Jump to content
IGNORED

Rat za Nagorno-Karabah


Ayatollah

Recommended Posts

33 minutes ago, Zverilla said:

Ne vidim kako će se Jermeni sada zaštititi od njih. A kasnije, naravno da će se napraviti nešto za odbranu od njih

Možda npr. Strelama i Iglama, ako ih imaju dovoljno, ili PVO topovima poput Bofora ili Prage. 

Link to comment
  • Replies 958
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Redoran

    134

  • vememah

    91

  • Krošek

    49

  • namenski

    33

40 minutes ago, Zverilla said:

Slažem se - ovo će ući u istoriju kao prvi rat koji su prelomili dronovi, jer ne vidim kako će se zaštititi od njih 

 

Још увек није касно да почну да за промену мало маскирају положаје артиљерије и оклопа. Одлично су их укопали и заштитили од артиљеријских удара али одозго су голи као пиштољ. Додуше још увек су на првој линији одбране која је на голој степи, а дубље унутар Н-К има шуме колико волиш. Долази зима, биће лоше време у оним гудурама, неће дронови баш сваког дана имати бојиште на изволте. Једино ће оне израелске Харпије џигерицу да им једу јер могу да аутоматски детектују радарско зрачење и залете се у извор. Ево једне у акцији, звук је језив:

 

 

Link to comment
3 minutes ago, Ayatollah said:

Možda npr. Strelama i Iglama, ako ih imaju dovoljno, ili PVO topovima poput Bofora ili Prage. 

 

Бајрактар лети и гађа изнад 5000 метара, ту Стрела и Игла не помажу. Од онога што Н-К војска има једино Оса може да га скине а Осе су им полупали најстрашније. Сад или да довлаче Бук и Тор из Јерменије, или да смишљају нешто друго. Ово је другачије од напада дроновима у Сирији и Либији, ово је баш, баш масовно. Први иду Орбитери као потрошна роба коју Азербејџан штанцује код куће по израелској лиценци, Они извиђају и шаљу слику бојишта Бајрактарима и Харпијама, и приде маме Јермене да запуцају на њих како би одали положај. Ако стигну да избаце убојни терет пре него што из звекну, то је чист бонус. И на све то су Азери прерадили расходоване Ан-2 у беспилотне летелице (!!!) и са њима свакодневно тролују Јермене који су се наобарали тог крша за све паре. Најлуђа ратна иновација коју сам икада видео.

 

Фора је у томе што Азери (тј. Турци који очигледно све то контролишу и наводе) у сваком тренутку имају у вадзуху толико тих напасти, да то није нормално (а нове туре само стижу). Већ сам видео неколико снимака где Јермени пуцају на Орбитере из личног наоружања јер на положају немају ништа адекватније - напросто не могу да покрију све тачке. Уздали су се у Осе које су експресно изгинуле. Видео сам снимак из Бајрактара где се секунд након експлозије лансиране ракете види Орбитер како пролеће тачно испод њега. Тотално лудило.

 

Иначе, Азери су данас сменили првог или другог генерала своје војске, по турском захтеву. Званична верзија наравно гласи да је руски шпијун који је одао све планове напада, мада ће пре бити да је добио свилен гајтан јер се прва јерменска линија у бафер зони још увек држи. А можда му се и није превише допало то што читавом операцијом де факто руководи турска војска а његова је само извођач.

Link to comment
52 minutes ago, nautilus said:

biljezimo i prvu borbenu upotrebu s300. jermeni su gadjali nesto sto je islo ka jerevanu, avione, bespilotne ili neke balisticke rakete, jos se ne zna. kazu da su oborili 3 od 4.

 

Нисам уопште сигуран колико је С-300 добар да нишанским радаром захвати ове дронове које Азери имају у арсеналу. Можда је нешто крупније било у питању, мада у том случају причамо о балистичким ракетама (Азери имају "Лору" а имају и оно белоруско чудовиште "Полонез" које технички није балистичка ракета али је 1 ужас од оружја) а тако нешто би представљало потпуно сулуд ниво ескалације.

 

Можда је ипак био Бук или Тор.

Link to comment

Off: strasno je i Izraelu ce se kad-tad obiti o glavu ovaj osioni, skoro bahat pragmatizam: uostalom, nicija nije do zore...

Strasno je i sto se svrstao protiv naroda koji mu je istorijski verovatno najslicniji po sudbini, ma koliko to zvucalo nepolitickitm.

I, bice da je pokojna baba Golda itekako bila u pravu bojeci se da Izrael ne postane gadna mala spartanska drzava...

  • +1 2
Link to comment

Ја бих рекао да је Израелу овде Јерменија успутна штета а главни циљ је Иран. Од Азербејџана до Техерана је мање од 500 километара...

 

То наравно не мења суштински твоју примедбу али то је политика у свом најбољем издању и зато се њом нико нормалан не бави.

Link to comment
2 minutes ago, Redoran said:

политика у свом најбољем издању и зато се њом нико нормалан не бави.

Iz off-a u off, ali na kraju svake politike kad-tad dodje eticki racun.

Ako ne generaciji politicara, ono sigurno nekoj, nikako predalekoj buducoj, mozda vec sledecoj.

Ali - jebiga.

  • +1 1
Link to comment
35 minutes ago, Redoran said:

Фора је у томе што Азери (тј. Турци који очигледно све то контролишу и наводе) у сваком тренутку имају у вадзуху толико тих напасти, да то није нормално (а нове туре само стижу). Већ сам видео неколико снимака где Јермени пуцају на Орбитере из личног наоружања јер на положају немају ништа адекватније - напросто не могу да покрију све тачке. Уздали су се у Осе које су експресно изгинуле. Видео сам снимак из Бајрактара где се секунд након експлозије лансиране ракете види Орбитер како пролеће тачно испод њега. Тотално лудило.

 

Edited by apostata
Link to comment

Ma pusti gubitke, Arcahovci malo lažu.

Postavio sam tvit zbog onog snimka na kojem radi PVO Jerevana.

I to nije jedini tvit koji pokazuje da ga nečim tuku.

 

 

Link to comment

Овај снимак из Осе је стар 2-3 дана. Конкретно ова јединица је можда још увек читава негде на фронту али генерално су им масакрирали ту прву линију ПВО. Барем 7-8 Оса је погођено (не рачунајући лажњаке) а то је већина од онога што Н-К има у инвентару.

 

Ова друга два снимка су оба изнад Јеревана, вечерас. ПВО је нешто гађала али не зна се тачно ни шта ни са чим. Јереван не бране Осе.

 

Хоћу да кажем да "ужа" Јерменија за сада има нетакнуту и прилично респектабилну ПВО. Јермени имају проблем на бојишту у Н-К јер им је трупна ПВО пострадала, она која иде на прве линије. Зато се сад изнад тих првих линија дронови шепуре како хоће. И даље Јермени доста тога обарају али једноставно их превише има.

Link to comment
29 minutes ago, Redoran said:

Ја бих рекао да је Израелу овде Јерменија успутна штета а главни циљ је Иран. Од Азербејџана до Техерана је мање од 500 километара...

Meni nije jasno kakvu Izraelci imaju ideju za Iran.

Nadaju da će vojnim pritiskom dovesti na vlast nekog ko je naklonjen Izraelu? Mogu samo dobiti nekog ko je ekstremniji.

Nadaju se da će u konvencionalnom ratu pobediti Iran? Sumnjam da mogu, a sve i da pobede ne dobijaju apsolutno ništa.

 

Iran bez Bombe ne predstavlja vojnu pretnju. Za Izrael je realno najveća opasnost terorizam, a oni kao da ga prizivaju.

Jedino ako im je računica da vredi pretrpeti neki teroristički napad da bi Iran dobio međunarodne sankcije.

Link to comment
×
×
  • Create New...