Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

Ove price uvek odu predaleko, nemam pojma zasto. Ko da se sad mi ovde dogovaramo pa ce biti onako kako se nadjemo.

Ako cemo po onome sta ce biti u buducnosti - poreske sluzbe nisu u stanju po vise od 6 meseci da ti posalju iznos i racun na koji treba da uplacujes taj jebeni pausalni porez. Da li uopste razumete to? Cujem iz druge ruke da se sad ceka i po godinu dana, ali mi je to i dalje tesko da poverujem.

Ne znam da li vam je skroz jasno ovo sto pricam i konsekvence koje proizilaze. Napisacu jos jednom - sluzba koja treba da vodi racuna o placanju poreza nije u stanju da kad otvoris firmu posalje papir na adresu koju ima u bazi podataka!

Ne znam da li je uopste ljudski objasnjiv taj nivo nesposobnosti i boljenja kurca.

I sta kazete - da drzava malo pritisne i protrese ko je tu ko i koliko ko placa??? Mozemo isto tako pricati o fizici koja vazi u Zemlji cuda.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Rekoh da me zabole za ITjevce, priča podjednako važi za svakog ko porez ne plaća srazmerno svojoj ekonomskoj snazi, bez razlike.

 

Šta je plaćanje poreza srazmerno ekonomskoj snazi, isti % za sve, progresivna stopa i koja, deluje kao da imaš jedan broj u glavi i baš toliko ima da se plati porez.

Tax incentive postoji baš zato što nema samo jedna država na planeti u kojoj svačiji rad u svakom trenutku doprinosi isto dobrobiti zajednice, pa onda kad već nije tako tu i tamo neka pravila menjaš i adaptiraš da iz postojeće situacije izvučeš najbolje, I ni to nije uklesano u kamenu, neko će stimulisati ovo, neko ono, sutra nešto drugo, ali ideja o podjednakom % poreza za sve ne postoji ni u boljim sistemima od našeg.

Link to comment

Imaš i profesionalce i vlasnike firmi po Srbiji koji isto kao ITevci prave nešto, prodaju, ponekad i u inostranstvu, i generalno omogućuju sistemu da se još kotrlja. To da se poštuje ne mora da znači da sad skidaš kapu nekom ko prođe ulicom samo zato što si čuo da mali čuka neki kod, više ono po sistemu da bi ljudi mogli malo da budu svesni ko ima koju ulogu u društvu i da ne treba svakog ko ima prihode veće od 1000 evra trpati u grupu vlastodržaca koji dođu sistemu porez. To mnogo liči na ono komunističko o buržujima koji su po definiciji lopovi a i ne odgovara istini.

 

:D

 

čebre, ko je pominjao da je neko "lopov" što pravi pare?

 

sva sreća pa su političari, čak i naši, pametniji od toga što pričaš. 

 

svako ima ulogu u društvu koja se po pravilu ne može monetarno izraziti. to što ti pričaš da neko kaže na predizbornom mitingu dobio bi 0,5% ako i toliko. i to ne u Srbiji, nego bilo gde. ti prosto ne znaš ni šta je društvo, ni šta je država. ali, nije bitno, jer se time ni ne baviš niti o tome odlučuješ osim što, i ako, glasaš. jednostavno ne razumeš na nivou koncepta. 

Edited by MancMellow
Link to comment

:ziga:  :ziga:  :ziga:

 

Koncept beskonačnog mi je oduvek bio nekako maglovit i nejasan ali posle ovoga znatno mi je bliži.

 

Pošto si saranila "pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije" objasnićeš kako će se samo od izvoza voća, ne računajući ostale polj. proizvode u izvozu i unutrašnjem prometu, ostvarivati veća vrednost nego od izvoza softvera (http://www.ekapija.com/website/sr/page/1391578/Izvoz-vo%C4%87a-Srbiji-u-2015-doneo-583-mil-USD-vrednost-uvoza-201-mil-USD)

Uzgred izvoz softvera može se proceniti na oko 3% ukupnog izvoza a na manje od 1% dži-di-pija (A.V.™)

 

Možeš da objasniš i da li treba da čuvamo i poštujemo recimo 1 Marijanu Mateus koja čiji će doprinos PDV-u kroz plaćanje samo pedikira i manikira (pekari i zubari na stranu) biti veći od   recimo  10 IT-jevaca. O 1 recimo Marku Miškoviću da i ne govorimo. Kolko taj tek pdva generiše stra me i da pomislim.

 

I molim te objasni nam kako da ovu ovu nadahnutu koncepciju čuvanja očiju u glavi u praksi sprovedemo. Šta to tačno glede poreza znači?

 

 

Izvoz softvera iz Srbije u 2011. vredeo je oko 200 miliona dolara, što je za oko 60 miliona dolara više od vrednosti izvezenih malina. Problem je, međutim, što taj zvanični izvoz softvera predstavlja samo 40 odsto vrednosti stvarnog izvoza. To znači da je stvarna vrednost tog izvoza oko pola milijarde dolara, odnosno da Srbija godišnje u sivim tokovima IT izvoza izgubi oko 300 miliona dolara. Zbog toga su u Poreskoj upravi najavili pojačanu kontrolu izvoznika softvera u 2012. godini, što će, kako za “Blic” kaže Dejan Vidojević, pomoćnik direktora Poreske uprave i direktor Sektora te uprave za razvoj i računarsku podršku, raditi Odeljenje za kontrolu legalnosti softvera.

...

 

 

http://www.blic.rs/it/izvozimo-softver-vise-od-malina/jl5bg0j

Link to comment

:D

 

čebre, ko je pominjao da je neko "lopov" što pravi pare?

 

sva sreća pa su političari, čak i naši, pametniji od toga što pričaš. 

 

svako ima ulogu u društvu koja se po pravilu ne može monetarno izraziti. to što ti pričaš da neko kaže na predizbornom mitingu dobio bi 0,5% ako i toliko. i to ne u Srbiji, nego bilo gde. ti prosto ne znaš ni šta je društvo, ni šta je država. ali, nije bitno, jer se time ni ne baviš niti o tome odlučuješ osim što, i ako, glasaš. jednostavno ne razumeš na nivou koncepta. 

 

Piše da liči, ne da si rekao da su lopovi, ali si u odgovoru promešao priču o ITjevcima i tom nekom srednjem sloju preduzetnika sa ni manje ni više elitom koju po Amerikama prate fotoreporteri.

I najbolje da nemam ni idej šta je država a šta društvo, to su tako vanzemaljski koncepti da neko ko to nije studirao bar deset godina ne može ni da nasluti o čemu se tu radi.

Link to comment

Ja sam tek večeras saznala za ovo sa Endava subvencijom. Sto posto se PSTech ekipa dogovorila sa nekim iz vlasti oko ovoga još pre prodaje Englezima (kako bi porasla valuacija firme pred prodaju), pa da taj neko iz vlasti ima kat od transakcije. Koji je to skup govana.

Link to comment

Šta je plaćanje poreza srazmerno ekonomskoj snazi, isti % za sve, progresivna stopa i koja, deluje kao da imaš jedan broj u glavi i baš toliko ima da se plati porez.

Tax incentive postoji baš zato što nema samo jedna država na planeti u kojoj svačiji rad u svakom trenutku doprinosi isto dobrobiti zajednice, pa onda kad već nije tako tu i tamo neka pravila menjaš i adaptiraš da iz postojeće situacije izvučeš najbolje, I ni to nije uklesano u kamenu, neko će stimulisati ovo, neko ono, sutra nešto drugo, ali ideja o podjednakom % poreza za sve ne postoji ni u boljim sistemima od našeg.

O postoji itekako. Postoje direktni (progresivni) i indirektni (regresivni) porezi. Prvi je (sintetički) porez na dohodak i profit, u kome postoji progresivna skala pa ko ima više taj više i plaća, drugi su PDV i akcize gde svi plaćaju isto, ali onog sa manjim prihodima više pogađa. Nije savršeno ali odrađuje posao.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ja sam tek večeras saznala za ovo sa Endava subvencijom. Sto posto se PSTech ekipa dogovorila sa nekim iz vlasti oko ovoga još pre prodaje Englezima (kako bi porasla valuacija firme pred prodaju), pa da taj neko iz vlasti ima kat od transakcije. Koji je to skup govana.

Ma ajde, jel' moguće...

 

Ovo je krađa u rangu uvođenja SAP-a u Elektrovojvodinu, ako ne i jača...

Link to comment

Piše da liči, ne da si rekao da su lopovi, ali si u odgovoru promešao priču o ITjevcima i tom nekom srednjem sloju preduzetnika sa ni manje ni više elitom koju po Amerikama prate fotoreporteri.

I najbolje da nemam ni idej šta je država a šta društvo, to su tako vanzemaljski koncepti da neko ko to nije studirao bar deset godina ne može ni da nasluti o čemu se tu radi.

 

pa ok, naslućuješ to da. nije mi cilj da vređam, nego prosto neko ko napiše ono jasno je da ne zna šta je društvo (mislim, bar društvo koje nije feudalno). i naravno da postoji razlika u znanju o nečemu, ne pričamo mi ovde na ravnoj nozi. jel moguće da pričamo o hemiji, fizici, čime se već baviš na ravnoj nozi? pa naravno da nije. isto je i ovde. 

Link to comment

Nije čovek takav, takvog.ga stvara i oblikuje ekonomski sistem. Homo economicus/ekonomski čovek i proseravanja o„ljudskoj prirodi“ su (buržoaske) kontrukcije stvorene da bi ekonomija opravdala svu fikciju od teorija koju si izgradili na toj osnovi. Nesposobni su da čoveka sagledaju izvan konceptualnih okvira izvučenih iz svojih kvazi teorija.

Lepo je to sto kazes i nije da se ne slazem, ali svet koji smo do sada imali prilike da upoznamo funkcionise po malo drugacijem ali za divno cudo svima shvatljivom principu: kad te udare po dzepu - boli u 3 lepe.

Za dupe da se ujedes  :D

 

Daleko od toga da cu da podrzim egoizam tipa ovog lika gore koji kurcobolju prodaje kao vrhunski ekonomski princip, pa jos i preti da ce da ode, ali necu ni da progutam pricu o dobronamernosti velikih korporacija i njihovoj i njihovih gazda vodjenju racuna, brizi zbog koje ne mogu da spavaju, o nama malima.

Kao, санћим, oni ce da postanu drustveno odgovorni i svesni, pa cemo onda da zivimo srecno i bice mir u svetu.

Opet, a ljudi su ovde u pravu: od nekud mora da se pocne, potonulo se bas duboko: ako ne pocne najobrazovaniji i drustveno najsvesniji sloj drustva - ne znam ko ce.

A prodavati dagmarovstinu i zavrzanstinu - ne ide, osim kao kurcobolja.

Sto je OK stav sve dok ne pokusas da ga udenes kao univerzalno resenje i sakrijes se iza postovanjatm zakona sa sve brigom za dobrobit kasirke u Maksiju...

Link to comment

Moj je utisak da je Dagmarkina moralna pozicija Rendicina, da su "kreatori" bogatstva „bolji“ od ostatka društva te da stoga treba manje da ih oporezuju. Iako naravno nisu nekakvi kreatori, već je produktivnost svakog člana modernog društva najvećim delom kolektivni poduhvat.

Edited by miki.bg
Link to comment

Ma ajde, jel' moguće...

 

Ovo je krađa u rangu uvođenja SAP-a u Elektrovojvodinu, ako ne i jača...

Ako je to 4,4 miliona evra za 350 ljudi, ti možeš za soma evra mesečno da topuješ plate i pokradeš ljudima programere. Da napraviš novih 350 radnih mesta, tako što ukineš drugih 350 radnih mesta. Ja sam i dalje u šoku.

Link to comment

pa ok, naslućuješ to da. nije mi cilj da vređam, nego prosto neko ko napiše ono jasno je da ne zna šta je društvo (mislim, bar društvo koje nije feudalno). i naravno da postoji razlika u znanju o nečemu, ne pričamo mi ovde na ravnoj nozi. jel moguće da pričamo o hemiji, fizici, čime se već baviš na ravnoj nozi? pa naravno da nije. isto je i ovde. 

 

Pa to je sad zamena teza, jer ja ne kažem da znam o ovom koliko i ti, ali daleko je od toga da ne razumem koncept. Ko što i ti vrlo dobro razumeš koncept toga da postoji neka materija oko tebe, neki molekuli i neka jedinjenja, te da voda ne može da postane benzin itd.

A što se tiče toga da ja samo kapiram šta je feudalno društvo, to koliko ti lično razumeš ono što pišem vidi se po tome što si implicirao da je moja teza da ne treba poštovati nastavnike likovnog jer oni valljda ne uče kako se prave pare šta li itd. ti tu više vidiš nešto svoje, ono koliko para praviš toliko vrediš ili tako nešto. A počelo je od toga gde ja objašnjavam zašto prosto nije tačna tvrdnja da neko na minimalcu održava sistem nasuprot nekog ITerca koji ima foru kako da plati manji porez.

Edited by Dagmar
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...