Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

Jel to pogača pokušava da kaže da milijarda ipo krava lošije utiče na planetu nego recimo 100000 i kusur registrovanih avonskih letova koji se obave dnevno?

 

Season 9 Lol GIF by The Office

Link to comment

izgleda da je pogača tačna

 

https://ourworldindata.org/co2-emissions-from-aviation
(tekst je iz 2020. godine)

 

 

Quote

 

Global aviation (including domestic and international; passenger and freight) accounts for:

  • 1.9% of greenhouse gas emissions (which includes all greenhouse gases, not only CO2)
  • 2.5% of CO2 emissions
  • 3.5% of ‘effective radiative forcing’ – a closer measure of its impact on warming.

 

  •  
Link to comment

Fascinantno.

Komplet brodski, železnički i avio saobraćaj na planeti prave manje gasova koji prave efekat staklene bašte nego preživari.

 

Malo sam u poricanju i teško mi ovako ispreddragstoraški da progutam ove cifre.

  • +1 1
Link to comment

Verovatno se ne misli samo na same krave vec sve oko njih, proizvodnja hrane za njih a sto vuce sve vise pretvaranja prirode u monokulture itd. ?

  • +1 1
Link to comment

Mogu stative svakako da se pomeraju, npr da se meri koliko gasova se napravi pri pravljenju broda/voza/aviona ili proizvodnja goriva za iste, kakogod, neka je i nasuvo mereno podrig i prdež milijardu ipo krava VS sto hiljada avionskih letova dnevno, pa neka svi bili BG Niš destinacije, baš mi teško da pušim ovu priču.

 

 

Edited by desboj
  • +1 2
Link to comment

ako nešto ne podnosim, to su teorije zavere, ali ovo baš liči na onaj period kad se demonizovao maslac, svinjska mast,  jaja, a favorizovao se margarin i razna biljna ulja

Edited by dùda
  • +1 4
Link to comment
1 hour ago, Frile said:

ali ovo krava vs. avion se može vrlo lako izračunati i eksperimentalno utvrditi, za razliku od priče o štetnosti margarina/masti

pa šta znam, koliko sam ja čitala o tome, tada je jedna malo doteranatm studija, držala čovečanstvo valjda više od pola veka u zabludi ni manje ni više već u vezi hrane :ph34r:

 

posle toga, sve je moguće. verujem ja i dalje nauci, ali uvek će se naći neko voljan da doterujetm, a onda kapital preko smrdljivih medija kreće u igranku et voila

a kapitalu verujem koliko i vučiću 

  • +1 1
Link to comment

Koliko ja shvatam medicinu, nije tako lako dokazati da je nešto štetno. Prate se statističke grupe koje se hrane/ne hrane mašću, pa se onda broji koliko kod koga ima srčanih oboljenja na kraju, pa onda budi pametan pa izmozgaj da li su ta oboljenja baš od (ne)masti ili drugih izvora, da li ti je uzorak dobar, pa jovo nanovo neko vreme, godinama. I na kraju svega margarnski lobi podmaže gde treba...

 

S druge strane, bilo ko može da stavi prosečnu kravu u laboratoriju i izmeri količinu metana na kraju dana. Još lakše se izračuna potrošnja avionskog goriva i šta od toga ode u co2, šta u vodenu paru, itd. Makar je to lako izmeriti/izračunati/proveriti. Zbog toga verujem da ta priča krava protiv aviona drži vodu, iako nam rezultati deluju neobično.

 

S treće strane... 

Sve je moguće osim drvenog šporeta, možda jedni od drugih godinama prepisuju pogrešne rezultate eksperimenta, i niko ne pokušava da ponovo utera kravu u laboratoriju i meri metan. Zanimljiva je bila priča u vezi korone, kako su dugo vremena lekari koristili prastare pogrešne rezultate neke studije o tome koliko daleko putuje i u vazduhu opstaje aerosol/čestice(?) iz kašlja, i na osnovu toga propisivali mere. Napravljeno je novo istraživanje, sa sasvim drugačijim rezultatima, i puno muke je trebalo da se nadležna tela ubede da prihvate te nove rezultate (bio je link ovde na forumu). 
 

Link to comment

sve si u pravu, ali znaš ono, koga zmija ujede ... 

mislim, pokazuje se da u ovom svetu sve manje igraju činjenice, na žalost 

to i nas koji nismo skloni nikakvim teorijama zavera, ponekad baca u dilemu, nepoverenje i sl.

ne volim što je tako, definitivno 

  • +1 2
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...