Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

možda i nije realna ali su poslednjih godina sa vulinom učestala ad hoc izbacivanja

 

i nije kraj 90-tih referentna tačka poređenja nego neka sredina 2000-tih

 

većina tih nezakonito proteranih ljudi nažalost nema načina da potraži pravdu u strazburu

 

jedino hvala amerikancima što su vulina sveli na nivo ljudske bubašvabe 

Link to comment
Quote

Najviše stranih radnika u Srbiju dolazi iz Kine, Rusije, Turske, Indije, Kube, Belorusije, Ukrajine i Nepala, Šri Lanke… Na listi top 10 su i komšije iz Crne Gore, BiH i Severne Makedonije, a ono što je sada drugačije jeste i novi trend.

- Ranije smo radnicima iz zemalja poput Filipina i Nepala odobravali po nekoliko desetina dozvola godišnje, a za prvih šest meseci ove godine to je i po 150. Na listi je sada mnogo više Rusa, ali za razliku od ranije i državljana Belorusije i Ukrajine - rekao je nedavno za "Blic Biznis" Zoran Martinović, direktor Nacionalne službe za zapošljavanje. (...)
Miloš Turinski, PR menadžer portala Infostud, kaže za "Blic Biznis" da eksponencijalni rast stranih radnika u Srbiji u poslednje tri godine možemo videti na osnovu brojki jer je u 2021. godini bilo izdato skoro 24.000 radnih dozvola, prošle godine izdato oko 35.000, dok ove godine za prvih 7 meseci već oko 30.000.

- Spram tih podataka slobodno možemo reći da ćemo do kraja godine po svemu sudeći imati oko 50.000 izdatih dozvola za rad. Uzrok uvoza radne snage se ogleda u deficitu svih ovih profila na našem tržištu, pošto zemlja mora imati dokazani deficit određenih kadrova kako bi imala mogućnost da se radna mesta popunjavaju kadrovima iz inostranstva, a Srbija je sada već izrazito deficitarna zemlja kad su u pitanju nižekvalifikovana zanimanja za koje je potrebna srednja stručna sprema, naročito zanati - kaže Turinski.

 

  • NR Kina 10.044 (1.030 žena)
  • Ruska Federacija 8.081 (2.330 žena)
  • Turska 5.672 (119 žena)
  • Indija 2.974 (23 žene)
  • Kuba 703 (255 žena)
  • Makedonija 498 (174 žene)  
  • Ukrajina 484 (276 žena)
  • Nepal 420 (89 žena)
  • BiH 354 (80 žena)
  • Crna Gora 325 (109 žena)

blic.rs/biznis/privreda-i-finansije/eksplozija-stranih-radnika-u-srbiji-se-nastavlja-do-sada-ih-je-doslo-vise-nego-cele/qh9286p

Edited by vememah
Link to comment
10 hours ago, gone fishing said:

jeste, video sam ih i ja, građevinci iz nekog turkmenistana ali takvi radnici kao i oni po motaonicama kablova, iako trebaju da postoje i da upošljavaju ljude sa iq<85, nisu ono što nam treba i što će nas izvaditi iz siromaštva.

- prema poslednjem popisu

jasno je da nama najviše nedostaju radna mesta za obrazovane i pametne, hoćemo li njih da gurama na mešalicu ili volan, na kraju možda će, da bi preživeli, morati da prihvate takve poslove ali ti garantujem da ćeš onda imati na stotine hiljada ogorčenih ljudi koji će do podneva mrzeti sebe a od podneva ceo svet, biće više porodičnog nasilja i masovnih ubistava, o samoubistvima da ne govorim, da li želite da živite u takvoj državi?

 

 

Evo ja sam pametan i obrazovan, pa evo varim i bravarišem, i zadovoljan sam svojim poslom.

 

Druga stvar, nemoj da vređaš majstore. Ima tu itekako pametnog sveta. Rekao bih ovako, pametnijeg od tebe. Prosečan brodomonter radi mozgom više nego većina fakultetski obrazovanih uposlenika. I btw, takvi dižu BDP, i razvijaju gradove u kojim žive, a ne ti pametni što bi ih uposlio da hvataju zjale po kancelarijama.

  • +1 6
Link to comment

lol pa ko je pominjao vkv majstore, ja sam pričao za radna mesta po marketima, motaonicama kablova, kafe kuvaricama itd koja trebaju da popunjavaju iop 2 kadrovi a ne visoko obrazovani, imho to je traćenje resursa društva i njihovog vremena, para i živaca da dođu do diplome da bi radili posle za kikiriki ali dobro mišljenje je kao dupe svako ga ima :laugh:

Link to comment
9 hours ago, dillinger said:

 

 

I treba im, sto da ne, omoguciti da uvezu I cistacice, I varioce I gradjevince a u buducnosti sto da ne I inzenjere. Jer je, ma sta ti mislio, ponuda ovde vrlo mala I losa. O starosti radne snage da ne govorimo, nema vise firme koja nije angazovala bar nekog penzionera na ugovor.

 

 

Ali ne možeš ti tek tako da uvezeš varioce i građevince, jer varioci i građevinci ne rastu na drveću. Zavarivačka obuka npr. je jako skupa. I posle toga zahteva doobuku i praksu. Nego, vi ste se navikli na ono tranzicijsko rasulo, kada je bilo krdo vkv industrijskih radnika koji su bili spremni da rade za ništa. Sada toga više nema. Infrastruktura koja ih je štancala više ne postoji. Očekivati da će ti neka predindustrijska zemlja isporučiti takve je isto smešno.

  • +1 5
Link to comment
2 hours ago, Verterdegete said:

 

 

Evo ja sam pametan i obrazovan, pa evo varim i bravarišem, i zadovoljan sam svojim poslom.

 

Druga stvar, nemoj da vređaš majstore. Ima tu itekako pametnog sveta. Rekao bih ovako, pametnijeg od tebe. Prosečan brodomonter radi mozgom više nego većina fakultetski obrazovanih uposlenika. I btw, takvi dižu BDP, i razvijaju gradove u kojim žive, a ne ti pametni što bi ih uposlio da hvataju zjale po kancelarijama.

Još 90-tih sam kao dipl.ing. naučio od starijih, kada nešto nacrtaš, zovni majstore da pogledaju pre nego što napraviš ozalid.

I da ne pitam zašto imaju veću platu od mene. 

  • +1 3
Link to comment
  • 1 month later...

Tri migranta stradala su u vatrenom obračunu rano jutros na periferiji Horgoša, potvrđeno je Tanjugu u Policijskoj upravi Kikinda.

 

Pucnjava je prijavljena od strane građana, a kada je policija izašla na lice mjesta zatekla je tri mrtva migranta i jednog ranjenog.

O događaju je obaviješteno i Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu, prenosi Tanjug.

  • Tužno 1
Link to comment

policijska uprava Kikinda, tuzilastvo u Zrenjaninu... a Horgos naslonjen na Suboticu.

ogledalo nasih predizbornih i sitno-sibicarskih geometrija.

 

al' jbg - da umemo i mozemo bolje od toga, valjda bismo i napravili nesto.

  • +1 1
Link to comment

Кикинда нема више тужилаштво. Основно тужилаштво у Кикинди има 3-4 тужиоца укупно. Зрењанин је центар округа и ту је више тужилаштво. Исто као што Рача или Мерошина немају Више тужилаштво него су у Крагујевцу и Нишу. 

 

При томе је, Хоргош у Банату и припада Кањижи а Суботица у Бачкој 

Link to comment
6 minutes ago, Hamlet Strašni said:

Кикинда нема више тужилаштво. Основно тужилаштво у Кикинди има 3-4 тужиоца укупно. Зрењанин је центар округа и ту је више тужилаштво. Исто као што Рача или Мерошина немају Више тужилаштво него су у Крагујевцу и Нишу. 

 

При томе је, Хоргош у Банату и припада Кањижи а Суботица у Бачкој 

 

omg...

 

Horgos u Banatu?

Link to comment

Pa ne, nisi to rekao. Rekao si da su Kanjiza i Horgos u Banatu.

 

57 minutes ago, Hamlet Strašni said:

При томе је, Хоргош у Банату и припада Кањижи а Суботица у Бачкој 

 

Kanjiza i Horgos su u Backoj i trebali bi - i administrativno - da pripadaju Backom okrugu. A ne da gradjani moraju da idu u 60km daleku Kikindu i 160km daleki Zrenjanin, da bi ostvarivali neka od svojih osnovnih gradjanskih prava.

Pri tome, sve to imaju u Subotici, na 15 minuta voznje.

 

Ali ok, razumem da je trebalo razbiti madjarsko glasacko telo zbog predizborne geometrije. Sta je tu je. da smo sposobni da napravimo sve pametnije, to bismo i uradili.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...