Jump to content
IGNORED

Vrhunci domaceg rokenrola u raljama realnosti


Kudravi Gaucos

Recommended Posts

ali uopšte nije nagazio njih. nagazio je te koji smatraju da je uopšte potrebno o njima govoriti tako da "bol vrišti iz autora" :lolol:

i nagazio je narkomaniju i lepo objasnio da smrt narkomana ni na koji način nije uzvišena, naprotiv, vrlo je ružna i nedostojna.

 

a sad nastavite sa obožavanjem :fantom:

Link to comment
  • 1 month later...
  • 9 months later...

Kad će kod nas Limunovo drvo da se prikazuje? Zna neko?

bio kod nas ja se nisam ni udostojio da odem evo čovek napiso ko da sam mu ja diktirao :fantom:

 

Glavno jelo prve večeri festivala bio je film “Limunovo drvo“ Branka Radakovića o istoimenom kultnom beogradskom bandu koji je djelovao od kraja 70-ih do početka 80-ih. Bend su osnovali Milan Mladenović, Milan Stefanović Mikica i Dragomir Mihailović, a do sada je bio najpoznatiji po tome što je u zadnjoj fazi njegovog postojanja u njemu ostao samo Milan, pridružili su mu se Koja i VD te je bend ubrzo promijenio ime u Šarlo akrobata, a ostalo je povijest. Samo Limunovo drvo do sada je bilo zaboravljeno i potcjenjivano, ali s dobrim razlogom.

 

Naime, bend je čisto, nepatvoreno sranje. Abortirani retard Smaka, Korni grupe i Grupe 220 koji je frankensteinovski spajao najgori simfo rock 70-ih s dronjcima hippie kulture s kraja 60-ih neslušljivo je smeće, ali beogradski glazbenici i novinari očito ne misle tako, pa kroz cijeli film slušamo panegirike i ničim obrazloženu glorifikaciju nečega za što se smatra da je bio, pazite sad ovo, jedan od najvažnijih srpskih bendova ikad. Radaković i inače ima taj fetiš da opskurne i nepoznate bendove predstavlja u mesijanskim razmjerima: on je odgovoran za onaj glazbeno dokumentarni zločin zvan „Bilo jednom u Paraćinu“ gdje je o nebitnim i nepoznatim lokalnim bendovima pričao kao da bez njih ex-YU scena ne bi postojala. Sličan pristup primjenjuje i ovdje, samo što je ovo, za razliku od „Paraćina“, ipak ozbiljnije napravljen film, brži i dinamičniji, s mnogo originalnih audio i video snimaka – tehnički, ovo je vrlo dobar film, samo što je tema loš bend.

Limunovo drvo svakako zaslužuje biti u uvodu nekog filma o Šarlu, ali razvući priču o njima na 70 minuta, ići u detaljno opisivanje svake hebene pjesme koju su ikad snimili, i rezultat je taj da film tone u dosadu i neutemeljenu ispraznu pretencioznost. OK, možda ovaj bend i zaslužuje film o sebi, ali on bi morao biti mnogo kraći i objektivniji, s još većim naglaskom na društvene promjene toga vremena koje su u velikoj mjeri pogodovale pojavi novog vala, a što je ovdje samo naznačeno. Uostalom, činjenica da bend nije objavio nijedan album u vrijeme početaka novog vala kada su albume snimali i oni koji su trebali, a još više oni koji nisu trebali, te činjenica da su rijetko nastupali izvan beogradskog pašaluka, govore dosta o njihovim dosezima, pa je novinarsko-muzičarsko pušenje kurca pokojnom Milanu koje prevladava ovim filmom upravo degutantno. Najveća zanimljivost ovog filma su raritetni audio snimci sa njihova dva koncerta u SKC-u i novosadskom Studiju M, ali sveukupno gledajući, nisam zadovoljan.

 

Nakon projekcije filma publici se obratio sam Branko koji je kroz razgovor s okupljenima govorio o tome što ga je ponukalo da snimi film. Pričao je o cijelom procesu snimanja, netko je pitao i za sudjelovanje Nebojše Pajkića, jednog od korifeja srpskog nacionalzma 90-ih (koji je u ono vrijeme, početkom 80-ih, bio napredan momak neinficiran „slobizmom“ i kao voditelj SKC-a otvorio je vrata mnogim bendovima iz vremena novog vala), a Branko se obrušio na Dušana Vesića, novinara koji je jedini u filmu rekao da mu se Limunovo drvo ne dopada, nazvavši ga „piskaralom“ koje nikada nije napisalo nijednu pjesmu pa šta on tu ima da kritizira. Bezobrazno je napadati nekoga tko nije tu da se brani, a možda je to bila i žaoka upućena meni zbog mog prethodnog teksta o „Paraćinu“; siguran sam da ću dobiti svoju porciju i kad pročita ovaj prikaz, no ovo piskaralo ima dovoljno tvrdu kožu da na sve takve prozivke odmahne rukom…

 

https://zlihadzoponovojase.wordpress.com/2016/08/28/dorf-2016-slagalica-limunoivo-drvo-wooden-ambulance-akusticni-koncert-sleepyheadsa-crkva-meraja-vinkovci-26-08-2016/

Link to comment

Meni to ld pravi pastirski rock, nesto kao belo dugme, smak ili ludolf iz neuma. Prosto genijalno kako je od njih postao samo daleko najbolji bend iz ovog dela sveta.

Link to comment

paz ovo

 

https://www.youtube.com/watch?v=x23EjFYijgc

 

kada vidim da pesma traje pet minuta mašim se za revolver

Sad slusam ovo prvi  zadnji put :) 

 

Meni to ld pravi pastirski rock, nesto kao belo dugme, smak ili ludolf iz neuma. Prosto genijalno kako je od njih postao samo daleko najbolji bend iz ovog dela sveta.

Pa dobro, delimicno si u pravu:pasnjaci naviru iz sola,tako se tada sviralo :) ali poseduje sve elemente potonjeg rada MM-a:rifove opste prakse i glupi tekst, postoji mnogo boljih bandova iz tog doba , ako mene pitas ;)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...