Jump to content
IGNORED

"Vitezovi beogradskog asfalta" na filmu


kobni zelaya

Recommended Posts

db/udba su glorifikovali takve likove, ponajmanje kroz tekstove milomira marića, pre vanje bulića i(ili) duške jovanić

odmah posle monce(1989) su došli ratovi i devedesete pa su takvi "junaci" dobili na značaju

 

pre gorile popularna beletristika je zabeležila i romansiranu biografiju ljubomira magaša aka ljube zemunca koju je svaki taksista koji drži do sebe imao u onoj pregradi kod menjača

 

maric je bio urednik profila a novinar duge u vremenu kada je ova pisala o stevici markovicu, zato sam ga pomenula

 

 

edit, ako je knjiga 'ljuba zemunac - maneken smrti' ona je radjena poslije njegove smrti, dakle i poslije gorile

to kaze gugl, ne znam knjigu inace

mada redosljed ne mijenja logiku uopste

Edited by morgana
Link to comment
  • Replies 263
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kobni zelaya

    31

  • namenski

    30

  • kud u maglu Simoviću

    13

  • Bright Billy

    12

pa i nisam - sve su ovo filmovi koji su nastali u 3-4 godine i predstavljaju nekakav trend. U tom trendu je i Monca.

 

Glavni trend SFRJ kinematografije u tom periodu (druga polovina 80-tih) je, nakon apsolutnog trijumfa Oca na službenom putu na domaćim, a bogami i svjetskim festivalima, bila revizija NOB-a i bavljenje prvim posleratnim godinama i temama kao što su bahatost pobjednika, revolucija koja jede svoju djecu, nasilna kolektivizacija, kolonizacija, revanšizam i naravno inforbiro. Radnja tih filmova bila je smještena u drugu polovinu 40-tih, eventualno rane 50-te. Nerijetko je zahvatala i ratne godine, ali je težište priče ipak bilo na posleratnom periodu.

 

Taj trend je bio zastupljen u maltene svim republičkim kinematografijama:

BiH: Azra, Od zlata jabuka

MK: Srećna nova 49-ta

SLO: Moj tata socijalistički kulak

CRO: Život sa stricem, Sokol ga nije volio, Večernja zvona, Oficir sa ružom, Obećana zemlja (Samo jednom se ljubi je nešto stariji)

SR: O pokojniku sve najlepše, Granica, Vreme čuda, zatim Bal na vodi i Dogodilo se na današnji dan, a manjim dijelom i Već viđeno i Braća po materi. Tu su i Original falsifikata i Mala, koji već spadaju u početak 90-tih.

 

Koliko je ova tema bila dominantna dovoljno govori i činjenica da su joj se priklonila i dva najveća ziheraša (svaki na svoj način) među SFRJ rediteljima - Bulajić i Paskaljević.

 

U srpskom filmu nagoviješten je i trend bavljenja kosovskom problematikom, ali stalo se na dva filma - Za sada bez dobrog naslova i Kuća pored pruge.

 

U Srbiji je kriminalistički film u tom periodu bio zapostavljen, za razliku od Hrvatske gdje je u to vrijeme jedan od najaktivnijih reditelja bio Zoran Tadić, a uz njega i Živorad Tomić.

Edited by colonelo
Link to comment

Nista od toga ne bi bio problem da je to dobar film. Monca je realno los film. Nikad mi nece biti jasno kako je dosao kultnog statusa. 

 

Sta je mera 'kultnosti' iliti kultnog statusa nekog domaceg filma?

 

Meni su to recenice/doskocice/poslovice/zezalice koje iz filma udju u kolokvijalnu upotrebu.

 

Monca to nema, za razliku od drugih Gaginih filmova.

Link to comment

 

 

. .(i popularni romani gorila 1 i 2 pa onaj 3. nastavak koji ne znam kako se zove) ...

"Zagrljaj Pariza".

Čitao skoro, kukala mi majka :isuse:

 

Zapravo nije 3. deo već dokumentaristički osvrt na romansirane događaje iz Gorila.

Link to comment

ovo je netačno, od možda njih 50, ako je jedan imao pomenutu

fakat mi je uzorak bio mršav, možda bi bio tačniji da sam ga locirao među zemunskim prevoznicima

 

gledajući buka i bes prošle nedelje na tv video sam da je i dalje aktuelna među marginalnim grupama po vp domovima

Link to comment

Naravno da filmski kriticari uticu na to koji ce film biti popularniji. Samo to vazi tamo gde postoji filmska industrija i filmski kriticari. Ja sam shvatio rec "uticaj" kao opsti uticaj, pa mi bilo smesno da, ako ne najuticajnija, a ono bar medju nekoliko najuticajnijih subkultura u zemlji bude oznacena kao neuticajna. Ako pricas o narodu i onome sto ce se ceniti iz proslosti, tu vise kritika nema rec. Ulica ima. Na stranu ferveksove fantazije, ali ta ulica jeste nekakav narod i ima ga proporcionalno mnogo. Taj citat na zastavama nije nastao tako sto ga je neko od vodja voleo pa insistirao da se pomene njemu omiljen film, nego tako sto su ljudi zaduzeni za transparente znali da ce ta poruka biti jasna svima. Kad citiras nesto na stadionu i jasno je svima, ta pojava ima ime i zove se "popularnost". Ti, ja i ceo ovaj forum mozemo da se postavimo na glavu i insistiramo na tome kako je nesto drugo popularnije i time necemo promeniti bas nista.

Ovaj forum je mnogo mali i jeste elitisticki i to ne mora nositi vrednosni sud, ali treba primetiti da jeste tako. Ko smatra da je forum reprezent opste populacije neka poredi rezultate nekih bazena odavde i njihovih ekvivalenata iz RLa.

+1

 

Inace, ne radi me Monca nesto, ne volim bas te romantizacije ulice i kriminala. Ali ne pada mi na pamet da se zbog toga pravim da taj film nije popularan.

 

Meni je Dragan Nikolic ostao u secanju kao Flojd, Stiv u filmu "Mlad i zdrav kao ruza"...uploadfromtaptalk1457884360184.jpeg

Link to comment

Zapravo Monca i Beogradski fantom imaju nesto zajednicko, ali nisam video da se ekipa na PPP toliko potresala oko ovog drugog filma...

+1

 

oba su treš filmovi

Link to comment

Molio bih te da smanjiš doživljaj (upotrebljavam najblažu moguću retoriku) - niko neće Gagu pamtiti po Monci, niti će taj film po bilo čemu ostati zapamćen i bitan. Nije bio bitan ni kad se pojavio, niti je bitan sad.

Čuj, neće ga pamtiti po Kad budem mrtav i beo, nego po Monci. :lolol:

 

edit - e, svašta.

 

Niti kao deo ansambla u Ko to tamo peva.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...