Jump to content
IGNORED

Twin Peaks nova sezona, vreme je za hajp


Lrd

Recommended Posts

Ja bas mislim da hoce. Teme u Zici ce biti bitne jos mnogo vremena, a to je ono sto nekom umetnickom delu daje dugovecnost.

 

Inace, danas verovatno nema serija iz sezdesetih koje su gledljive, ali to se moze pripisati visedecenijskom tretmanu koji je televizija imala u odnosu na film. Serije su negde do vremena Sopranosa bile poznate kao mesto na koje su filmske zvezde odlazile da zarade jos koji cent za penziju, pa ne bih bas rekao da je posteno uporedjivati tadasnje filmove s njima. Sada su film i televizija tu negde, sto ce reci skoro na istoj nozi, pa cemo za 50 godina videti sta ce publika iz buducnosti gledati. Ja tipujem na podjednaku zastupljenost i jednog i drugog.

Mislim da nije suština u ovome o čemu pričaš (nešto što bi moglo da se nazove kvalitetom - glumaca, reditelja, scenarista, itd), već u tome da najveći broj tv serija danas nisu završena forma i kada se kreće u snimanje najčešće se ne zna koliko će neka serija trajati. Filmovi su, s druge strane, završena forma (dobro, postoje sikveli, ali se i tu svaki od sikvela posmatra zasebno - teško je, na primer oceniti Kuma kao seriju - to su tri filma, različitog uspeha, nivoa i dostignuća), a umetnost je upravo to - forma.

Link to comment

Ima nekoliko ključnih razloga (i mnogo manje bitnih, ali nećemo sad o njima) Pre svega, Linč je okrenuo smisao žanra i od soap opere koja služi za afirmaciju buržoaskih i opšteprihvaćenih vrednosti, napravio soap operu koja služi upravo za kritiku istih. Drugo, pokazao je kako uz pomoć snova i drugih nadrealističkih sredstava može da se produži radnja serije u beskonačnost, dok se to pre njega radilo naivnim i nikad dovoljno ubedljivim realističkim dramaturškim preokretima. Treće, promenio je žanr, tako što je promenio poziciju gledaoca, koji se do tada, gledajući sapunicu, pitao "šta će se desiti", a u Twin Peaksu se pita "šta se desilo". Tako je uveo podtekst i oplemenio čitav žanr, koji je pre njega bio puko izgovaranje podteksta kroz replike. I još, serija je pokazala da postoji publika koja zaslužuje malo inteligentniji pristup i serije kao Sopranos i Mad Men su neki od vrhova tog pristupa.

 

 

od svih navedenih emancipacija za mene najzanimljivija jeste ova poslednja. pitanje  'sta se desilo?' ali i 'sta se desava? (kad ne izgleda da se ista desava)'. jer se najvise tice nacina na koje se serije gledaju. dovoljno je povrsno razgledanje ptf serije da se vidi kako se serije gledaju a bogami i snimaju. bilo da je rec o realistickom prosedeu ili fantastici, ovom ili onom zanru, serija se vrednuje u odnosu na tzv. motivaciju, na to koliko su likovi dosledni u svom odnosu prema svetu u kom se nalaze, tj. koliko su slobodni da odrze svoj odnos prema svetu. imamo subjekte, objekte i predikate, svako sa svojim mocima u funkcionalnom odnosu, a nase je da lovimo nedoslednosti. to su skoro kriterijumi za konceptualnu umetnost. tvin piks u svojim najboljim trenucima, dakle kad linc rezira, uspeva da, barem sto se mene tice, razbija te datosti. nije jasno da li likovi ispunjavaju svet ili svet ispunjava likove (kineskinja se pretvara u fioku haha) i koje ih akcije razlucuju. i ta se pitanja ne postavljaju samo kad se likovima nesto dogodi nego i kad se cini da se nista ne desava, kroz filmski, da ne kazem serijski jezik: ko cuje muziku koja prati odri? znamo da je cuje odri, ali ko jos, pod kojim uslovima je ta muzika dijegeticka, da li muzika prati odri ili odri prati muziku? posto ti pravila nisu jasna, pocinjes da obracas paznju na jezik. nije vise ko je ubio loru palmer jedino pitanje pa nije fora samo u pracenju price nego i u gledanju i slusanju i u osluskivanju, a to je, ukratko i uprosceno, razlika izmedju pripovedanja i izrazavanja. i pravi detektivski posao.

 

i drugo, svaka vam cast na veri u vreme koje ce najbolje suditi i kanonizovati uajere i svu umetnost. nekako misim da je vreme okrutno ali ne mislim da okrutnost podrazumeva pravednost.  ja ne bih da se uzdajem u vreme.

 

 

 

koja vam najbolja riba u tvin piksu?

Link to comment

od svih navedenih emancipacija za mene najzanimljivija jeste ova poslednja. pitanje  'sta se desilo?' ali i 'sta se desava? (kad ne izgleda da se ista desava)'. jer se najvise tice nacina na koje se serije gledaju. dovoljno je povrsno razgledanje ptf serije da se vidi kako se serije gledaju a bogami i snimaju. bilo da je rec o realistickom prosedeu ili fantastici, ovom ili onom zanru, serija se vrednuje u odnosu na tzv. motivaciju, na to koliko su likovi dosledni u svom odnosu prema svetu u kom se nalaze, tj. koliko su slobodni da odrze svoj odnos prema svetu. imamo subjekte, objekte i predikate, svako sa svojim mocima u funkcionalnom odnosu, a nase je da lovimo nedoslednosti. to su skoro kriterijumi za konceptualnu umetnost. tvin piks u svojim najboljim trenucima, dakle kad linc rezira, uspeva da, barem sto se mene tice, razbija te datosti. nije jasno da li likovi ispunjavaju svet ili svet ispunjava likove (kineskinja se pretvara u fioku haha) i koje ih akcije razlucuju. i ta se pitanja ne postavljaju samo kad se likovima nesto dogodi nego i kad se cini da se nista ne desava, kroz filmski, da ne kazem serijski jezik: ko cuje muziku koja prati odri? znamo da je cuje odri, ali ko jos, pod kojim uslovima je ta muzika dijegeticka, da li muzika prati odri ili odri prati muziku? posto ti pravila nisu jasna, pocinjes da obracas paznju na jezik. nije vise ko je ubio loru palmer jedino pitanje pa nije fora samo u pracenju price nego i u gledanju i slusanju i u osluskivanju, a to je, ukratko i uprosceno, razlika izmedju pripovedanja i izrazavanja. i pravi detektivski posao.

 

i drugo, svaka vam cast na veri u vreme koje ce najbolje suditi i kanonizovati uajere i svu umetnost. nekako misim da je vreme okrutno ali ne mislim da okrutnost podrazumeva pravednost.  ja ne bih da se uzdajem u vreme.

 

 

 

koja vam najbolja riba u tvin piksu?

U stvari, da se razumemo, ja nisam ni hteo da kažem nešto tipa "filmovi su vredniji od serija" - filmovi su filmovi,  a serije serije, ovi prvi duže traju i to je otprilike to. A da je vreme nepravedno, to se slažem.

 

Najbolja riba

 

7292f3cbaa52d994d7fce3b72cdc76d1.jpg

 

Link to comment

Slazem se da je Lynch svojim eksperimentisanjem prodrmao malo TV storytelling, ali i dalje ne bih Twin Peaks nazvao najznacajnijom serijom u istoriji televizije. Ni blizu.

 

Dobro, jesam hiperbolisao, ali TP jeste jedna od nekoliko (mali broj) najuticajnijih i najznačajnijih. Daj neke koje su tebi najznačajnije.

Link to comment

Nisam filmski ili TV kritičar, desi mi se da uživam gledajući neki film ili seriju.

 

Davnih dana me je opčinio Rubljov Tarkovskog, kasnije su mi objasnili da se to meni svidela najbolja fotografija ikad. Ja ne znam.

 

Kasnije su mi se smejali kada bih hvalio Midsomer murders. Šta da radim, serija mi je prijala, neka su tu očigledne gluposti, ne zanima me to.

 

Uspeli su da postignu ritam u koji sam upao bez problema.

 

Tako da moje viđenje TP-a je viđenje neznalice, ne pretendujem da objasnim ništa osim sopstvenog doživljaja.

 

Retko koja serija mi je prijala tako potpuno kao Twin Peaks. Prvenstveno tu mislim na tok kojim je serija tekla. Polako, snažno, kao reka.

 

U samoj seriji dovoljno apsurdnih događaja da sa prave strane naslika prave slike do tada mistifikovanih situacija. 

 

Odnos FBI - lokalni policajci. Profesionalni Albert i njegov odnos sa šerifom. Semafor na kome se menjaju svetla dok se klati na vetru. Hawk.

 

Lusi koja objašnjava šerifu na koji telefon da se javi. Endi i pretres Leove kuće, beskrajna scena kada Endi stane na dasku koja ga zvekne u glavu.

 

Da skratim, nisam nikad gledao seriju, gde nije bilo pogrešnih likova. Gde su se svi tako uklopili, a gde me je baš bilo briga šta se događa, bilo je bitno samo da ide dalje. I onda, jebi ga, odjavna špica.

 

Ne znam šta da očekujem od nastavka, nisu više tu Silva, Nance, a mnogi od glumaca su skoro izbačeni iz sedla, mnogo je vremena prošlo.

 

A ove priče, TV revolucija, hajp itd, ne ide to meni. Meni je serija prijala, kao nijedna druga.

Link to comment

Dobro, jesam hiperbolisao, ali TP jeste jedna od nekoliko (mali broj) najuticajnijih i najznačajnijih. Daj neke koje su tebi najznačajnije.

 

Ako smem da se ubacim, ja bih dodao jos recimo Crime Story i Miami Vice kao bitne serije za taj neki™ 1 razvoj televizijskih serija. 

Link to comment

Ako nekog ne mrzi da me podseti, kada se Dzozi pretvara u fioku? Uopste se ne secam tog momenta. :ph34r:

Edited by I*m with the pilots
Link to comment

kad se skinu naslage tresa, tvin piks je nepatvoreni uzas. nijedan lincov film to ne dostize, svi su fraze i apstrakcije

 

Hm. Pa vecina njegovih filmova su uzas i izazivaju osecaj koji je odlicno ilustrovan u Blue Velvetu; neprijatnost i uprkos tome nemoc da se skrene pogled. Twin Peaks je samo razblazena (usled potrebe sa se uklopi u format sapunice) varijacija na istu temu.

Link to comment

Ako nekog ne mrzi da me podseti, kada se Dzozi pretvara u fioku? Uopste se ne secam tog momenta. :ph34r:

 

Ubila Ekarta, umrla od straha, ali je duša ostala zarobljena u dršci od fioke.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...