Jump to content
IGNORED

Kolumnistička lupetanja


Turnbull

Recommended Posts

ako kultur-rasizma negde imade to bi bilo samo u ubedjenju da se ovakvi ispadi desavaju samo na seoskim slavama a ne i u saloncima okicenim slikama mice popovica. edip: i naravno ne mislim da dezulovic to i sam ne zna.Sent from Bender's iPad using Tapatalk

Edited by kim_philby
Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    91

  • gospa buba

    26

  • kim_philby

    21

  • bergasa19

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pa to je naš dobri i plemeniti suforumaš Praslin. Duša od čovjeka, na leba bi ga mazo, samo eto jebiga ima tu zvrčku u glavi da mu nacionalni tripovi suspendiraju moć percepcije i rasuđivanja, pa ne može znati za braću Lukić, a Dežulović mu je srbožder.

Link to comment

Gde je kod Dežulovića kulturrasizam? Praslin naravno promašuje ceo fudbal kad priča o "preziru prema debelim Srbima". Nema nikakvog prezir prema debelim Srbima, niti su debeli Srbi u toj slici da bi im se podsmevalo, nego prosto zato da bi slika bila uverljivija. Oni su tu baš zato što su sasvim normalni u takvoj situaciji, kao i devojčica u majcama hello kitty, i sve je tu sasvim okej, i savim očekivano, to bi mogli biti naše komšije, pa eto i mi sami, ali se na svadbi priziva nova Srebrenica. To je prosto deo folklora, i osim kao nisi u unutrašnjoj imigraciji, i ti si deo tog folkloraa, svi smo, kako god se pristojno ograđivali o masovnog zločina nad lojalnim građanima Srbije.To je problem lokalnih konzervativaca, oni insistiraju na istorjskom kontinuitetu i identitetu, ali bi iz tog kontinuiteta nekako da izbace činjenicu kolektivnog zločina, a da ostave tako samo neke slike of green and pleasant land, zlatnog doba, kraljevskih počasti i sličnog. Ama neće da može.

Edited by Syme
Link to comment

Ево мало детаљније који проблем имам са овим Дежуловићевим текстом:

Zvao me nekidan u dva iza ponoći Kožo da ispriča vic. Ima on taj običaj, zovne u gluho doba noći iz kafane da ispriča vic.. Elem, došla na srpskoj slavi hrana za stol, a jedan rmpalija halapljivo dohvatio meso pa ga rukama čereči i trpa u ralje. “Nožem, brate, nožem”, diskretno ga domaćin munuo laktom, a ovaj se trgnuo i dohvatio nož: “Koga, brate, koga?” Ima taj vic i videospot
Симпатични и ексцентрични, ваљда сви имамо таквог пријатеља ако и сами нисмо такав пријатељ, Кожо седи у кафани и поднапит од претпостављам хладног пива пошто млако пиво Дежуловић успут наводи као један од пропратних сигнала "српског наслиједног пада у цивилизацијску регресију" (што би рекао наш Лујо 03 June 2013 - 10:09:02, чисто да га испоштујем овим цитатом пошто видим да је и овде одмах промолио њушку). Дакле, тај цивилизацијски супериорни Кожо који није ни рмпалија, нити халапљиво хвата месо, нити га рукама черечи, нити има раље него уста пошто је ли, није животиња као Срби из вица, поентира шалом чија поента није на томе што смо ми Срби злочинци, већ да смо нецивилизовани и животиње. Када су Хрвати правили своју прошлу државу и свој претпрошли логор, он су, ваљда, били врло цивилизовани и организовани и Максови месари су, претпостављам, читали Ничеа и слушали Вагнера, као и добар део њихових немачких нациста патрона, а ми Срби смо били и остали стока само што још преко тога и кољемо. ОК, виц к'о виц, мени се свиђа и испричаћу га свом куму вечерас, нећемо ваљда да се љутимо због глупости. Нећемо, само има тај додатак "има тај виц и свој видео спот", чиме се све ово испричано сели из стилизованог света пошалица и КДП хумора у стварност и чиме се прелази граница, бар за мене и због тога га први пут терам у пичку материну.
“Oj, Pazaru, Vukovaru” novi je ljetni hit, srpska Macarena ili Lambada.
Макарена и Ламбада су најмејнстрим хитови свих времена. Играли су је/певали/слушали сви, од Медлин Олбрајт до моје комшинице. Рећи да је наведена песма "хит, српска Макарена и Ламбада" значи да је певамо/слушамо/уз њу играмо, што опет значи да сви ми Срби сматрамо да је Пазар нови Вуковар, а Сјеница нова Сребреница. За то га други пут терам у пичку материну.
uhvatilo se za ruke staro i mlado, debeli muškarci sa zlatnim lancima i njihove oznojene žene u iznošenim štiklama, metiljavi mršavi muškići u tijesnim majicama Dolce Gabbana
Дебели мушкарци са златним ланцима? Колико их је на снимку? ЊИхове ознојене жене у изношеним штиклама? Ознојене ваљда што су и саме дебеле, изношене штикле... не знам, је л' ово прозивка што су сиротиња? Колико је процената таквих жена на снимку? Ја видим неке рибе што ђускају са једним голим раменом. Не знам, можда свако види оно што жели. Метиљави мршави мушкићи? "Метиљави" због лошег генетског материјала, претпостављам. Колико је процената младића на снимку "метиљаво и мршаво"? За овакво селективно описивање чија је сврха да у самом старту побуди презир према том нижем облику живота по трећи пут га терам у пичку материну.
Ima i o tom štovanju zgodna priča, zapravo autentično, tradicionalno srpsko narodno vjerovanje za blagdan Svetih mučenika Makaveja: osim što se općenito smatra da se na Makivije iz nekog razloga nije mudro kupati u rijeci, vjeruje se i kako čovjek, ako ne poštuje Makivije, može pući na živce ili pomjeriti pameću. U nekim krajevima Srbije takve se onda kadi bosiljkom, a ponegdje smatraju da im se neće pronaći lijeka dok ne izbroje sve sjemenke u maku.
Пре овога иде парафраза из Старог завета. Када заврши са тиме, следи део о овим свеже изгуглованим "аутентичним, традиционалним српским веровањима". Тамо Јахве, овде "бројање сјеменки у маку". За ово га по четврти пут терам у пичку материну.
Nazovite to, rekoh, praznovjerjem, ali ponudite onda drugo objašnjenje. Nije pred zgradom Opštine Bratunac – ili na onoj svadbi, ili gdje se već pjeva ovih vrelih dana Gospojinskog posta – masovne grobnice po Sandžaku prizivalo apstraktno Zlo, Satana ex machina, čudovišta s kokardama iz ravnogorske močvare, već ono njegovo banalno, svakodnevno lice, u razgaženim štiklama ili dječjim majicama na Hello Kitty – nasmijano lice pomjerene pameti.
За то што дете у Хело Кити маји оптужује да је померене памети зато што су му родитељи будале, за то га по пети пут терам у пичку материну.Рекао сам да ћу да му одбијем једно на то што је у праву за Сребреницу, али сам лоше израчунао. У коначном збиру може да се тера у четири пичке материне.
Pa imaš problem sa kojim te Dežulović suočio, a taj problem je ovaj - ta idilična "Moj rođak sa sela" slika koja stoji u osnovi tvog ideološkog opredljenja, nepovratno je uprljana kolektivnim zločinom, koji prosto probija u sve pore kulture, pa i na seoske slave, druženja, privatne prilike, itd. Sad se ti ljutiš na Dežulovića što je to tako, jer bez te slike nema ni tvoje ideologije, pa onda kažeš da si ti bio na slavi gde toga nije bilo. Okej, super, drago mi je što nije bilo i nadam se da si se lepo proveo. Ali isto je tako moglo i da bude, i da se baš ništa ne promeni, ni debeljani, ni kumovi, devojčice u hello kitty majcama. I to je ono što uznemirava.
Али није било, већ су били људи које су Хрвати протерали. И сада ти мени покушаваш да набијеш на нос нешто што није било и да заборавиш оно што је било са аргументом да је "могло да буде". Па могао је и гулаш да буде есид, шатор дворана у Сан Франциску, а гитариста у бенду Лес Клејпул, па бих ти ја причао како сам се провео на концерту Прајмуса, а не како изгледа српска слава - супротно ономе што серинда Дежуловић.
A ovo da Dežulović ustašama drži "lopovske", mislim, šta reći?
У овом тексту држи, може Којот да се вређа колико хоће. Ферал сам куповао деведесетих у Кнезу чисто да бих на улици дркао све око себе, а да бих видео о чему се заправо ради у Хрватској гледано са њихове стране када дођем кући, али то не мења на чињеници да из овог његовог текста избија све ово о чему пишем. Може бес због очигледне будалаштине да му скине уобичајене аутопилоте, али овакве ствари ни у афекту не пишу људи без предрасуда о целом народу. Зато сам и написао да је и он попут других хрватских либерала у једну руку у праву а да другом подржава усташе: лакше је побити стоку која знојава и метиљава коље када рукама не кида месо и гура га у раље него своје комшије и њихову децу.
Inače, sladak ti je ovaj disklejmer:Prizivanje sličnog zločina nad nelojalnim građanima Srbije je, pretpostavljam, nešto sasvim drugo...
У праву си што ово истичеш, нисам био довољно прецизан па може погрешно да се схвати. Ево, прецизираћу користећи песму: за нелојалност Вуковар је потпуно легитиман одговор (не и Овчара), а Сребреница није легитиман одговор ни на шта. Edited by Праслин
Link to comment

stvarno ne znam kako da se polemise sa recenicom "on je pout drugih hrvatskih liberala u jednu ruku u pravu a drugom podrzava ustase". to je verovatno onaj momenat gde se zacutis, malo razmislis, pa resis da je vreme za razilazenje i da je nepotrebno uopste nastavljati raspravu. kao kad se zapijem sa drugom pa on krene da mi navodi dokaze o postojanju vanzemaljaca koje je sakupio besomucno gledajuci kvazi dokumentarne filmove.

Link to comment

Nije problem u tome što si bio neprecizan, nego što si u osudi prizivanja novog genocida osetio potrebu da ubačiš taj idiotski disklejmer "nad lojalnim građanima Srbije". A mogao si lepo da kažeš samo:

величање Сребренице и призивање сличног злочина је дебилизам непримерен и затворским ћелијама а не сеоским славама
ali ne, nije ti dao mira mali Kotšunica na tvom levom ramenu, morao si da ubaciš te "lojalne građane Srbije" kao uslov za to da jedan zločin bude dostojan osude.Prasline, ti nisi glup čovek, ali ovo čitanje Dežulovićevog teksta je prosto užasno glupo. Nije ni prosto pogrešno, baš je glupo, čak i gluplje od onog Ćirjakovićevog, ako je to uopšte moguće. Kao da ti preskoči nešto u mozgu kad se približiš ovakvim temama.Edit: Ovo je verovatno najglupje učitavanje koje sam skoro video na forumu:
Метиљави мршави мушкићи? "Метиљави" због лошег генетског материјала, претпостављам. Колико је процената младића на снимку "метиљаво и мршаво"?
Edited by Syme
Link to comment
Gde je kod Dežulovića kulturrasizam? Praslin naravno promašuje ceo fudbal kad priča o "preziru prema debelim Srbima". Nema nikakvog prezir prema debelim Srbima, niti su debeli Srbi u toj slici da bi im se podsmevalo, nego prosto zato da bi slika bila uverljivija. Oni su tu baš zato što su sasvim normalni u takvoj situaciji, kao i devojčica u majcama hello kitty, i sve je tu sasvim okej, i savim očekivano, to bi mogli biti naše komšije, pa eto i mi sami, ali se na svadbi priziva nova Srebrenica. To je prosto deo folklora, i osim kao nisi u unutrašnjoj imigraciji, i ti si deo tog folkloraa, svi smo, kako god se pristojno ograđivali o masovnog zločina nad lojalnim građanima Srbije.To je problem lokalnih konzervativaca, oni insistiraju na istorjskom kontinuitetu i identitetu, ali bi iz tog kontinuiteta nekako da izbace činjenicu kolektivnog zločina, a da ostave tako samo neke slike of green and pleasant land, zlatnog doba, kraljevskih počasti i sličnog. Ama neće da može.
Debeli Srbi su kolateralna žrtva u nastojanju da dokaže tezu o banalnosti zla. Tačnije, debeli Balkanci, kumovi debili, njihove oznojene žene i šanirana garderoba na jednoj tipičnoj balkanskoj svetkovini o kojoj se Boris očituje s priličnim prezirom, vidi se to. Meni samo taj deo malkice vonja, sa ostalim nemam problema. Nema kolektivne krivice, on ionako zgrožen izgovor nalazi u tome da su gosti skrenuli s pameti ne poštujući Makivije. S namerom praznoverni Boris, a ne šovinista Edited by dillinger
Link to comment

Симе, убацио сам "лојалне грађане Србије" не због Коштунице на левом рамену (на десном ми је, иначе) већ због троловања, знао сам да ће на то неко да запени. То сам урадио и у исправци са Вуковаром ;) Иначе, наравно да може да пише и онако како си ти сада ставио у квот.Што се читања Дежуловићевог текста тиче, ја сам ти навео зашто сам га тако прочитао, твоје је право да сматраш да је то глупо.

stvarno ne znam kako da se polemise sa recenicom "on je pout drugih hrvatskih liberala u jednu ruku u pravu a drugom podrzava ustase". to je verovatno onaj momenat gde se zacutis, malo razmislis, pa resis da je vreme za razilazenje i da je nepotrebno uopste nastavljati raspravu. kao kad se zapijem sa drugom pa on krene da mi navodi dokaze o postojanju vanzemaljaca koje je sakupio besomucno gledajuci kvazi dokumentarne filmove.
Једнаке су шансе да нађеш хрватског либерала који сматра Олују и Бљесак удруженим злочиначким подухватом и да нађеш те ванземаљце твог ортака. Edited by Праслин
Link to comment

Ja jedini problem sa Dežulovićem imam što s vremena na vrijeme mu research bude nedovoljno detaljan pa se nekad vidi da nabada i nadomješta informacije svojim proizvoljnim dopunama, onako, ofrlje, kako se njemu čini, pa mi onda ta njegova superiornost baratanjem informacija malo zasmeta. Mnogo je bolji kad piše o nečemu u šta je potpuno upućen. Konkretno, jednom se onako faktografski izlupetao o Kačavendi pa je tekst ispao mnogo manje jake nego što bi trebalo, ali stavovi su mu uvijek na mjestu.Poštovanom kolegi Praslinu preporučujem da pročita još koji tekst Dežulovića gdje on svaki tekst počinje sa "Zvao me Kožo", to mu je neka stilska figura, fora, a daleko od onog "Kožo kao superioran". Kožo je valjda kafedžija izBosne. Ovo dalje nisam imao snage da pročitam, nakon ovog detaljisanja oko hiperbole "srpska Makarena". Tu sam stao. Niti je to najsretnije poređenje koje je Dežulović napisao u životu, ali da je vrijedno rasprave, daleko od toga. Dežulović dosta toga zasniva na hiperbolisanju, treba se malo uputiti u opus dotičnog da bi se dalo dalje raspravljati.

Link to comment
Једнаке су шансе да нађеш хрватског либерала који сматра Олују и Бљесак удруженим злочиначким подухватом и да нађеш те ванземаљце твог ортака.
pa boris buden je to rekao na televiziji. a sada dajte tog itija.Sent from Bender's iPad using Tapatalk
Link to comment

pa i dezulovic je imao onu zbirku pesama pod nazivom 'pesme iz lore'. odatle je ono: jedan zidov je rekao kako posle logora vise nema poezije. ne znam kako on ali mene bas krenulo.

Edited by kim_philby
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...