Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

@ anduril

 

ahaha, jel si ozbiljan za Indiju? Indija je by royal charter bila data na koriscenjetm east india company koja je tamo radila sta je htela ceo 17. i 18. vek, a to sto ti pricas za 19. vek je sam kraj kada je krunatm samo odlucila da oduzme indiju kompaniji i da upravlja sama. kakav uticaj, east india comp. je tamo imala punu upravu, sa sve svojom vojskom i celu zemlju drzala kao svoj privatni posed.

Edited by palikaris
Link to comment

Nema potrebe čak ići dalje od XXog i XXIog veka u argumentaciji, sem koliko da se vidi da su uvek bili zajebana ekipa, tj nisu od juče uspešni u tom poslu. To su ljudi koji su opušteno smislili da treba da počiste istočnu Evropu zarad životnog prostora i ajde. I to nije nikakav izuzetak od business as usual, druge zapadne zemlje su fakat pre toga uspešno počistile obe Amerike i Australiju, delom južnu Afriku za potrebe širenja svog životnog prostora. Svi su to radili u celoj modernoj istoriji bez pauze u bilo kom trenutku. Da nije bilo vojne moći Rusije, i WWII bi bila jedna od podjednako uspešnih epizoda tradicionalnog zapadnjačkog uzimanja dodatnog životnog prostora ekstenzivnim istrebljivanjima lokalnog stanovništva.

 

Konacno priznanje da su i Rusi Zapadnjaci. Sto u samoj sustini i jesu.

 

Osim ako ne mislis da su od Moskve do Pacifika stigli i ucvrstili se deleci topli obrok. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Konacno priznanje da su i Rusi Zapadnjaci. Sto u samoj sustini i jesu.

 

Osim ako ne mislis da su od Moskve do Pacifika stigli i ucvrstili se deleci topli obrok. 

 

 Pa Rusi su evropski Amerikanci mada ih ne bih zvala zapadnjacima. Svakako nisam neka proruska verzija Andurila pa da pričam o tome kako su urođenici samo tako umirali naokolo sem onog dela što su sami sebe pobili i prodali u roblje dok su Rusi mirno prolazili.

Link to comment

te ako rec ,,genocid" mozemo da primenimo na Jermene u prvom svetskom ratu i govorimo o ,,jermenskom genocidu", onda ne vidim problem da se ista rec primeni na mnoga nedela raznoraznih kolonijalnih sila. 

 

Mislim da su oni (sto bi rekli po sopstvenom priznanju) imali slucaj holokausta. Namerno malo "h" jer je veliko docnije rezervisano za Holokaust... Pisalo po nekim ozbiljnim knjigama i novinama... 

Link to comment

Ja bih rekao da su i više nego racionalna. Sprečiti vozdizanije Njemačke u glavnu europsku silu, kao i njeno zbližavanje sa Rusijom. Najednostavnije, sprečiti spajanje nemačke tehnologije sa ruskim prirodnim resursima.

 

 

 

umrecu a nece mi biti jasno kako su to germani i rusi mogli da budu glupi ne decenijama nego par vekova i da ne shvate da je ova kombinacija recept za uspeh a nije da nisu imali pozitivna iskustva do cega moze da dovede saradnja, hajd jedan sitan primer, umetnost ranog 20. veka a nasi dobri forumski istoricari mogu kao od sale da navedu i bitnije primere

Link to comment

Ja mogu samo da kazem da ko god u Rusiji ima ideju da mu zemlja bude 1 dobro naoruzana sirovinska baza ne zeli bas dobro svojoj zemlji na duzi rok. Bizmark je bio dovoljno pametan da upravo tako nesto sto je predlozeno u gornjem postu odrzava sto duze, ali jedan od razloga koji se daje u istoriografiji zasto je doslo do oktobarske revolucije je i taj da je zemlja sa toliko resursa vapila za industrijalizacijom. 

Link to comment

Obaška što partnerstvo u kojem jedna strana daje znanje a druga sirovine nema šanse da bude ravnopravno. Mislim, mogu oni da ga potpišu i organizuju kao ravnopravno ali strana koja daje sirovine će uvek biti percipirana kao manje vredna - najpre od drugih a potom i od same sebe.

Link to comment

Ja mogu samo da kazem da ko god u Rusiji ima ideju da mu zemlja bude 1 dobro naoruzana sirovinska baza ne zeli bas dobro svojoj zemlji na duzi rok. Bizmark je bio dovoljno pametan da upravo tako nesto sto je predlozeno u gornjem postu odrzava sto duze, ali jedan od razloga koji se daje u istoriografiji zasto je doslo do oktobarske revolucije je i taj da je zemlja sa toliko resursa vapila za industrijalizacijom. 

 

 

Obaška što partnerstvo u kojem jedna strana daje znanje a druga sirovine nema šanse da bude ravnopravno. Mislim, mogu oni da ga potpišu i organizuju kao ravnopravno ali strana koja daje sirovine će uvek biti percipirana kao manje vredna - najpre od drugih a potom i od same sebe.

 

ma ok, slazem se sa vama :) a ustvari sam mislio i na pozitivne efekte te germansko-ruske saradnje tj. industrijalizaciju rusije i sve sto iz toga proizilazi, ta germansko-ruska, da tako kazem, osovina je mogla da ispadne na dobro i za ruse i za nemce ali eto, nije im se dalo i bilo je sta je bilo

Edited by Pontijak
Link to comment

pa probali su, ne jednom. probali su i izmedju dva rata, potpisali brojne sporazume tokom 20-tih recimo odmah po revoluciji, ali...nije politika, a ni ekonomija, matematika. ni jedni ni drugi ne zele tj nikad nisu zeleli da ona druga strana postane suvise mocna. na stranu sto, je li, izmedju njih postoji bar jedan ne tako mali narod. ocu da kazem, stvari se ne desevaju slucajno, pa jos po vise puta.

Link to comment

pa probali su, ne jednom. probali su i izmedju dva rata, potpisali brojne sporazume tokom 20-tih recimo odmah po revoluciji, ali...nije politika, a ni ekonomija, matematika. ni jedni ni drugi ne zele tj nikad nisu zeleli da ona druga strana postane suvise mocna. na stranu sto, je li, izmedju njih postoji bar jedan ne tako mali narod. ocu da kazem, stvari se ne desevaju slucajno, pa jos po vise puta.

 

da, shvatam te nuznosti u istoriji ali nisam odoleo da napisem da je meni zao sto se nije desavalo onako kako se deda pontijaku snilo :D ne znam da li postoji jos neka budala kao sto sam ja koja misli da je nemacko-ruska unija mogla da bude sjajno resenje koje bi postedelo svet gomilu patnji u 20. veku, naravno, ta unija podrazumeva da bi se sa procesima pocelo jos u 19 veku te da ne bi doslo do onakvog velikog rata a sledstveno tome ni do dolaska nacista na vlast u nemackoj a i industrijalizacija rusije bi se desila sa istom efikasnoscu ali bez jednog staljina itd.

 

ma da ja registrujem udruzenje nemacko-ruskog prijateljstva ovde, pa na sledece izbore kao manjinska stranka, kada mogu lazni romi i vlasi vala mogu i ja kao lazni nemac&rus :D

Link to comment

Ne znam, ima mnogo uglova iz kojih na to moze da se gleda. Ako gledam iz srpskog ili balkanskog ugla nema mnogo razloga da se zali za tim. U konacnici, izvedeno do samog kraja, to dovodi do podele interesnih sfera na Balkanu izmedju te dve zemlje, iskreno nije mi bas jasno what's in it for us.

Link to comment

Ne znam, ima mnogo uglova iz kojih na to moze da se gleda. Ako gledam iz srpskog ili balkanskog ugla nema mnogo razloga da se zali za tim. U konacnici, izvedeno do samog kraja, to dovodi do podele interesnih sfera na Balkanu izmedju te dve zemlje, iskreno nije mi bas jasno what's in it for us.

 

pa sta ja znam, kazem opet, mozda bi 20. vek bio srecniji u celoj evropi da su nemci i rusi poceli da stvaraju tu osovinu jos u 19 veku i ko zna, veliki rat se mozda ne bi ni desio a mi, tja, bili bismo u interesnoj sferi nemacko-ruske unije sto bi mozda bilo bolje nego sto smo ceo 20 vek proveli u loptanju velikih sto nas je kao narod i drzavu poprilicno demoliralo pa smo valjda zato sada ovako jadni i kukavni

 

uostalom, u toj mojoj slici alternativne istorije tesko da bi se desavala sva ona sranja zudnji za nezavisnoscu koja su se desavala u austrougarskoj pa bi se i ta velika monarhija lako prikljucila nemacko-ruskoj osovini i eto funkcionalne evropske unije ali bez drugog svetskog rata ali bez francuske i britanije, oni bi gledali svoja posla a i imali bi kolonijalne resurse jer drugog svetskog rata ne bi ni bilo

Edited by Pontijak
Link to comment

U tvom narativu fali

 

....

 

Drugim recima, ne seri, 'leba ti.

+

 

Predivan je, suzu sam pustio :cry:

 

....

To je narativ za kojim si neuspešno tragao.

Momci, vi od stabla ne vidite sumu. 

 

Rujke su iskoristile guzvu da dzornu deo Ukrajine koji im iz raznoraznih razloga treba, a etnicki sastav je takav da se stanovnici nece preterano buniti. 

 

To isto moze da se dogodi i Srbiji, samo je potrebno da dodje na vlast osoba koja ce biti percepirana kao nekooperativni troublemaker, a da pri tome jos i zagovara Srbiju van institucija kao sto su EU i NATO, a blize Rusiji. Btw, narativ o Backoj u Madjarskoj se poslednji put pojavio u zapadnoj stampi u leto 1999. Mislite da je to zauvek ostalo u XX veku?

 

Sta je zajednicko za oba ova slucaja? Zajednicko je to da si jebena stranka ako imas manjine na granici a nisi u NATO. To je bila moja poenta i zato je NATO potreban za Srbiju, a u njegovo predvorje ce ga dovesti moj pulen Alek Vucko. A vi nastavite da mastate o Srbiji koja je vojno neutralna kao Austrija, a cenjena u svetu kao Svajcarska. 

Edited by ObiW
Link to comment

Ne pričam o tome kao iracionalnom, nego toj nekoj osobini Poljaka da su im Nemci koji su ih anihilirali OK, a Rusi koji su ih držali okupirane nisu nikako i oni su najstrašniji i Poljaci im nikako ne mogu oprostiti taj neki sedamnaesti deo onoga što su im napravili Nemci.

A zasto je to cudno? Okupirali su teritoriju koja je bila etnicki Nemacka, izbacili nekoliko miliona Nemaca otale, udarili granicu prema Nemackoj gde nikada nije bila, i ozvanicili je prilikom ujedinjenja Nemacke. What's not to like?

 

Prestali bi da mrze Ruje da im je granica ostala tamo gde je bila pre drugog svetskog rata. 

Link to comment

pa sta ja znam, kazem opet, mozda bi 20. vek bio srecniji u celoj evropi da su nemci i rusi poceli da stvaraju tu osovinu jos u 19 veku i ko zna, veliki rat se mozda ne bi ni desio a mi, tja, bili bismo u interesnoj sferi nemacko-ruske unije sto bi mozda bilo bolje nego sto smo ceo 20 vek proveli u loptanju velikih sto nas je kao narod i drzavu poprilicno demoliralo pa smo valjda zato sada ovako jadni i kukavni

 

uostalom, u toj mojoj slici alternativne istorije tesko da bi se desavala sva ona sranja zudnji za nezavisnoscu koja su se desavala u austrougarskoj pa bi se i ta velika monarhija lako prikljucila nemacko-ruskoj osovini i eto funkcionalne evropske unije ali bez drugog svetskog rata ali bez francuske i britanije, oni bi gledali svoja posla a i imali bi kolonijalne resurse jer drugog svetskog rata ne bi ni bilo

 

ne znam, znam samo da smo mi najsrecnije godine u XX veku i sa jedne i sa druge strane WW2 proziveli kad ni jedni ni drugi nisu imali preterano (do nimalo) stvarnog uticaja na to sta se s nama zbiva. cim je krenula da ojacava Nemacka, pa potom i Rusija to je znatno losije izgledalo i izgleda. Naravno, nije pomoglo ni to sto smo svoje karte odigrali otprilike tako sto smo ih zavrljacili u ventilator, odakle su se izrezane na komade vratile direktno u lice.

Edited by MancMellow
Link to comment
×
×
  • Create New...