Jump to content
IGNORED

jalova generacija


MancMellow

Recommended Posts

Bilo bi interesantno videti koliko su raznorazni periodi inflacije zaključno s hiperinflacijom uticali na sposobnost otplaćivanja kredita. Nekoliko puta sam čuo priču tipa ,,to smo uzeli na kredit, do 90 i neke smo otplatili otprilike pola, a onda je rata spala na 2 marke mesečno pa smo onda s jedno 300 maraka u cugu otplatili sve ostalo" itd.

 

Имао сам такав кредит 1986. Већ наредне године су моралида уводе конформну каматну стопу, јер је инфлација врдала између 20 и 70%, како је ког месеца НБЈ признавала (ишло је и наниже!). Негде '91 су ме звали из банке да уплатим остатак дуга. Такса за уплату је била већа од тог остатка.

 

Али, да не забојавимо нулти моменат у овој причи: да бих добио тај кредит, морао сам држави да продам дојче марака у износу од трећине кредита, по курсу по ком они кажу. Било је ту још неких марифетлука на самом почетку, док је сва та лова имала вредност, којима су ме ојадили (нпр интеркаларна камата на пола сата у трајању од две недеље на целокупан износ, па неки измишљени трошкови...).

Link to comment
  • Replies 549
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    71

  • rajka

    34

  • Leia

    32

  • Notorious

    27

Bilo bi interesantno videti koliko su raznorazni periodi inflacije zaključno s hiperinflacijom uticali na sposobnost otplaćivanja kredita. Nekoliko puta sam čuo priču tipa ,,to smo uzeli na kredit, do 90 i neke smo otplatili otprilike pola, a onda je rata spala na 2 marke mesečno pa smo onda s jedno 300 maraka u cugu otplatili sve ostalo" itd.

 

Sve je to "jela" inflacija još sedamdesetih, koliko god da su bile kamate, još je bila već inflacija. Ili još bolja stvar, nivelacija/usklađivanje cena. Neka stvar košta npr. 5 miliona i onda zaborave ili "zaborave" da stave novu cenu u narednih par meseci ili godinu dana i tada vredi daleko manje. U robnoj kući u mom gradu je to bila česta praksa, trgovac ostavi nešto u magacin i kad "odstoji" i vrati se nazad onda se kupi za siću. I tako... :P

Link to comment

Evo jos jednog topika koji ce da premine u uobicajenom plesu mladih, lepih i pametnih oko kovcega pokojnog socijalizma i jos pokojnije SFRJ.

 

A zapocet da se ljudi sete i prisete...

Link to comment

Evo jos jednog topika koji ce da premine u uobicajenom plesu mladih, lepih i pametnih oko kovcega pokojnog socijalizma i jos pokojnije SFRJ.

 

A zapocet da se ljudi sete i prisete...

 

Nipošto. Telefon je istrolovao (ili stvarno mislio) kako nije bilo nikakvog blagostanja i da su radnici onomad imali samo crkavicu. Stvarno je postojalo (relativno) blagostanje, e sad koliko je i kako bilo održivo, nije bitno za ovu temu.

Link to comment

Evo jos jednog topika koji ce da premine

A zapocet da se ljudi sete i prisete...

tipicno jalovo razmisljanje. pa napisi nesto u tom smeru kad ti je vec toliko do toga stalo, sta samo kukas :D

Link to comment

kako da niko ne pomene sve generacije od prelaska karpata do sada?

 

Cekali smo tebe. I docekali. Srece nase.

vecina ima nasledjene stanove koje su matorci dobili od drzave mufte i/ili otkupili za hiljadu dve dojce maraka. 

 

kad se setim akcije "imas kucu vrati stan"

Niko ne tvrdi da je to bilo drustvo jednakih, uprkos proklamacijama. Ali, i tvoja generalizacija o mufte stanovima je... rakla bih ti kakva, kad bi mogla pristojno da je opisem.

 

Poz

Link to comment

Pocelo je ovako, tacnije trebalo je:

 

Nece. Zavrsena je ta prica. Stvari o kojima sam slusao i koje sam vidio ubile su posljednji trunak bilo kakve zelje da se zajase bijeli tenk i zajurisa na Knin, ili da se neko zamrzi, nesto rusi. Nema to veze sa kintom, kucom ili naknadama steta. Ima sa mrtvima, osakacenima i spaljenom zemljom.

 

Ono sto niko ne shvata jeste da smo mi u stvari jalova generacija. Kao u " Sunce se ponovo radja". Oko nas se vrti zivot, tu je Rita Hejvort, borbe sa bikovima, Spanija, sunce. A mi sve to posmatramo sa strane bez neke mogucnosti da se ukljucimo u to. Zato sto nas je sjebao rat a ne zato sto nekoga potajno mrzimo. Oluja je samo simbol nase sjebanosti.

 

Oni koji mrze to rade poprilicno otvoreno. Pun mi je fejsbuk takvih. Ja odavno vise ne. 

.

 

Nastavilo se, po neko, nazalost, ozbiljno shvatio:

meni je to jasno već desetak godina. ko što mi je jasno da nigde ne pripadam. ne postoji moja generacija, jer je raseljena. ne postoji moj socijalni milje, jer je zatrt, ne postoje moje vrednosti jer je društvo mentalno obolelo i ne planira da se leči. nisam uopšte sigurna ni da ja postojim, sem kao statistička greška... a treba se naživeti do smrti.

 

ne postoji ni valjano opravdanje da sve ovo gore napišem, jer me rat nije direktno zahvatio.

 

edit. sad vidim ovo lubino. brišite moj post, izvinjavam se.

 

Dosla i dobrodosla definicija, pokusaj, ako nista drugo:

Pa jeste vi najsjebanija generacija. Rodjeni izmedju 1965 i 1975, mas o menos.

 

Dopuna:

najgore su prošli 1972-76

 

Ljudi gore se barem potrudili, sta vredi, nastavilo se i sva je prilika nastavlja u stilu pravovernih, u trijumfu trzista i slobodnog preduzetnistva, sa sve statistikama, cenama nekretnina i proracuna/procena koliko vredi prosecna srpska glava.

U evrima.

Rekose, cini mi se 25,000

:D

 

 

I tako, Nautiluse dzaba ti trud, bas kao i onima posle tebe, sad ce da nam objasne da je sve bilo luk i voda, a da su za sjebavanje krivi Jovo Kapicic, obavezni Tito, masoni i Vatikan.

Objasnice nam i da nije bilo kako je bilo, da nismo bili dovoljno preduzetnicki nastrojeni, da su nam roditelji bili bagra jedna neradnicka, a da smo svako letovanje isprosili ili na prevaru dobili od trulog Zapada, a sve u inat Rusima.

Moze i obrnuto.

Da smo se skolovali na prevaru, sve se trudeci da zajebemo profesore, sistem i, naravno, sebe, jer koji ce nam kurac znanje, traze se drugi kvaliteti koje smo dobili na gomilu.

Objasnice nam da sex nije bio sex, represija je to, kad ona pritisne muka ziva, da ladno pivo nije bilo ladno pivo, a da rostilj nije bio rostilj.

Bas kao sto i letnje veceri nisu bile letnje veceri.

Link to comment

Nipošto. Telefon je istrolovao (ili stvarno mislio) kako nije bilo nikakvog blagostanja i da su radnici onomad imali samo crkavicu. Stvarno je postojalo (relativno) blagostanje, e sad koliko je i kako bilo održivo, nije bitno za ovu temu.

 

meni je zanimljivo koliko bi ljudi (konkretno socjalni sloj koji pise na ovom forumu), zaista bili zadovoljni da imaju "ono" blagostanje. znaci, stedi se tako sto se kupuje cigla po cigla za kucu, ima se jedan fica/stojadin/jugo za celu porodicu, ide se 1x godisnje na more u radnicko odmaraliste i ima robe u prodavnicama onoliko koliko je bilo onda, uz povremene nestasice (pelena, praska za ves, benzina...tako nevaznih stvari). moj utisak je ne previse, cak iako ne pominjemo politicke slobode. pa nije slucajno da je sfrj bila zemlja (velike) emigracije kroz sve te godine 'blagostanja'.

Link to comment

Ama, rajka. Vrati se par strana unazad, pace napisao. Vic je u tome sto je svakog dana (figurativno receno) bilo bolje, nesto se dogadjalo. Ili je makar tako dozivljavano. Sto je kao da je bilo.

Sada se, a sada dugo traje, ne dogadja - nista. Nama se, istinski, ne dogadja nista. Ne mrdamo. Idu dani.

 

Poz

Link to comment

meni je zanimljivo koliko bi ljudi (konkretno socjalni sloj koji pise na ovom forumu), zaista bili zadovoljni da imaju "ono" blagostanje. znaci, stedi se tako sto se kupuje cigla po cigla za kucu, ima se jedan fica/stojadin/jugo za celu porodicu, ide se 1x godisnje na more u radnicko odmaraliste i ima robe u prodavnicama onoliko koliko je bilo onda, uz povremene nestasice (pelena, praska za ves, benzina...tako nevaznih stvari). moj utisak je ne previse, cak iako ne pominjemo politicke slobode. pa nije slucajno da je sfrj bila zemlja (velike) emigracije kroz sve te godine 'blagostanja'.

Boze, kako ti nadobudno i ignorantski lupetas za sve pare  :isuse:

Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...