Jump to content
IGNORED

Socijalizam & komunizam


namenski

Recommended Posts

Mogao si ovo i da boldujes.

Da se upravljam po nalogu.

Mani me, pokusaj da nesto i naucis, zlo je ko ne zna, a uciti se ne da.

Proglasicu te za novu podvrstu istoricara: biroistoricar.

Nesto je ili bilo u papirima ili se nije dogodilo.

Izvore i obligatne neke cike necu ovog puta da ti spocitavam

 

:jerry:

http://www.youtube.com/watch?v=IZr4x5eBvmU

Edited by Yoda
Link to comment
  • Replies 228
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    45

  • Zaz_pi

    20

  • Prospero

    17

  • Yoda

    16

Top Posters In This Topic

Posted Images

ti si mladicu kao i vasa vec pobrljavio pa koristis neprimeren jezik. za pojedine od pomenutih artikala su drzavne administracije i bonove izdavale (nemoj da ih mesas sa JTO bonovima sa kojim si mogao da hasas u crvenim kioscima) a niti si mango i papaju mogao da kupis u osamdesetim.

 

I meni se ovo cini.

Link to comment

Neverovatne stvari se ovde pisu. Od kulture/filma i umetnosti kao rezultat socijalisticke/komunisticke vlasti - do redometrije ili ko je duze cekao na red za toalet papir.

 

Tinja nada da se vecina ljudi sprdaju.....

Link to comment

Чини ти се или знаш?

 

A ti znas ili se secas?

Secanje je varljiva kategorija, kao i secanje u vezi PKB virsli - odvratna smesa koju sam izbegavao na velikom odmoru.

Link to comment

A ti znas ili se secas?

Secanje je varljiva kategorija, kao i secanje u vezi PKB virsli - odvratna smesa koju sam izbegavao na velikom odmoru.

Znam.

Gledao, kupovao, jeo.

I ne samo ja, naravno.

Dovoljno?

Znam, doduse, i da gomila ljudi nije znala o kakvim se vockama i povrckama radi, ali naucilo se.

Znam da su sve do kraja sedamdesetih u JNA dolazili ljudi i to dobrano dvocifren procenat, koji su se kleli da nikad pre vojske nisu spavali u boljem krevetu niti bolje jeli, kupanje posebno.

Znam i da su se Njusvik, Tajm, novi Life, itd, itd, da ne nabrajam Luieve, francuske Fotoe, Sternove i ostalu boraniju prodavali na svakom boljem kiosku, a da je jedna od omiljenih zabava zaludnih bila da nekoliko dana posle kupovine i iscitavanja istih u Sluzbenom listu citaju koji je od navedenih zabranjen i potanko zbog cega.

Iz nekog razloga te zabrane su donosene i obnarodovane unazad, valjda ih je radilo javno tuzilastvo, pravnici ce bolje znati.

 

A sto se PKB virsli tice, bice da si promasio generaciju, mislim na virsle.

Te tvoje, poznije, jesu bile odvratne.

One prave su bile mnogo ranije, zajedno sa nevidjeno dobroizgledajucim drvenim sanducicima/gajbama Koka i Pepsi kole.

Link to comment

I ako ću verovatno biti sasvim ignorisan, moram da kažem da je ovaj topik brzo otišao u ćorsokak i to na sasvim predvidljiv način. U startu je napravljena zamena teza - pa nisu samo ekonomski odnosi i oblici svojine sve što postoji u nekom društvu, bilo ono kapitalističko ili socijalističko. A šta je sa obrazovanjem, kulturom, bezbednošću, porodicom, itd. Tu kapitalizam značajno gubi. Da vidimo:

 

- Obrazovanje - u socijalizmu, isto za sve. Obavezna osnovna škola, ali gotovo svi završavaju srednje (danas klinci masovno odustaju u srednjoj školi). Fakulteti, bolji, sa manje korupcije i kao takvi cenjeniji izvan granica zemlje. Samo osnovno i srednje obrazovanje mnogo šire, stvaralo je ljude sa mnogo većom opštom kulturom. Sve dostupnije, jeftinije, čak i vanredno studiranje nije bilo preveliki udarac na budžet srednjeklasne porodice. (da, imali smo srednju klasu).

- Kultura - u socijalizmu SFRJ - 1 Oskar, 2 Zlatne palme, 1 Nobelova nagrada za književnost, dinamična kulturna scena sa mnogo pluralizma, široka paleta od komercijalne široke kulture do elitističke "za znalce", Rock'n'roller na prvom programu državne televizije u glavnom terminu od 20h, Petkom u 22h, 3,2,1, kreni, Kinooko, Odabrani trenutak, veliki Pulski festival, FEST sa velikim svetskim zvezdama kao gostima i premijernim filmovima, BITEF kao jedan od najznačajnijh svetskih pozorišnih festivala, kultura u centru zbivanja, mnogo kulturnih skandala. S druge strane, danas, sve ex yu države zajedno - 1 Oskar (sumnjiv, da je zbog politike), 0 Zlatnih palmi, 0 Nobelovih za književnost, dominacija komercijalnih sadržaja, za pravu kulturu nema para, turbo folk kultura na svim kanalima u svim terminima, dnevnici kulture u trajanju od deset minuta, mali lokalni Pulski festival, FEST sa distributerskim filmovima koji će doći odmah u ono malo bioskopa što je ostalo, propali BITEF, kulutra na totalnoj margini.

 

Istočna Evropa - Poljska Grotovski, Kantor, Vajda - danas niko. Rusija - glupo je da nabrajam, mnogo će trebati, ali danas mnogo manje nego u vreme SSSR, mada i dalje bogato, velika zemlja. Čehoslovačka - Praška škola, Mencl, Havel, Kundera, a danas? Rumunija - danas bolje na filmu, zahvaljujući državnom intervencionizmu u kinematografiji i finansiranju malih umetničkih filmova. Mađarska - nekada zabranjivani filmovi, pa posle ipak vađeni iz bunkera i prikazivani, danas - naci država koja anatemiše jednog Belu Tara.

Bezbednost - ne treba trošiti reči, čitav istočni blok je imao minimalne probleme sa kriminalom, a huligani nisu postojali. Danas - eksplozija kriminala i navijačkog nasilja. Država koja se ne meša u svoj posao, ili, što je još gore, koristi navijačke grupe kao neformalni aparat sile.

Porodica - nekad sigurna, danas rasturena jurnjavom za parama i kao posledicu imamo naci grupacije koje se šatro bore za porodične vrednosti silom. Naše srećno detinjstvo, nasuprot frustracijama današnje dece, izazvanim materijalističkim kompleksima i nasiljem u školskim klupama.

 

Vrednosti - nekad "bolji svet", "ravnopravnost", "bratstvo i jedinstvo" - danas - pare, pare, pare.....

Ja na tvoje spiskove (koje potpisujem) obavezno dodam jos par artefakata, koje stvarnih koje virtuelnih:

Olimpijadu u Sarajevu

Kosarkase

I, mada u zivotu nisam odgledao fudbalsku utakmicu, ni u zivo ni na TV, Zvezdu i Kup Sampiona, Bari valjda...

Ne znam, mozda je sve sto si pomenu i ja dodao bila neka vrste labudove pesme jedne zemlje cije je postojanje itekako imalo smisla.

Ili je samo bio znak, slabasan doduse, da ima nade.

Link to comment

Deo istupanja Eriha Honekera, predsednika DR Nemače pred nemačkim sudom 1992. godine

 

 

(...)

 

Ja sam živeo za Istočnu Nemačku. Naročito od maja 1971. godine snosim znatan deo odgovornosti za njenu istoriju.

Dakle, ja sam pogođen, i više od toga, oslabljen starošću i bolešću. Ipak sam na kraju života ubeđen da Istočna Nemačka nije osnovana uzalud.

Ona je postavila osnov mogućeg socijalizma i dokazala da on može biti bolji od kapitalizma. Ona je bila eksperiment, koji nije uspeo. Međutim, čovečanstvo nije nikada odustalo od potrage za novim saznanjima i putevima zbog neuspelog eksperimenta.

 

Sada treba ispitati zašto eksperiment nije uspeo.

Nije uspeo sigurno i zbog toga što smo mi, a time mislim na odgovorne u svim evropskim socijalističkim zemljama, činili greške, koje smo mogli da izbegnemo. U Nemačkoj sigurno nije uspeo između ostalog i zbog toga što su građani Istočne Nemačke, kao i drugi nemci pred sobom imali pogrešan izbor i zato što su naši protivnici još uvek bili nadmoćni.

 

Iskustva iz istorije Istočne Nemačke, zajedno sa iskustvima iz istorije drugih bivših socijalističkih zemalja mogu biti od koristi milionima ljudi u još postojećim socijalističkim zemljama, kao i za svet sutrašnjice. Onaj, koji je svoj rad i svoj život dao za Istočnu Nemačku, nije živeo uzalud.

 

Sve više "Istočnjaka" će shvatiti da su ih uslovi života u Istočnoj Nemačkoj manje deformisali nego što su "Zapadnjaci" deformisani "socijalnom tržišnom ekonomijom", da su deca u jaslicama, obdaništima i školama rasla bezbrižnije, srećnije, obrazovanije i slobodnije nego deca u školama, na ulicama i trgovima Zapadne Nemačke, na kojima vlada kriminal.

 

Bolesni će shvatiti da su u zdravstvenom sistemu Istočne Nemačke, uprkos tehničkim poteškoćama, bili pacijenti, a ne komercijalni objekti zarad marketinga doktora.

Umetnici će shvatiti da navodna ili prava istočnoemačka cenzura nije bila toliko protiv umetnosti koliko tržišna cenzura. Građani će shvatiti da birokratija Istočne Nemačke, sve zajedno sa lovom na robu iz vremena nestašica, ne zahteva toliko slobodnog vremena kao birokratija Zapadne Nemačke.

Radnici i seljaci će shvatiti da je Zapadna Nemačka zemlja preduzetnika (to jest kapitalista)i da se Istočna Nemačka nije bez razloga zvala zemlja radnika i seljaka. Žene će sada više da cene pravo na jednakost, kao i pravo da same odlučuju o svom telu, koja su imala u Istočnoj Nemačkoj.

Mnogi će nakon kontakta sa zakonom i pravom Zapadne Nemačke, sve zajedno sa gospođom Boli, koja je proklela nas komuniste, reći: "Hteli smo pravednost. Dobili smo pravnu državu".

 

Mnogi će takođe shvatiti da sloboda da biraju između CDUCSU, SPD i FDP samo predstavlja slobodu prividnog biranja. Shvatiće da su u svakodnevnom životu, naročito na radnom mestu, u Istočnoj Nemačkoj imali znatno veći stepen slobode nego što je imaju sada.

Konačno zaštita i sigurnost, koje su mala i u odnosu na Zapadnu Nemačku siromašnija Istočna Nemačka pružala svojim građanima, ne mogu više da se podrazumevaju same po sebi, jer svakodnevica kapitalizam sada svakome pojašnjava kolika je njihova vrednost u stvarnosti.

 

Proces protiv nas, pripadnika Nacionalnog saveta odbrane Istočne Nemačke, treba da se pretvori u Nirnberški proces protiv komunista. Ovaj poduhvat je osuđen na propast. 

 

(...)

Link to comment

Rezultati Die Linke i odredjena isptivanja govore da je bio prilicno dobar prorok. To ne znaci da je sve u pravu sto je rekao, niti ga oslobadja krivice za Stazi operacije itd.

Link to comment

Normalno, zaboravio sam sport kao jos jedan dobitak socijalizma/komunizma.

 

Stvaranje socijalistickog coveka je ozbiljno povecao zetvu medalja istocno evropskih zemalja.

Link to comment

Rezultati Die Linke i odredjena isptivanja govore da je bio prilicno dobar prorok. To ne znaci da je sve u pravu sto je rekao, niti ga oslobadja krivice za Stazi operacije itd.

Ili ti drugim riječima - Sve što su nam komunisti pričali o komunizmu bila je čista laž, ali s druge strane, sve što su nam komunisti pričali o kapitalizmu pokazalo se kao istina. 

Link to comment

As most of the measurements used in complexity economics, the goal of this index is to explain an economic system as a whole rather than the sum of its parts, based on the overall knowledge accumulated through production; thus, the ECI is an attempt to synthesize the collective knowledge of a society.

 

vec sam kacio, ja dodao CSK, YUG & SVU. podaci koje ja koristim su malo drugaciji, odabir zemalja koje ulaze u uzorak je drugaciji:

 

rank countrycode country years complexity

  1. JPN Japan 1988-90 2.20806952 
  2. DEU Germany 1988-90 2.09746913 
  3. CHE Switzerland 1988-90 2.09327214 
  4. SWE Sweden 1988-90 2.04501295 
  5. AUT Austria 1988-90 1.79832256 
  6. GBR United Kingdom 1988-90 1.77727637 
  7. FIN Finland 1988-90 1.69063348 
  8. ITA Italy 1988-90 1.62454619 
  9. USA United States 1988-90 1.615123510 
  10. DNK Denmark 1988-90 1.600068911 
  11. FRA France 1988-90 1.532408112 
  12. BLX Belgium-Luxembourg 1988-90 1.443280913 
  13. IRL Ireland 1988-90 1.3779114
  14. CSK Czechoslovakia 1988-90 1.3093861
  15. NLD Netherlands 1988-90 1.205794816 
  16. ISR Israel 1988-90 1.202185217 
  17. ESP Spain 1988-90 1.165091418 
  18. NOR Norway 1988-90 1.1188504
  19. YUG Yugoslavia 1988-90 0.96856479
  20. HKG Hong Kong 1988-90 0.93156416 
Edited by Gandalf
Link to comment

Ponzi na ovom nivou je kada uzimaš kredite da bi pokrio tekuće troškove jer ti prihodi to ne omogućavaju, kada ti taj dug raste, kada ti se sužava prostor za dotok novog kapitala. Kao SFRJ onda i Srbija danas. Pitanje broja zaposlenih, produktivnosti, sive ekonomije i sl. je samo 1 segment takve politike.

ex-YU je u duznicku krizu uletela pocetkom '80-tih, posledica pozajmljivanja koje je krenulo kada je ceo svet uleteo u krizu (nakon Jom Kipur rata). eskaliralo kada i druge zemlje u razvoju (Meksiko, Brazil, Cile...) nisu mogle da placaju kredite.

Edited by Gandalf
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...