Jump to content
IGNORED

BrExit?


jms_uk

Recommended Posts

za gledaoce s prostora jugoslavije ovaj je cirkus sto i serija prijatelji za humor, a seks i grad za zemsku emancipaciju, aj ubijedite nas da ce sutra apokalipsa :D

 

mislim da je potrebno vrijeme da se situacija uopste sagleda, smijesni su ovi pr stuntovi, skotska i london da ostanu u eu i slicno, a loze se ljudi na njih

Edited by morgana
Link to comment

Pa u ovom dilu s kojim je Kameron isao na referendum, dobio je da na 4 godine ogranici socijalne beneficije koje mogu da ,,naplacuju" drugi gradjani EU koji dolaze u UK (to bi se odnosilo samo na novopridosle tokom te 4 godine, ne na one koji se vec tamo).

a inache kako je bilo, a london - a socijalna pomoc? :unsure:

Link to comment

za gledaoce s prostora jugoslavije ovaj je cirkus sto i serija prijatelji za humor, a seks i grad za zemsku emancipaciju, aj ubijedite nas da ce sutra apokalipsa :D

 

mi smo to vec prelezali. mislim apokalipsu

Link to comment

Meni je fantastično kako su ti ljudi usko zagledani u svoje krpe i ne obaziru se na širi okvir.

 

UK je država-članica, nema tog dugačijeg poretka koji će njene delove ostaviti u EU. Jedino da mole Brisel da menja svoja pravila, što ne vidim da je moguće, makar i samo zbog španskog protivljenja zbog Katalonije.

 

 

edit: hoću da pitam kako je moguće da nemaju odgovore na ova pitanja, kako je moguće da nisu bar privatno i tajno uposlili neke pravnike da im nacrtaju šta i kako u slučaju pobede bilo koje strane mesecima unapred.

 

Postoje pravni presedani, doduse obrnuti, da visoko-autonomni delovi nekih drzava ne budu u EU. Npr. od svih britanskih prekomorskih teritorija (tj. kolonijalnih restlova) jedino je Gibraltar deo EU. Nisu ni Channel Islands ni Isle of Man (mada ta dva skupa teritorija nisu tehnicki ni deo UK, za razliku od prekomorskih teritorija). Holandija takodje ima ona ostrva na Karibima koja nisu deo EU. Danska ima Farska Ostrva, koja ja mislim nikada nisu bila u EU, a ima i Grenland, koji je usao u EU zajedno s Danskom pa izasao 9 godine kasnija zbog ribarstva.

 

Ovo sto bi hteli Skoti i Irci je doduse obrnuto, da neki autonomni deo neke zemlje bude deo EU a da sama ,,matica" ne bude. No ipak postoji presedan sa asimetrijom.

 

A za ovo poslednje sto si napisao - apsolutno, to je totalna misterija. Zato sam ja u cudu kako svi ispali amateri totalno, i jedna i druga strana. Za ne poverovati, kao da su imali referendum o nekom komunalnom pitanju.

Link to comment

Pa u ovom dilu s kojim je Kameron isao na referendum, dobio je da na 4 godine ogranici socijalne beneficije koje mogu da ,,naplacuju" drugi gradjani EU koji dolaze u UK (to bi se odnosilo samo na novopridosle tokom te 4 godine, ne na one koji se vec tamo).

 

Nista ne brini, osigurace se oni i od prava na boravak i rad eventualnih novih clanica EU :D

 

Ali od Poljaka ih nista nece spasiti osim secenja sopstvene kite na panju

Link to comment

a inache kako je bilo, a london - a socijalna pomoc? :unsure:

I obrnuto, zaradiš pemziju u Londonu a isplaćuje ti je Španija na Majorci ili Francuska na azurnoj obali.

Link to comment

pa o tome ti i pricam. lici li ti mozda da ce je biti u uk?

ono, meni ne lici.

 

ono sto je za nas apokalipsa nije i za njih. tj ono sto je za nas sasvim pristojan zivot (za prosek stanovnistva) za njih je apokalipsa. nisu isti reperi

Link to comment

ono sto je za nas apokalipsa nije i za njih. tj ono sto je za nas sasvim pristojan zivot (za prosek stanovnistva) za njih je apokalipsa. nisu isti reperi

hahhaha. nece biti ni ekonomske apokalipse, ni blizu, kladim se, ni u jednom scenariju. mi danima komentarisemo pr izjave oba tabora, a mnogo manje srecemo ozbiljne prognoze i analize. na stranu sto je referendum budalastina, a ishod neocekivan i retardiran. i uk i eu su uredjeni sistemi dovoljno jaki da podnesu i iskomuniciraju obje moguce alternative. sta hocu da kazem, rizik svakako postoji, ali njegovo precjenjivanje je takodje necija komunikacijska strategija. lozimo se, i to ce lozenje da splasne za par nedelja.

Link to comment

hahhaha. nece biti ni ekonomske apokalipse, ni blizu, kladim se, ni u jednom scenariju. mi danima komentarisemo pr izjave oba tabora, a mnogo manje srecemo ozbiljne prognoze i analize. na stranu sto je referendum budalastina, a ishod neocekivan i retardiran. i uk i eu su uredjeni sistemi dovoljno jaki da podnesu i iskomuniciraju obje moguce alternative. sta hocu da kazem, rizik svakako postoji, ali njegovo precjenjivanje je takodje necija komunikacijska strategija. lozimo se, i to ce lozenje da splasne za par nedelja.

 

sad ozbiljno, ako ne ispregovaraju (a to je sasvim moguce) passport za City, nekome ce leteti glave od politicara. 

 

EU ima ozbiljan problem - previse koncesija UK i mogu da stave kljuc u bravu. Danska je onda samo pitanje vremena, Svedska isto, Holandija isto. 

 

Drugo, otcepljenje Skotske nije nimalo neverovatno, a to znaci iz krize u krizu. UK je ozbiljna zemlja (bar bila) ALI daleko od toga da nisu imali bas zajebane periode (onaj 92 i nekako), ali onaj krajem 70tih je bio zajeban i po nasim standardima. To nije neka zemljica od 5 miliona stanovnika, to je zemljetina gde kad stvari podju po losem onda zaista podju po losem. A zajebano je upravo zato sto stanovnistvo nije nimalo voljno da trpi takve periode i dolazi do haosa. Medjutim, najveca steta, dugorocna i mozda nepopravljiva je spoljnopoliticki "standing" zemlje. Zato sto je i inace postojao spor proces u tom smeru, ali ovo ce ga znatno ubrzati. 

Link to comment

ma imamo iste medijske podatke pred sobom, a dobrim dijelom i opste informacije koje pominjes. moja je teza da se rizik precjenjuje, a ne da ga nema, i da se skace na svaku promo izjavu kao da je projekcija na naucnoj bazi, a nije. dvije godine za proces radzruzivanja je period dovoljno dug i da eu istrenira strogocu nad uk, a i da se uk prilagodi. ne ocekujem ekstreme, dobrim dijelom prognoza je, koliko znam, smanjen rast za uk van eu, sto je lose, ali nije lose koliko ovo sto slusamo posljednjih dana.

 

i aj da dodam, navijam da britanija ostane u eu, ukoliko je moguce, bas volim ideju eu

Edited by morgana
Link to comment

sad ozbiljno, ako ne ispregovaraju (a to je sasvim moguce) passport za City, nekome ce leteti glave od politicara. 

 

 

Frankfurt, Pariz, Amsterdam, Dablin.... čekaju u redu da uzmu deo kolača sebi, i mislim da je izvesno da će pritisak ići ka EU pregovaračima u tom smeru.

 

Povrh toga, ako sledećih meseci budemo imali polagani beg iz Sitija, a čitao sam juče da su se američke banke u tišini spremile za selidbe za Frankfurt i Pariz, u pravnom i fizičkom smislu, to će za dve godine biti gotova stvar ali kontra Sitija.

Link to comment

sad ozbiljno, ako ne ispregovaraju (a to je sasvim moguce) passport za City, nekome ce leteti glave od politicara. 

 

EU ima ozbiljan problem - previse koncesija UK i mogu da stave kljuc u bravu. Danska je onda samo pitanje vremena, Svedska isto, Holandija isto. 

 

Drugo, otcepljenje Skotske nije nimalo neverovatno, a to znaci iz krize u krizu. UK je ozbiljna zemlja (bar bila) ALI daleko od toga da nisu imali bas zajebane periode (onaj 92 i nekako), ali onaj krajem 70tih je bio zajeban i po nasim standardima. To nije neka zemljica od 5 miliona stanovnika, to je zemljetina gde kad stvari podju po losem onda zaista podju po losem. A zajebano je upravo zato sto stanovnistvo nije nimalo voljno da trpi takve periode i dolazi do haosa. Medjutim, najveca steta, dugorocna i mozda nepopravljiva je spoljnopoliticki "standing" zemlje. Zato sto je i inace postojao spor proces u tom smeru, ali ovo ce ga znatno ubrzati. 

 

Jel tad beše Kalahan (premijer) izjavio da bi rado emigrirao u Australiju da je nešto mlađi?  :0.6:

Link to comment
×
×
  • Create New...