavi tematikom, tvrdio da iza pete generacije idu bespililotne letilice i da stvari onda postaju potpuno nepredvidljive.

Link to comment

Иначе, Пашинјан, који је у ових девет дана четири пута разговарао са Волођом, данас каже да је Јерменија спремна на уступке у под условом да Азербејџан направи идентичне уступке. Ово вероватно вуче на ону старо јерменско становиште да су спремни да врате бафер зону ако се Азери одрекну Н-К. То ни сами Јермени не би прихватили јер би у тој варијанти независни Н-К остао без копнене везе са Јерменијом и практично дошао на извол'те Азерима за неку нову војну операцију. Јермени вероватно нуде то реда ради, знајући да ће Азери на кеца да одбију па онда испадне да су они ти који неће преговоре.

 

Велики је проблем овде што су Алијев и његов газда зацртали максималистички циљ од којег је веома тешко одступити. Додуше, Азербејџан има ту заједничку црту са својим великим суседом, да данас можеш да причаш једно а сутра нешто сасвим супротно од тога и да нико не сме да писне или да те позове на одговорност јер га чека апсана по кратком поступку. То би могло да помогне у постизању неког прекида ватре, мада је и даље вероватније да ће кланица да се настави.

Link to comment

97' na inicijativu azerbejdzana, jermenija i posrednik - minsk grupa su se nacelno slozili oko step-by-step modela po kome bi se zakljucio mirovni sporazum, a N-K bi fakticki, dakle bez ikakvog razoruzavanja, zadrzao kontrolisanu de jure teritoriju + dobio tu jednu opstinu (dosta veliku) neophodu za saobracanje sa jermenijom, dok bi ostale opstine vratio azerbejdzanu i obavezalo bi se da se pristupi drugoj fazi pregovora gde bi bilo odluceno o konacnom statusu N-K u smislu "vise od autonomije manje od nezavisnosti". znaci u principu su vec odustali od ujedinjenja odnosno suvereniteta N-K i zato jermenija nije priznala N-K

 

N-K i jermenski tvrdolinijasi (mislim da necu puno pogresiti ako ih nazovem nacionalistima) nisu se s time slozili, njihova ideja™ je bilo ne samo tako vracanje osvojenih teritorija, nego razmena teritorija za status - ja tebi vise vratim vise (tvoje) teritorije ti meni das bolji status, i da se resi sve, mir i status, u paketu, sto je vec bilo pokusano i propalo u ranijoj fazi pregovora

 

ta tvrda linija je 98' dosla na vlast u samoj jermeniji, i propast ovog (meni naizgled racionalnog) modela je zagorcala pregovore zauvek

 

onda je tu bilo i nekih atentata i svacega

 

posle toga je sve postalo lose za jermene, kasniji pregovori su bili prazna prica, ekonomska izolacija se oduzila, doslo se maltene do statusa svetskog parije, a takodje azerbejdzan je stvorio jaku vojsku

 

u medjuvremenu su ustanovljeni neki madridski principi koji su pokusaj povratka na koncepciju step-by-step i jermenija se dosta godina drzala ambivalentno u odnosu na njih, to je bio diplomatski aspekt statusa kvo

 

2018. u jermeniji se desila promena rezima i na vlast je dosao pasinjan sa antikorupcijskom platformom, uglavnom okvalifikovan kao populista. ja ne pratim pa ne mogu bas da kazem, ali tako se i meni cini

 

populisti znaju biti nepredviljivi na osetljivim pitanjima, tako da ne cudi da su ove godine jermeni izricito odbacili madridske principe, reaktivirali nacionalisticku retoriku slaveci sto godina (SJANU i sve u paketu) sevrskog sporazuma koji je jedan propali dokument po kom jermenija ima veliku teritoriju i trazili su da N-K ravnopravno ucestvuje u pregovorima kao treca strana

 

tako da ono... ima odredjenog maksimalizma i kod jermena

 

morace da se nastavi klanica, nema svetla na kraju tunela

  • Hvala 2
Link to comment

Неки кажу да може да буде и италијански М-346 који је Азербејџан купио почетком ове године.

 

 

Link to comment
×
×
  • Create New...