Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

 

 

nisam pravnik, ne bih mogao da sudim o opravdanosti i logicnosti uredbe sa pravnog aspekta. sa ekonomske strane ona je po mom misljenju apsolutno opravdana. istorija pranja poreza u srbiji je veoma duga, pocev od davanja laznih izjava kod poreza na promet, fiktivnog izvoza ubosnu i na kosovo, potvrda unmik-a, fantom firmi (sa razlicitim pokroviteljima, od zestokih momaka koji zavrsavaju na majicama do bivsih guvernera/ministara...).

 

ukoliko bi se cekao sudski epilog resenja poreske uprave za njegovo sprovodjenje, cini se da bi bilo previse kasno. naravno, da me ne razumes pogresno, mogucnosti gresaka/zloupotreba od strane poreske su nesto sto je sasvim moguce i sto se i desava.

Sudski epilog se i ne čeka, poreska rešenja su jedna od retkih u kojima žalba ne odlaže (prinudno) izvršenje. No, veoma često padaju na sudu pa je to za državu veća šteta nego da nisu ni doneta, hoću reći. A tumačenja shodno ekonomskoj suštini su, rekoh, veoma klizav teren.

 

Kad bi išli shodno ekonomskoj suštini ugovor o delu ne bi postojao kao institut, sve bi to bio rad i stoga išli puni doprinosi i porez na zarade, svaka usluga bi bila tretirana kao promet i podlegala oporezivanju itd. To (ovlašćenje za disimulaciju) OK dođe kao neka korekcija preteranog formalizma radi sprečavanja poreske evazije, ali bez adekvatnih kadrovskih kapaciteta i kvalitetne (uvezane) državne IT infrastrukture i registara radi parifikacije i unakrsne provere, sve je to na dugom štapu. A kad padne, padne u zlatnome tresku, sa masnim sudskim troškovima. Gde smo bili - nigde, šta smo radili - ništa, koristi nema, šteta ogromna.

 

I ne radi se tu o zloupotrebama (to ide obaška), više o nesposobnosti i mom nepoverenju u kvalitet državne administracije.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment
  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ono što znamo je da porez koji it sektor plaća kao paušal ne odgovara njegovim stvarnim primanjima. Jesu li takva pravila igre, jesu, ok, dal je moralno il nije je smešno, ne radi se o moralu nego o zakonu.

 

Po definiciji ova tvoja prva recenica nije tacna. Nije to ono sto znamo, vec ono sto ti tvrdis, i to na osnovu moralnosti na koju se pozivas. Ono sto znamo je da IT kao oblast posluje po zakonu i da placa porez koji po zakonu odgovara njegovim primanjima. Pausal se placa samo na male prihode (do 6.000.000) godisnje, i taj pausal nije cak ni mali. Svakako je puno veci nego sto placa bilo koji prosecni stanovnik Srbije. To nije nemoralno, jer IT-jevci nisu pravili zakon, niti imaju uticaj na njega. Zakon su pravili predstavnici ili bolje receno vladari Srbije, koje su njeni stanovnici izabrali.

 

Bitnije pitanje je prakticno: da li ti vladari, ili moralisti, ili svejedno bilo ko, moze da se najebe majke IT-u i razreze im veci porez? Pa ne moze, i sva sreca da postoji barem neka oblast kojoj ne mogu da doakaju. A ne mogu, zato sto je IT likvidan, i oteci ce tamo gde ga cene. 

 

Nasli su se i kulaci koje ne mozes bas tako lako da potamanis :)

 

Vise mi je glupo da ovde pisem, i da se nastavljam oko toga. Nek rade sta hoce, mi cemo se snaci.

Edited by Zupermen
Link to comment

Da, citao sam ovakva misljenja. Idealan svet po njima bi bio onaj u kome nema carine, jer unisteno je samo ono sto nije konkurentno. A ovamo kad gledas zemlje koje su izasle iz siromastva uvek dobijes "kupujmo domace" i to na silu + carine za sve zivo.

 

 

Trazis mi da potkrepim tvrdnju da ogroman broj firmi zakida na raznim porezima? Nemam, kao sto nemam ni dokaz da su svi nivoi vlasti korumpirani. Imam samo anegdotske primere, ali to u ovako ozbiljnoj diskusiji nije prikladno.

Kad pominjes Gorenje i tako te vece firme, tu si na dobrom tragu i to je taj uspesni model koga se treba drzati. Oni placaju pune doprinose na bedne plate koje isplacuju. Doduse, vecini njih smo svi zajedno dali tonu para da bi uopste otvorili radnju ovde, pa nam u osnovi vracaju pare koji su nam uzeli na startu. Za sada to funkcionise besprekorno ™. 

 

BTW, ja ne trebam nikakav razlog da bih izbegavao porez, radim to zato sto vise volim da imam ja nego da imaju drugi. :(

Ne pricam ovde uopste o tome niti meni treba bilo kakvo opravdanje. Ukoliko to postane problem imam izmedju 5 i 10 nacina da nastavim da budem povlastenoj situaciji i ja cu u njoj i ostati, sta god drzava Srbija uradila povodom toga. Nema potrebe za trazenjem licnih motiva jer ih nema, ja od pocetka ovde pricam o uticaju koji bi odredjeni potezi imali na sire drustvo, a ne na mene. Meni je dobro ko porodilji sto se kaze.

 

1. Tražio si da ti objasnim kako trgovinski deficit nije problem i ja sam ti dao razumno i jednostavno obrazloženje koje ti nisi ni pokušao da porekneš. Umesto toga uvodiš u priču carinsku zaštitu i potpuno pogrešan zaključak da su zbog nje "zemlje izašle iz siromaštva" . Upravo je suprotno. Preporučujem ti čitanje Krugmana, Sena ili Bagvatija.Pretpostavljam da vidiš da se stvaraju sve veći blokovi slobodne trgovine(EU,NAFTA,SAFTA,WTO,itd) .O populističkim sloganima "kupujmo domaće" isl. ne treba ni trošiti reči, toga se ne pridržavaju ni oni koji to zagovaraju a kamoli običan narod.

 

2.Što se tiče subvencija Gorenju i sličnima o tome smo na ovom topiki dosta razglabali i tu ima različitih mišljenja ali ja to nebi sada ponavljao. A plate su takve kakve su ni visoke ni bedne, jednostavno su slika tržišta radne snage koje je takvo kakvo je iz mnogo razloga a to sve nema veze sa ovom pričom. Što nas dovodi do trećeg, najvažnijeg dela:

 

3.Ovo boldovano je srž cele priče. Kradem, a izbegavanje poreza jeste kađa, zato što od toga imam materjalnu korist i mislim da poreski organi ne mogu da me uhvate i kazne.   To je legitimna pozicija protiv koje nemam nekih većih primedbi. osim možda stanovitog manjka empatije pa i nemanja svesti o dalekosežnijim posledicama , ali šta sad, nismo svi isti. Da ne bi ispalo kako govorim iz pozicije umišljenog poštenjačine, pošto su na forumu jelte svi pošteni i visokomoralni, priznajem da sam u jednoj od prethodnih reinkarnacija i ja nešto slično radio. Jedino što nisam govorio da to radim jer ima pozitivan uticaj na društvo.

 

A"brigu za šire društvo" pokazuju naravno i advokati i zubari i taksisti  i svako ko svoj privatni interes uspe da prikaže kao javni. I svi imaju ubedljivu priču zašto baš oni treba da budu povlašćeni.

Link to comment

 

 

Razumljivo je da u drzavi koja pruza razvijeno trziste koje funkcionise i osnovne servise drzave koji omogucavaju pristojan zivot, ima smisla placati i poreze. U Srbiji se sve svodi na to da treba proci drumom, a da te drumski razbojnici opljackaju onoliko koliko uspeju.

I za tebe i za sve s tim načinom razmišljanja što ih žulja ikakav porez važi sledeće - dođete državi Srbiji 250.000$ (procena UNa o trošku „odlivenog mozga“ i to bruto po mozgu, direktna šteta + izmakla dobit) za školovanje i lečenje u wellfare state (kakvoj-takvoj). Isplati pa pali na Bali.

 

Ako ne odgovara, onda plaćaj porez i uživaj benefite socijalne države, budi muško, ne dozvoli da sirotinja od minimalca finansira staramajkinu penziju i lekove.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

I za tebe i za sve s tim načinom razmišljanja što ih žulja ikakav porez važi sledeće - dođete državi Srbiji 250.000$ (procena UNa o trošku „odlivenog mozga“ i to bruto po mozgu, direktna šteta + izmakla dobit) za školovanje i lečenje u wellfare state (kakvoj-takvoj). Isplati pa pali na Bali.

 

Ako ne odgovara, onda plaćaj porez i uživaj benefite socijalne države, budi muško, ne dozvoli da sirotinja od minimalca finansira staramajkinu penziju i lekove.

 

via CZ-M53 TT

Evo, žena i ja finansiramo dve penzije jer naši roditelji od onog što dobiju od države ne mogu da žive, plus sam sebi uplaćujem privatno penziono, pošto u ovo državno nemam poverenje da će ikad doći, iz nekog čudnog razloga, kod državnog lekra ne idemo ni žena ni ja, jer nemamo vremenea da čekamo 132 dana za bilo šta što nam treba komplikovanije ili da dolazimo u 5 ujtru da predajemo knjiice na šalteru i čekamo do 11 da nas prime...

 

Uzgred, da, žena plaća PDV-a i poreza kao da je Miško...

 

Jel' možemo mi na Bali u Dubai, jel' smo otplatili dovoljno duga?

 

Uzgred, ta primanja oko kojih ste ovde zapei su najmanji deo prihoda IT sektora... Kad potpišeš ugovor na 100K€, kao IT firma sa nekim, koliko je državino? pa jebenih 30 i koji posto u startu... I onda se gleda da li je radnik koji ima platu 2K platio državi 700€ ili 300€  za mesec dana, od tih 2K na poreze... Pa oteraj radnika zbog tih 5hiljada evra godišnje otićiće i ovaj što pravi 30+K * X godišnje, jer neće imati ko da mu radi... Ne vidim kako to nije jasno?

Link to comment

 

 

Ne vidim kako to nije jasno?

Ne vidim ni ja šta nije jasno u tome da je jedno pričati o visini poreza a drugo o neplaćanju ili odlasku negde drugde gde je porez manji.

 

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Ne vidim ni ja šta nije jasno u tome da je jedno pričati o visini poreza a drugo o neplaćanju ili odlasku negde drugde gde je porez manji.

 

 

via CZ-M53 TT

Pa čekaj, svi mi ovde IT jevci plaćamo porez, onako kako nam je država odredila...

 

To što je država ostavila rupu kroz koji možeš proterati šleper sa zlatnim polugama, zaista nije problem IT-ja... I naravno, da ako se nekome ne sviđa, može da ode odavde, ovo je, još uvek slobodna zemlja...

 

I roditelji te dece su ulagali u wellfare state™ i roditelji roditelja, rekao bih, pa je zaista nemoralno pričati o tome da je neko ovde dužan državi...

 

A kako će meni država da nadoknadi sve ono gde me je upropastila? To zdravstvo u wellfare stateu™, gde smo '93 plaćali operaciu mom ocu iz džepa (ne lekara, nego sve drugo) u jebenoj wellfare državi™ na državnoj klinici, da bi lekar malo zajebao, pa čovek dobio sepsu? I ne možeš nikoga da tužiš, a to što je on umro, jebi ga, desi se...

 

Ili što je moja keva plaćala doprinose 25 godina da bi ostala bez penzije i uzela ćaletovu, jer, jbg, došla kriza u wellfare državi, jebeš ljude, bino da je ova država wellfare...

 

Možemo malo da obračunamo i troškove te wellfare države prema meni, pa da vidimo?

 

Jebena wellfare država Srbija :isuse:

Link to comment

Ne vidim ni ja šta nije jasno u tome da je jedno pričati o visini poreza a drugo o neplaćanju ili odlasku negde drugde gde je porez manji.

 

 

via CZ-M53 TT

Jos je lakse: informaticari ne moraju da odlaze. Mogu oni i odavde da rade fizicki, a firma da im bude tamo gde je porez manji. Onda ce ovde da ostavljaju PDV, dosta je i to. 

Link to comment

I za tebe i za sve s tim načinom razmišljanja što ih žulja ikakav porez važi sledeće - dođete državi Srbiji 250.000$ (procena UNa o trošku „odlivenog mozga“ i to bruto po mozgu, direktna šteta + izmakla dobit) za školovanje i lečenje u wellfare state (kakvoj-takvoj). Isplati pa pali na Bali.

 

Ako ne odgovara, onda plaćaj porez i uživaj benefite socijalne države, budi muško, ne dozvoli da sirotinja od minimalca finansira staramajkinu penziju i lekove.

 

via CZ-M53 TT

... or else?...

Link to comment

Jos je lakse: informaticari ne moraju da odlaze. Mogu oni i odavde da rade fizicki, a firma da im bude tamo gde je porez manji. Onda ce ovde da ostavljaju PDV, dosta je i to. 

Previše je, treba otići...

Link to comment

Pa čekaj, svi mi ovde IT jevci plaćamo porez, onako kako nam je država odredila...

 

To što je država ostavila rupu kroz koji možeš proterati šleper sa zlatnim polugama, zaista nije problem IT-ja... I naravno, da ako se nekome ne sviđa, može da ode odavde, ovo je, još uvek slobodna zemlja...

 

I roditelji te dece su ulagali u wellfare state™ i roditelji roditelja, rekao bih, pa je zaista nemoralno pričati o tome da je neko ovde dužan državi...

 

A kako će meni država da nadoknadi sve ono gde me je upropastila? To zdravstvo u wellfare stateu™, gde smo '93 plaćali operaciu mom ocu iz džepa (ne lekara, nego sve drugo) u jebenoj wellfare državi™ na državnoj klinici, da bi lekar malo zajebao, pa čovek dobio sepsu? I ne možeš nikoga da tužiš, a to što je on umro, jebi ga, desi se...

 

Ili što je moja keva plaćala doprinose 25 godina da bi ostala bez penzije i uzela ćaletovu, jer, jbg, došla kriza u wellfare državi, jebeš ljude, bino da je ova država wellfare...

 

Možemo malo da obračunamo i troškove te wellfare države prema meni, pa da vidimo?

 

Jebena wellfare država Srbija :isuse:

Ne možemo, jer je wellfare država, bazirana na principu solidarnosti, što će reći ja tebi ne brojim, ti meni ne brojiš, dajemo u kasicu ko koliko može tj. kolika nam je ekonomska snaga.

 

To što smo u međuvremenu kao ljudi otišli u kurac i počeli jedan drugome da brojimo, e to je onako jedan ozbiljan problem koji će svoj epilog tek dobijati u narednim vremenima.

 

Pa će pljačka, cenim, da postane legitimna privredna grana, a 'ajduci ponovo da uđu u deseterac.

 

via CZ-M53 TT

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

I za tebe i za sve s tim načinom razmišljanja što ih žulja ikakav porez važi sledeće - dođete državi Srbiji 250.000$ (procena UNa o trošku „odlivenog mozga“ i to bruto po mozgu, direktna šteta + izmakla dobit) za školovanje i lečenje u wellfare state (kakvoj-takvoj). Isplati pa pali na Bali.

 

Ako ne odgovara, onda plaćaj porez i uživaj benefite socijalne države, budi muško, ne dozvoli da sirotinja od minimalca finansira staramajkinu penziju i lekove.

 

via CZ-M53 TT

 

To nisu državine pare jer država pare nije napravila nego samo skupila od ljudi, to su pare građana Srbije. Iz Srbije je u zadnjih 50-60 god otišao svaki deseti, to znači otprilike da u svakoj porodici je ili otišlo dete ili je mami i tati otišao brat. Dakle direktno mogu sa svojim najbližima da vide dal da se vrate i duguju li im šta. mada koliko je meni poznato porodice su uglavnom zadovoljne kad imaju nekog u emigraciji.

Link to comment

Ne možemo, jer je wellfare država, bazirana na principu solidarnosti, što će reći ja tebi ne brojim, ti meni ne brojiš, daje mo u kasicu ko koliko može tj. kolika nam je ekonomska snaga.

 

 

Da, svi smo solidarni sa vlastelom, a ona nije solidarna ni sa kim...

 

To nije wellfare država, to je feudalizam... Dakle, Srbija nije wellfare držva...

Link to comment

Da, svi smo solidarni sa vlastelom, a ona nije solidarna ni sa kim...

 

To nije wellfare država, to je feudalizam... Dakle, Srbija nije wellfare držva...

Nesrećnik bez posla i perspektive, koji na kontu tvog poreza dobija socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu, nije vlastela, a takvih je mnoooogo u ovoj zemlji. Toliko da je sva vlastela spram njih statistička greška.

 

via CZ-M53 TT

Link to comment

Nesrećnik bez posla i perspektive, koji na kontu tvog poreza dobija socijalnu pomoć i zdravstvenu zaštitu, nije vlastela, a takvih je mnoooogo u ovoj zemlji. Toliko da je sva vlastela spram njih statistička greška.

 

via CZ-M53 TT

Sad me slatko nasmeja. Zdravstvenu zastitu... Pa u ovoj zemlji zdravstvenu zastitu ima samo onaj ko se nikad ne razboli, ili ko je dobar sa Blicem, pa mu skupljaju novac za lecenje preko SMS-a. Ovim ostalim jedino preostaju te portabilne kapelice koje su uveli po nasim "bolnicama"...

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...