Jump to content
IGNORED

Kriza banaka u Srbiji - zatvaranje filijala, otpuštanja..


ajgor

Recommended Posts

1 hour ago, Valkyrie said:

 

Npr, kod zubara su mi rekli da primaju kartice ali da je 10% provizija tj toliko više naplate ako tako plaćam. Ljubazno su me uputili na bankomat, u mom interesu.

 

ovo nema sanse da je po zakonu. 

Link to comment
20 minutes ago, nenad said:

 

ovo nema sanse da je po zakonu. 

Ja sam, istina davno, dobio 4% popusta na racunar (fiskalni i sve) jer su toliko naplacivali proviziju prodavcu (odatle ono moze cekovi, mogli su :D), tad je opseg bio 0.5-6% na svaku transakciju karticom. A tih 10% je otprilike cifra za "popust za na crno". 

Link to comment

Ma laže bre, zubari su preduzetnici, ili je pausalac ili vodi knjige, u oba slucaja mu je najbolje da uzme pare na ruke i ne evidentira promet ni na koji nacin.

 

edit: ako reče 10% onda vodi knjige pošto tačno toliko košta isplata dobiti. 

Edited by goofs
  • +1 2
Link to comment
24 minutes ago, nenad said:

 

ovo nema sanse da je po zakonu. 

Pa moguce je dati popust na gotovinu , sto mu dodje na isto

Link to comment
1 hour ago, goofs said:

Ma laže bre, zubari su preduzetnici, ili je pausalac ili vodi knjige, u oba slucaja mu je najbolje da uzme pare na ruke i ne evidentira promet ni na koji nacin.

 

edit: ako reče 10% onda vodi knjige pošto tačno toliko košta isplata dobiti. 

Sigurno je to, za keš ne daju ni nikakav račun.

Meni je u principu svejedno, samo ne volim da ne znam za te fore i odem nespremna. Ne nosim previše keša sa sobom, bukvalno samo siću.

Link to comment
3 hours ago, vememah said:

Po ovom članku iz 2021. strane kartice (Visa i Mastercard) su naplaćivale za red veličine veću proviziju trgovcima / pružaocima usluga nego Dina.

 

politika.rs/sr/clanak/483728/Dina-jeftinija-ali-se-manje-koristi-nego-strane-kartice

E ovo, zato ja koristim iskljucivo Dinu, mada imam i Visu koja mi skuplja prasinu.

 

  • +1 1
Link to comment

Meni su u par manjih prodavnica rekli da cigarete ne mogu da platim karticom iako imaju terminal, to mi nije jasno.

Link to comment

samovolja trgovaca

videli me ne bi više

 

a dinu ne koristim iz principa

  • +1 3
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
4 minutes ago, Halvard said:

Meni su u par manjih prodavnica rekli da cigarete ne mogu da platim karticom iako imaju terminal, to mi nije jasno.

 

Zato što je marža na cigaretama izuzetno mala, manja od provizije koju prodavac plaća izdavaocu kartice.

 

Na EKO pumpama mogu recimo cigarete da se plate karticom. 

Edited by Luther
  • +1 1
  • Hvala 1
Link to comment
1 hour ago, Valkyrie said:

Sigurno je to, za keš ne daju ni nikakav račun.

Meni je u principu svejedno, samo ne volim da ne znam za te fore i odem nespremna. Ne nosim previše keša sa sobom, bukvalno samo siću.

 

Kaži im da ti naplate tačan iznos usluge preko kartice, ili da ćeš se vratiti sa tržišnom inspekcijom. Radi u 100% slučajeva. Meni je restoran na dečijem rođendanu dodao 20% na račun zbog plaćanja karticom (i to mi doneli blok račun), kada sam rekao da sam advokat i da ću da zovem inspektore, odmah je sve bilo moguće. Gunđali su i gledali me popreko, ali su naplatili samo ono što je potrošeno.

  • +1 1
  • Hvala 1
  • -1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
2 minutes ago, Ayatollah said:

Kaži im da ti naplate tačan iznos usluge preko kartice, ili da ćeš se vratiti sa tržišnom inspekcijom. Radi u 100% slučajeva. Meni je restoran na dečijem rođendanu dodao 20% na račun zbog plaćanja karticom (i to mi doneli blok račun), kada sam rekao da sam advokat i da ću da zovem inspektore, odmah je sve bilo moguće. Gunđali su i gledali me popreko, ali su naplatili samo ono što je potrošeno.

Pa ja to gledam s pozitivne strane - bar su mi rekli PRE naplaćivanja (a i nije neki wow iznos bio u igri), a i planiram opet da idem kod njih jer je usluga koju mi pruže vrednija od malo cimanja s kešom.

Naravno, da su neki jednokratni poslovi koje mogu bilo gde da završim na identičan način - ganjala bih se. Ovako, zubar i frizer se ne menjaju zbog sitnica. :heart:

 

  • +1 1
  • Vojvodo,serdare 1
Link to comment
1 hour ago, Luther said:

 

Zato što je marža na cigaretama izuzetno mala, manja od provizije koju prodavac plaća izdavaocu kartice.

 

Na EKO pumpama mogu recimo cigarete da se plate karticom. 

na skoro svim pumpama(ne znam za one privatne), kiosci…

 

nikada mi se nije desilo da uzimam samo cigarete i da me odbiju zato što plaćam karticom

mahom mi se po restorranima dešavalo da se nevešto pravdaju pokvarenim terminalom ili otvoreno kažu da ne primaju kartice(mali hrast, al njima je oprošteno)

Link to comment
20 minutes ago, kud u maglu Simoviću said:

na skoro svim pumpama(ne znam za one privatne), kiosci…

 

nikada mi se nije desilo da uzimam samo cigarete i da me odbiju zato što plaćam karticom

mahom mi se po restorranima dešavalo da se nevešto pravdaju pokvarenim terminalom ili otvoreno kažu da ne primaju kartice(mali hrast, al njima je oprošteno)

 

Mani je ovo za malu maržu na cigaretama rekao lik koji je sa ženom držao kiosk. Posle je propao i zatvorio. Verovatno veći sistemi mogu da primaju kartice jer zarađuju na drugoj robi.

  • +1 1
Link to comment
2 hours ago, brusli said:

E ovo, zato ja koristim iskljucivo Dinu, mada imam i Visu koja mi skuplja prasinu.

 

 

Ne dobijaš ništa od toga, svaki normalan prodavac je to uračunao u troškove poslovanja.

 

Enivej pominjao sam skoro na drugoj temi - u EU su odavno regulisali troškove kartica, dok u Americi deru ali imaju cashback programe gde dobijaš recimo 2% nazad kad plaćaš karticom. U Srbiji je kapiram duplo golo, deru s provizijama i ne daju ništa nazad. I iz nekog razloga ne funkcionira konkurencija da poboljša uslove tržišnom utakmicom. RIP kapitalizam.

Link to comment
49 minutes ago, Venom said:

 

Ne dobijaš ništa od toga, svaki normalan prodavac je to uračunao u troškove poslovanja.

 

Enivej pominjao sam skoro na drugoj temi - u EU su odavno regulisali troškove kartica, dok u Americi deru ali imaju cashback programe gde dobijaš recimo 2% nazad kad plaćaš karticom. U Srbiji je kapiram duplo golo, deru s provizijama i ne daju ništa nazad. I iz nekog razloga ne funkcionira konkurencija da poboljša uslove tržišnom utakmicom. RIP kapitalizam.

 

I u Srbiji su već neko vreme regulisane provizije kod plaćanja karticama: https://www.paragraf.rs/propisi/zakon-o-medjubankarskim-naknadama-i-posebnim-pravilima-poslovanja-kod-platnih-transakcija-na-osnovu-platnih-kartica.html

 

U principu su prepisane regulative EU, kao i u svemu drugom.

  • +1 2
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...