Jump to content
IGNORED

baštovansko seljački topik; papričice i paradajz na vašem balkonu


yolo

Recommended Posts

Sta god da si radio pokidao si. Mislim da bolje nije moglo. Trudicu se da sto vise prekopiram sledece sezone.

 

Verovatno sam kupovao istu zemlju ko i do sad jer nikad nisam previse birao al mi sad zapao ko zna koji otpad po svemu sudeci.

 

Valjda je pravilo da se sadi od januara do kraja marta ili mozda cak i do aprila.

 

Jedino cu te sa radjanjem prestici bar sa nekim biljkama zahvaljujuci prezimljavanju :) Jedna vec ima desetak pupoljaka i samo stizu novi. Jedino mi i nju napale neke bubice. Mislim da su biljne vasi koje mravi stocari dovode na ispasu. Pisao sam prosle sezaone o tome, zanimliv fenomen.

Link to comment

Pa eto, bio sam detaljan u opisu svega, nema nikakvih tajni  :) Mislim da je ipak bilo presudno lepo vreme. Naravno, nikad toliko ne mozes znati unapred. Sad se ispostavilo da se moglo saditi i u martu pa cak i ovih dana, ali svakako je sigurnije ranije to obaviti. Sto se zemlje tice, bas zbog tog neujednacenog kvaliteta zazirem od domacih tako da cu se i kod presadjivanja u saksije drzati ove.

 

edit: da, pa vasi obicno odmah napadaju pupoljke, to vidim kod sebe sada na jasminu a potom krenu i na ruze.

Edited by variola
Link to comment

Isklijali prvi poblanosi. To sam trebao da uzmem sadnicu pa mi je to bas skoro propalo i onda sam ipak morao da uzmem semenke i posadio tek pre nekih 7-10 dana.

 

Prva naravno izasla sa kapicom al sam uspeo da joj svucem semenku a da je nimalo ne ostetim :) Jedino sto sam morao skroz da je izvadim iz zemlje da bih to uspeo. Biljcica + kotiledoni 5-6mm a koren jedno 4-5 cm  :o  Ne pamtim ovoliku korencinu na tek isklijaloj biljcici. Kapiram to kao jako dobar znak 

 

Gledam sad neke sto sam presadio u dvoriste pre dva dana a danas i nadjubrio i rekao bih da su vec vidno napredovale iako se i vreme pokvarilo.

Link to comment

Izgleda da je do siromasne zemlje

 

Pre par dana sam dodao ono moje djubrivo svuda i vec se vide rezultati. Najludja mi je stvar sa jednim cerijem. Odavno (45 dana?) posejane semenke. Relativno brzo jedna isklijala i krajnje kilavo rasla. Cini mi se da se vec na njoj primeti razlika posle par dana od djubrenja al mi je najludje sto odjednom iskocise jos 3 semenke iako saksija vec danima stoji napolje a jos je i zahladilo

 

ceri.jpg

Edited by katamaran
Link to comment

Meni je isto cudno da zemlja utice na samo klijanje, valjda bi semenke mogle krenuti cak i bez nje, uz vlagu i toplotu. Ali i sam sam se uverio da tako neka losa moze skroz da ih uspori. Inace, ovaj moj ceri ce poceti da cveta za koji dan. mislio sam da ga posadim u bastu ali me sad brine sto videh u prognozi da sledece nedelje najavljuju nekoliko jutara sa samo 2 stepena  :mad:

Edited by variola
Link to comment

Meni ima logike da vrsta zemlje moze mnogo da utice ali hranjive materije...

 

Al ne znam kako drugacije ovo objasniti. Ovoliko vremena jedna isklijala i sad odjednom iskacu jos 3 (ne vidi se lepo ali su dve do klijanca). Da je bar lepo vreme nego zahladilo za sve pare a ta saksija nije videla kuce poslednjih 7-10 dana.

 

Steta sto nisam dodao djubrivo mnogo ranije. Cak su mi i neki sasvim pristojni klijanci naprasno svenuli.

 

Sledece sezone cu da umesam djubrivo cak i za samo isklijavanje. Naravno ovo moje jer neka hemija lako moze da ima kontraefekat.

 

 videh u prognozi da sledece nedelje najavljuju nekoliko jutara sa samo 2 stepena  

 

rhmz najavljuje otopljenje za pocetak nedelje.

Edited by katamaran
Link to comment

rhmz najavljuje otopljenje za pocetak nedelje.

Da, ali sreda u jutarnjim satima samo 2 stepena, posle isto petak, subota, bar ovde kod mene, plasim se da je to previse hladno iako ce preko dana biti solidno toplo. I jos samo da dodam u vezi zemlje, danas sam pricao sa covekom iz firme koja se profi bavi ozeljenjavanjem, oni dosta kupuju zemlju, i kaze upravo da proizvodjaci nemaju konstantan kvalitet pa nekad zapadne i jako losa. 

Link to comment

RHMZ kaze 9-18 za sredu a oni su mi za nase temperature ipak pouzdaniji od strendzera. Ovih dana se spusta do 5-6 nocu al koliko vidim ne pravi problem. Valjda smo ok dok god ne bude mraza.

Link to comment
  • 2 weeks later...

Divnu su mi zemlju uvalili  :frust:

 

Jedva nekako isklijao dve bugarske sargarepe. Pre desetak dana ih prebacio u vecu saksiju i kao sve lepo raslo. Kad sam ovih dana sklanjao sa zime vidim jedna polomljena. Verovatno macka uletela u saksiju dok je bila u kuci.

 

Juce vidim da neka pored isklijava pa se silno obradujem. Danas da pogledam sta se desava vidim pukli kotiledoni u pokusaju da se iscupa iz zemlje  :frust:  Mislim da to nikad nisam video.

 

Sa jedne strane stabiljka a pored nje kotiledoni nabijeni u kamen zemlju.

 

Malo otkopam zemlju i vidim da su kotiledoni ko lutka i da ih je izvukla super bi rasla al sad jedino da ih zalepim super lepkom  :evil:  Nadam se da ce jos neka da okine jer sam verovatno prosuo visak semenki u tu zemlju. Uglavnom nemam vise da posadim :(

 

Svi klijanci manzana su mi propali. Sad kao jurim nekog lika na kp da porucim sednice al u medjuvremenu okinu jos jedna semenka. Vidim muci se da izadje i uhvatim ja da joj nekako pomognem i naravno jedan kotiledon poceo da truli. Ovaj drugi je ostao skroz ok pa valjda ispadne nesto od nje. Isekao sam istruleli deo drugog kotiledona da ne nastavi da se siri.

 

edit: poklonio sam bradonji sa pijace nesto semenki bugarke pa se nadam da ce ih on prodavati pa da bar imam od koga da kupim. Fenomenalna paprika. Neverovatno koliko oplemeni gulas.

 

Od njega sam i kupio i izvadio seme pre dve sezone. On ih prosle nije ni prodavao zato sto mu neka bolest unistila sve paprike. Valjda je uradio nesto sa mojim semenkama

Edited by katamaran
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...