Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

E da, zanima me koliko je koristio Ljubu Dimića?

Ljubi se zahvaljuje u predgovoru. Fusnote nisam čitao detaljno, eno Manc ih ima za prvi deo o 20tim pa nek kaže
Link to comment

Iz kog arhivskog materijala :D pročitao sam ovaj deo o 20-tim (zahvalan :) ) errrm, čovek je realno prepisao Banca, dodao malo Gligorijevića i Biondicha i začinio Goldsteinom. Za tu dekadu ima maksimum 20-25 dokumentarnih izvora, a od toga pola britanskih u kojima je, pošto znam te papire, baš onako udarnički čeripikovao ono što mu treba za (hipo)tezu.

 

Iznervirao je 1 mene koji generalno mislim da su radikali i Pašić usrali motku 20-tih više nego bilo ko drugi.

Verujem da će uskoro izaći oštra recenzija u jednom našem časopisu koji izlazi na engleskom a verujem da ne bi imali ništa protiv i da je sam napišeš :fantom:
Link to comment

hehe amater. komunisti su u Hrvatskoj većinu građe iz perioda SHS/KJ prebacili u ono što se tada zvalo Institut za historiju radničkog pokreta Hrvatske, gde su je dalje klasifikovali. Tamo imaju tone i tone materijala, najviše o HSS ali i o radu okružnih, banovinskih, lokalnih, policijskih i drugih vlasti.

Link to comment

Ljubi se zahvaljuje u predgovoru. Fusnote nisam čitao detaljno, eno Manc ih ima za prvi deo o 20tim pa nek kaže

 

Mnogi izbegavaju Ljubine knjige, ako ih je koristio, + za njega.

 

Ovo je knjiga koju svi trebaju da imaju doma.

 

22424236657260540f0a72e7eab.jpg

Link to comment

Kao šti rekoh drugi deo je ,,meso" knjige, ovo o 20tim je samo preprič kao što kažeš. U 2. delu vadi te stvari iz policijskih arhiva itd.

 

a pa dobro, ko sto znas to nisam citao tako da o tome ne mogu da se izjasnjavam. 

 

at Arbeit - koristio je za 20-te godine na dva mesta. na jednom mestu kulturnu politiku i na jednom mestu "udzbenik"

Edited by MancMellow
Link to comment

Mnogi izbegavaju Ljubine knjige, ako ih je koristio, + za njega.

 

Ovo je knjiga koju svi trebaju da imaju doma.

 

22424236657260540f0a72e7eab.jpg

 

Jes vala, ene mi ih u Valjevu... :s_d:

Link to comment

i ja sam se iznenadio citajuci knjigu :D bas me zanima otkud su se bas nazvali orlovi

 

kako bilo, sada neki novinski naslovi postaju jasniji :fantom:

 

1444680909_big_zps9a6vciiq.jpg

Edited by Pontijak
Link to comment

Orlovi su bukvalno antisokoli, povezani sa Katoličkom akcijom, koja je najviše bušila i rovarila kod katolika bivše KuK monarhije.

Kakvu je integralno jugoslovenstvo imalo šansu nasuprot Katoličke akcije, Ivana Merza i ostalih?

Link to comment

Zanimljivo pitanje.

 

Rekao bih da su za Hrvate to bila dva politička ekstrema, dok je u sredini stajao nacionalni i socijalni populizam HSS koji je imao podršku 75% naroda.

 

O integralnom jugoslovenstvu imam i sam veoma pomešana osećanja i mišljenja.

Link to comment

Ja ga smatram neizvodljivim. Mislim da nije bilo šanse da posle rata na suprotnim stranama, kulturoloških razlika itd. i pored naklonjenosti elita iz svih krajeva jugoslovenskoj ideji (doduše, uglavnom federalnoj na zapadu) integralno jugoslovenstvo uopšte zaživi kao koncept sve i da je nacionalna ikonografija bila etnički neutralna, a ne dominantno srpsko-srbijanska. Ipak se radilo o već uobličenim nacijama.

 

Neka od onih vajmarskih formi u jeku rasprave o Ustavu KSHS 1919-21. je bila pravo rešenje, nekakva blagovremena britanizacija Jugoslavije.

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...