Jump to content
IGNORED

Obrazovanje 21. veka - reforma ili propast


bigvlada

Recommended Posts

45 minutes ago, Sandradjer said:

Zaista, zasto to traze?

Mi smo dali isteeklu karticu, a nastavnica nije umela da obrazlozi sto im to treba. Nije sad da smo nesto zeznuli sistem, ali bar malo da se zastitimo, ako smo uopste uspeli

  • Wub 1
Link to comment

Trebalo bi da može da se zacrni sve osim logoa banke, imena i prezimena i broja računa.

Link to comment
1 hour ago, Sandradjer said:

Zaista, zasto to traze?

Rekli su da ljudi imaju grozne rukopise, pa često ne može da se pročita broj računa, pa za svaki slučaj, ako je nečitljivo na formularu koji se popunjava ručno.

Nama su na viber grupi roditelja da može da se pokrije sve osim imena i broja računa, dakle broj kreditne da se pokrije, a zadnja strana sa ccv brojem nikako, dakle samo prednja.

 

Meni nije jasno kako su za helikopter money koji su delili za decu  lepo znali broj računa, i bilo kulturiška online prijavljivanje, a ovo mora papirno?

  • Hvala 1
Link to comment

Ima nekog smisla. Gledam samo iz svog ugla. I za one vaucere i neka pomoc je bila, sad ovo. Muka mi je od toga sto se uospte bavim time u skoli :sad:

Link to comment
  • 2 weeks later...
Quote

„Pismenost danas nikom nije važna“: Zbog čega osmaci ne znaju sva slova azbuke?

 

Quote

Da đaci brkaju ćiriličko i latiničko pismo ili da mešaju štampana i pisana slova nije novost. Ali da učenici osmog razreda ne znaju da napišu sva slova azbuke široj javnosti zvuči neverovatno. Ne i nastavnicima koji su ovaj problem odavno uočili u praksi.

 

Povod za najnoviju polemiku na društvenim mrežama o stanju u domaćem obrazovnom sistemu je objava poznatog aforističara i novinara Bojana Ljubenovića, koji je na svom Fejsbuk profilu napisao da je od iz izvora kome veruje dobio informaciju da je direktorka jedne beogradske osnovne škole testirala učenike osmog razreda tako što je svako trebalo da napiše azbuku štampanim i pisanim slovima.

 

„Od 110 testiranih čak 40 učenika nije ispunilo zadatak, nekome je falilo pet slova, nekome manje itd. Da pojasnim, nisu znali da napišu svih 30 slova azbuke. Osmi razred. Čestitam svima nama kao društvu“, napisao je Ljubenović, koji nije želeo da otkriva o kojoj školi je reč.

 

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/pismenost-danas-nikom-nije-vazna-zbog-cega-osmaci-ne-znaju-sva-slova-azbuke/

 

Puno ima tih slova jbg :fantom:

  • Wub 1
  • Tužno 1
Link to comment
12 minutes ago, Time Crisis said:

Puno ima tih slova jbg

Alefbet ima 22 slova/znakova :)

 

:covid19:

 

Link to comment

Brojevi imaju samo 22 slova ;)

 

Quote

Primer zaključivanja ocene iz srpskog na kraju 7. razreda: dete odgovara za 5 i ne zna šta je perfekat. Nastavnica pređe preko toga i zaključuje peticu“

Je l' ovo moguće?

Link to comment
56 minutes ago, Engineer said:

Brojevi imaju samo 22 slova ;)

 

Vrlo istinito tvrdjenje :) Stari narodi su koristili slova da bi zapisivali brojeve. Nama najpoznatiji primer takvog zapisa su Rimski brojevi. 

 

Koriscenje specijalnih grafema (cifara) se pojavilo kod Arapa (nama poznatiji arapski brojevi) :)

 

  • Wub 1
Link to comment
On 27.5.2024. at 6:00, x500 said:

Koriscenje specijalnih grafema (cifara) se pojavilo kod Arapa (nama poznatiji arapski brojevi) :)

 

Hvala Arapima, naravno :)

 

Inace, ja znam za primer iz neposredne okoline da neki sedmaci ne znaju da gledaju na analogni™ sat, vec samo na digitalni. 

  • Tužno 1
Link to comment
6 minutes ago, Sludge Factory said:

 

Inace, ja znam za primer iz neposredne okoline da neki sedmaci ne znaju da gledaju na analogni™ sat, vec samo na digitalni. 

 

Ne znaju ni neki koji su upravo završili osmi razred :unsure:

  • Tužno 1
Link to comment

U opstem smislu, naravno da je to sve problem citavog drustva ili naseg zajednickog dogovora kako ce drustvo da nam izgleda tj. u cemu cemo i kako da zivimo zajedno, ali konkretno, i nesto prizemnije, to je, po meni, pre svega krivica roditelja (a koga drugog, je li?) koji su naucili/vaspitali svoju decu da (im) je sve nebitno, da ce neko drugi/nesto drugo da pritekne u pomoc ako je bas vazno koliko je sati ili ako bas budu trebala sva ta jebena slova u nekom trenutku itd.

Link to comment

Pa da, kada god mezimca mrzi da se cima oko nečega, to je onda mnogo teško, a i šta će mu uopšte.

 

Pitanje je i kako smo došli do toga da se sada u tolikoj meri prezaštićuju deca. I to isključivo sopstvena, za tuđu se pokazuje daleko manje razumevanja.

 

 

  • +1 3
Link to comment
3 minutes ago, Lena said:

Pa da, kada god mezimca mrzi da se cima oko nečega, to je onda mnogo teško, a i šta će mu uopšte.

 

Pitanje je i kako smo došli do toga da se sada u tolikoj meri prezaštićuju deca. I to isključivo sopstvena, za tuđu se pokazuje daleko manje razumevanja.

 

Imali smo manje status zvezda u mojoj generaiji, a tek u generaciji mojih roditelja. To je imalo i loshih posledica po neku decu, ali u proseku su bili nezavisniji i sposobniji.

A da ne pricham sto si bio svoja osoba od 7 godina najkasnije, kad pocnes sam da ostajes kuci i sam ides u skolu, iz skole... Sad to nije bezbedno vise.

  • +1 1
Link to comment
12 minutes ago, Lena said:

Pitanje je i kako smo došli do toga da se sada u tolikoj meri prezaštićuju deca. I to isključivo sopstvena, za tuđu se pokazuje daleko manje razumevanja.

 

U to se uklapa i sve masovniji trend vaspitavanja dece u duhu "ti si najlepsi, najbolji, najpametniji, najvazniji, brini samo o sebi i za sebe, pusti ova ostala govna". Oslusnite samo grupice dece koje srecete na ulici kako razgovaraju medjusobno, kako se medjusobno hrane govnima, pickaraju i ponizavaju. Jezivo. 

  • +1 1
  • Tužno 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...