Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

11 minutes ago, Tribun_Populi said:



 

 


Pancir i nije namenjen da pokrije široko područje, već baš ovo što si naveo - trupe u pokretu ili neki položaj, kao trupnaPVO. Široko područje u ruskoj doktrini pokrivaju raketni sistemi S klase (od 200 do 400), a za njih dronić nije meta (sem US Global Hawka). 12 raketa s Pancira ima domet 20 km (odn 40 km za poslednju verziju SM) po daljini i 15 po visini, i to je područje koje pokriva jedna jedinica. Dakle, 1 položaj. I to je dosta.

S druge strane, u diskusiji provejava tvrdnja kako će Azeri sipati dronove sve i da padaju kao kiša, kao da ih kupuju s AliExpressa. Neće baš, Ukrajina je 6 Baryaktara TB2 s pratećim naoružanjem i opremom platila 69 miliona $. Neka su Turci i Azeri rod i nek je za njih i bratska cena, ipak nije džabe.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

 

 

moćan dron, konačno nešto relativno jeftino a savremeno za kupiti, valjda će ministar mali isposlovati dobru cenu u carigradu :happy:

- možda ga je najjeftinije loviti školskim lovcima, par desetina granata iz topa 30mm  i to je to, naravno ako se ima kontrola neba, onda bi ih lako obarali i galebovi, jeftinije od ispaljivanja raketa iz s 300 i otkrivanja tako položaja tog sistema pvo

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

10 minutes ago, gone fishing said:

moćan dron, konačno nešto relativno jeftino a savremeno za kupiti, valjda će ministar mali isposlovati dobru cenu u carigradu :happy:

- možda ga je najjeftinije loviti školskim lovcima, par desetina granata iz topa 30mm  i to je to, naravno ako se ima kontrola neba, onda bi ih lako obarali i galebovi, jeftinije od ispaljivanja raketa iz s 300 i otkrivanja tako položaja tog sistema pvo

 

a onda tvoji skolski lovci ostaju ranjivi na protivnicki PVO, pogotovo iznad nagorno karabaha. samo dobar trupni PVO. 

Link to comment
2 hours ago, Tribun_Populi said:

S druge strane, u diskusiji provejava tvrdnja kako će Azeri sipati dronove sve i da padaju kao kiša, kao da ih kupuju s AliExpressa. Neće baš, Ukrajina je 6 Baryaktara TB2 s pratećim naoružanjem i opremom platila 69 miliona $. Neka su Turci i Azeri rod i nek je za njih i bratska cena, ipak nije džabe.

Par stvari, nije samo Barjaktar, imaš još dronova, jeftinijih...objasnile kolege gore...drugo ovo je ipak velika reklama za Tursku kao proizvođača (i test ujedno) i na kraju politika...Sultanu je ipak preča Sirija jer se graniči sa Turskom a Jermeni mu realno i nisu neka pretnja a Nagorno Karabah i nije neka oblast oko koje se treba tući (Azeri imaju naftu ali nje u Karabahu nema)...ovde će da popusti da bi na severu Sirije zatezao i dobio više...neko moje mišljenje...

Link to comment

Napravili su Azeri određeni napredak od starta, neki bi rekli da je to ništa, ali ko će ga znati kad nemamo neki specijalan uvid u tačnost ovih brojki kojima se i jedni i drugi razbacuju. Jermenima pogoduje teren ali nešto mi se čini da in the long run (we're all dead) Azeri mogu da dobiju war of attrition. E sad, vidim da se očekuje dolazak Wagnera ako već nisu tamo..

Edited by theanswer
Link to comment

Не може да се каже да је ништа, за Азере је свакако успех јер се боре за своју територију, барем у тој бафер зони коју су им Јермени узели као кусур. Тај бафер је релативно раван и Јерменима мање погодује у односу на гудуре које су иза њега али за њих је већи проблем то што изгледа да им се полако појављују пукотине у одбрани, поготово у оном јужном сектору уз границу са Ираном. АЗери су им јуче заробили неку мини базу у једном селу, све са три нетакнута Т-72 и неколико камиона. На другом снимку су им заузели положај са две хаубице, то не може бити на првој линији већ барем 4-5 километара иза. Ово остављање драгоцене технике указује да су се Јермени на тим местима повлачили наврат-нанос. Видео сам и један снимак из болнице која збрињава рањене војнике, ситуација изгледа баш лоше.

 

Већ смо видели какве губитке имају у техници. Она портпаролка њиховог МО јуче прича неке бајке о лажном повлачењу којим су намамили стотине Азера да похрле у замку и све их неутралисали (пре подне су званичници Н-К потврдили "тактичко повлачење" на неколико локација, онда је изгледа кренуо талас незадовољства по друштвеним мрежама, па је ова вадила штету поподне - ето зашто су Азери него што су опалили прву гранату најпре блокирали друштвене мреже). Далеко од тога да су Јермени у изгубљеној позицији али очигледно је да морају да се прегрупишу и реорганизују за даљу одбрану. Имали су пар дана поштеде од дронова због лошег времена, сад иде десет сунчаних дана тако да би им боље било да су то време искористили за неку маскировку и реорганизацију линија.

 

Блохину и АННА екипи могу само да пожелим да остану здрави и читави. Надам се да им је јасно да ово где су сада дошли није Сирија где ти на другој страни шенлучи и екберише неки башибозук. Овде ако те пронађе артиљеријски плотун или термобарична салва из ТОС-а, то је то, завршио си своје. Биће лудих снимака али се заиста надам да неће ризиковати главе за исте.

Link to comment
16 hours ago, Tribun_Populi said:

S druge strane, u diskusiji provejava tvrdnja kako će Azeri sipati dronove sve i da padaju kao kiša, kao da ih kupuju s AliExpressa. Neće baš, Ukrajina je 6 Baryaktara TB2 s pratećim naoružanjem i opremom platila 69 miliona $. Neka su Turci i Azeri rod i nek je za njih i bratska cena, ipak nije džabe.

 

 

Бојим се да итекако хоће. Из Израела већ данима полеће један карго за другим, јасно ти је шта је унутра. Хароп кошта 200 хиљада долара по комаду, нека Панцир од 15 милиона обори десет комада пре него што га једанаести опаучи, јасно је ко је на добитку а ко на губитку (обашка што ће у већини случајева 3-4 комада бити довољно). Хермеса производе сами по лиценци, то је огромна стратешка предност. Уз то је очигледно да је Турска у Азербејџан допремила читав рој Бајрактара из сопственог арсенала и да ће их допремити колико год буде потребно. Употреба дронова код Азера иде на још виши ниво не само због бројности и разноврсности, већ и због тога што турски AWACS летови 24/7 надзиру бојиште из Турске и помажу дроновима да се нађу и њушкају тамо где треба.    

 

Украјина је купила 12 Бајрактара и то се уклапа у цифру од 69 милки јер један кошта око 5м. Анка је много скупља, кошта око 30 милиона.

Link to comment

gledao sam snimke iz bakua, na ulicama se slavi osvajanje nekog sela u bafer zoni kao da je ne znam sta veliko postignuto. ocigledno su tamo opasno nalozeni na rat i pitanje je kako to sada zaustaviti. ta nalozenost je verovatno proporcionalna 25-godisnjoj frustraciji zbog teskog poraza devedesetih. citao sam negde da su tada jermeni mogli cak i u baku da udju, toliko su se ovi bili raspali tad.

Link to comment

Zar nasi nisu 1999 gadjali bespilotne koristeci helikoptere?

Koliko znam sve te bespilotne koje se koriste od strane azera nemaju v-v rakete.

Edited by pasha
Link to comment
1 hour ago, Nikodije said:

gledao sam snimke iz bakua, na ulicama se slavi osvajanje nekog sela u bafer zoni kao da je ne znam sta veliko postignuto. ocigledno su tamo opasno nalozeni na rat i pitanje je kako to sada zaustaviti. ta nalozenost je verovatno proporcionalna 25-godisnjoj frustraciji zbog teskog poraza devedesetih. citao sam negde da su tada jermeni mogli cak i u baku da udju, toliko su se ovi bili raspali tad.

 

Pa i hrvati su 1995 slavili osvajanja sela, sta su knin i petrinja od 10 000 stanovnika kao najveca naseljena mesta tog dela tadasnje rsk?!

Sto ne bi i azeri isto.

Samo sto azerima nije prosao prvi napad jer je jermanije potpuno drugacije reagovala od srbije 1995. Oni su odmah poceli opstu mobilizaciju i slanje pomoci, sve suprotno od srbije 1995.  Zamisliimo sada Jerevan kaze ovima u N-K: sami ste, sta da radimo. Pa raspali bi se u roku od par dana.

Tako da ce azerima sada biti teze.

Uzgred, danas iz N-K javjaju da su povratili neke pozicije.

 

 

- The situation remains stably tense.

- The Defense Army continues to inflict losses on the enemy's terrorist units

- There are certain positional advances

Press secretary of the President of Artsakh Vahram Poghosyan

Link to comment



 
Бојим се да итекако хоће. Из Израела већ данима полеће један карго за другим, јасно ти је шта је унутра. Хароп кошта 200 хиљада долара по комаду, нека Панцир од 15 милиона обори десет комада пре него што га једанаести опаучи, јасно је ко је на добитку а ко на губитку (обашка што ће у већини случајева 3-4 комада бити довољно). Хермеса производе сами по лиценци, то је огромна стратешка предност. Уз то је очигледно да је Турска у Азербејџан допремила читав рој Бајрактара из сопственог арсенала и да ће их допремити колико год буде потребно. Употреба дронова код Азера иде на још виши ниво не само због бројности и разноврсности, већ и због тога што турски AWACS летови 24/7 надзиру бојиште из Турске и помажу дроновима да се нађу и њушкају тамо где треба.    
 
Украјина је купила 12 Бајрактара и то се уклапа у цифру од 69 милки јер један кошта око 5м. Анка је много скупља, кошта око 30 милиона.



Pazi, Turska u arsenalu ima 115 tih Baryaktara u TB2 verziji, nije beskonačno. Kanada im je upravo otkazala dalju saradnju u prodaji elektrooptičkog sistema za otkrivanje ciljeva, tako da će malo zastati s daljom proizvodnjom, pošto će trebati vremena da se upasuje izraelska ili ko već bude voljan da im je proda.

https://tangosix.rs/2020/06/10/kanada-suspendovala-izvozne-dozvole-za-vojnu-opremu-turskoj-bajraktar-ostaje-bez-l3-optoelektronike/

Moskva još uvek nije rekla svoje, a s druge strane Tor koji ima jermenska vojska je u 2MKM verziji, što je jako interesantno, budući da se tu radi o modulu koji nije montiran na (guseničarsku ili kamionsku) šasiju, već se kači na zgrade, u brodske kontejnere, na šlepere ili bilo koju 2x7 m ravnu površinu. Tor je i efikasniji od raketa s Pancira, plus ima vertikalno lansiranje, nema "blind spots" po azimutu što je jedan od citiranih razloga za debakl u Siriji, a nabavka baš te verzije nekako ukazuje da su ga planirali za Stepanakert.

Izgleda im još nije dogorelo, čim mu dejstvo do sad nismo videli.


Zar nasi nisu 1999 gadjali bespilotne koristeci helikoptere?
Koliko znam sve te bespilotne koje se koriste od strane azera nemaju v-v rakete.


Koje? Mi smo 1999. imali Gazelu koja nosi protivoklopnu žicom vođenu Maljutku iz 50ih i Strelu 2M, i 4 Mil Mi-24V u RDB MUP kao podršku JSO od čega su 2 uništena na zemlji. Dronove su obarale Prage i Boforsi, samo što u to vreme nijedan nije bio naoružan već su korišćeni isključivo za izviđanje.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka

Link to comment

Mislim da su korisceni Mi-8. Moguce da gresim mada sam nesto tako citao.Niej bitno da lis naoruzani sa raketama v-z dok god nemaju v-v.

 

Izgleda da nece mocu da se kupi turske bespilotne,

 

Canada suspends exports of military drone technology to Turkey

Social Sharing

 

Foreign affairs minister says move is in response to reports about Canadian drone tech in combat

 

https://www.cbc.ca/news/politics/canada-turkey-drone-azerbaijan-armenia-1.5751266

Link to comment
×
×
  • Create New...