Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

aaaa. a sta stvaraju nastavnici likovnog i muzickog? znaci njih ne postujemo, ili...? :(

 

Stvaraju obrazovanije mlade ljude, a ako neko hoće da puni budžet i održava sistem, neće moći bez školovanih ljudi izuzev ako naleti na naftu.

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ja mislio da pricamo o plaćanju poreza

 

 

Kao sredstvu održavanja sistema, imaš i boldovano na šta repliciram.

Žao mi je, ali prosečan ITjevac i da ne plaća ništa poreza na doprinos napunio je više poresku kasu dok sedi i troši po BGu i daje pare na usluge koje ne bi mogle nikom da se prodaju da on nije tu, nego neko sa minimalcem i punim doprinosima.

 

Znači imamo kao prvo da više doprinosi (znatno više) poreskoj kasi.

Imamo zatim da ne radi ništa nelegalno, rade po zakonima.

Imamo eventualno da nisu dovoljno moralni jer ne vuku državu za rukav da ih oporezuje više, a onda kad se to desi da se spakuju i odu.

Link to comment

Stvaraju obrazovanije mlade ljude, a ako neko hoće da puni budžet i održava sistem, neće moći bez školovanih ljudi izuzev ako naleti na naftu.

 

Pfff, obrazovanje šbrazovanje, koje obrazovanje koje je posle korisno stvaraju oni koji predaju recimo antropologiju na faksu ili neki bez veze predmet u pravno-birotehničkoj? Više je za poštovanje neki srpski autolimar u Nemackoj koji kući godišnje pošalje iljadu'-dve evra, zar ne? 

Link to comment

Kasirka koja plaća pun porez na dohodak, i ITovac koji plaća manju stopu poreza ne doprinose isto, ITovac je uvezao para onoliko koliko mu je plata plus onaj deo profita firme koji ostaje u Srbiji, i to je sve nova vrednost. Platiće manji porez na doprinos, ali veći će mu biti doprinos PDVu, i više para će upumpati u sistem kroz plaćanje kasirke, pekara, frizera, lekara, zubara, koji onda mogu tim novcem da dalje uplaćuju porez i kupuju itd. Jedan ITovac ubacuje verovatno oko 3000 evra nove vrednosti u srpski sistem svakog meseca. Kasirka stvori možda stotinak evra mesečno nove vrednosti, ostatak je presipanje već prisutnog novca. Bez novca ITevca i para poslatih od strane gastosa, te ponekog proizvođača, lekara koji naplati pregled gastosu, i ponekog izvoznika, ta kasirka bi radila kao crnac za do stotinak evra mesečno ukupno. Toliko bi tad vredeo njen rad - koliko vredi i u nekoj afričkoj državi u kojoj nema ITevaca da upumpaju čiste pare u sistem, nego samo njen rad u uslovima slabo proizvodne ekonomije.

 

Mislim ako ti je bitno koliko je neko platio poreza na dohodak kao mera koliko ko vuče sistem, onda slobodno nek svi budu kasirke i vajni administrativci u katastru, pa da vidimo koliko u evrima će onda da bude taj porez na dohodak kad im plate budu stotinak evara.

 

Edit: Ukratko, jednog ITevca treba tamo u Srbiji da poštujete i čuvate ko oči u glavi, donese vam para koliko 5 gastosa jer sedi u Beogradu, posle da poštujete gastose, lekare i učitelje, a tek onda da sanjate da ovo što imate od sistema održavaju uglavnom najsiromašniji. Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta. Čime ne želim da izjednačim ukupnu vrednost najsiromašnijih slojeva sa nulom, služe ljudska bića i još nečemu sem da pune kasu, ali ovde pričamo o punjenju kase.

Culi smi to sve vec, a i vi ste culi sve odgovore na to. Mozemo da se slozimo da se ne slazemo. Nego, sustina je da nadjemo kompromisno resenje. Ja predlazem da ukinemo poreze, pa da svako na miru raspolaze svojim delom i tako doveka ako se ispostavi da je resenje dobro. Da li imas bolji predlog?
Link to comment

Pfff, obrazovanje šbrazovanje, koje obrazovanje koje je posle korisno stvaraju oni koji predaju recimo antropologiju na faksu ili neki bez veze predmet u pravno-birotehničkoj? Više je za poštovanje neki srpski autolimar u Nemackoj koji kući godišnje pošalje iljadu'-dve evra, zar ne? 

 

 

Naravno da ne. Nije jedina poenta obrazovanja profesionalno obrazovanje.

 

However, ako neko hoće da ima neki budžet da bi održavao sistem, treba mu neko ko ima neku profesiju koja stvara novu vrednost, a prosečan ITevac tu doprinese kao nekoliko desetina kasirki trenutno. Tako da su besmislice priče o tome kako siromašni vuku i održavaju sistem svojim doprinosima jer su platili pun porez na platu. Platili su ga prvo dobrim delom od onoga što im je ITevac ostavio u radnji, jer on ne pravi onaj prosečni BG pazar od 500 dinara, drugo stvore mnogo manje nove vrednosti i napune manje pdv kase, nemaju za frizera, nemaju za lekara itd itd, a pritom da nema ITevca i njima sličnih, ne bi ni taj minimalac imali, nego neki bliži stotki evara.

 

Za to vreme ITevac prođe Bgom, potroši u maksiju, potroši u pekari, potroši u restoranu, nešto ga zaboli aj kod lekara, često privatno, plati zubara, aj kupi stan u BGu, aj sad auto, benzin, telefon itd itd, ITevac je jedna skakućuća vreća para koja tako dok skakuće po gradu svakom ostavi bar deseticu i tako se i taj budžet malo okoristi, pa neko iako radi za male pare kod tajkuna za kasom u maksiju ipak i dalje ima školu u koju može da pošalje dete, a ako sutra ne bude imao lekara kod koga će da leči to dete to neće biti krivica ITevca koji puni kasu čistim devizama, nego vladajuće klike koja iz toga zahvata i ispumpava i diktira atmosferu razjuravanja i potplaćivanja lekara u Srbiji i planskog uništavanja zdravstvenog sistema.

Link to comment

Culi smi to sve vec, a i vi ste culi sve odgovore na to. Mozemo da se slozimo da se ne slazemo. Nego, sustina je da nadjemo kompromisno resenje. Ja predlazem da ukinemo poreze, pa da svako na miru raspolaze svojim delom i tako doveka ako se ispostavi da je resenje dobro. Da li imas bolji predlog?

 

U tvom svetu samo 0 i 1? Ako platiš manje doprinose na platu, i više PDVa od neokog sa manje para, to je kao da nisi platio porez uopšte, istovremeno si i lopov, a ko je lopov taj je što ne reći i ubica, zatvoriti i beli dan taj više da ne vidi.

 

A šta misliš o predlogu da poreska politika ostane kakva jeste a da se popravi ono što jeste pokvareno a to je nekontrolisano ispumpavanje para od strane tajkuna, malo smanji korupcija na vrhu, malo prestane sa zapošljavanjem nepismenih koji dodatno kvare funkcionisanje sistema jer mukice i kad bi hteli nešto korisno da urade ni ne znaju kako.

 

Mislim sistem se urušava zbog toga, ne što ITevac ima nižu poresku stopu.

 

Btw imala sam je i ja donedavno vani, nije bilo loše dok je trajalo, i ne mislim da sam time uništila sistem niti da ga sad popravljam što mi koji dinar više odlazi na to. To je bila prosto stimulacija države da im dođem i doprinosim, kao što je za ITevce ovo kako je trenutno efektivno stimulacija da ostanu tu gde jesu na sreću i zadovoljstvo Srbalja, te tako mogu svojim bahatim količinama čistog uvezenog novca još malo da održavaju objektivno korektno osmišljeni sistem u Srbiji. Nažalost ni sve njihove hiljade i hiljade deviza neće uspeti da spreče krah welfare države, jer koliko god obilato oni da donesu, Vučkići, Vulinići, Velje Ilići, braća Andrejići pojedu i traže još.

Link to comment

Ne moze da ostane kako jeste, zato sto nismo saglasni da je sadasnje stanje dobro ili pozeljno. Nije nula ili jedan, nego koji kompromis mozemo da napravimo da budemo svi zadovoljni. Da li imas bolji predlog?

Link to comment

Kasirka koja plaća pun porez na dohodak, i ITovac koji plaća manju stopu poreza ne doprinose isto, ITovac je uvezao para onoliko koliko mu je plata plus onaj deo profita firme koji ostaje u Srbiji, i to je sve nova vrednost. Platiće manji porez na doprinos, ali veći će mu biti doprinos PDVu, i više para će upumpati u sistem kroz plaćanje kasirke, pekara, frizera, lekara, zubara, koji onda mogu tim novcem da dalje uplaćuju porez i kupuju itd. Jedan ITovac ubacuje verovatno oko 3000 evra nove vrednosti u srpski sistem svakog meseca. Kasirka stvori možda stotinak evra mesečno nove vrednosti, ostatak je presipanje već prisutnog novca. Bez novca ITevca i para poslatih od strane gastosa, te ponekog proizvođača, lekara koji naplati pregled gastosu, i ponekog izvoznika, ta kasirka bi radila kao crnac za do stotinak evra mesečno ukupno. Toliko bi tad vredeo njen rad - koliko vredi i u nekoj afričkoj državi u kojoj nema ITevaca da upumpaju čiste pare u sistem, nego samo njen rad u uslovima slabo proizvodne ekonomije.

 

Mislim ako ti je bitno koliko je neko platio poreza na dohodak kao mera koliko ko vuče sistem, onda slobodno nek svi budu kasirke i vajni administrativci u katastru, pa da vidimo koliko u evrima će onda da bude taj porez na dohodak kad im plate budu stotinak evara.

 

Edit: Ukratko, jednog ITevca treba tamo u Srbiji da poštujete i čuvate ko oči u glavi, donese vam para koliko 5 gastosa jer sedi u Beogradu, posle da poštujete gastose, lekare i učitelje, a tek onda da sanjate da ovo što imate od sistema održavaju uglavnom najsiromašniji. Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta. Čime ne želim da izjednačim ukupnu vrednost najsiromašnijih slojeva sa nulom, služe ljudska bića i još nečemu sem da pune kasu, ali ovde pričamo o punjenju kase.

 

:ziga:  :ziga:  :ziga:

 

Koncept beskonačnog mi je oduvek bio nekako maglovit i nejasan ali posle ovoga znatno mi je bliži.

 

Pošto si saranila "pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije" objasnićeš kako će se samo od izvoza voća, ne računajući ostale polj. proizvode u izvozu i unutrašnjem prometu, ostvarivati veća vrednost nego od izvoza softvera (http://www.ekapija.com/website/sr/page/1391578/Izvoz-vo%C4%87a-Srbiji-u-2015-doneo-583-mil-USD-vrednost-uvoza-201-mil-USD)

Uzgred izvoz softvera može se proceniti na oko 3% ukupnog izvoza a na manje od 1% dži-di-pija (A.V.™)

 

Možeš da objasniš i da li treba da čuvamo i poštujemo recimo 1 Marijanu Mateus koja čiji će doprinos PDV-u kroz plaćanje samo pedikira i manikira (pekari i zubari na stranu) biti veći od   recimo  10 IT-jevaca. O 1 recimo Marku Miškoviću da i ne govorimo. Kolko taj tek pdva generiše stra me i da pomislim.

 

I molim te objasni nam kako da ovu ovu nadahnutu koncepciju čuvanja očiju u glavi u praksi sprovedemo. Šta to tačno glede poreza znači?

Link to comment

Ne moze da ostane kako jeste, zato sto nismo saglasni da je sadasnje stanje dobro ili pozeljno. Nije nula ili jedan, nego koji kompromis mozemo da napravimo da budemo svi zadovoljni. Da li imas bolji predlog?

 

Ja mislim da je najbolje programerima skinuti 120% od plate, i bičevati ih svake srede na trgu. Što više para unesu, to više udaraca kandžijom.

 

Sistem kojim su svi zadovoljni, mislim really?

A ako stvarno hoćeš neke ideje za poreski sistem, pogledaj po Evropi šta ima, ima sasvim sigurno hiljadu modaliteta, sigurna sam da nema potrebe izmišljati toplu vodu.

Link to comment

Ne moze da ostane kako jeste, zato sto nismo saglasni da je sadasnje stanje dobro ili pozeljno. Nije nula ili jedan, nego koji kompromis mozemo da napravimo da budemo svi zadovoljni. Da li imas bolji predlog?

Kompromis moze kad obe strane imaju jednaku pregovaracku moc. Ovako - vi se dogovorite medju sobom sta hocete, a nas zabole, mi cemo da radimo ono sto se nama najvise isplati.

Link to comment

Naravno da ne. Nije jedina poenta obrazovanja profesionalno obrazovanje.

 

However, ako neko hoće da ima neki budžet da bi održavao sistem, treba mu neko ko ima neku profesiju koja stvara novu vrednost, a prosečan ITevac tu doprinese kao nekoliko desetina kasirki trenutno. Tako da su besmislice priče o tome kako siromašni vuku i održavaju sistem svojim doprinosima jer su platili pun porez na platu. Platili su ga prvo dobrim delom od onoga što im je ITevac ostavio u radnji, jer on ne pravi onaj prosečni BG pazar od 500 dinara, drugo stvore mnogo manje nove vrednosti i napune manje pdv kase, nemaju za frizera, nemaju za lekara itd itd, a pritom da nema ITevca i njima sličnih, ne bi ni taj minimalac imali, nego neki bliži stotki evara.

 

Za to vreme ITevac prođe Bgom, potroši u maksiju, potroši u pekari, potroši u restoranu, nešto ga zaboli aj kod lekara, često privatno, plati zubara, aj kupi stan u BGu, aj sad auto, benzin, telefon itd itd, ITevac je jedna skakućuća vreća para koja tako dok skakuće po gradu svakom ostavi bar deseticu i tako se i taj budžet malo okoristi, pa neko iako radi za male pare kod tajkuna za kasom u maksiju ipak i dalje ima školu u koju može da pošalje dete, a ako sutra ne bude imao lekara kod koga će da leči to dete to neće biti krivica ITevca koji puni kasu čistim devizama, nego vladajuće klike koja iz toga zahvata i ispumpava i diktira atmosferu razjuravanja i potplaćivanja lekara u Srbiji i planskog uništavanja zdravstvenog sistema.

 

Sve je to tačno, ali to sve nema nikakve veze. Ako bi izračunala koliko sistem ukupno dobija od onih koji imaju platu preko 1000 evra (recimo) i koliko dobija od onih koji imaju platu ispod 400 evra (recimo) videla bi se prava slika. Ako mi sad pomeneš koliki profit ostavlja u Srbiji firma za koju radi neko za 1000 evra, onda samo saberi kolike profite tj porez na iste ostavljaju firme za koje rade oni koji imaju plate do 400 evra. Ali ni to nije bitno. Bitan je stav. Kad svi usvoje stav (a mi smo vrlo blizu toga, ako nismo i prešli tu granicu) da će platiti samo ono i samo onda da ne moraju sa lisicama da ih izvode iz kuće možemo da stavimo katanac na državu. Bukvalno. I nismo daleko, realno.

 

Mi smo prvo i osnovno moralno propalo društvo i to ne prema drugima što smo pobili ovih ili onih ovoliko ili onoliko nego jedni prema drugima. Mislim, da li nekom zvuči logično da se nekom ko je većinski super unutar svoje zajednice neprestano dešavaju sranja? Naravno da ne. A ovo o čemu ovde neki pričaju je sumrak logike - jeste sve tako, al biće bolje ili bar ne lošije ako siromašniji pokažu više "poštovanja" i solidarnosti prema bogatijima. Hello??? To je, ubr, i priča ove, i ne samo ove, vlasti - ovi su doneli pare, investicije, pa onda, jbg, nedelja na poslu neplaćena, šta ima veze. Jer, znate, on to može da uloži i negde drugde. Tako funkcionišu firme (ponekad), ali države i društva - ne. I zato mi i - ne funkcionišemo. Jer ogromna količna ljudi vidi da se na političkom, ili dohodovnom, vrhu pravila ili ne poštoju ili zaobilaze. I sve se urušava jer onda svako gleda da, jbg, ućari što više može sve donde dok ne dođe do one linije gde ga, je li, izvlače sa lisicama na rukama iz stana. I sad, da budem jasan, ne govorim više o IT-ju.

 

Ono što je kod nas problem je što najviši (dohodovno i po društvenoj moći) slojevi društva nemaju skoro nikakvu društvenu odgovornost. Na Zapadu, u Angloameričkom svetu pogotovu, novinari su tu, makar iz tabloida, da im od života naprave pakao, da realno nemaju privatni život bar polovinu od svakog svakcijatog dana. Da nikada ne znaju kada će ih neko slikati, a to može da osvane bilo kad i bilo gde. Kao i bilo kakva poslovna svinjarija. Nije idealno, naravno, svedoci smo da mnogo toga izađe na površinu tek godinama kasnije, no stvari izlaze na površinu u daleeeeko većoj meri nego kod nas. I posle se na tu osobu gleda kao na lupeža ili već kakvog lopova i te stigme nikada ne može da se oslobodi. Kod nas je sve haj-huj, pa dobro, ionako svi kradu ili potkradaju, državu, nekog desetog, nema veze. To je put u propast i mi smo već daleko odmakli na tom putu. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Ja mislim da je najbolje programerima skinuti 120% od plate, i bičevati ih svake srede na trgu. Što više para unesu, to više udaraca kandžijom.

 

Sistem kojim su svi zadovoljni, mislim really?

A ako stvarno hoćeš neke ideje za poreski sistem, pogledaj po Evropi šta ima, ima sasvim sigurno hiljadu modaliteta, sigurna sam da nema potrebe izmišljati toplu vodu.

 

Ja sam za Radulovicev predlog. Odredjen minimalni iznos je neoporeziv; nesto sto se smatra minimumom za kakav-takav zivot. Sve preko toga rastuca poreska stopa. Ali tesko da ce to proci, jer ti se npr. zalazes za potpuno suprotan pristup -- sto ti je veca plata, manja ti je poreska stopa, jer ti si maker, a ne taker. Ovaj poslednji predlog ti je gotovo jednako nehuman.

Link to comment

 I posle se na tu osobu gleda kao na lupeža ili već kakvog lopova i te stigme nikada ne može da se oslobodi. 

Jednom takvom liku su nabacili takvu stigmu da ce uskoro i za predsednika da ga izaberu.

Link to comment

Jednom takvom liku su nabacili takvu stigmu da ce uskoro i za predsednika da ga izaberu.

Nepogresivo kad drustvo krene da trokira u tom pogledu ono obavzno krene na dole. Ovako ili onako

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...