Jump to content
IGNORED

IT Svet


Newermore

Recommended Posts

Suviše sam mator da krenem da savetujem koje jezike da učiš, jer se to uvek pretvori u patkometriju, ali mislim da bi tokom te svoje putešestvije trebalo da pročitaš knjigu "Clean Code" od Roberta C. Martina. Iako su u njoj primeri pisani u Javi (koji bi trebalo da su vrlo razumljivi svakom programeru, bez obzira u čemu radi), knjiga nije vezana ni za jedan jezik odnosno trebalo bi da se primenjuje u bilo kojem jeziku. Ne bavi se algoritmima, frejmvorcima i sličnim, nego kako pisati kod da bi olakšao život i sebi i drugima.

Link to comment
  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Newermore

    14

  • morgana

    7

  • JozoMujica

    7

  • Venom

    7

Kakve veze to da li je jezik skriptni ima sa tim da li je objektno orijentisan?

Au al ste navalili, dobro de. Nikakve, rekoh da je mozda bolje da uci skriptne jezike.

Link to comment

Au al ste navalili, dobro de. Nikakve, rekoh da je mozda bolje da uci skriptne jezike.

 

Ali, ali, ali... i Javascript je objektno orijentisan!!!11

 

Elem, od literature sam uvek preferirao one knjige koje demistifikuju stvar i koje se generalno trude da ne kazu samo sta, nego i zasto. Izbegavam ili preskacem sve sto sadrzi neki oblik recenice "ne radi to, to ne valja". U tom smislu, iako sam C++ ucio samo da polozim ispit, Programming: Principles and Practice Using C++ od Stroustrupa mi se bas svidela i mislim da je odlicna za ucenje. Nije jeftina, ali moze da posluzi i staro izdanje, a ko hoce, moze verovatno da nadje i novo izdanje na kiosku™.

Edited by Venom
Link to comment

Je l' još aktuelno? :D

 

Naravno ;)  

 

Mada ako se dobro secam, taj oglas mi je promenio zivot : preko njega sam upoznao jednog poslodavca, to me posle odvelo do drugog itd...

 

P.S. A i ovaj newermore me podseca na mene kad sam bio mali... dete, samo nastavi, za 25 godina bices sasvim ok  ;)

Edited by braca
Link to comment

Ako si dobar sa matematikom onda je obavezno Knuthov The Art of Computer Programming (s time da se radi o nekoliko hiljada stranica).

 

Najbolje se uči letenje u kokpitu džambo džeta :D

Link to comment

@All

Nema potrebe da se sada podsećamo svojih početaka, svi ih se još sećamo.

 

Malo sam se raspitao na PP i :

 

Newermore nije klinac, čovek je završio SŠ i zaposlen je, želi da se "prešaltuje" iz hemijske struke u IT i to dosta menja potrebno i raspoloživo vreme koje ima. Ne radi se sada o pitanju : OOP ili neki drugi koncept, Java ili C#, čovek jednostavno ne zna o nikakvom programiraju ništa dovoljno da se odluči šta će i kako će dalje.

 

Poslao sam mu neke početničke praktikume za HTML, CSS, PHP, Python .... čisto da mu se ilustruje o čemu se radi. Daleko je to od znanja koje se može odmah primeniti, čisto školski udžbenici sa primerima i slični praktikumi.

 

Najbolje je da prvo prođe taj kurs na toj IT akademiji, pa posle neka vidi šta će i gde će. 

Link to comment

za početnike iz bilo čega, ne samo programiranja, najbolji je portal Khan Academy, tu postoje odlični interaktivni tutoriali. Lik je dobio pare od Bila Gejtsa za razvoj sajta (zanimljivo:Bilova deca koriste sajt za učenje), inače je u potpunosti besplatan za korisnike. Postoje i prevodi pojedinih lekcija i tutorijala na srpski.

 

https://www.khanacademy.org/computing/computer-programming

Edited by slow
Link to comment

Naravno ;)  

 

Mada ako se dobro secam, taj oglas mi je promenio zivot : preko njega sam upoznao jednog poslodavca, to me posle odvelo do drugog itd...

 

P.S. A i ovaj newermore me podseca na mene kad sam bio mali... dete, samo nastavi, za 25 godina bices sasvim ok  ;)

Haha koliko vidim ovde svi iskusni... :D Ja i nisam toliko mali ali za vas izgleda bas bas jesam.. :)

Link to comment

@All

Nema potrebe da se sada podsećamo svojih početaka, svi ih se još sećamo.

 

Malo sam se raspitao na PP i :

 

Newermore nije klinac, čovek je završio SŠ i zaposlen je, želi da se "prešaltuje" iz hemijske struke u IT i to dosta menja potrebno i raspoloživo vreme koje ima. Ne radi se sada o pitanju : OOP ili neki drugi koncept, Java ili C#, čovek jednostavno ne zna o nikakvom programiraju ništa dovoljno da se odluči šta će i kako će dalje.

 

Poslao sam mu neke početničke praktikume za HTML, CSS, PHP, Python .... čisto da mu se ilustruje o čemu se radi. Daleko je to od znanja koje se može odmah primeniti, čisto školski udžbenici sa primerima i slični praktikumi.

 

Najbolje je da prvo prođe taj kurs na toj IT akademiji, pa posle neka vidi šta će i gde će. 

Jeste,covek mi je izasao u susret i u startu vec pomogao...Svaka mu cast!

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...