Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Bold  1: mislim nikako

 

Bold 2: pa hercegovački, odnosno "zahumski" :D. Bez zezanja jedino može da se zove srpskohrvatski/hrvatskosrpski. Sve ostalo je sumanuto.

 

Mislim da nema sile koje ce da Bosnjake "vrati" sa bosanskog na srpskohrvatski jezik. Na neki nacin to nisu oni stari Bosnjaci iz 1990, stosta se desilo u medjuvremenu, pa i zaokruzivanje bosnjackog identiteta.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Bili su loši susedi pa su rešili i jedni i drugi da emigriraju na Balkan kako bi i tamo bili loši susedi 1400 godina kasnije? 

 

Selilo se brate mili tada i kuso i repato, poterala ih neka muka (ima raznih teorija sta i kako i zasto). Ako cemo da vucemo neki moderan primer, bezali su 90tih iz Jugoslavije i Srbi i Hrvati i Muslimani u iste zemlje (recimo Nemacku, Australiju, Kanadu, Svedsku itd.) pa ne znaci da su bezali u ljubavi, bas naprotiv, posto su dobrim delom svoje konflikte preneli u svoje nove drzave, naravno sa daleko manje stetnim posledicama nego kod kuce.

Link to comment

Mislim da nema sile koje ce da Bosnjake "vrati" sa bosanskog na srpskohrvatski jezik. Na neki nacin to nisu oni stari Bosnjaci iz 1990, stosta se desilo u medjuvremenu, pa i zaokruzivanje bosnjackog identiteta.

 

Istorijski gledano mnogo je logicniji naziv srpskobosanski jezik nego srpskohrvatski jezik :fantom:

Link to comment

a šta na to kažu hrvati? osećam da  je njihova verzija romantizovana

 

Njihova verzija ima konstrukcije tipa ,,i ako u srednjevekovnoj Bosni nema pomena hrvatskog imena, ocigledno je da Bosna bila hrvatska", ovo ti je skoro 100% citat jednog poznatog hrvatskog istoricara, citiram po pamcenju...

Link to comment

Ono politički najlogičniji i najneutralniji naziv je jugoslovenski jezik, ali ajd' sad.

 

S druge strane, oriđin mu je nesumnjivo majka (istočna) Hercegovina, te ako ŠV dijalekt prihvatimo samo kao njegov nastavak tj. njegovu ekavsku varijantu onde gde je došlo do mešanja sa staroštokavskim (moravskim) dijalektima, onda je i istorijski i lingvistički najlogičniji naziv... srpski. :s_c:

Link to comment

Njihova verzija ima konstrukcije tipa ,,i ako u srednjevekovnoj Bosni nema pomena hrvatskog imena, ocigledno je da Bosna bila hrvatska", ovo ti je skoro 100% citat jednog poznatog hrvatskog istoricara, citiram po pamcenju...

 

zavisi u kojoj bosni. danasnjoj ili ondasnjoj

Link to comment

Jbg kad nam je za to tehnologija sovjetska a ne američka.

 

Kada pogledaš broj mrtvih u dosadašnjim kosmičkim istraživanjima, ja i dalje ne bih seo u bilo šta drugo sem Sojuza. 

 

Jugoslovenski komonvelt nije realan iz prostog razloga sto vec sada ne bi bilo lako objasniti zasto su tu Slovenci, a nisu Bugari. Ne vidim kako bi Jugoslavija sa konturama na koje smo navikli mogla da se ponovi, ako nista onda zato sto je onaj stari sklop (Juzni Sloveni minus Bugari plus Albanci) dobrim delom plod sticaja okolnosti. 

 

Zajednicki BHS jezik je srednjerocni maksimum, ali vec mnogo realniji. To bi cak na mnogo nacina bila racionalna odluka, jednostavno iz mnogo razloga nije isto da li govoris 20-milionski ili 2-milionski jezik. Meni bi licno bilo apsolutno svejedno kako bi se taj jezik zvao. 

 

Bugari nisu počeli kao južni Sloveni. Što se tiče ovog drugog, nisu se Jugoslovenima smatrali samo oni kojima su preci većinski bili južni sloveni. Meni pola familije čine 100% Mađari pa su se ipak nazivali i Jugoslovenima i smatrali su tu državu svojom domovinom. 

 

Bold  1: mislim nikako

 

Bold 2: pa hercegovački, odnosno "zahumski" :D. Bez zezanja jedino može da se zove srpskohrvatski/hrvatskosrpski. Sve ostalo je sumanuto.

 

Jugoslovenski jezik, mnogo bolje od zapadnoevropske BHS varijante. 

 

Selilo se brate mili tada i kuso i repato, poterala ih neka muka (ima raznih teorija sta i kako i zasto). Ako cemo da vucemo neki moderan primer, bezali su 90tih iz Jugoslavije i Srbi i Hrvati i Muslimani u iste zemlje (recimo Nemacku, Australiju, Kanadu, Svedsku itd.) pa ne znaci da su bezali u ljubavi, bas naprotiv, posto su dobrim delom svoje konflikte preneli u svoje nove drzave, naravno sa daleko manje stetnim posledicama nego kod kuce.

 

I svi se doselili na isto mesto? I onda su utrošili sledećih 14 vekova da nastave da konstantno ratuju i mrze se? To ne verujem da pričaju ni deci u četničkoj dijaspori u Australiji. Ako su se Srbi naratovali sa nekim u tom vremenskom periodu onda su to Bugari (još jedan razlog protiv Bugara kao naroda u YU).

Link to comment

Kada pogledaš broj mrtvih u dosadašnjim kosmičkim istraživanjima, ja i dalje ne bih seo u bilo šta drugo sem Sojuza. 

 

 

Bugari nisu počeli kao južni Sloveni. Što se tiče ovog drugog, nisu se Jugoslovenima smatrali samo oni kojima su preci većinski bili južni sloveni. Meni pola familije čine 100% Mađari pa su se ipak nazivali i Jugoslovenima i smatrali su tu državu svojom domovinom. 

 

 

Ne mislim da je bitno kako je ko poceo, ne mislim da su Bugari manje juzni Sloveni nego Makedonci. Pa shodno tome i ne vidim princip po kom bi u nekim novim integrativnim procesima Makedonci bili Jugosloveni, a Bugari ne. Da ne govorimo o tome da nema sile koja ce Kosovo privuci u takav neki projekat. Ono su bile neponovljive istorijske okolnosti i onakva Jugoslavija kakvu smo znali jeste u nekoj meri bila slucajan proizvod tih okolnosti.

Link to comment

Sad kad preletim poslednje dve-tri strane ove rasprave mislim da je veoma očigledno da se stvari sagledavaju sa "srpskog" aspekta (nebitno da li je neko "čist" ili uopšte Srbin ili nije, nego, prosto, iz 1 srpske perspektive, da ne kažem "kalemegdanske". I to čak ponekad ne ni sasvim svesno. Prilično sam uveren da koji god Hrvat ili Bošnjak (ili čak Crnogorac) pročita napisano da će doći do tog zaključka. To je sasvim normalno i ništa neobično, ali čisto mislim da to treba imati na umu.

Link to comment

Kada pogledaš broj mrtvih u dosadašnjim kosmičkim istraživanjima, ja i dalje ne bih seo u bilo šta drugo sem Sojuza.

 

Sojuz nikad nije doterao ljude do Meseca :( that's the point... 

Link to comment

To je sasvim normalno i ništa neobično, ali čisto mislim da to treba imati na umu.

 

To je sasvim zdravo, obzirom da smo imali jedan krug gde je čitava država građena iz beogradsko-kragujevačke perspektive, drugi krug u kome je građena iz zagrebačko-ljubljanske perspektive, te ako nekakav treći savez (ne država, samo savez) i može da nastane (a nastajao bi u okvirima i strukturi EU, koliko to ona dopušta), treba ga graditi onako kako je to rekao drug Bevc - kao minimum zajedničkih interesa, u čemu god se oni ogledali.

 

P.S. što se tiče Bugara u toj priči, zašto onda ne i Rumuni i Grci tj. nekakva balkanska unija. Ako izuzmemo jezik, po mentalitetu su nam pre oni rođena braća nego Slovenci.

Edited by Tribun_Populi
Link to comment

Ali sta je tu uopste potrebno, kakvo udruzivanje, kada sve balkanske zemlje zele i u EU i u evrozonu? To cemo samo doneti visok nivo integracije - i prirodno visi nego sa nekom Finskom ili Belgijom zbog geografske blizine, vec povezanih ekonomija, istog/slicnog jezika - nivo vrlo blizak onome u SFRJ posle 1974. (po nekim parametrima mozda cak i veci). Cemu onda nekakva specificna jugoslovenska/balkanska integracija? Cemu to sluzi? Eno Ceha i Slovaka, plisani razvod, dobri odnosi, oboje zajedno u EU (doduse Ceska jos nije u ez ali ima obavezu), oboje u Sengenu, oboje u NATO, ne postoji koliko znam nikakav dodatni mehanizam integracije...sta ce im?

Link to comment

 Eno Ceha i Slovaka, plisani razvod, dobri odnosi, oboje zajedno u EU (doduse Ceska jos nije u ez ali ima obavezu), oboje u Sengenu, oboje u NATO, ne postoji koliko znam nikakav dodatni mehanizam integracije...sta ce im?

 

V4

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...