Jump to content
IGNORED

Budućnost ishrane mesom


Аврам Гојић

Recommended Posts

molim da se drži nivo ove inače odlične diskusije. možda da napravimo i split?

 

ajd splituj, krenulo interesantno, glupo da se meša sa ovom opštom temom

Link to comment
  • Replies 659
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Krošek

    70

  • belch

    61

  • boshoku

    56

  • FERNOUX H

    55

Top Posters In This Topic

Posted Images

Zato sto ti tako kazes?

 

ti ne umes normalno da ucestvujes u diskusiji?

 

poenta je da je i na nasim prostorima redovno jedenje mesa prilicno nova praksa. samo ako odem do generacija mojih baba i deda oni su imali meso na stolu uglavnom o praznicima, svadbama i sahranama... kapiram da su u planinskim krajevima oduvek vise jeli meso zbog jelte prirode terena ali je to i manji procenat stanovnistva, uvek je vise ljudi zivelo u ravnicama pogodnim za poljoprivredu. tek u poslednjih par decenija se meso masovno rasirilo, i to pod parolom 'dosta smo pasli travu daj da se sad ozderavamo mesa' gde je meso na stolu percipirano kao napredovanje u zivotu a ne kao hrana bez koje se ne moze preziveti.

Link to comment

ne, nego zato što tako kažu lekari.

 

trebaju ti proteini, ugljeni hidrati, cink, jod, B12, omega3 masne kiseline, gvozdje, kalcijum, i vitamin D. laktovegetarijanska ishrana sadrži sve ovo, ukoliko se jede jodirana so. ovo nije neko tajno znanje, nego nešto što ti kažu vrlo konzervativni lekari, recimo klinika Mejo, koja ima svoje smernice za vegetarijance i vegane, i koja navodi da su veganima zaista potrebni suplementi, pre svega B12.

 

način na koji razgovaraš je izuzetno iritantan.

 

i omega-6 masne kiseline.

Link to comment

i omega-6 masne kiseline.

ma da, ali ovo gore je spisak supstanci na koje mora da se pazi ako si vegetarijanac. omega-6 je u otprilike u pola biljaka koje jedemo.

Link to comment

i da zaključimo ovu doom raspru - ko želi da (ribo)lovi, boli me ćoše; ko neće, podržavam

 

da li jedem meso? jedem

 

da li su stav 1 i stav 2 u koliziji? jesu

 

licemerje? jeste

Link to comment

To je dvosmerna ulica. Svako ko može sebi da priušti hranu koju želi izabraće ono što mu ukusu prija taman da je glavni sastojak te hrane ne znam koliko propatio u nekom boksu. Ako ne može da priušti đakonije koje nudi slobodno tržište, ješće ono što može da priušti.

 

Ovaj problem postoji na više nivoa. Imamo generalno siromašne zemlje u kojima se jede drugačije tj. "sirotinjski" pa je dobar deo populacije neuhranjen, imamo bogate zemlje u kojima ogroman deo populacije ne može da se hrani organski nego žive na junk hrani i svim boleštinama koje ona donosi. Sad treba sve to nekako menjati.

 

Treba napomenuti i da ovaj problem ima drugačiju percepciju od zemlje do zemlje. Evo npr. u Turskoj nikada nije bilo više dvometraša i generalno visokih ljudi kao danas. Isto važi i za dobro građene ljude (širok torzo i ramena, dobra muskulatura), a pre samo jedne generacije tipičan stanovnik ove zemlje bio je nizak, mršav (neuhranjen) i tanak kao drvce. Opšti konsenzus glasi da je na nacionalnom nivou došlo do ogromne promene na bolje usled toga što populacija generalno jede mnogo bolje i kvalitetnije nego u stara vremena. I sad treba neko da dođe da im kaže da sve to ništa ne valja i da treba da se vrate u stara vremena kada su živeli na pilavu, simitu i čoban salati.

 

Mislim, diskusija mi na momente deluje kao da čitavo čovečanstvo jedva čeka da zabatali meso i kolektivno pređe na šnicle od soje. Ja mislim da nije baš tako i da većina ljudi do te mere voli meso (nebitno sad da li je to prirodno tako ili ih je sistem navukao) da im je moguće ograničiti ga jedino kroz zakonske zabrane. Takve zabrane mogu da funkcionišu samo u drastično drugačijem društvu od današnjeg, ako budu pokušane u ovom i ovakvom društvu dobićemo zombi haos.

 

Drugi problem tu je sto evolucija mnogo sporije prati okolnosti koje se menjaju. Eto u Turskoj se u jednoj generaciji promenila totalno ishrana. Nas je evolucija naucila da se ozderavamo masnog, slatkog i kaloricnog jer je nekada hrane bilo u manjem izobilju, mnogo manje zivotinja a jos manje debelih zivotinja. Da ne pricam da se nekada energija trosila mnogo vise. Tako da kada su se stvari promenile moramo i mi vestacki da ogranicavamo unose jer nase telo vise nije dobar vodic sta treba da radimo.

 

Evo ti prost primer: nekada se giht smatralo bolescu bogatih a sada masovno ovde boluju afrikanci od toga. 

Link to comment

ti ne umes normalno da ucestvujes u diskusiji?

 

poenta je da je i na nasim prostorima redovno jedenje mesa prilicno nova praksa. samo ako odem do generacija mojih baba i deda oni su imali meso na stolu uglavnom o praznicima, svadbama i sahranama... 

 

Dubravka Stojanovic je pisala zasto je to tako bilo. Ukratko, Milos Obrenovic je doneo uredbu po kojoj se nasledjena zemlja delila na sve sinove (zene nisu imale pravo nasledstva do 1931), umesto da se davala samo najstarijem. Bilo je bitno da niko ne ostane bez zemlje, da niko ne mora da bude nadnicar, ali je posledica bila usitnjavanje poseda. Domacinstva nisu imala sredstava da kupe nista osim sveca, secera i ulja, a neka ostajala su bez hrane vec pocetkom godine. Zbog nedostatka mesa u ishrani, koji se naravno nije nadoknadjivao uzimanjem vitamina u pilulama, ljudi su bili neuhranjeni i niski. Ova politika nasledjivanja je ostavljala i druge posledice po drustvo, kao sto je nemogucnost ukrupnjivanja kapitala i razvoj industrije, ali to nije tema.

Link to comment

poenta je da je istina, po obicaju, negde izmedju... niti moraju svi da predju na vegansku ishranu koliko odmah, niti je ozderavanje tonama mesa garant zdravlja i napretka. problem je sto su u gladi velike oci, pa od kad su se sire narodne mase domogle mesa ne umeju da stanu sa zdranjem sto je opet proizvelo gomile novih zdravstvenih problema (o ekologiji i odrzivosti da i ne pocinjem). ljudi moraju da uskladjuju ishranu sa opstim uslovima kako bi preziveli i napredovali dalje. jeste, u samo par generacija ljudi su generalno visi i razvijeniji (ovo je globalni trend) jer se kvalitetnije hrane ali su i sve bolesniji jer pristupaju ishrani kao da ce glad nastupiti istog momenta kad prestanu da zderu.

Link to comment

este, u samo par generacija ljudi su generalno visi i razvijeniji (ovo je globalni trend) jer se kvalitetnije hrane ali su i sve bolesniji 

 

Kako onda zive sve duze?

Link to comment

uglavnom je sve tačno što se tiče zadovoljavanja potreba hranom koja je bez mesa

 

individualno ne mora da bude tačno, na primer, može da bude slučaj da organizam ne može da koristi gvožđe ako već nije hem

 

i big mek ne znam kako bi bio rešen

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...