Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Da li je ova lista samo za visoko obrazovanje ? Smatra se da USofA ima najkvalitetnije univerziteta na svetu, ali su problem srednje skole i edukativne institucije u ranom detinjstvu. Kad se u obzir uzme celokupno obrazovanje, mislim da su na samom vrhu Japan, J. Koreja i UK, zatim Singapur, Finska i Rusija (gdese isto nedovoljno investicira u najranije detinjstvo). Kanada ima procentualno najveci broj "college graduates" na svetu, ali i ovde bi trebalo da se popravi rani period u razvoju deteta (po uzoru na Dansku, recimo). Belgija je nekad bila odlicna po svim kriterijumima, ali su znacajno smanjili odvajanja za obrazovanje poslednjih godina. 

EDIT: Mislio sam na listu koju je borris postavio

Edited by mrdja
Link to comment

 Kanada ima procentualno najveci broj "college graduates" na svetu, ali i ovde bi trebalo da se...

... uzme u obzir kanadski imigracioni zakon koji daje sansu svim lekarima iz Mumbaija da rade kao taksisti u Torontu...

Link to comment

Ne mislim da to u vecoj meri utice. Istina je da Canada ima 20% populacije rodjene u drugoj drzavi (USA ima 13%), ali na Indiju ide oko 10% od ukupnog broja imigranata. Ako uzmemo u obzir da su vecina od ovih imigranata u IT, te da je izvestan broj onih sa slabijim obrazovanjem, verujem da je broj Mumbai lekara koji taksiraju po Torontu zaista minoran. Cak nih rekao (na osnovu licnog iskustava usled neraspolaganja validnim informacijama) da je najveci broj taksista u gradu u kojem zivim poslednjih 15 godina iz Pakistana i ne bas visokog obrazovanja. No, statistika je tu, uz sve svoje anomalije :)

Edited by mrdja
Link to comment

Nasmejani covece sa naocarima za sunce, poenta je bila da u visokom procentu Kanadjana koji ima visoko obrazovanje (bese preko 50%?) ima bas bas dosta i friskih emigranata koji su upali unutra bas zato sto su sa sobom doneli svoje visoko obrazovanje steceno u Mumbaiju, Sarajevu, Kragujevcu, Sofiji, Pragu, Krakovu, Solunu, Dirjabakiru, Meksiko sitiju, Gvadalahari, Komu, Tabrizu, Bizerti, La Guleti, Rabatu, Marakeshu, Hanoju...mogu ja ovako da nabrajam ceo dan. 20% takvih, a visoka skola se boduje kad podneses zahtev za useljenje, pa ti vidi kako se stize do 50%+.

Link to comment

Razumeo sam poentu i u prvom postu, samo mozda drugacije o svemu tome razmisljam. Podrazumeva se da je u zemlji u kojoj je svaki peti stanovnik rodjen negde drugde dosta onih koji su diplomu stekli van Kanade. To ih ne cini nista manje Kanadjanima i vec nakon tri godine su drzavljani ovde. Po meni su daleko vazniji neki drugi faktori. Recimo, veliki broj univerziteta u odnosu na broj stanovnika, veoma tolerantna sredina u kojoj je cena visokog skolovanja razumna i prihvatljiva (ovo iz sopstvenog iskustva sticanja Master diplome zajedno sa brojnim imigrantima), poprilicna uravnotezenost i ujednacenost diljem drzave ...

Na kraju krajeva, imigrantski zakon koji favorizuje visoko obrazovanje je nesto o cemu bih se ja sasvim pohvalno izrazio. Naravno, dosta je i onih koji su dosli sa nizim nivoom obrazovanja, narocito sa Filipina, koji i imaju najvecu imigraciju u ovom trenutku (oko 13% od ukupne).

Link to comment

Naivno je ocekivati da bi se oligarhijska Rusija devedesetih demokratizovala. uz pomoc Zapada koji je jedva istcnu Evropu stabilizovao.

da li bi Rusija postala "prava" demokratija ili ne, irelevantno. Klinton & co. su dobili priliku da prekinu magicni krug, uradili su suprotno. valjda su ocekivali da ce Rusi doveka biti u govnima, pa ce moci da ih guze kako im drago. 

Link to comment

Razumeo sam poentu i u prvom postu, samo mozda drugacije o svemu tome razmisljam. Podrazumeva se da je u zemlji u kojoj je svaki peti stanovnik rodjen negde drugde dosta onih koji su diplomu stekli van Kanade.

Ma dobro to, nego aj ti nama reci sto su kanadjani, kad su tolko obrazovani, i dalje u NATO kad svaka polupismena baba zna da je to 1 zlocinacka organizacija? 

Link to comment

Haha, to je vec neka tema u koju ne bih ulazio (mada shvatam da sam na tom topiku).  Samo bih rekao da prosecan Kanadjanin ima stav slican mom ... u organizacije se ulazi iz interesa i nema tu mesta za previse moralisanja.

Link to comment

Da li je ova lista samo za visoko obrazovanje ? Smatra se da USofA ima najkvalitetnije univerziteta na svetu, ali su problem srednje skole i edukativne institucije u ranom detinjstvu. Kad se u obzir uzme celokupno obrazovanje, mislim da su na samom vrhu Japan, J. Koreja i UK, zatim Singapur, Finska i Rusija (gdese isto nedovoljno investicira u najranije detinjstvo). Kanada ima procentualno najveci broj "college graduates" na svetu, ali i ovde bi trebalo da se popravi rani period u razvoju deteta (po uzoru na Dansku, recimo). Belgija je nekad bila odlicna po svim kriterijumima, ali su znacajno smanjili odvajanja za obrazovanje poslednjih godina. 

EDIT: Mislio sam na listu koju je borris postavio

Sto nekako ima veze sa procentom dece koja idu u srednje skole i edukativne institucije u radnom detinjstvu u odnosu na broj koji ide na univerzitet. Plus vs privatne skole i tako dalje. Hocu da kazem - srednje skole i "rano detinjstvo" institucije su sasvim ok s obzirom sta im je cilj da postignu. Cenim™.

Link to comment

Recimo, veliki broj univerziteta u odnosu na broj stanovnika, 

 

Primera radi, Ontario sa 13,6 miliona stanovnika ima 21 drzavni univerzitet.

 

Btw, ne znam da li u tu kanadsku statistiku od preko 50% "college graduates" ulaze i diplomci visih skola (kada se u Kanadi kaze "college", misli se uglavnom na visu skolu, uz neke opskurne izuzetke da ne smaram sad), meni se nesto cini da ulaze, i da je zato taj broj tako visok. Treba traziti koliki je % "university graduates" ako zelimo da vidimo % fakultetski obrazovanih. U gorepomenutom Ontariju, ima 24 drzavnih visih skola (koji nemaju veze sa ovim 21 univerzitetom), i preko 400 privatnih visih skola (u tih 400 ulaze i ozbiljne institucije ali i skola koja ima 5 prostorija i nudi 3 razlicita kursa za masera i to je sve).

Edited by hazard
Link to comment

Quote mi ne radi kad sam na poslu, pa moram ovako:

 

@iDemo U sustini sam izneo podatke iz studije, ne licne ... mislim da su u obzir uzeti rezultati na raznim testovima kao jedan od parametara gde USA mladji uzrasti tradicionalno pokazuju jako lose rezultate u konkurenciji sa svojim vrsnjacima iz Evrope i Azije ... uz zavisnosti od studije, USA uglavnom smestaju 15-20 mesta u svetu (iako imaju de facto najbolje univerzitete) sto nije bas najbolji rezultat, obzirom na realne kapacitete da se bude mozda i najbolji u vecini kategorija

 

@hazard mislim da ulaze i diplomci visih skola

Link to comment

Primera radi, Ontario sa 13,6 miliona stanovnika ima 21 drzavni univerzitet.

 

Btw, ne znam da li u tu kanadsku statistiku od preko 50% "college graduates" ulaze i diplomci visih skola (kada se u Kanadi kaze "college", misli se uglavnom na visu skolu, uz neke opskurne izuzetke da ne smaram sad), meni se nesto cini da ulaze, i da je zato taj broj tako visok. Treba traziti koliki je % "university graduates" ako zelimo da vidimo % fakultetski obrazovanih. U gorepomenutom Ontariju, ima 24 drzavnih visih skola (koji nemaju veze sa ovim 21 univerzitetom), i preko 400 privatnih visih skola (u tih 400 ulaze i ozbiljne institucije ali i skola koja ima 5 prostorija i nudi 3 razlicita kursa za masera i to je sve).

Kolega kanadjanin je na 1 drugom forumu, koga volimo da ne volimo, bas pre neki dan uz tih 50+% napisao izraz "post-secondary education". Lici mi da je to sve sto prebacuje srednju skolu, ukljucujuci i kvebeski CEGEP.

Edited by ObiW
Link to comment

@iDemo U sustini sam izneo podatke iz studije, ne licne ... mislim da su u obzir uzeti rezultati na raznim testovima kao jedan od parametara gde USA mladji uzrasti tradicionalno pokazuju jako lose rezultate u konkurenciji sa svojim vrsnjacima iz Evrope i Azije ... uz zavisnosti od studije, USA uglavnom smestaju 15-20 mesta u svetu (iako imaju de facto najbolje univerzitete) sto nije bas najbolji rezultat, obzirom na realne kapacitete da se bude mozda i najbolji u vecini kategorija

Naravno, i ja sam izneo licno (&privatno) mishljenje, sasvim ok. Cenim. 

Link to comment

Kolega kanadjanin je na 1 drugom forumu, koga volimo da ne volimo, bas pre neki dan uz tih 50+% napisao izraz "post-secondary education". Lici mi da je to sve sto prebacuje srednju skolu, ukljucujuci i kvebeski CEGEP.

 

Ovde se dobija drugacija slika (doduse podaci su od pre 6 godina, te su mozda bajati):

 

edu-Univ-cht1-2013.png

 

Ovde je Kanada negde na oko 27%, u tu se rekao bih racunaju samo fakultetske diplome. Opet, nisu potpuni podaci jer ne ulaze penzioneri u racunicu (ovi 64+, mada sumnjam da bi oni bitno promenili %) i opet veliki % populacije izmedju 22 i 25 godina takodje vec ima diplomu (zavrsiti fakultetu u roku u Kanadi znaci diplomirati sa 22 ili 23 godine), al' OK, to bi mozda pomerilo brojku za procenat evt. dva gore-dole. Ovo mi je vec realnija cifra, i onda ima smisla da sa visim skolama % predje 50.

 

Btw u Kanadi postoji jasna pravna distinkcija izmedju univerziteta i visih skola koja se preslikava i na kolokvijalni jezik ("I'm going to college" u Kanadi za razliku od Amerike ne znaci da se mozda ide na fakultet). U Americi znam da se sve kolokvijalno zove "college", ali da li je razlika zakonski definisana? Ako izdaje "degree" onda je univerzitet (fakultet), ako izdaje "diploma" onda je visa skola? Ili kako? "Community college" znam da je uvek visa skola (je l' tako?).

Edited by hazard
Link to comment
×
×
  • Create New...