Jump to content
IGNORED

NATO


bigvlada

Recommended Posts

 

Postoji razlog zbog kog cela Istočna Evropa ne voli Ruse i zbog kog su prihrlili u NATO zagrljaj...zove se sovjetska čizma. Kod Poljaka postoji još iskustvo ruske carske čizme. To što je to sve Jugoslaviju uglavnom zaobišlo pa mi nemamo takav utisak o Rusima, to je druga priča. Da smo preživeli blagodeti Varšavskog pakta i Komekona, i da nismo ratovali sa Zapadom 90ih, i mi bi smo mislili da je NATO ekstra.

 

+1999

 

Razularena NATO soldateska ne da Poljaku i Rumunu da diše. Samo mogu svako jutro da ustanu i odu bilo gde u Evropi da žive i rade. Ja ponosan i nezgažen stojim prkosno i uspešno na šalteru kod Frau Seifert, ovaj put mi fali samo dva papira. 

Link to comment

jebeš ti slobodu koja može samo da bira čizme koje će da je gaze, malo smo više očekivali od borbe protiv komunističke diktature i neslobode.

Sta ste ocekivali? Vi ste ocekivali vise neutralnosti i nesvrstanosti? Eto vam ga Vucic, on je dobar sa svima, a neutralnost imate u Ustavu. Malo li je?

Edited by ObiW
Link to comment

U zadnje vreme sve više sam ubeđen da u Srbi atlantisti u istorijskoj ravni ekvivalentni poturicama iz vremena osmanlijske okupacije. Vašington je zamenio Stambol, janičari su opet među nama, prodaja za činiju pilava je opet aktuelna, sve je u suštini opet isto do banalnosti pod ovom kapom nebeskom... 

 

generalno imamo povratak njegoševske dileme...

 

tužna vremena

Edited by slow
Link to comment

A je l' može Srbin da bude takav da ga boli kurac i za jedne i druge? Da mu se skinu malo sa kičme sa obe strane jer su i jedni i drugi reketaške imperije bez smisla i osećaja za obične ljude ili narode, bez da bude smatran 'poturicom' ili zagovornikom ruske gubernije? Ako bi to moglo, e ja bih to. Pošto me 35 godina tucanja u zdrav mozak od raznoraznih kradljivaca mladosti učinilo nezainterovanim za prodavce i kupce raketnih štitova i ostale macane koji se tale sa obe strane.

Link to comment

U zadnje vreme sve više sam ubeđen da u Srbi atlantisti u istorijskoj ravni ekvivalentni poturicama iz vremena osmanlijske okupacije. Vašington je zamenio Stambol, sve je u suštini opet isto, imamo povratak njegoševske dileme...

 

U poslednje vreme? Ti to pises vec godinama. Plata ti je sve manja, korupcija u drzavi sve veca, al' te najvise muci da nas ne okupira NATO ko sto je okupirao Rumuniju i Poljsku. Ti si 1/1 Milosevicevo glasacko telo sa pocetka devedesetih: jesces korenje ako treba, al' nema americka cizma da udje i pravi baze u Srbiji jer, zaboga, ne smemo Rusima da zabodemo noz u ledja.   

Link to comment

jesces korenje ako treba, al' nema americka cizma da udje i pravi baze u Srbiji jer, zaboga, ne smemo Rusima da zabodemo noz u ledja.   

 

Nije taj korenje u životu ni pomislio da jede zbog bilo čega. Najbolje da neko ko ima realne životne probleme sedi na PPP-u svaki dan i lamentira žešće od Sputnjika nad svakom prodatom raketom.

Link to comment

Nije taj korenje u životu ni pomislio da jede zbog bilo čega. Najbolje da neko ko ima realne životne probleme sedi na PPP-u svaki dan i lamentira žešće od Sputnjika nad svakom prodatom raketom.

Ja mislim bas obrnuto, da internet koristis kao ventil za neresive realne zivotne probleme. 

Link to comment

jebeš ti slobodu koja može samo da bira čizme koje će da je gaze, malo smo više očekivali od borbe protiv komunističke diktature i neslobode.

 

Poljaci i Rumuni nemaju nikakav utisak "americke cizme", za njih je Amerika sa NATO saveznik koji ih stiti od ponovnog uspostavljanja ruske cizme. Da li ce se u buducnosti promeniti taj utisak mi ne znamo, svasta moze da se desi, mogu Ameri njima da ispostave neke zahteve od kojih ce oni zestoko promeniti svoje misljenje i stav. Za sada im je sve super, americke baze i clanstvo u NATO su garant da im Rusi ne mogu prismrdeti vojno i politicki, a otkako je pao komunizam te drzave daleko bolje stoje u proseku na skoro svim poljima. Moras shvatiti da je vecini Evrope kraj Hladnog rata jako prijao, jedino se tu nisu snasli ex-SFRJ i ex-SSSR, a Srbija je mozda drzava koja je najgore od svih prosla.

 

Ako se secas sta sam ja pisao o Srbiji i NATO ovde, znaces da nisam nikakav ljubitelj ni NATO ni americke spoljne politike. No ipak, kada razgovaramo o drugima moramo imati u vidu njihovo istorijsko iskustvo i gledati stvari i iz njihovog ugla.

Link to comment

Poljaci i Rumuni nemaju nikakav utisak "americke cizme", za njih je Amerika sa NATO saveznik koji ih stiti od ponovnog uspostavljanja ruske cizme. Da li ce se u buducnosti promeniti taj utisak mi ne znamo, svasta moze da se desi, mogu Ameri njima da ispostave neke zahteve od kojih ce oni zestoko promeniti svoje misljenje i stav. Za sada im je sve super, americke baze i clanstvo u NATO su garant da im Rusi ne mogu prismrdeti vojno i politicki, a otkako je pao komunizam te drzave daleko bolje stoje u proseku na skoro svim poljima. Moras shvatiti da je vecini Evrope kraj Hladnog rata jako prijao, jedino se tu nisu snasli ex-SFRJ i ex-SSSR, a Srbija je mozda drzava koja je najgore od svih prosla.

 

Ako se secas sta sam ja pisao o Srbiji i NATO ovde, znaces da nisam nikakav ljubitelj ni NATO ni americke spoljne politike. No ipak, kada razgovaramo o drugima moramo imati u vidu njihovo istorijsko iskustvo i gledati stvari i iz njihovog ugla.

 

Cela istočna Evropa je ušla u NATO da bi se zaštitili od dva bivša hegemona - Rusije, i Srbije, to je jasno ko dan.

Link to comment

Ja bih to nazvao dva neiživljena kompleksaša oko svojih postmodernih granica i preduzetnika oko njihova mijenjanja, ali prihvaćam da riječ hegemona zvuči moćnije.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Mozes da nazoves kako hoces samo mesas babe & zabe. Rusija je pustila da SSSR raspadne mirno po internim granicama (za razliku od Srbije u SFRJ) i prvi put je postavila pitanje svojih granica u ex-SSSR prostoru 2014. I nije se nesto cimala oko svog uticaja u bivsem varsavskom paktu 90ih. Cela istocna Evropa je usla u NATO mnogo pre 2014. - nisu se oni bojali Jeljcinove Rusije 90ih (pa ni Putinove Rusije ranih 2000ih), nego su se bojali Rusije kao takve + imali nemila secanja na SSSR, pa su iskoristili trenutak najvece ruske slabosti od oktobarske revolucije da se osiguraju protiv nekog buduceg potencijalnog ruskog sirenja. Sigurno sada misle da su ispravno postupili gledajuci Ukrajinu.

 

Nesnalazenje Rusije i vecine ex-SSSR u tranziciji nema nikakve veze sa neizivljenim kompleksima oko granica. Isto su prosle Ukrajina i Belorusija koje takve komplekse nemaju. Rusija i Srbija su potpuno obrnuti slucajevi po tom pitanju zapravo, Srbija je mogla kroz tranziciju relativno uspesno da prodje kao i ostale istocnoevropske drzave ali je odlucila da se bavi granicama, Rusi su se vratili bavljenjem granicama tek kada su prosli katastrofalnu i neuspesnu tranziciju.

Link to comment

To su interni konflikti koji su postojali pre ruskog post-sovjetskog mesanja a u Gruziji pak nemaju veze sa etnickim Rusima. Da se primetiti da Rusi nisu naceli Ukrajinu 1994. i ako su imali priliku. I ne znam sta ti znaci to "dok se malo snasla", mislis da Rusija nije mogla 1991. da prigrli sebi najveci deo sovjetske vojne masinerije i van svojih granica i da krene u ispravljanje krivih Drina od Estonije do Kazahstana? Naravno da je mogla, odlucila je da to ne radi, Jeljcin je odabrao da olovkom raspusti SSSR a ne da pokusa da preuzme savezni nivo vlasti.

 

Da ne govorimo da su Pridnjestrovlje, Abhazija i Juzna Osetija smehotresni pojmovi kada se gleda ceo post-sovjetski prostor. Jednostavno je to sve neuporedivo sa raspadom SFRJ, nidje veze

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...