Jump to content
IGNORED

Deutschland


MancMellow

Recommended Posts

Kad sam ja odlazio (a to nije bilo skoro) odlazak po osnovu spajanja porodice je značio normalnu boravišnu dozvolu, ali radna nije mogla da se dobije prve dve godine. Moguće je da se taj uslov izmenio. Nakon pet godina boravka može onda da se podnese zahtev za permanent residence (Niederlassungserlaubnis). Najsigurnija varijanta je da ta gospođa ode tamo u mestu boravka u Burger Büro odnosno Einwohnermeldeamt i pita koja je sad procedura za spajanje porodice. Obično treba poneti ugovor o stanu da se vidi da spojena porodica ima dovoljno kvadrata u tom smeštaju i izvod iz plate da se vidi da će moći da se izdržavaju. E tu je kvaka, jer ne žele da po ulazu odmah padneš na socijalno i moguće je da zbog toga danas daju odmah i radnu dozvolu. Ali nisam siguran, najbolje da ona sa svoji papirima porazgovara sa njima tamo.

Link to comment

Pre sedam godina kad je bilo aktuelno kod mene nije moglo u Nemackoj nista da se produzi/odradi, moralo je u BG-u u konzulatu. Tad su trazili i polozeni A1 za spajanje porodice, polozen u Gete Institutu. Nije bilo relevantno u mom slucaju, ali odjebali su nekog lika u redu ispred konzulata, jer je imao neku glupost od diplome.

 

Ali svejedno najbolje pitati, ko zna kakva je sad procedura.

Link to comment

Ne znam da li ima tema pa da pitam ovde:

Dakle žena mog rođaka dobila posao u Nemačkoj i radi tamo jer ima hrvatski pasoš.

E sad koje papire može on da dobije tamo na osnovu toga da joj je muž iako ima srb državljanstvo?

 

....shit has hit the fan...

ako živi u Srbiji, zakaže online (na sajtu nemačkog konzulata u BG) termin za predaju potrebnih dokumenata (spisak je na sajtu).

posle 14 dana dobije taj datum (za mesec dana npr.) i tada preda dokumenta. Čeka oko mesec i po ili dva da se dokumenta obrade, onda ga pozovu po vizu.

Viza mu traje 3 meseca (kaže u konzulatu pri viziranju pasoša od kada želi da mu počnu ta tri meseca) i za ti meseca ima obavezu da se u Nemačkoj, u gradu u kom mu živi žena, prijavi u odeljenju za strance (Ausländerbehörde) da dobije boravišnu dozvolu. Prijavljivanje je u tom gradu verovatno online, ali je bolje da pozove i zakaže termin jer će se načekati.

Na vizi dobijenom u konzulatu bi trebalo da piše da ima radnu dozvolu.

Link to comment

Ne znam da li ima tema pa da pitam ovde:

Dakle žena mog rođaka dobila posao u Nemačkoj i radi tamo jer ima hrvatski pasoš.

E sad koje papire može on da dobije tamo na osnovu toga da joj je muž iako ima srb državljanstvo?

 

....shit has hit the fan...

 

Koliko je meni poznato - nek se prvo dobro raspitaju da li imaju pravo na EU proceduru spajanja porodice. Po toj proceduri, ako žena ima bilo koje EU državljanstvo sem nemačkog, ima pravo na praktično bezuslovno dovođenje muža sa punom radnom i boravišnom dozvolom, dakle bez ikakvih dodatnih uslova (diplome nemačkog itd itd).

 

Zajebi su za kombinacije gde neko ko ima nemačko državljanstvo hoće da u Nemačku dovede partnera, ili neko ko ima vanEU državljanstvo i boravište u Nemačkoj hoće da dovede člana porodice. Tada se primenjuje local law. Za ove druge slučajeve važi EU zakon, koji nalaže da u članovi porodica imaju pravo na boravak - point.

 

Dakle za ovaj slučaj trebalo bi da važi da ako žena ima EU državljanstvo (hrvatsko) a živi u drugoj EU članici (Nemačkoj) treba da donese potvrda o braku, rođenju itd i kad bude gotovo, pokupi boravišnu za muža na pet godina (samo izdavanje boravišne može da potraje nekoliko meseci, u zavisnosti od toga koliko su zauzeti i kakve instrukcije imaju koliko dugo da to drže).

Link to comment

Hm, nije da znam, ali ja bih na njegovom mestu prosto dosao i prijavio se da sam tu, pa bih onda gledao sta dalje.

 

Ja bih rekla bolje ne ovako.

Link to comment

ako živi u Srbiji, zakaže online (na sajtu nemačkog konzulata u BG) termin za predaju potrebnih dokumenata (spisak je na sajtu).

posle 14 dana dobije taj datum (za mesec dana npr.) i tada preda dokumenta. Čeka oko mesec i po ili dva da se dokumenta obrade, onda ga pozovu po vizu.

Viza mu traje 3 meseca (kaže u konzulatu pri viziranju pasoša od kada želi da mu počnu ta tri meseca) i za ti meseca ima obavezu da se u Nemačkoj, u gradu u kom mu živi žena, prijavi u odeljenju za strance (Ausländerbehörde) da dobije boravišnu dozvolu. Prijavljivanje je u tom gradu verovatno online, ali je bolje da pozove i zakaže termin jer će se načekati.

Na vizi dobijenom u konzulatu bi trebalo da piše da ima radnu dozvolu.

ovo zvuči kao da je iz perioda dok su nam trebale vize

 

da li se nešto u međuvremenu promenilo, ne znam

(tj da li može da prosto dođe ženi u posetu pa tu da pita likove šta sve treba da radi kao što je rekao aram, ili je ipak bolje da se prvo raspita u konzulatu)

Link to comment

Zašto da dolazi u Nemačku da se raspituje, ako može da okrene telefon ambasade, a njegova žena imigracionog u Nemačkoj, pa da vide šta je savet i da li im iko pominje EU proceduru?

Link to comment

Hm, a zasto ne iscitaju sve ponudjeno na sajtu ambasade? Koliko se secam, bilo je bas dosta razlicith slucajeva i kako postupiti u tom slucaju. Moze i da ih nazove naravno, nisu bas tako nedostupni kao sto je verovatno generalno misljenje. A ako nema tamo, onda dalje zena neka nazove Ured za strance i pita?

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

može da okrene telefon ambasade, a njegova žena imigracionog u Nemačkoj, pa da vide šta je savet i da li im iko pominje EU proceduru?

pa da, mislim da je najbolje tako (i najsigurnije, da neko nešto bez veze ne zglajza)

Link to comment

Pa to, žena je već u Nemačkoj, nek ide u taj Ausländeramt gde živi i pita tamo, jer će na tom istom mestu prijavljivati boravak muža ako sve prođe kako treba. Pogotovo ukoliko pored saveznih zakona treba da se primeni i neki lokalni pokrajinski pravilnik.

 

 

 

Edit: što obžavam kad pričam nešto švapsko, pa se prebacim na zerbiš, ko pravi gastos  :isuse:

Edited by Razzmatazz
Link to comment

Ok hvala, znate ono zabrinuti roditelji, da deca kažu iskulirajte matorci sve će biti ok...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • Redoran locked and unlocked this topic
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...