Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

9 hours ago, Roger Sanchez said:

OK, mislim da im nema druge nego u Rusiju. Čemu fingirati nezavisnost?

Ono, sto se fingiranja Nezavisnostitm tice, mogu da se obrate vamatm, to ste barem uvezbavali onoliko...:fantom:

Savetujte, ako boga znate...

 

 

Najvise obozavam pokondirene branitelje svega naprednog, nezavisnog i demokratskog... :isuse: 

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

11 minutes ago, April said:

Mene ovo više podseća na drugi arapsko izraelski rat. Vojna nadmoć Azera će još neko vreme donositi napredovanje, ali Jermeni su prosto bolji vojnici jačih motiva i to će se na terenu brzo pokazati. Da li stvarno mislite da Azeri mogu da opstanu u neprijateljskom okruženju Nagorno Karabaha?

Sent from fav toy
 

Oni ni nece uzeti celi NK.

I ne bih ucitavao mnogo u izraelsko-arapske ratove koji traju po 7 dana i po pravilu se nekim cudom desavaju izdaje sa arapske strane.

Cudim se kako je posle nekoliko godina intifada palestincima uspelo sa kamenjem i prackama ono sto nije velikim arpaskim vojskama.

Cudo jedno.

Edited by pasha
Link to comment
11 minutes ago, April said:

Mene ovo više podseća na drugi arapsko izraelski rat. Vojna nadmoć Azera će još neko vreme donositi napredovanje, ali Jermeni su prosto bolji vojnici jačih motiva i to će se na terenu brzo pokazati. Da li stvarno mislite da Azeri mogu da opstanu u neprijateljskom okruženju Nagorno Karabaha?

Sent from fav toy
 

 

Ovo je napredovanje koje se meri merilima iz prvog svetskog rata. Azeri nemilice trose svoje ljudstvo i to im je uglavnom obucena redovna vojska. Nikako mi ne ide u glavu prica o tome kako su oni lako zamjenjivi jer kao ima Azerbejdzan 10 miliona stanovnika i moze si priustiti ovolike gubitke. Prosto rezerva nema ni znanje ni disciplinu redovne vojske i uglavnom su neupotrebljivi za bilo sta drugo osim za cuvanje cuka. Mislim da su oni ostali bez daha i da nemaju vise snage za neko napredovanje na dobro utvrdjene Jermene kojima ide i teren u korist.

 

Jermeni nemaju ama bas nikakve ofenzivne mogucnosti. Jednostavno ce ih poklopiti dronovima navodjena artiljerija ili sami dronovi.  Mislim da su im gubici znacajno manji i da je ova unistena tehnika, osim one u pokretu, jednostavno bila prazna. Tenkovi su poprilicno neudobni i posada cim uhvati priliku kad nema borbe a tenk je ukopan jednostavno izadje da odspava u blizini. Opet, tenkovi i Azerima nisu bili od neke velike koristi ovde uz svu nadmoc u vazduhu pa nece biti ni njima. Ovo ce biti poprilicno brutalno iznurivanje.

 

Tenkovi su u ovim ratovima malih zemalja ili nekim ratovima niskog intenziteta jednostavno proslost.

Link to comment
15 hours ago, Redoran said:

Та медаља има две стране. У Јерменији већ годинама постоји солидан антируски сентимент чији део је стална кампања да се руска база у Гјумрију избаци напоље. То је врло интересантно размишљање, будући да им је та база (одмах уз границу са Турском) буквално гарант живота у случају да Турска одлучи да им упадне са леђа како би помогла Азербејџану. Садашњи премијер од првог дана на функцији активно спроводи отклон од Русије и тражи нове пријатеље. Све пет, наравно, сви нека се отарасе руског утицаја али онда нека виде са тим другим ортацима шта ће и како ће када заигра мечка.

 

Uf... ja svaki tvoj post o BI čitam kao sigurnu stvar, ali ovde ćeš morati da poradiš na tome da me ubediš u navedeno.

 

Koliko znam, kampanja za uklanjanje baze postoji samo na iskorišćavanju besa i očaja onih koji su direktno pogođeni masakrom iz 2015. Rusija je savršeno hendlovala incident i prihvatila odluku jermenskog suda, sa doživotnom kaznom koja se izdržava doma. Pretpostavljam da postoji i onaj deo NVO bratije koji i dalje jaše na toj priči, ali nazivati antiruski sentiment u Jermeniji "solidnim" mi se čini baš preteranim.

 

Takođe, voleo bih da čujem više o Pašinjanovom "aktivnom sprovođenju otklona" od Rusije. Osim ako se svaki korak napravljen ka EU ne smatra odjebavanjem baćuške, jer još uvek nema dokaza da je iko u Jermeniji tolika budala. Ako išta, Pašinjanu treba priznati napore u balansiranju između EU i RU (looking at You, Brussels). Ne pratim region aktivno, ali bih sigurno čuo makar jedan tipičan kremljovski zluradi komentar upućen Jerevanu, ili bar iz vrha vlasti. Par puta je štampa bila oštra kad su hapšeni lopovi za koje se desilo da su još i ruski ljudi, ali ništa značajno. Rusija nema boljeg i iskrenijeg saveznika na Kavkazu, i to znaju i jedni i drugi.

 

14 hours ago, namenski said:

Ali, otvorilo se, po ko zna koji put, pitanje - nemam bolji izraz - prisilne evropeizacije ruskog komsiluka.

 

Ako može pojašnjenje.

Link to comment

Prva ponuda moguceg smirivanja,

 

Quote

Председник Азербејџана: Преговори о Карабаху не могу бити једнострани

„Говорио ми је да територије неће бити враћене. Ако то не желе да раде, ако су против принципа које је дуго година развијала Минска група и уништавају преговоре, о чему онда можемо да разговарамо? Преговори не могу да се воде једнострано. Морамо имати партнера. Међутим, Јерменија још увек није партнер у преговорима“, истакао је Алијев.

 

https://rs.sputniknews.com/svet/202010031123509356-predsednik-azerbejdzana-pregovori-o-karabahu-ne-mogu-biti-jednostrani/

Link to comment
32 minutes ago, zorglub said:

Ako može pojašnjenje.

Tesko, vidis da sam probao... :D 

Ipak: sa tacke gledista ruskih interesa i tvoraca ruske politike i strategije, evropeizacija (izraz je malo neprecizan, zavisi od konteksta) komsiluka se - gle cuda - pojavljivala uvek, bez izuzetka kao - neprijateljska prema Rusiji.

Mislim na novi vek, dakle od Francuske revolucije na ovamo: u svim evropskim talasanjima, kretanjima sa zapada na istok i obrnuto, Evropa je na ruske granice dolazila - gle cuda - kao neprijatelj.

1812, Krimski rat, cordon sanitaire, uvodna desavanja glede WW2, Rusija je bila meta, nesto sto je trebalo ako ne unistiti, ono barem proterati iza Urala, sa sve kombinacijama poput nacistikih...

I - cenu je po pravilu placao pomenuti mali komsiluk, navucen na price o slobodi, nezavisnosti, demokratiji, itd, itd..., sto se bez izuzetka ispostavljalo kao maska za pritisak na Rusiju: kada je dolazilo do frke, ti isti su taj mali komsiluk 'ladno prepustali sudbini Rusiji, sve boga moleci da tu istu Rusiju/CCCP privuku na svoju stranu, kao saveznika.

Mislim, ne dao ti bog sudbinu Poljske sa komsijama poput Nemaca sa jedne i Rusije sa druge strane, ali - tako je kako je, plivaj/

Ili, da ostanemo samo na primeru Poljske, ni 200 godina istorije je nisu naucile da barem pokusa da sa tom istom Rusijom nadje modus vivendi, kakav-takav, ali u svakom slucaju bolji i po samu Poljsku zdraviji nego i danasnje, moderno ne samo lajanje na Rusiju nego i liderstvo u hajci na istu: jer Rusija kakva je da je, ostaje tu gde jeste, a pokazalo se da od pomoci Zapada ima malo vajde.

Do dana danasnjeg.

Fetis nezavisnosti - pogledaj samo naseg Рођу :D - se u tom narativu shvata kao nesto sto se presvlaci, oblaci i skida po potrebi: nezavisan si, ali kada zagusti, kada treba macnuti pola Nemacke - u slucaju Poljske - ili neku tamo Dalmaciju, jadransku obalu, Istru, onda nezavisnost i nije bas nesto, bolje imati necija ledja...

To vazi i za Jermeniju: na srpskom se zove bi da radis ono, ali bez penetracije, ili - кад је мука где си Ђука, кад јебете Ђуку не зовете... :D 

A to moze, ali mora da se plati, jer ocekivati da - kada smo vec na topiku - da ce Rusija, kao bilo koja ozbiljna drzava uostalom - da radi nesto mimo svojih interesa, da svoje podmetanje ledja nece da naplati, da treba da podmetne ledja onako, iz ciste ljubavi za pravdu - malo teze.

Ostalo je propaganda i navijanjetm: kako ce ko da obuce, u koju propagandnu ambalazu da zapakuje svoje interese i sredstva za njihovo postizanje, na nama je da procenjujemo.

Link to comment

Sve je to ok, ali u slučaju Jermenije skoro pa potpuno neprimenjivo. Kao što rekoh, taj koji vodi Jermeniju, a u potpunosti se okrene od Rusije nije budala, već kreten. Pašinjan to nije.

 

Mnogo veći problem imam sa briselskim pizdama koji u ovakvom trenutku, umesto da pokažu minimum zdrave logike i potegnu svu moguću meku silu u pomoć Jermeniji, ćutke gledaju kako im lažni sultan mlati onom stvari pred nosom. Da im se mogla nacrtati bolja prilika za potvrdu statusa i stavova, za konačni dokaz o prednosti članstva - nije, ali džaba.

Link to comment
2 hours ago, pasha said:

 

Takođe je i poljski i japanski špijun, povezan sa zaverom lekara-cionista da se otruje najviše državno rukovodstvo.

Link to comment

Пашињан: Преговори о Карабаху могући након заштите становништва од спољне агресије

 

„Уз спољну агресију најважнији задатак је заштита становништва од напада. Тек после тога могуће је разговарати о преговорима. У тренутним условима велике агресије могу са сигурношћу да кажем да се народ Карабаха неће предати“, написао је Пашињан на Фејсбуку уз видео свог интервјуа за телевизију „Ал Џазира“.

 

https://rs.sputniknews.com/svet/202010031123509720-pasinjan-pregovori-o-karabahu-moguci-nakon-zastite-stanovnistva-od-spoljne-agresije/

Link to comment
2 hours ago, zorglub said:

Mnogo veći problem imam sa briselskim pizdama koji u ovakvom trenutku, umesto da pokažu minimum zdrave logike i potegnu svu moguću meku silu u pomoć Jermeniji, ćutke gledaju kako im lažni sultan mlati onom stvari pred nosom. Da im se mogla nacrtati bolja prilika za potvrdu statusa i stavova, za konačni dokaz o prednosti članstva - nije, ali džaba.

Brisel, Evropa tacnije, je svoju sansu da izistinski konstruktivno - i za sveevropsko dobro - deluje, ispustio 90-ih kada je pala na - Jugoslaviji.

Ne toliko zarad ocuvanja Jugoslavije - to je drugo pitanje - nego neupotrebom ili, jos bolje, kilavom upotrebom alata koji su mogli da sprece krvoprolice u njenoj avliji.

Uljuljkana i posthladnoratovski trijumfalizam, prepustajuci selektivno istocnoevropske zemlje divljackoj tranziciji, jos selektivnije ih pripustajuci u takozvanu Evropu, pustajuci Nemacku da se ispod radara malo немчи, sa nabujalim primitivnim antikomunizmom izbacujuci sa prljavom vodom i dete iz korita, ponovo se, po ko zna koji put, okrecuci Rusiji kao carstvu Zla, ona je пургерски, цикетански, чиновнички, ћатински kratkovido ispustila istinsku sansu da ideja Evrope zaista zazivi.

I, naravno, u pravu si: prilika je ispustena, otisla u nepovrat, zamotana u Makronovo jajarenje glede situacije, sve u svemu nista sto vec nismo videli i sto nam se - a i Evropi - obilo o glavu.

  • +1 1
Link to comment
×
×
  • Create New...