Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

14 hours ago, Redoran said:

 

 

 

Видео сам свакојаке ратне снимке и фотографије, оно, баш свашта, и никада ми се није слошило. Чак сам, пратећи Сирију, себи често говорио да сам луд у мозак кад могу онакве ствари да гледам без да бацим пеглу и паднем у депру. Данас сам први пут ухватио себе да ми је лоше од гледања, и то не због неке крви или делова тела (то се не види на снимцима из дронова) већ чисто од броја несрећника за које видиш да су изгинули у само једној компилацији коју Азери објаве, а објављују најмање две сваког дана. У неком тренутку више не верујеш да је тако нешто могуће, да их у толикој мери проналазе и тамане одозго

 

I meni je ovo najstrasnije. Pretpostavljam da su enormni gubitci na obe strane, roditelji te dece se ne mogu oporaviti za zivota i mrznja ostaje. Posle ovih virtuelnih iskustava cini mi se da da necu posecivati Tursku, Azerbejdzan i Izrael. I opet pominjem da treba ziveti jedan pored drugih...

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

Ma treba da se ugledaju na nas..Predaju svoju teritoriju i povuku svoje vojnike a posle se godinama brane "diplomatskim putem" uzalud jer teritorija koja je nekad bila njihova više neće biti .To isto treba da uradi Izrael,itd... Kad bi svi tako mislili 80% današnje Evrope bi bilo danas Otomansko carstvo.

Edited by Niveamen
Link to comment

Пашинјан се обратио нацији. Чекам да стигну неки званични преводи али ове радне верзије са интернета не слуте на добро уопште:

 

- у овом тренутку нема дипломатског решења

- веома ценимо сарадњу са Русијом и сматрамо је за савезника

- нема Јерменије без Арцаха

- у овој ситуацији то значи да нам нема друге него да узмемо оружје, боримо се и победимо

- ситуација на југу је веома тешка

- ко год је у стању, нека узме оружје и бори се за Арцах

 

Ако је стварно ово рекао, ја ту читам да је ситуација на фронту толико лоша да више нема друге него да се иде на све или ништа, да се удари из Јерменије и одакле год је могуће и да се Азери негде зауставе јер изгледа да су им са југа стигли на десетак километара од планинског превоја куда пролази главни пут који спаја Степанакерт и Н-К са Јерменијом. Фронт им се распада и ако га не стабилизују оде им Н-К веома брзо. У овом тренутку једини начин да га стабилизују је да баце из уже Јерменије све што имају и зауставе напредовање Азера, не би ли их натерали на колико-толико равноправне преговоре. И то уз сав ризик да ствар ескалира мимо свих планова, па да се директно умеша Турска а за њом вероватно и Русија.

 

Не делује ми да би тек тако позвао на овако нешто. У крајњој линији, и његова кожа је у питању јер он сноси сву политичку одговорност за ове стравичне губитке које су Јермени претрпели до сада. Ако не пронађе начин да то претвори у победу или макар реми, породице погинулих ће га зубима искидати.

Link to comment
16 hours ago, Redoran said:

У неком тренутку више не верујеш да је тако нешто могуће, да их у толикој мери проналазе и тамане одозго... и онда сам узео једну компилацију где више бију по живој сили а мање по техници, и израчунао неки минимум од 150 што мртвих што рањених. То су потпуно непојмљиви губици који произилазе из тога што Азери имају потпун 24-часовни надзор над читавим бојиштем, виде буквално сваки покрет који Јермени направе, и онда имају потпуно умрежен систем командовања који моментално додељује уочен покрет јал Бајрактару, јал Харопу самоубици, јал артиљеријским батеријама. Напад следи дословце у року од минут, ту за Јермене нема маневра, нема бежања, нема сакривања, нема било чега. Чим их ови сниме, мртви су. Како на првој линији, тако и дубоко у позадини. Ја не знам за један рат у којем је једна страна била овако брутално прикована и лишена могућности да ради било шта осим да чека ракету одозго. Јерменима не фали срчаности, имају херца и хоће да се туку, али овако им не вреди даље. Сад су потиснути према планинама и шумовитим деловима Н-К, ако се тамо не стабилизују и ако их дронови наставе ударати са истом лакоћом као на овим голетима у бафер зони, онда им се црно пише.

 

Koliko im u boldovanom pomaže turska? Prosto mi je neverovatno da Azerbejdžan ima vojsku na tom nivou.

 

Da li Azeri govore Turski? Nije previše bitno, ali zanima me da li turska vojska, kad daje podršku u Siriji i Azerbejdžanu, komanduje na turskom. Pretpostavljam da onim po Siriji ni engleski nije jača strana, a i da su etnički bliski Turcima. Za Azere ne znam.

Link to comment

Турска сасвим извесно координира читаву операцију а део са дроновима потпуно контролише (све са турским оператерима). Читаву тактику су они донели, а не бих искључио ни Израел. Неке ствари су напросто сувише генијалне, као на пример конверзија оних праисторијских запрашивача Ан-2 у беспилотне летелице које су наводиле јерменску ПВО да открије своје положаје. Турска се генерално не бакће са таквим стварима, они преферирају нову тактику и нову опрему. Са дроновима су реално одржали показну вежбу целом свету и то ће масно да наплате у наредним годинама. Колико ће Азерима да наплате командовање и координацију ове операције, можемо само да нагађамо али након што се рат заврши јављају ми се неке базе на Каспијском Језеру на којима се неће вијорити азербејџанска застава.

 

То је још један политички превид Јерменије који можда нисам поменуо раније. Они нису схватили да ће се у следећем рату против Азера заправо борити против Турске и да највећу пажњу треба тамо да обрате. Они су гледали шта Азербејџан купује од Русије а то за сада не игра готово никакву пресудну улогу на терену.

 

Азерскиtm и турски језик су веома слични, угрубо као српски и македонски. Ја Азере разумем скоро исто као и Турке, а у доброј мери разумем и шта пишу. Са изговором бих се већ напатио али ценим да они и Турци немају никакве проблеме у комуникацији. У Сирији имају арапске преводиоце а то су углавном сиријски Туркмени из Идлиба, који говоре оба језика.

Link to comment

Он овде није већи Јермен од Јермена јер они хоће и спремни су да се туку. Проблем је у томе што се туку сами против Азербејџана и Турске, што су озбиљно надјачани, и што су себи додатно загорчали живот језивим пропустима у припреми за ово. Као резултат свега тога, већ три недеље ударају главом о зид, губе људе, технику и територију и буквално нигде не могу да нешто направе. Где год су пробали неку контру, Азери су их унаказили јер су их у старту видели одозго и само су позвали артиљерију да их почисти. Не вреди им, једноставно су немоћни на чистини и једина шанса им је да држе оне шуме и планине како год знају, а и ту на дужи рок неће успети да се одрже ако нека дипломатија не извади ствар.

 

Ту долазимо до Русије која не признаје Н-К па јој то дође згодно за звижди у осам док Турска, коју би она некако да држи на ланцу, бамбуса њеног уговорног савезника у ОДКБ за све паре. Проблем за Русе је тај што, колико год да глуме легализам у овој ситуацији, реално не могу да дозволе да Јермени изгубе Н-К. Ако Азербејџан реши све своје територијалне проблеме, ето њих у НАТО док си рекао кекс. Па кад Рујанима НАТО избије на Каспијско Језеро и Дагестан, можда ће им онда мање бити до легализма. А оно што им је гарантовано све и да не дође НАТО, то је дуготрајно турско војно присуство у Азербејџану као и блиски сусрет са Бајрактарима у Донбасу.

 

Овај што им се управо убацује на Кавказ не даје пет пара на легализам, преговоре и споразуме. Он када каже: "Долазим у помоћ малом братку и неког ћу да изнабадам", он то и уради. Па онда понови опет, и опет, док неко не изађе на црту - за шта тренутно нема кандидата. Руси, које овај види као препреку коју треба уклонити како би се на миру распиштољио од Кинеског зида до Јадрана, показују на ситна слова у споразумима и поручују како не могу да буду већи католици од папе. То је све ОК, нису они у обавези да бране било кога осим себе самих, само је питање где тачно планирају да почну да се бране. Како се ствари тренутно развијају, делује да ће да кулирају док не изгубе Казањ или Уфу, па онда полагано...

Link to comment
8 hours ago, duma said:

Koliko im u boldovanom pomaže turska? Prosto mi je neverovatno da Azerbejdžan ima vojsku na tom nivou.

 

Да одговорим још једном на ово, овог пута веома занимљивом причом коју су открили чешки новинари. Како је Израел обичне камионске шасије из Чешке прерадио у самоходне хаубице, вратио у Словачку на дораду, дотерао назад у Израел и одатле испоручио у Азербејџан. Ово представља много више од обичне продаје оружја и када на то додаш читаве ројеве дронова и трансфер технологије за производњу "Орбитера" у Азербејџану, ја бих рекао да Израела у овој причи има мало више од оног стандардног: "Радим за паре, продајем сваком ко плати".

  • +1 1
Link to comment
29 minutes ago, Redoran said:

Он овде није већи Јермен од Јермена јер они хоће и спремни су да се туку. Проблем је у томе што се туку сами против Азербејџана и Турске, што су озбиљно надјачани, и што су себи додатно загорчали живот језивим пропустима у припреми за ово. Као резултат свега тога, већ три недеље ударају главом о зид, губе људе, технику и територију и буквално нигде не могу да нешто направе. Где год су пробали неку контру, Азери су их унаказили јер су их у старту видели одозго и само су позвали артиљерију да их почисти. Не вреди им, једноставно су немоћни на чистини и једина шанса им је да држе оне шуме и планине како год знају, а и ту на дужи рок неће успети да се одрже ако нека дипломатија не извади ствар.

 

Ту долазимо до Русије која не признаје Н-К па јој то дође згодно за звижди у осам док Турска, коју би она некако да држи на ланцу, бамбуса њеног уговорног савезника у ОДКБ за све паре. Проблем за Русе је тај што, колико год да глуме легализам у овој ситуацији, реално не могу да дозволе да Јермени изгубе Н-К. Ако Азербејџан реши све своје територијалне проблеме, ето њих у НАТО док си рекао кекс. Па кад Рујанима НАТО избије на Каспијско Језеро и Дагестан, можда ће им онда мање бити до легализма. А оно што им је гарантовано све и да не дође НАТО, то је дуготрајно турско војно присуство у Азербејџану као и блиски сусрет са Бајрактарима у Донбасу.

 

Овај што им се управо убацује на Кавказ не даје пет пара на легализам, преговоре и споразуме. Он када каже: "Долазим у помоћ малом братку и неког ћу да изнабадам", он то и уради. Па онда понови опет, и опет, док неко не изађе на црту - за шта тренутно нема кандидата. Руси, које овај види као препреку коју треба уклонити како би се на миру распиштољио од Кинеског зида до Јадрана, показују на ситна слова у споразумима и поручују како не могу да буду већи католици од папе. То је све ОК, нису они у обавези да бране било кога осим себе самих, само је питање где тачно планирају да почну да се бране. Како се ствари тренутно развијају, делује да ће да кулирају док не изгубе Казањ или Уфу, па онда полагано...

 

Ali čekaj, ispravi me ako grešim ali Jermenija sama ne priznaje NK i ako sada u ovom momentu kada dobijaju po ušima sa svih strana, kada su izgubili gomilu strateških pozicija oni ne šalju sve što imaju znači što kažu bacaju kitchen sink ovde, mislim iz Jermenije proper, sve što imaju da počnu da koriste i da uđu u potpun rat protiv Azera sa svime što to donosi, onda ne vidim da im iko može pomoći. A taj totalni rat bi već malo stavio Putina na nezgodno mesto jer eskalacijom Jermena ide i eskalacija Azera i ide i rat unutar Jermenije van NK. A nije ni ta Turska pogotovo Erdogan toliko jaka da može baš da se raspištolji ovoliko na sve strane, polako, saseći će neko i njima krila i vratiti ih malo u realnost. Za početak mi Bajdenova administracija ne deluje kao neka koja će biti pro Erdogan. 

 

Mislim, ako Pašinjan već daje izjave kakve daje onda nek sa reči pređe i na dela. Ili postoji nešto iza kulisa što ne znamo. 

Edited by theanswer
Link to comment
40 minutes ago, Redoran said:

Овај што им се управо убацује на Кавказ не даје пет пара на легализам, преговоре и споразуме. Он када каже: "Долазим у помоћ малом братку и неког ћу да изнабадам", он то и уради. Па онда понови опет, и опет, док неко не изађе на црту - за шта тренутно нема кандидата.

 

To tek treba da se vidi do kad će tako moći da radi. Ono što se vidi je da je iz godine u godinu sve bezobrazniji, što se i očekuje od bivšeg prodavca soka od nara. Bojim se da će bilans na kraju biti poguban i po njega i državu.

 

edit: ukoliko uspe u projektu, povući ću sve što sam ikad loše rekao o njemu i priznaću ga za genija.

Edited by Anonymous
Link to comment
4 minutes ago, Anonymous said:

 

 Bojim se da će bilans na kraju biti poguban i po njega i državu.

 

Биће свакако, то је неминовно. Само што ће разна боранија у међувремену да добије по тамбури. А и неким већим играчима неће бити баш пријатно.

Link to comment
Just now, theanswer said:

Imaju avijaciju i pre svega gomilu ovih balističkih raketa. A i nije im uništen ceo PVO ukupan, samo valjda onaj u NK. 

 

Немају гомилу. Имају укупно 24 Искандера и то је једино што нечему служи. Од Скадова нема вајде, то може само насумично да пада по стамбеним четвртима.

 

Авијација им је никаква. Имају четири Су-30 и нешто више Су-25 али њих вребају азерски С-300 и турски Ф-16, тако да им је боље да их не дижу осим да евентуално бране територију Јерменије ако се Азери полакоме.

Link to comment
×
×
  • Create New...