Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

Prave oni mnogo štošta i to ga dobro prave. Ali ono što ne prave, ne umeju i ne mogu da naprave, i nikada neće znati niti hteti da prave, to su FMCGs sa posebnim akcentom na consumer electronics i slične stvari čiji brendovi su statusni simboli i gde je bilo kakav kineski, ruski ili indijski proizvod stvar promptne sprdnje. Na tom terenu zapad suvereno dominira i svako ko pokuša da se tu nešto gura poginuće kao grlica. Rusija (i ne samo Rusija) svoju šansu ima u tržišnim segmentima u kojima brend i reklama nemaju nikakvu težinu već se prevashodno gleda da li skalamerija može ili ne može nešto da obavi. Naravno to je ograničen broj tržišnih segmenata koji ne uključuje automobile, robote i još svašta nešto. U svakom slučaju, malkice je arogantno prebacivati zemljama koje nemaju Apple ili Sony da "ništa ne umeju da naprave". U krajnjoj liniji i taj tenk koji pominješ, nije samo gomila gvožđa već u njemu postoje svakojaki sistemi koji se zasebno prave i koje treba znati napraviti. A probaj da zamisliš šta sve od tih sistema ide npr. u jedan nuklearni ledolomac ili nuklearnu podmornicu ili "najobičniji" nuklearni reaktor.

 

Za bold: ne mora da znaci, bitno je uloziti u razvoj brenda i biti uporan.

 

Ja bih podsetio da su nekada japanski brendovi bili sprdnja. Da, japanski brendovi pre 50-60 godina su bili ono sto su bili kineski pre 10. Krs, jeftino, smesno. Japanska kola su vazila za jeftine krseve. Danas su japanski brendovi sinonim za kvalitet, skoro svako u Americi ce ti reci da su japanska kola kvalitetnija i pouzdanija od americkih i da s razlogom malo vise kostaju. Juzna Koreja je isto prosla kroz taj ciklus, samo jos krace. Ko danas moze da kaze su Samsung ili LG krs brendovi u poredjenju sa zapadnim ekvivalentima? Niko. Tajvan je takodje prosao tu pricu (vidi pod HTC, Asus, Acer naprimer) a sada to radi i Kina jos brze. Kina ima tu prednost da je skoro ceo Zapad autsorsovao proizvodnju kod njih pa su tako mogli da nauce svasta, a posto su zbog izvoznog suficita puni kesa onda prave ,,precicu" tako sto kupuju zapadne brendove. Nekada im je to dovoljno pa zadrze brend (Volvo) a nekada iskoriste akviziciju da podignu znatno prestiz svom brendu (Lenovo).

 

Neki kineski brendovi i proizvodjaci su vec prodrli u vrh (npr. taj Lenovo), za 10 godina ce najjaci kineski brendovi imati isti status kao japanski, korejski, tajvanski i zapadni.

 

Evo u januaru je General Electric prodao ceo svoj biznis vezan za belu tehniku kineskom Haieru (to su oni sto su pre par godina pokusali da kupe Maytag, pa nisu uspeli). Za sada ce zadrzati GE brend ali mislim da cemo uskoro videti da ce to biti jos jedan slucaj Lenova, tj. da ce biti iskorisceno za bolje pozicioniranje kineskog brenda.

Link to comment

Upravo htedoh da navedem Haier kao primer da ta barijera nije nepremostiva. Ako pitas ljude ciji je Haier siguran sam da ce vecina reci da misli da je Nemacki.

Link to comment

Za bold: ne mora da znaci, bitno je uloziti u razvoj brenda i biti uporan.

 

Ja bih podsetio da su nekada japanski brendovi bili sprdnja. Da, japanski brendovi pre 50-60 godina su bili ono sto su bili kineski pre 10. Krs, jeftino, smesno. Japanska kola su vazila za jeftine krseve. Danas su japanski brendovi sinonim za kvalitet, skoro svako u Americi ce ti reci da su japanska kola kvalitetnija i pouzdanija od americkih i da s razlogom malo vise kostaju. Juzna Koreja je isto prosla kroz taj ciklus, samo jos krace. Ko danas moze da kaze su Samsung ili LG krs brendovi u poredjenju sa zapadnim ekvivalentima? Niko. Tajvan je takodje prosao tu pricu (vidi pod HTC, Asus, Acer naprimer) a sada to radi i Kina jos brze. Kina ima tu prednost da je skoro ceo Zapad autsorsovao proizvodnju kod njih pa su tako mogli da nauce svasta, a posto su zbog izvoznog suficita puni kesa onda prave ,,precicu" tako sto kupuju zapadne brendove. Nekada im je to dovoljno pa zadrze brend (Volvo) a nekada iskoriste akviziciju da podignu znatno prestiz svom brendu (Lenovo).

 

Neki kineski brendovi i proizvodjaci su vec prodrli u vrh (npr. taj Lenovo), za 10 godina ce najjaci kineski brendovi imati isti status kao japanski, korejski, tajvanski i zapadni.

 

Evo u januaru je General Electric prodao ceo svoj biznis vezan za belu tehniku kineskom Haieru (to su oni sto su pre par godina pokusali da kupe Maytag, pa nisu uspeli). Za sada ce zadrzati GE brend ali mislim da cemo uskoro videti da ce to biti jos jedan slucaj Lenova, tj. da ce biti iskorisceno za bolje pozicioniranje kineskog brenda.

 

Naravno, ciklusi se menjaju.

Made in Germany kao signal posh viktorijancu Kraljice Babe da je nesto stranje pre nekih stotinak godina.

Link to comment

U banani je u odnosu na sovjetsko obrazovanje, u odnosu na američko nikako. Kad to kažem posmatram obrazovanje kompletno, ne samo ono koje se tiče stvaranja fah idiota potrebnih kapitalu.

Ko je to konkretno? Inženjeri, naučnici, menadžeri, ekonomisti...?

Link to comment

Ko je to konkretno? Inženjeri, naučnici, menadžeri, ekonomisti...?

 

svi koji nisu reziseri i glumci. dobro, moze i poneki filozof da prodje. 

Link to comment

kakvo beslovesno lupetanje, americko obrazovanje stvara fah idiote!

ocigledno nepoznavanje elementarnih cinjenica o americkom obrazovanju, divan dodatak debeloj knjizi "kako srbin zamislja chemeriku".

Link to comment

svi koji nisu reziseri i glumci.

Pa i oni imaju koristi od kapitala™ ihaaj, doduše jedan vrlo mali deo njih.

 

 

kakvo beslovesno lupetanje, americko obrazovanje stvara fah idiote!

Nije to kobni napisao. Mislim da se "fah idioti potrebni kapitalu" uopšteno odnosi na obrazovne profile najviše zavisne od komercijalne primene.

Link to comment

Bez ,,fah idiota potrebnim kapitalu" mi ne bi smo sada pisali na ovom forumu nego bi i dalje sedeli u pecinama oko logorske vatre. Cuj fah idiot, samo zato sto radi nesto prakticno i korisno. Kako mrzim takve kvalifikacije

Link to comment

Bez ,,fah idiota potrebnim kapitalu" mi ne bi smo sada pisali na forumu nego bi sedeli u pecinama oko logorske vatre. 

 

 

to bi bila scena, priznajem

Link to comment

Kucanje na forumu i ta nekritičitka opčinjenost tehnološkim napretkom generalno nije nešto što bi trebalo da se hejluje automatski, kad se uzme u obzir uz kakav sav begidž ide i iišao je. Ali to je skroz deseta tema. Mene nervira taj pozitivizam. 

Edited by miki.bg
Link to comment

et fah idioti :)

 

Da ne bude zabune - postoji i osnovno i srednje obrazovanje, a ne samo visoko i profesionalno. Zatim postoji i opšte obrazovanje. I da - to opšte obrazovanje je u SSSR bilo na daleko većem nivou nego u USA. Sve od redova za karte za pozorište, do čitanja knjiga u metrou.

 

Protiv profesionalaca nemam ništa, ali pravljenje profesionalaca je samo deo priče.

Link to comment
×
×
  • Create New...