Jump to content
IGNORED

Proizvodnja pečuraka


SleeperSleep

Recommended Posts

  • Replies 139
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • SleeperSleep

    40

  • SNARC

    13

  • ljuttko

    7

  • Anonymous

    6

pa ovo je neki mucenik sa planine, 300 din je regularno, moze za 250, ako uzmes 3 pakovanja onda je 200. sta da mu radim, uzimao sam od njega vec neko bilje tipa majkine dusice i kantariona. realno mislim da ti on nije nikakva konkurencija, ne secam se da sam ikada video da neko od njega kupuje nesto.

Link to comment

otkup+transport+priprema za susenje+susenje+pakovanje+marza+pdv.

 

nasuprot tome imas branje i potom susenje (na suncu i vetru) otpada koji nisi uspeo da prodas i koji si spreman da prodas budzasto.

 

ove godine su veliki otkupljivaci placali tzv. seljacki suseni vrganj (koji ima i dvostruko vise vode od masinski susenog) 1000-1200 dinara kilo. zatim ga prepakuju, i prodaju u pakovanjima od 30 grama veletrgovinama ili direktno maloprodajama za 3300-3500 dinara kilo, a na kraju to trgovine to prodaju za 7200 dinara.

 

to je onaj suvi vrganj koji izgleda kao da je neko sastrugao koru trulog drveta ali kosta 20-30% manje od propisno osusenog i kvalitetnog vrganja i posto kupci uglavnom nemaju pojma o ovome (sto je sasvim razumljivo), kvalitetan vrganj niko ni ne pipa.

 

ovo naravno nikakve veze nema sa gazinim dobavljacem, taj je solo igrac koji se snalazi kako moze u datim uslovima. ono moje kukanje je vise bilo zezanje. :)

Link to comment

jasno da ima razlike, video sam ja te tvoje u prodaji (bese boculin?) i prvo sto sam zamjetio jeste kvalitet, to se moze videti golim okom. a da se svasta prodaje, prodaje se. doduse poneko ima vrlo korektnu robu, vrganj lepog preseka, svetlije "meso" i tamnija kora od kapice. ovi moji su so so na oko ali su OK u tanjuru.

Link to comment

Ma pitam zato što znam da su ove godine dole na jugu (Vranje, Leskovac i šira okolina) otkupljivači plaćali ~200, ali su imali neki uslov za otkup (najmanje n kilograma x kvaliteta).

Ja preko nekih prijatelja došao do 10kg svežih i jače od 1kg sušenih za ukupno 2500 din (ovi odozdo šalju autobusom, veza ovde skupi sa busa i razveze kome treba po Beogradu).

Ovi sveži su bili kao uslikani, veliki, čvrsti, mirisni, a sušeni su bar isti ako ne i bolji od sušenih sa tezge na Kalencu...

Link to comment

Hoce nas covek i da potrpa susene braon sampinjone ili suncanice ili neke trece vrste pecuraka i to sve proda kao vrganje.

Sto bi rekao Misa Zec, mi smo hajducka nacija, uvek ce se ciljati na jeftiniju prodju i na opciju kako koga zajebati.

 

edit - 200 kinti za vrganj..bruka bre. Ja za toliko bukovacu prodajem, doduse uz prevoz.

Edited by SNARC
Link to comment

Ma pitam zato što znam da su ove godine dole na jugu (Vranje, Leskovac i šira okolina) otkupljivači plaćali ~200, ali su imali neki uslov za otkup (najmanje n kilograma x kvaliteta).

Ja preko nekih prijatelja došao do 10kg svežih i jače od 1kg sušenih za ukupno 2500 din (ovi odozdo šalju autobusom, veza ovde skupi sa busa i razveze kome treba po Beogradu).

Ovi sveži su bili kao uslikani, veliki, čvrsti, mirisni, a sušeni su bar isti ako ne i bolji od sušenih sa tezge na Kalencu...

ludilo. izadje cena po kg svezih 120 dinara. jasno mi je da se ljudi snalaze kako umeju i u redu mi je to ali kad neko bere i prodaje bez da je platio naknadu za branje, poreze i doprinose bilo kome u procesu i na kraju pdv, onda onaj sto sve to radi ima sansu da opstane na trzistu samo ako nadje kupca u inostranstvu i prezivi neverovatni teror cinovnika i papira (sto ja sad pokusavam).

 

inace, kilo suvog vrganja je oduvek na pijaci kostalo oko 50 evra. od proslog leta je potpuni raspad. uleteo sam u posao bas kad treba :-)

 

ionako sam planirao da ovo leto uvedem suseni paradajz u pricu. cini mi se da cu morati da se fokusiram na to :)

Link to comment

ne bih da demoralisem, mislim da je inostranstvo tvoja prva opcija. ovde prvo ne postoji kultura u gastronomiji koja je vezana za potrosnju divljih pecuraka koja moze da absorbuje ovoliko proizvodjaca. nije cak ni stvar cene, mislim da je svejedno da li 100g suvih vrganja prodajes za 200 ili 700 dinara, prosto preveliki deo stanovnistva to ne jede i tacka.

 

s obzirom da se vrganji i lisicarke iz srbije ionako redovno nalaze u ponudi u austriji, nemackoj i italiji tokom visoke sezone (licno sam ne jednom video u austrijskim samoposlugama u tirolskim brdima pfefferlingen (lisicarke) sa oznakom hergestellt in serbien na gajbici), pretpostavljam da je samo pitanje strpljenja i dobre strategije da se izadje na to trziste.

Edited by yolo
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...