Jump to content
IGNORED

Jedna mapa govori vise od rijeci


borris_

Recommended Posts

15 hours ago, JozoMujica said:

 

Kako smo se dobro držali osamdesetih...

 

A od naslednica samo Makedonija tu i tamo na listi, to mi je baš iznenađenje.

 

 

Link to comment

ima kod nas u kini makedonskog vina. naracuo sam 3 kontejnera ne znajuci gde i kako ih prodati i sada se jebeni optimista "ma prodace se" ludo zabavljaa na tasting events. sreca pa je rok upotrebe dug :D 

Link to comment
26 minutes ago, Prlapan said:

Pa mkd je i u sfrj bila najveci prozivodjac vina. Pricam napamet ali negde 50-60% celokupne prozvodnje vina u sfrj je bilo iz mkd. 

 

E nisam to znao iako i sad često kupim neko makedonsko.

Link to comment
Quote

b_230117084.jpg?v=2

Quote

Amerika je popularna domovina kod Evropljana. Zato i ne postoji evropska država koja nema dijaspore u Americi. Ubjedljivi prvak po dijaspori u SAD-u je Irska, a Bosna i Hercegovina zajedno sa Srbijom i Kosovom zaostaje po broju dijaspore u Americi u odnosu na druge zemlje regiona.

Zbog ekonomskih, političkih, socijalnih ili nekih drugih prilika brojni ljudi su odlučili potražiti svoju sreću u nekoj drugoj zemlji. Jedna od najpopularnijih useljeničkih država, proteklih nekoliko stoljeća, zasigurno je SAD. U pokušajima ostvarivanja čuvenog američkog sna, milioni useljenika su upravo u Sjedinjenim Američkim Državama pronašli svoj novi dom.

Tako BiH ima svega 3,1% dijaspore u SAD-u, Srbija 2,9%, dok Crna Gora ima 5%, Hrvatska 12%, a Slovenija 8,5%. Kosovo svoje dijaspore u Americi ima samo 0,1 %, Makedonci 3,7%, a Albanci 7%.

Irska u Americi ima čak 620% svog stanovništva. Dakle, Irska ima više od šest puta stanovnika u Americi, nego u okviru svojih granica. U Americi živi čak 96% Škota, a 74% Velšana u odnosu na broj stanovnika u matičnoj državi. Skoro 40% dijaspore u Americi ima i Velika Britanija, dok Norveška ima čak 71%.

Amerika nije pretjerano popularna zemlja ni među Turcima, tako da Turska ima samo 0,2% svoje dijaspore u SAD-u. S druge strane, Njemcima je Amerika vrlo draga, te oni broje čak polovinu svog stanovništva u SAD-u.

 

Link to comment
On 20.1.2023. at 10:34, vememah said:

Amerikanci su na 76,1 godina :ohmy::puke:

 

Sada pogledah (za 2020 godinu)

Srbija 

Muskarci : 71,4

Zene : 77,2 

 

Hrvatska 

Muskarci : 74,7

Zene : 80,9 

 

CG

Muskarci : 73,2

Zene : 78,8

 

 

 

Edited by borris_
Link to comment

U SAD zivotni vek ljudi pada, mislim najvise zbog oploidske epidemije narkomanije ali i drugih faktora....

 

Sto se tice emigracije, srpska je ubedljivo najveca u Nemackoj, Austriji i Svajcarskoj. Ima dosta Srba u Kanadi a sa SAD se preteruje, nema ni priblizno koliko se prica i to onaj gore graf jasno kaze.

Emigracija Nemaca, Norvezana u SAD je posledica gladi i loseg zivota. Ima u Bremeshavenu na obali Severno mora spomenik velikom broju Nemaca koji su otisli u prekooekanaske zemlje...Irska je delimicno drugaciji slucaj, dosta Iraca su kao robovi odvozeni u Sev. Ameriku a takodje se masovno islo zbog gladi.

 

Srbi tradicionalni emigriraju prema Austriji, vekovima je tako. Nemacka i Svajcarska su se onda prirodno nasle kao nastavak tih migracija. Sto nije lose jer migracija u Austriju, Svajcarsku i juznu Nemacku(Bavarska, BW pa i Hesen) ostaje sa jakim kontaktima sa Srbijom jer je to relativno blizu i cesto se putuje u Srbiju i nazad. Samo se to u Srbiji ne koristi dovoljno osim da muze gastose. Emigracija u Austriji, Svajcarskoj i Nemackoj nije trajno izgubljena za razliku od prekookeanske. Dosta se penzosa vraca u Srbiju a cesto se deca ostave na skolovanju u Srbiji.

 

Sve do 1914, skoro svi nasi obrazovani  su ucili, pre sveg,  nemacki i uticaj nemackog je dosta veliki na srpski iako mi toga nismo svesni cesto. Sto ej logicno, glavna trgovina je bila sa oblastima gde se kao glavni jezik koristio nemacki, puno Precana koji su parali, pre svega, nemacki je dolazilo da budu birokrate, ucitelji...

 

Mislim da se to vreme delom vraca, mislim na znacaj nemackog u Srbiji.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...