Jump to content
IGNORED

Twin Peaks nova sezona, vreme je za hajp


Lrd

Recommended Posts

U stvari, da se razumemo, ja nisam ni hteo da kažem nešto tipa "filmovi su vredniji od serija" - filmovi su filmovi, a serije serije, ovi prvi duže traju i to je otprilike to.

 

sori, tako je zazvucalo :)

 

a i necemo se opet sasvim sloziti, prosto zato jer su serije, po mom misljenju, tek sada nekako tamo gde su filmovi bili 60-tih. no i ne moramo da se slozimo :)

ovu sam raspravu uostalom poceo sa vinijem koji je krenuo da uporedjuje tv seriju sa fudbalskom utakmicom :lolol:

Link to comment

Pa ne, nije je moguće gledati onako kako je gledana kad je napravljena, nego je postala nekakav artefakt kao stari radio koji služi kao ukras, a ne da bi neko slušao s njega muziku. 

ne mogu se vise nesloziti sa ovim

Link to comment

ovu sam raspravu uostalom poceo sa vinijem koji je krenuo da uporedjuje tv seriju sa fudbalskom utakmicom :lolol:

 

Ej, ej, ej ej, šta snimaš to, nemoj mi sad stavljati reči u usta. Samo sam odgovarao na Llrdovu poređenje koje kaže da, pošto Krojfove utakmice danas navodno treba gledati zato što je bio revolucionar, tako i Twin Peaks treba gledati zato što navodno predstavlja revoluciju u televizijskom programu. Koliko su te tvrdnje tačna ne umem da procenim, ali se ne slažem da je taj meta-razlog dovoljna motivacija. (Tebi je zasmetalo "prostačko" poređenje sa nekom revolucionarnom milfarom, ne sa fudbalom.)

 

Ko konzumira neki sadržaj zbog svesti o širem kontekstu, svesti o tome šta je taj sadržaj istorijski predstavljao... taj prilazi situaciji potpuno naopako. Ta svest treba (eventualno) da tek proizađe iz konzumacije, a ne da konzumaciju motiviše. Nikad ne bih preporučio seriju, film, fudbalsku utakmicu, ženu, ili bilo šta drugo navodeći istorijski značaj kao prvi i jedini razlog. Ako nemaš šta drugo da navedeš, onda ni nemaš razloga za preporuku.

Link to comment

zasmetalo mi je i to, u pravu si. i reportovan si zbog ejdzizma :fantom:

moja zena ima 46 i lepsa je nego ikad :D

 

enivej, ja sam generacija koja je gledala po tri fima dnevno u kinoteci, tako da cemo se sasvim sigurno razici po ovom pitanju.

Link to comment

Mislim da nije suština u ovome o čemu pričaš (nešto što bi moglo da se nazove kvalitetom - glumaca, reditelja, scenarista, itd), već u tome da najveći broj tv serija danas nisu završena forma i kada se kreće u snimanje najčešće se ne zna koliko će neka serija trajati. Filmovi su, s druge strane, završena forma (dobro, postoje sikveli, ali se i tu svaki od sikvela posmatra zasebno - teško je, na primer oceniti Kuma kao seriju - to su tri filma, različitog uspeha, nivoa i dostignuća), a umetnost je upravo to - forma.

 

Naravno da se serije moraju nositi s teretom gledanosti i moguceg ukidanja, ali to ne znaci da ne postoje (mnogi) primeri kad autori od samog pocetka imaju plan koliko sezona hoce i sta u principu od njih zele da naprave, kao Simon sa Zicom. Zato i nisu isli dalje od pet sezona iako je publika trazila jos, jer je Simon rekao ono sto je imao da kaze i zavrsio seriju kada je to planirao. To kontinuirano stvaranje umetnickog dela mozda nema tu sazetost 1 filma, ali ima mnoge druge prednosti specificne serijama. 

 

Uzgred, ako mislis da su serije kao forma neprilagodjene umetnosti, to znaci da mislis da serije nikada ne mogu biti umetnost?

Edited by Calavera
Link to comment

Ej, ej, ej ej, šta snimaš to, nemoj mi sad stavljati reči u usta. Samo sam odgovarao na Llrdovu poređenje koje kaže da, pošto Krojfove utakmice danas navodno treba gledati zato što je bio revolucionar, tako i Twin Peaks treba gledati zato što navodno predstavlja revoluciju u televizijskom programu. Koliko su te tvrdnje tačna ne umem da procenim, ali se ne slažem da je taj meta-razlog dovoljna motivacija. (Tebi je zasmetalo "prostačko" poređenje sa nekom revolucionarnom milfarom, ne sa fudbalom.)

 

Ko konzumira neki sadržaj zbog svesti o širem kontekstu, svesti o tome šta je taj sadržaj istorijski predstavljao... taj prilazi situaciji potpuno naopako. Ta svest treba (eventualno) da tek proizađe iz konzumacije, a ne da konzumaciju motiviše. Nikad ne bih preporučio seriju, film, fudbalsku utakmicu, ženu, ili bilo šta drugo navodeći istorijski značaj kao prvi i jedini razlog. Ako nemaš šta drugo da navedeš, onda ni nemaš razloga za preporuku.

 

Ne baš sasvim, jer pretpostavljam da u ovim godinama nećemo gledati TP da bismo balavili na Odri ili Džozi ili slušali muziku ili pratili snove, jer je to sve posle reciklirano milijardu puta. Zato istorijski kontekst (jebe me ova reč, uvek je napišem tek iz trećeg puta).

 

enivej, ja sam generacija koja je gledala po tri fima dnevno u kinoteci, tako da cemo se sasvim sigurno razici po ovom pitanju.

 

Gledao sam i ja godinama ceo program kinoteke baš često, ali ne znam sad šta to znači. Na kojoj sam sad strani? O čemu je rasprava uopšte?

Link to comment

Gledao sam i ja godinama ceo program kinoteke baš često, ali ne znam sad šta to znači. Na kojoj sam sad strani? O čemu je rasprava uopšte?

 

ne bih o nekakvim stranama, prosto se ne slazem sa ovim:

 

Ko konzumira neki sadržaj zbog svesti o širem kontekstu, svesti o tome šta je taj sadržaj istorijski predstavljao... taj prilazi situaciji potpuno naopako.

 

 

za mene je ovo sasvim legitiman pristup, nimalo naopak.

Link to comment

Hej, sramota je slagati, biti lopov, ukrasti nešto... nije sramota biti u krivu.

 

Slobodno uživajte u svom metathinking pristupu medijskoj konzumaciji, ali želim da verujem da ćete negde u mračnim ćoškovima podsvesti znati da totalno grešite i živite pogrešno u svakom pogledu. Jer vam je neko na internetu rekao da je tako. Then my work here will be done -_-

Link to comment

TP dok se premijerno puštala na ovim prostorima - nisam pratio ili sam gledao možda 5-6 epizoda i to na preskok.

"ponovo" sam počeo da gledam negde između 97-2000 i to zato što sam se setio da je na zidu srednje škole pisao grafit "Sloba je ubio Loru Palmer"

Seriju "uzimao" preko video-kluba jer tada internet i nije bio baš ... razvijen

Odgledao polovinu prve sezone i batalio zbog ko zna čega ... moguće da imam i dalje na nekom hardu.

 

Gledaću da pogledam do početka trećeg serijala.

Link to comment

Mnogo pre 1960.Ovo pitanje ti je glupost, porediš babe i žabe - niti je Berlin Aleksanderplac neka tipična tv produkcija, niti je američka, niti pre i posle nje postoji bilo šta slično, niti je Lara Kroft neki bitan film koji bi trebalo da traje. Uozbilji se.Rekoh, probaj da nađeš seriju iz 1960 koju je moguće gledati, kao što je moguće gledati Psycho. Ili probaj da nađeđ seriju iz 1960 koju je moguće gledati kao Građanina Kejna koji je snimljen gotovo dvadeset godina ranije. Ili kao Velikog diktatora, itd...

gradic pejton. cak i poslednje dve sezone. samo sto nije artsi i drimi, pa nije kul pominjati u drustvu.

nesto mi mnjah da se vracam na tp. radije bih da linc uzme jos nekog gilforda da radi.

Link to comment

gradic pejton. cak i poslednje dve sezone. samo sto nije artsi i drimi, pa nije kul pominjati u drustvu.

nesto mi mnjah da se vracam na tp. radije bih da linc uzme jos nekog gilforda da radi.

Pa gde se to prikazuje onda Gradić Pejton? Da to neko hoće da gleda, valjda bi se prikazivao na nekoj televiziji (osim onih koje su specijalizovane za prikazivanje serija iz daleke prošlosti). Stari filmovi se prikazuju svuda - od rts do pinka, od tcm - do tv 1000.

Link to comment

Pa gde se to prikazuje onda Gradić Pejton? Da to neko hoće da gleda, valjda bi se prikazivao na nekoj televiziji (osim onih koje su specijalizovane za prikazivanje serija iz daleke prošlosti). Stari filmovi se prikazuju svuda - od rts do pinka, od tcm - do tv 1000.

prikazuje se u americi i evropi dosta cesto, cak je i kod nas neka tv pustala pocetkom 2000-ih. ali sam vise mislila na znacaj, nego na vanvremenost.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...