Jump to content
IGNORED

Fav YU Košarkaš


  

100 members have voted

  1. 1. Ko je vaš omiljeni jugoslovenski košarkaš? (PO PET ODABRATI)



Recommended Posts

  • Replies 401
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • stoka

    35

  • MayDay

    29

  • iDemo

    20

  • б1lme3

    19

Top Posters In This Topic

- Krešo - avangarda jugoslovenske košarke, prvi centar koji je kao bek prevodio loptu na protivničku polovinu, imao sjajnu karijeru u američkoj univerzitetskoj košarci, bio je najbliži od svih evropskih košarkaša da eventulanim prelaskom u NBA napravi ipak neku karijeru. Sa reprezentacijom osvojio pun kurac medalja i uvek bio nezamenjivi član petorke ...

 

Da, prvi evropski igrač koji je mogao da ide u NBA. Studirao na mormonskom Brigham Youngu, imao odličnu koledž karijeru, bio draftovan (mislim, prvi Evropljanin koji je bio draftovan, ali nisam sto posto siguran). Imao ponude iz NBA, ali je odbio. Zlatna era YU košarke počinje onog trenutka kada je on postao glavni igrač.

 

Osim toga, najzaslužniji čovek za to što je generacija iz Bormia tako brzo dobila šansu. Divca je uveo u reprezentaciju sa 18 godina, Kukoča, Rađu, Đorđevića i Paspalja godinu dana kasnije. Duda Ivković mu je bio pomoćnik. Takođe, on je Bodirogu doveo u Zadar sa 16-17 godina i onda, kad je počeo rat, preporučio ga Tanjeviću (takoreći ga naterao), da ga uzme kao jednog (od 2 stranca) u Stefanelu. Dečka od 18 godina. Jednostavno je išao ispred vremena.

 

I još nešto - sve izjave ljudi koji su ga poznavali i igrali sa njim kažu da je bio najbolji čovek koga su upoznali. Veliki Krešo.  

 

Kukoč je imao i najveći odraz iz mesta u generaciji. U reprezentaciji iz 1990, najlošiji odraz je imao Paspalj :lol:

Ako me moje krhko pamćenje ne vara, prema podacima iz "Koša" sa priprema 1990. najveći odraz iz mesta je imao Dražen (1 cm ispred Kukoča), a najmanji Divac. Što se mene tiče, niko po omiljenosti ne može da se meri sa Kukočem. Pojava Jugoplastike se poklopila sa prvim video rekorderom u kući, tako da su se utakmice Jugoplastike i reprezentacije sa Kukočem gledale više desetina puta. Mislim da sam polufinale Argentine protiv USA, gledao jedno 100 puta, bez preterivanja, pri čemu sam onaj dvokorak sa trojke, protiv Mourninga, odgledao možda hiljadu puta.

 

btw, greškom nisam iskoristio peti glas koji sam hteo da dam Saletu, a ne vidim kako da to ispravim.

Link to comment

 

 

Ako me moje krhko pamćenje ne vara, prema podacima iz "Koša" sa priprema 1990. najveći odraz iz mesta je imao Dražen (1 cm ispred Kukoča), a najmanji Divac. Što se mene tiče, niko po omiljenosti ne može da se meri sa Kukočem. Pojava Jugoplastike se poklopila sa prvim video rekorderom u kući, tako da su se utakmice Jugoplastike i reprezentacije sa Kukočem gledale više desetina puta. Mislim da sam polufinale Argentine protiv USA, gledao jedno 100 puta, bez preterivanja, pri čemu sam onaj dvokorak sa trojke, protiv Mourninga, odgledao možda hiljadu puta.

 

btw, greškom nisam iskoristio peti glas koji sam hteo da dam Saletu, a ne vidim kako da to ispravim.

Obriši glas, pa ponovo glasaj...

 

A za ovo prvo, isto je moje krhko sećanje iz Koša... Jbg, garant neko ima taj broj ili njegov sken, pa neka iskopa i okači... Meni to za Palju i Kukoča nekako ostalo urezano, ne znam zašto, ako se ispostavlja da je pogrešno...

Link to comment

Niko ne moze biti veci panj od Seje Bukve, slavnog centra sa Sokoca. Valjda je kasnije igrao i vani, ali to nisam ispratio. Covjek je bio toliko los, da je skandiranje "Sejo Bukva, Sejo Bukva" koristeno u svim prilikama kada neko uradi nesto jako jako glupo.

Link to comment

A za ovo prvo, isto je moje krhko sećanje iz Koša... Jbg, garant neko ima taj broj ili njegov sken, pa neka iskopa i okači... Meni to za Palju i Kukoča nekako ostalo urezano, ne znam zašto, ako se ispostavlja da je pogrešno...

Ja se sećam Dražen 82 cm iz mesta, Kuki 81 cm, Divac 69 cm. Mada, stvarno nisam siguran koliko je to bilo precizno mereno 1990. Mislim, stvarno sumnjam da je Dražen imao veći odraz od Kukoča.

 

Da, još jedna stvar za Krešu. Sećam se da je prve sezone kad su TVB i TVZ otkupili prava na NBA, on bio gost komentator u TVZ nekoliko puta (sa Cvitkovićem). Sve je znao - bio je bolji čak i od Zokija Radovića, koji je bio odličan (btw, bio je par puta i Mič Pecarski na TVB, ali nije bio ni blizu ove dvojice).

Link to comment

Ja se sećam Dražen 82 cm iz mesta, Kuki 81 cm, Divac 69 cm. Mada, stvarno nisam siguran koliko je to bilo precizno mereno 1990. Mislim, stvarno sumnjam da je Dražen imao veći odraz od Kukoča.

 

Da, još jedna stvar za Krešu. Sećam se da je prve sezone kad su TVB i TVZ otkupili prava na NBA, on bio gost komentator u TVZ nekoliko puta (sa Cvitkovićem). Sve je znao - bio je bolji čak i od Zokija Radovića, koji je bio odličan (btw, bio je par puta i Mič Pecarski na TVB, ali nije bio ni blizu ove dvojice).

Jbg, ja se sećam istih ovih brojeva, ali mi Dražen nije u glavi, a Paljo mi je umesto Divca... :mellow:

Link to comment

Sticajem okolnosti, posedujem taj broj "Koša" i nije problem ovde objaviti te podatke ... Ukoliko mi se, naravno, pre toga skine nepravedna i ničim izazvana zabrana pristupa sportskim diskusijama da bih to kao posebnu temu mogao da objavim u rubrici "Košarka" ...

Link to comment

A što niko ne brine o mojim povređenim osećanjima? Ko zna koliko je ovde forumaša nakon nepravednog bana danima ležalo sklupčano u nekom uglu stana i tiho ridalo i ponavljalo: "Ovo nije moj PPP, ovo nije moj PPP ..."

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...