Skip to content
View in the app

A better way to browse. Learn more.

Parapsihopatologija™

A full-screen app on your home screen with push notifications, badges and more.

To install this app on iOS and iPadOS
  1. Tap the Share icon in Safari
  2. Scroll the menu and tap Add to Home Screen.
  3. Tap Add in the top-right corner.
To install this app on Android
  1. Tap the 3-dot menu (⋮) in the top-right corner of the browser.
  2. Tap Add to Home screen or Install app.
  3. Confirm by tapping Install.

jalova generacija

Featured Replies

oh napokon! :D hvala vam!

  • Replies 549
  • Views 40.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Pa jeste vi najsjebanija generacija. Rodjeni izmedju 1965 i 1975, mas o menos.

  • Author

Pa jeste vi najsjebanija generacija. Rodjeni izmedju 1965 i 1975, mas o menos.

 

veliko je pitanje sta je "najsjebanije". u srbiji. recimo da je bilo jako lose ako si 1990-2000 bio u 40-tim, poceo da odgajas decu i trebalo da imas neki vrhumac profesionalne karijere. 

Pa sve posle 90te je potpuna propast za one koji treba da odgaje decu i ostvare se profesionalno.

najgore su prošli 1972-76

  • Author

Pa sve posle 90te je potpuna propast za one koji treba da odgaje decu i ostvare se profesionalno.

 

Pa dobro, nije bas isto to raditi 1993 i 2003, pa cak i 2013... prosek uzimam, ne pojedinacne slucajeve

 

ali ok 71 i 72 jeste najebalo najstrasnije, to je tacno. jer su prvo bili u vojsci (muski, naravno) i dobar deo izgurao celu turneju SLO/HR/BiH, a onda ko je otisao u vojsku sa 26/27 docekalo ga Kosovo. Od toga stvarno gore ne moze. I, naravno, o Republici Srbiji govorim. 

Edited by MancMellow

Baš tako. Ja ni malo ne zavidim generaciji svojih roditelja koji su 35-40 godina rasli i odgajani u jednom sistemu, imali plate i veće od hiljadu maraka, i onda odjednom ostali sa 5 evara mesečnih prihoda i decom koju treba hraniti svakog dana, i tako godinama. Ove porodice sa babama i dedama na selu i nekako, ovi koji to nisu imali su mi pričali vrlo uznemirujuće priče iz tog perioda.

Pa dobro, nije bas isto to raditi 1993 i 2003, pa cak i 2013... prosek uzimam, ne pojedinacne slucajeve

 

Nije isto ali je i jedno i drugo noćna mora za svako lično i porodično ostvarivanje. Onamo imaš akutnu nemaštinu i raspad, a ovamo trajnu/konstantnu neizvesnost gde treba jedno 20 godina da investiraš u svoju decu i školuješ ih, znajući pri tome da u svakom trenutku možeš da ostaneš bez prihoda i da ti cela porodica sklizne u dugoročno siromaštvo.

Baš tako. Ja ni malo ne zavidim generaciji svojih roditelja koji su 35-40 godina rasli i odgajani u jednom sistemu, imali plate i veće od hiljadu maraka, i onda odjednom ostali sa 5 evara mesečnih prihoda i decom koju treba hraniti svakog dana, i tako godinama. Ove porodice sa babama i dedama na selu i nekako, ovi koji to nisu imali su mi pričali vrlo uznemirujuće priče iz tog perioda.

+1

jeste nama 71-75 bio bedak 90tih sto ne mozemo da putujemo u rim za vikend s drustvom iz razreda kao prosle godine nego gledamo na tv-u rat na udaljenosti od 100km, al je daleko veci bedak bio nasim roditeljima koji su zivot i radni vek do tog trenutka proveli pod staklenim zvonom socijalizma a iz toga uleteli u cisto ludilo u kom se vecina do dan danas nije snasla.

 

a to da se drustvo i milje iz srednje skole i sa faksa raspadne je valjda normalno svakoj generaciji, secam se da su moji roditelji imali obicaj da spomenu ovog ili onog kog nisu videli dvaes godina. ljudi se razidju i jer nemaju vise vremena za druzenje kao dok se islo u skolu i studiralo, sta znam ja to ne dozivljavam tako fatalisticki.

  • Author

@Beowl

 

Pa dobro to je razlika izmedju (polu)rata i sankcija i jednog crony kapitalizma. Neuporediva je situacija u kojoj, efektivno, 90% stanovnistva nema posao (posto 5-10 maraka nije plata, nego...ne znam ni ja sta je) i situacija u kojoj, recimo 30-35% nema posao (sto je i dalje oooogromna cifra, ali sustinski drugacije od onog gore). 

 

Plus - neka se napravi split neki, ili neka se prebaci sve ovo na neku drugu temu...

Edited by MancMellow

uspo je jedan (dobar?) deo generacije 70-75 da se nametne u tranziciji. to su danšnji rukovodioci/menadžeri ovih većih i manjih stranih kompanija koji dobro zarađuju i još bolje žive za naše standarde.

ne znam za dalje unazad, ali od početka 20. veka, iz porodičnog albuma:

 

generacija deda i baba kači prvi i drugi svetski;

brđanska grana između ratova emigraciju u ameriku, bjut, montana - ko se uopšte vratio, jedva se vratio; sitnu decu i ljutu sirotinju bez pauze; kolonizacione muke prvih godina u vojvodini

prečanska grana: sremski front; zadruge...

 

generacija roditelja:

drugi svetski,oskudacija pedesetih, lagano i rastuće stezanje kaiša i atakovanje na pamet osamdesetih; devedesete, životarenje posle 5. 10.

 

mi - već znamo.

 

zaključak: ko je ovde uhvatio normalnu deceniju, srećan je. ko je zakačio dve - srećan je u pičku materinu.

 

poz

Svaka generacija faktički kreće gotovo od nule. Nasleđivanje minimalno ili ne postoji.

malo poezije

 

GRAD

Kažeš: “ Poći ću u neku drugu zemlju,

poći ću do drugog mora.

Naći će se drugi grad bolji od ovog.

Svaki moj napor je ovde proklet, osuđen;

i srce mi je – kao leš – pokopano.

Dokle će mi um ostati u ovoj tmini.

Kud god da okrenem pogled, kud god da pogledam,

crne ruševine svog života spazim, ovde,

gde sam proveo tolike godine, proćerdao ih i upropastio.“

Nove zemlje nećeš naći, nećeš pronaći druga mora.

Ovaj grad će te pratiti. Ulicama ćeš se kretati

istim. U istom ćeš susedstvu ostariti:

u istim ćeš kućama osedeti.

Uvek ćeš u ovaj grad stizati. Da nekud drugde odeš- ne nadaj se -

nema za teba broda, nema puta.

Kao što si svoj život ovde proćerdao, u ovom tako malom kutu,

straćio si ga i na celoj kugli zemaljskoj.

Create an account or sign in to comment

Background Picker
Customize Layout

Account

Navigation

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.