Jump to content
IGNORED

IT Svet


Newermore

Recommended Posts

Nemoj pogresno da me shvatis, ja nisam imao nikakvu nameru da napravim neko prejebavanje, naprotiv, veoma retko bivam inspirisan da pisem nesto ovde i sama cinjenica da sam se ukljucio je podrazumevala da nisam mislio da ti lupas gluposti nego eto da ja imam cisto malo razlicitu ideju te pocetne strategije pa da ih stavimo tu i mozda odmerimo prednosti i mane obe. Ova tema mi je posebno interesantna jer je vidim kao moguc izlaz za mnoge ljude koji su mi bliski a zaglavljeni su u sranju, a po ranije vec napisanom priznanju nemam uopste uspeha u tome da ih uvedem u pricu kad oni izraze zelju za time.

Nego pokusacu da polemisem sa nekim od tvojih teza:

 

- Ni ti ni ja nismo konkretno insistirali na odredjenoj tehnologiji, cini mi se da je razlika nasih pristupa strateska. Ti bi ga ohrabrio da uzme malo siru sliku, time bi dobio moguce vece interesovanje zbog imanja sopstvenog projekta na koje moze da se lozi a na kraju samostalne faze bi imao nesto konkretno da pokaze. Razumem pristup, cak mislim da je verovatno da ja zanemarujem benefite toga da tako dobijamo vecu volju, koja se na kraju moze pokazati kao jedini bitan faktor. Kontam skroz taj gubitak, ali ipak bih se odlucio za ulazak kroz samo jednu tehnologiju jer za isto utroseno vreme donosi konkretniju potencijalnu poziciju. Sto se tice mogucnosti da konkretna tehnologija zamre za tih godinu dana, ja racunam na to da ce u tom stanju biti brzi na prekvalifikaciji. Moguce i da to precenjujem, ali kao neko ko je bacio vreme na win32, pa na MFC i to pola godine pre nego sto ce on postati obsolete (da, rodjen sam sa briljantnim osecajem za tajming...) cini mi se da su me te gluposti ucinile brzim u shvatanjima nekih drugih koncepata. Mada sad kad pisem ovo, moguce da je to samo prica koju sam sebi ispricao da prezalim baceno vreme.

 

- Vreme mu je ograniceno na ovaj ili onaj nacin. Ako potrosi previse vremena a ne pocne da nekako zaradjuje od toga, bojim se da su sanse da se zadrzi u prici veoma male. Ta opasnost je po mom misljenju manja kad se bavi jednom stvari nego ako trosi vreme na nekoliko razlicitih. Ja sam sve vreme u stvari ubedjen da ti malo potcenjujes koliko su neke stvari teske kad ne znas nista. 

 

- Ja nisam primetio da postoji jos jedna opasnost kod "mog" pristupa a sad mi se cini da ga vidim. Mogucnost da izabere uzasan frejmvork i da mu se to uopste ne svidi i da on zbog toga pomisli da mu kompletna oblast uopste ne lezi. Pretpostavljam da to moze da se sredi ozbiljnim istrazivanjem pre nego se krene, gugl u ruke pa gledas sta community prica i sta se prica o njima izvan njihovog kruga.

 

- Slazem se skroz da je vazno imati na umu da se softver jako cesto radi za neke konkretne primene i da je znanje o toj temi veoma vazno. Samo ja mislim da on nikako ne moze unapred da zna da li ce mu slucajem uleteti nega starih osoba ili program za vodjenje zubarske ordinacije. Posto ce to ionako verovatno ovisiti o sreci ne mislim ni da ga treba ubacivati u jednacinu, tu ce se snaci kako se snadje jebiga. Licno smatram da ce se u sledecoj generaciji neke vrste programiranja smatrati podrazumevajucim i da ce to biti kao sada znanje maternjeg jezika a da ce se strucnjaci razdvajati po znanjima o temi kojom se bave. Sada to i dalje nije slucaj za vecinu industrija jer su oni koji umeju da naprave program deficitarni pa se ostala znanja lakse krpe.

Link to comment
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Newermore

    14

  • morgana

    7

  • JozoMujica

    7

  • Venom

    7

svi super pisete ali mislim da treba imati u vidu i da je decko dao neke nemale pare i planirao da izdvoji nemalo vrijeme za konkretan kurs koji ce ga makar kratkorocno usmjeriti u konkretnom pravcu 

doduse on sam trazi dodatne informacije. ja mislim da za to treba da se javi poslije ovoga sto je startovao, tada ce vec i sam imati jasniju sliku. 

Edited by morgana
Link to comment

tj ovako

 

ovo je njegov jednogodisnji program koji pocinje na jesen

 

 

No. Code Class No. of classes

1 IHC Introduction to HTML and CSS 24

2 WD Web Design (Dreamweaver) 32

3 CJS Core JavaScript Programming 16

4 CPH Core PHP Programming 36

5 SQL MySQL Programming and Administration 32

6 AWS Apache Web Server Administration 24

7 EL1 English Language 1 online

II HALF

 

No. Code Class No. of classes

8 XP XML/PHP Programming 24

9 PHP Building Web Applications - Advanced PHP Programming 24

10 TLS Web Cryptography and Security - TLS/SSL 16

11 SWE Software Engineering 16

12 AJS Advanced JavaScript Programming and Ajax 24

13 IM Internet Marketing 12

14 EL2 English Language 2 online

15 PRJ Project /

16 FCE FCE/BEC Vantage*

 

sta mu prepurucujete da radi 4 mjeseca, dok ne pocne skola? imajuci u vidu vrijeme, gore navedeni program koji ce da prelazi od septembra ali i da su mu, kako kaze, html i css kursevi koje je zaticao na codeschool teski tj da osjeca da mu treba uvod da bi ih presao

 

drugo pitanje, za koju programersku oblast da se opredijeli - ja pojma nemam jer nemam nacelan pregled ali bi sigurno neko od vas mogao da da presjek u odnosu na vrijeme potrebno do nivoa dostatnog za dobijanje posla, mogucnost zaposlenja koliko je moguce projektovati za blisku buducnost, novac na pocetku karijere

ipak mislim da se za narednih godinu opredijelio i da je najefikasnije da se koncentrise na program koji je odabrao

Edited by morgana
Link to comment

Ako je tako, Eloquent Javascript je prilicno bolno detaljna knjiga, sto je pretpostavljam plus u ovom slucaju. Nisam citao, samo prelistao posto sam isto trazio nesto slicno. Dostupna je dzabe online. Licno preferiram Javascript: the definitive guide, matora je vec, ali ne smeta.

Link to comment

Ja sam već napisao, html+css, pa onda malo js i php... I da pravi nešto, ne samo da čita. Možda ne toliko komplikovano koliko mu je Razz predložio, ali ako za ta 4 meseca uspe da napravi najjednostavniji cms (sa autentifikacijom) za recimo CRUD članka (vesti) u bazu i jednostavan frontent sa dve strane - jedne na kojoj se listaju vesti i druge na kojoj je prikazana vest, i da pri tome razume svaki korak, svaku komandu i bude umeo da menja izgled i ponašanje aplikacije (različita sortiranja, paginacija, dodavanje galerije...), on je na konju što se tiče predznanja, ako je sada na nuli.

Edited by JozoMujica
Link to comment

Konkretno? Da se instalise WAMP ili XAMPP ako radi u Win-u, XAMPP ako je na Linux-u ili MAMP ako je u pitanju Apple.

Konkretno, simulacija online servera gdje su postavljeni sajtovi i aplikacije - rad sa sajtovima u okviru lokalne masine.

Sa cim god kren'o, pa i sa akademijom samom, instalacija ce trebati za praksu i rad.

Registracija na: Stackoverflow, Codingforums, Daniweb, Webmasterworld za pocetak.

Link to comment

tj ovako

 

ovo je njegov jednogodisnji program koji pocinje na jesen

 

 

No. Code Class No. of classes

1 IHC Introduction to HTML and CSS 24

2 WD Web Design (Dreamweaver) 32

3 CJS Core JavaScript Programming 16

4 CPH Core PHP Programming 36

5 SQL MySQL Programming and Administration 32

6 AWS Apache Web Server Administration 24

7 EL1 English Language 1 online

II HALF

 

No. Code Class No. of classes

8 XP XML/PHP Programming 24

9 PHP Building Web Applications - Advanced PHP Programming 24

10 TLS Web Cryptography and Security - TLS/SSL 16

11 SWE Software Engineering 16

12 AJS Advanced JavaScript Programming and Ajax 24

13 IM Internet Marketing 12

14 EL2 English Language 2 online

15 PRJ Project /

16 FCE FCE/BEC Vantage*

 

sta mu prepurucujete da radi 4 mjeseca, dok ne pocne skola? imajuci u vidu vrijeme, gore navedeni program koji ce da prelazi od septembra ali i da su mu, kako kaze, html i css kursevi koje je zaticao na codeschool teski tj da osjeca da mu treba uvod da bi ih presao

 

drugo pitanje, za koju programersku oblast da se opredijeli - ja pojma nemam jer nemam nacelan pregled ali bi sigurno neko od vas mogao da da presjek u odnosu na vrijeme potrebno do nivoa dostatnog za dobijanje posla, mogucnost zaposlenja koliko je moguce projektovati za blisku buducnost, novac na pocetku karijere

ipak mislim da se za narednih godinu opredijelio i da je najefikasnije da se koncentrise na program koji je odabrao

Nisi mogla bolje objasniti sta trazim... Jedino da copy-paste sad tvoj post pa da odgovaraju . :P

Link to comment

I jos nesto...Ja se jesam opredelio za taj kurs i tu vrstu programiranja ali ne znaci da ne mogu uzeti neki drugi smer.Zato sam hteo da cujem i misljenja u vezi toga,da li sam dobro odabrao posto sam shvatio da je taj smer najbolji za sticanje temelja svih programiranja kako bi kasnije lakse razumeo teze stvari... Ako me razumete! :)

Link to comment

Nisi mogla bolje objasniti sta trazim... Jedino da copy-paste sad tvoj post pa da odgovaraju . :P

 

Ja ostajem pri onome što sam napisao. -_-

Link to comment

I jos nesto...Ja se jesam opredelio za taj kurs i tu vrstu programiranja ali ne znaci da ne mogu uzeti neki drugi smer.Zato sam hteo da cujem i misljenja u vezi toga,da li sam dobro odabrao posto sam shvatio da je taj smer najbolji za sticanje temelja svih programiranja kako bi kasnije lakse razumeo teze stvari... Ako me razumete! :)

 

Taj imaginarni temelj ces dobiti tako sto ces vezbati to sto ucis. Dobro ti je Razz rekao, sve sto uradis sada ce ti delovati neozbiljno u buducnosti. Stvarno nije bitno od koje tehnologije ces da pocnes. Web ima svoje prednosti: manje ces da se mucis da poteras stvari da rade i na kraju krajeva u Srbiji je trazen za posao, a ako znas nesto da radis najmanje su sanse da ce ti traziti formalno obrazovanje itsl. To su u isto vreme i mane. Bice momenata kad ces biti zadovoljan odlukom, bice momenata i kad neces. Ako za pet godina kazes "bolje da sam ucio C# umesto PHP-a", a svejedno si nesto naucio, vreme nisi izgubio. BTW to sto ces tamo da naucis samo po sebi verovatno nece biti dovoljno da budes izuzetno strucan, ali ce ti dati predstavu u kom smeru zelis sam dalje da se razvijas. Niko ne radi i HTML/CSS i design i Javascript i PHP, bar ne da bude jako dobar u svemu.

Link to comment
  • 1 month later...

Gde su Web Developeri u IT svetu? Jesu najniži na IT biznis totemu?

 

Kako uopšte izgleda rankovni sistem™ ITevaca? Programeri su verovatno na vrhu piramide? (naravno da ne računam investitore i te mamojebače)

Link to comment

It depends!

 

Strucni ljudi su mislim isti svuda, samo im se tako zalomilo da rade u tom, a ne ovom polju. Web statistiku iskrivljuje da to sto napravis ima najvece sanse da radi, ili cak prividno radi - mislim da tu ima najvise 'losih'. Ne mozes da sklepas C++ kao sto mozes da sklepas JavaScript. Statistiku na drugu stranu iskrivljuje cinjenica (ili ja to mislim) da u webu ima dosta love. Tesko je onda govoriti o niskoj poziciji na lestvici, osim u smislu internog ogovaranja. Web je takodje dosta dinamicno mesto, gde se stvari cesto menjaju i stalno dolazi nesto novo. Nemoguce je naci Node.js programera, koji ima 20 godina iskustva, zato sto Node ne postoji duze od pet godina - a vec godinama je zapravo mainstream. Tako da je standardna predrasuda da je web decje igraliste, ali i to se vec dugo vremena menja kako tehnologija sazreva. Tako da su i takva misljenja vec neko vreme proslost.

 

Za renking™ ne znam.

Link to comment

To za dečije igralište je prosto zbog iskrivljenog pogleda kod nas, gde važi neka fama da neko ko je do juče kao metalostrugar bio tehnološki višak, danas može za tri nedelje da savlada "pravljenje sajtova" i da očas posla počne od kuće da sastavlja te sajtove. Drugim rečima, ljudima koji nisu iz te branše je vrlo mutna slika i sama granica između onih koji prosto sastave neki portal tipa wordpressa sa temicom i par dodataka na jednoj strani i ljudi koji se itekako razumeju u ono šta rade na drugoj. Taj problem simptomatično imaju i ljudi koji rade po agencijama za zapošljavanje.

 

 

Pod renkingom pretpostavljam da misliš na platu. Ona, naravno, zavisi od faktora kao što su geografska lokacija, preko stručne spreme pa do količine iskustva (ovo poslednje je ključno, naravno). Ali neka pravila u grubo se ipak mogu izvući. Na dnu lestvice (po pitanju plate) su ljudi koji rade IT support i helpdesk. Onda tu idu neka osnovna mrežna i db administracija. U toj grupi su do nedavno bili i QA (quality assurance i test softvera), ali zbog vrlo solidne potražnje njihova plata raste. Tu su onda developeri, pa iznad njih arhitekte, projekt menadžeri itd. Grupa koja se visoko popela su stručnjaci za sikjuriti.

U svemu ovome šta sam napisao ima variranja, naravno. Možeš naći admine koji su plaćeni više nego prosek developera. Team lideri su više plaćeni nego članovi tima. I kod tih programera ima neki renking u smislu da npr. C#/NET programeri dobijaju u proseku veću kintu nego PHP programeri, dok Java programeri dobijaju više od obe te grupe - opet u nekom proseku. Naravno da možeš naći i php ljude koji dobijaju više nego java prosek.

 

Web je u svakom slučaju ušao svuda, maltene još fali samo u kontroli vodokotlića, tako da web developeri neće propasti sigurno. U stvari, u poslednjih x godina se desila jedna velika fuzija web tehnologija sa programiranjem aplikacija, tako da su nekadašnje klasične "desktop" aplikacije bez ikakve web funkcionalnosti sve ređe i prosto vezane za neke branše u kojima se ne može drugačije.

 

 

 

Edit: evo našao sam neku tabelu proseka plata za 2014 za Švabiju, pa je propusti kroz google translate.

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...