Jump to content
IGNORED

Mađarski zid: izbeglice sa Bliskog istoka i iz Afrike u Srbiji i regionu


zmanic

Recommended Posts

Nemački zvaničnici su saopštili da 499 islamskih ekstremista smatraju potencijalnom pretnjom po bezbednost njihove zemlje, prenosi AP.

Portparol Ministarstva unutrašnjih poslova Johanes Dimrot objavio je ove podatke danas nakon što je ove nedelje uhapšeno troje Sirijaca zbog sumnje da su planirali da u ime takozvane Islamske države izvedu napad.

Prema njegovim rečima, još je rano kako će hapšenja Sirijaca uticati na bezbednosnu procenu u Nemačkoj. Uhapšeni Sirijci su živeli u skloništu za migrante, a prema rečima Dimrota, nemačke vlasti dobijaju brojne dojave o tome da medju tražiocima azila u Nemačku možda stižu i islamski ekstremisti.

Federalno tužilaštvo je saopštilo da su Sirijci imali za cilja da izvedu napad u Diseldorfu, ali da još nisu imali konkretne planove.

Zavera je otkrivena kada je četvrti osumnjičeni ranije uhapšen u Francuskoj.

Inače, istraga se vodi protiv 180 osumničenih koji su se vratili iz Sirije ili imaju veze sa tamošnjim militantnim grupama, saopštio je portparol Ministarstva.

 

Link to comment

Crveni krst je danas saopštio da je kod libijskog grada Zvara pronađeno 117 tela migranata, među kojima ima i mnogo žena, nakon potonuća čamca kojim su želeli da se domognu Evrope.

"Za sada je pronađeno 117 tela, od kojih su 70 odsto žene i šestoro dece", izjavio je portparol libijskog Crvenog krsta Hames el-Busefi.

Portparol libijske mornarice je ranije danas rekao da je iz mora izvučeno više od 100 tela migranata.

Pukovnik Ajub Gašim je takođe okrivio Evropu da, u zaustavljanju ilegalne migracije iz Libije, "ne radi ništa, osim što prebrojava leševe".

Gašim je rekao je libijska mornarica pronašla prazan brod u četvrtak i da pretpostavljaju da se prevrnuo u sredu.

- U prevrtanju broda s migrantima poginulo je najmanje 107 ljudi, među kojima je 40 žena i petoro dece - rekao je ranije danas portparol libijskog Crvenog polumeseca Muhamed al-Musrati.

Al-Musrati je rekao da su skoro svi nastradali iz afričkih zemlja i dodao da stanje u kojem su pronađena tela sugeriše da su se udavili u poslednjih 48 sati. Prethodno je portparol libijske mornarice Ajub Gasim rekao je da su najmanje 104 tela izvučena iz mora kod grada Zvara, ali da očekuje da je broj žrtava veći pošto u takvim brodovima obično ima do 125 ljudi.

Otkriće tela kod Zvara najnovija je u nizu tragedija koje su u proteklih 10 dana odnele više od 1.000 života migranata na putu za Evropu, navodi AP.

 

Link to comment

U velikoj policijskoj operaciji otkriveno je kako su masovno krijumčarena dokumenta za izbeglice tokom krize koja još uvek potresa Evropu.

Pod vođstvom Europola u Grčkoj je uhapšeno na desetine njih koji su upleteni u ovaj kriminalni lanac, dok su tri osobe lišene slobode u Češkoj. Osim krijumčarenja dokumenata za izbeglice ove grupe su se bavile i njihovim ilegalnim prebacivanjem preko granica.

Među lažnim dokumentima bili su pasoši, lične karte i vize, koje su preko mreže dostavljača distribuirane u zemlje EU, te Afriku, Bliski Istok i Aziju. Takvi su  dokumenti korišteni za ulazak migranata u EU, ali i za regulisanje njihovog boravka u evropskim zemljama.

Kriminalna organizacija u Grčkoj bila je hijerarhijski uređena, a sedište joj se nalazilo u Atini. Činile su ju dve grupe koje su koordinirale svoje kriminalne aktivnosti. Jednu grupu činili su mahom državljani Bangladeša, dok je druga bila sastavljena od Sudanaca.

Istražitelji su utvrdili da je prva grupa poslala najmanje 126 pošiljki s lažnim dokumentima, dok ih je druga grupa isporučila u 431 paketu, tokom proteklih godinu dana.

Cene krijumčarenih dokumenata kretale su se između 100 i tri hiljade evra u zavisnosti od kvaliteta, vrste i zemlje za koju su izdati. Među dokumetnima je bilo i šengenskih viza, vozačkih dozvola, registracijskih kartica tražitelja azila i dozvola boravka

Utvrđeno je da su u Češkoj kriminalci zloupotrebljavali ukradene i izgubljene dokumente, odnosno da su ih slali članovima grupe u Atini. Upravo je informacija da se češki kriminalci bave krijumčarenjem šengenskih viza bila ključna za nastavak istrage koja je rezultirala hapšenjima u Grčkoj.

Europol je tokom finalizacije akcije uputio svoju mobilnu kancelariju u Atinu, te je grčkoj policiji na licu mesta bila dostupna sva obaveštajna analitika. Krakovi ovih kriminalnih organizacija, utvrđeno je, vode i prema Italiji, Španiji i Austriji.

Kriminalci sve više koriste migrantsku krizu

Rob Vainvrajt, direktor Europola, nakon uspešnih hapšenja potvrdio je kako je krijumčarenje dokumenata postalo jedna od važnijih aktivnosti organizovanog kriminala koji koristi migrantsku krizu. U akciji je uz Europol učestvovalo 19 zemalja članica, kao i američka služba za carinu i imigraciju.

 

Edited by Pontijak
Link to comment

BERLIN - Migranti su u prvom kvartalu ove godine u Nemačkoj počinili ili pokušali da počine oko 69.000 krivičnih dela, navodi se u izveštaju nemačke Kancelarije federalne kriminalističke policije (BKA), prenosi Rojters.

 

Link to comment
Među počiniocima krivičnih dela pominju se i migranti iz Srbije, a kako piše u izveštaju BKA "migranti iz severne Afrike, Gruzije i Srbije disproporcionalno su zastupljeni među osumnjičenima".

 

jel imamo neke fotke tih migranata iz srbije čisto da vidimo o kome se radi :fantom:

 

a u humorističkom bloku videćete kako je ukrajinska policija osujetila novog brejvika

 

https://www.youtube.com/watch?v=NZWW30Huk0U

Link to comment

jel imamo neke fotke tih migranata iz srbije čisto da vidimo o kome se radi :fantom:

 

ma kakve fotke, pa posle da padnu optuzbe zbog politicke nekorektnosti :fantom:

Edited by Pontijak
Link to comment
  • 2 weeks later...

 

Turkish troops kill 11 Syrians trying to cross border: monitoring group

 

Turkish border guards shot dead at least 11 Syrians, mostly from one family, as they tried to cross into Turkey from northwestern Syria, activists and a monitoring group said on Sunday.

 

At least two women and four children were among those killed in the shootings overnight as the refugees sought to cross into Turkey from the border village of Khirbet al Jouz, the Britain-based Observatory for Human Rights said in a report backed up by several activists in the area.

 

The monitor, which tracks violence across Syria, said it had documented the deaths of nearly sixty civilians while trying to flee from Syria since the start of the year in shooting incidents by Turkish border guards.

Link to comment
  • 3 weeks later...

Mađarska od ponoći primenjuje pojačanu i dubinsku kontrolu granice prema Srbiji. Dronovi, borbena vozila, termovizijske kamere, konjičke jedinice, obučeni psi, kompletan tehnički i ljudski potencijal mađarske vojske i policije stavljeni su u službu odbrane šengenskih granica, rečeno je na konferenciji za medije u Segedinu povodom novih zakonskih propisa za sprečavanje ilegalnih migracija.

Migranti koji se zateknu u zoni od osam kilometara od granice vraćaju se iza zaštitne ograde i upućuju u tranzitne zone na mađarsko-srpskoj granici. Zvanična Mađarska to objašnjava željom da se smanji broj krivičnih postupaka protiv ilegalnih migranata i da im se pruži mogućnost da legalno steknu azil.

Od ponoći do 12 sati u Mađarsku je pokušalo ilegalno da uđe 826 migranata. Policajci i vojnici su 675 njih sprečili da pređu zaštitnu ogradu, dok su 151 migranta, u skladu sa novim merama, vratili van ograde. Migranti su sarađivali i nisu se bunili - naveo je direktor policije Mađarske Karolj Pap.

Više od 6.000 mađarskih policajaca je angažovano na čuvanju mađarsko-srpske granice, a vojska je u proteklih nekoliko dana za 50 procenata povećala broj pripadnika koji patroliraju zelenom linijom.

"Najveći zadatak mađarskih vojnika je da uz policajce obezbeđuju granični pojas i da svim raspoloživim ljudskim i tehničkim sredstvima spreče masovni ulazak ilegalnih migranata na mađarsku teritoriju", rekao je načelnik Generalštaba Vojske Mađarske Tibor Benke.

Glavni savetnik za nacionalnu bezbednost mađarskog premijera za RTS kaže da je saradnja sa policijom Srbije korektna i da je srpska strana obaveštena o novim merama.

Ovo nije proterivanje migranata na teritoriju Srbije, mi ih vraćamo iza zaštitne ograde, gde je takođe teritorija Mađarske. Tamo ih upućujemo da u tranzitnim zonama podnesu zahtev za azil. Nadamo se da će ove mere dovesti do smanjivanja migrantskog pritiska na teritoriju Srbije - istakao je glavni savetnik za nacionalnu bezbednost predsednika Vlade Mađarske Đerđ Bakondi.

U improvizovanom kampu ispred tranzitne zone kod graničnog prelaza Horgoš, na azil čeka oko 400 migranata. To su većinom Avganistanci i državljani afričkih zemalja. Na odgovor čekaju od tri do četiri nedelje. Da je on uglavnom negativan pokazuju zvanični podaci: Mađarska je od 22.000 zahteva za azil ove godine odobrila 264.

 

Edited by Pontijak
Link to comment

Ovo bi moglo na nekoliko topika ali ajde ovde. Ne znam odakle RTS-u poriv da ovo prevede ali prijatno sam iznenađen. Vrlo interesantan razgovor i razmišljanje, možda bi forumske kolege i koleginice iz Germanije mogli da ga prokomentarišu.

 

Bassam Tibi za Basler Zeitung: Zašto su izbeglice isprepadale Nemce

 

Živimo u globalizovanom svetu. Još pre nego što su krenuli u izbeglištvo, ljudi vide i pouzdano "znaju" da u Nemačkoj ima obilje velikih stanova i zgodnih plavuša, do kojih se dolazi kroz mehanizam države blagostanja. Upravo sam se vratio iz Kaira, tamo je dvosobni stan luksuz. Muškarac koji se ženi u Kairu, mora da dokaže mladinom ocu, da on ima dvosobni stan. Ovde u Getingenu znam šesnaestogodišnje Arape koji samo za sebe imaju dvosobni stan. A onaj ko sa 16 godina ima dvosobni stan, sa 18 hoće auto! Ali, gle ti problema, socijalna pomoć je dovoljna za stan, ali ne i za auto. Čak i najzahvalniji Sirijac, onaj koji je sa Merkelovom napravio "selfi", nastupio je pre nekoliko nedelja na televiziji i objasnio Nemcima da ga je Merkelova vrlo razočarala. A pri tome, kaže, on nije želeo mnogo, samo posao, sigurne prihode i stan. A ona mu je sve to uskratila! Mi ćemo tek doživeti velike socijalne konflikte.

...

Hteo sam da budem prihvaćen kao Nemac. Mislio sam da ću biti Nemac. Još 1971. sam zatražio državljanstvo. Pet godina je trajalo, u tom periodu sam doktorirao i napisao jednu habilitaciju (habilitacija je početak profesorske karijere na nemačkim i austrijskim univerzitetima, prim. V. K.) Ali kad su me konačno pozvali da mi daju dokumenta, morao sam da polažem test iz nemačkog. Jedan policajac mi je diktirao tekst iz Bilda, da bi proverio jesam li pismen! Mene sad stvarno zanima kako to Nemci misle da će integrisati 1,5 miliona muslimana, ako nisu mogli da integrišu mene, autora trideset knjiga na nemačkom jeziku?

 

Link to comment

samo neka angela i dalje govori dodjite, dodjite :lolol:

 

Muškarac koji se ženi u Kairu, mora da dokaže mladinom ocu, da on ima dvosobni stan. Ovde u Getingenu znam šesnaestogodišnje Arape koji samo za sebe imaju dvosobni stan. A onaj ko sa 16 godina ima dvosobni stan, sa 18 hoće auto! Ali, gle ti problema, socijalna pomoć je dovoljna za stan, ali ne i za auto. Čak i najzahvalniji Sirijac, onaj koji je sa Merkelovom napravio "selfi", nastupio je pre nekoliko nedelja na televiziji i objasnio Nemcima da ga je Merkelova vrlo razočarala.

 

Link to comment

Ti divlji i zahtevni Sirijci su sedeli svojim kućama i bili divlji i zahtevni u svoja četiri sirijska zida dok ih zapad nije izbacio jer im se prihtelo da malo rovare po Iraku itd. Ok, veća pravda bi bila da se isporuče Amerima i Englezima, ali kad je već to nemoguće nije neka nepravda ni da se Nemačka zajebava sa njima.

Edited by Dagmar
Link to comment

ko je mogao da pomisli da će se tako nešto desiti ja se ne sećam da nas je iko upozoravao :fantom:

 

Militant groups smuggled some of their members into Europe in the wave of migrants who have fled from Syria, German Chancellor Angela said on Monday.

"In part, the refugee flow was even used to smuggle terrorists," Merkel told a rally of her Christian Democrats in eastern Germany.

 

http://www.reuters.com/article/us-europe-migrants-extremists-merkel-idUSKCN0ZR1AH

Link to comment

ali nije sve tako crno, nismo samo tranzitna zemlja za izvoz militanata u nemacku, eto postajemo i zemlja za uvoz i ko zna, mozda ovda dva simpaticna momka nadju svoju srecu u mixalistu kao volonteri i tako se uspesno integrisu u nase drustvo :fantom:

Doskorašnji zatvorenici Gvantanama neće u Srbiji boraviti u nekoj od kaznenopopravnih ustanova, već će se naći na slobodi i biće integrisani u društvo.

Bar je to plan, koji je u utorak potvrdio i američki ambasador Kajl Skot, istakavši zahvalnost Srbiji i izrazivši nadu da će dvojica zatvorenika jednog od najpoznatijih zatvora na svetu, koji se uskoro zatvara, naći svoje mesto u srpskom društvu.

Tadžikistanac Muhamed Davlatov, koji koristi ime Omar Abdulajev je 2008. godine dobio mogućnost da bude pušten na slobodu, međutim, postupak se odužio, s obzirom na to da njegov transfer nije omogućen jer je procenjeno da neće biti bezbedan u domovini.

Zbog toga je ostao u Gvantanamu narednih osam godina, a sada je doneta odluka da bude prebačen u Srbiju, gde će biti na slobodi.

Skot je u utorak izjavio da je važno da zatvorenici budu integrisani u srpsko društvo i istakao da je prijem dva pritvorenika iz Gvantanama dugo planiran i da je to deo programa za zatvaranje vojnog zatvora.

Prema njegovim rečima, SAD imaju pomoć od mnogo zemalja u realizaciji tog plana, a Srbija je, među petnaestak evropskih zemalja, koje su primile zatvorenike iz Gvantanama.

"Najvažnije je da su oni tu i da sada nađu način da počnu novi život u Srbiji", rekao je Skot i dodao da je Vlada Srbije već uradila nekoliko koraka u tom pravcu.

 

Edited by Pontijak
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...