Jump to content
IGNORED

Libertarijanizam - srpske varijacije


Turnbull

Recommended Posts

Hm, nisam siguran ko ustvari ubraja monetariste i Cikasku skolu u libertarijanizam.

 

To se ubraja u neoliberalizam. Jeste Fridman takodje bio na Mt. Pelegrinu ali Mizes i Rotbard su sasvim druga prica. Hajek je negde izmedju. A zatim imamo i leve libertarijance koji su jos dalje.

 

Stav prema imperijalizmu i ratovima zapravo veoma dobro razlucuje neoliberale od libertarijanaca (desnih i levih).

Za mene je to centralno pitanje.

 

Puno ljudi. Tesko ces nekoga ubediti da CATO nije libertarian think-tank, Reason nije libertarijanski magazin i da Stossel nije libertarijanski tracak svetlosti u tami MSM-a. 

Link to comment
  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    35

  • Prospero

    21

  • Sammael

    20

  • Miralem

    15

Top Posters In This Topic

I kakve sad veze imaju kroni-kapitalisti sa pričom o libertarijanizmu, osim što većina libertarijanističkog diskursa vrlo oštro kritikuje iste, prvonavedene?

Pa da vidis i ima: svi ti –izmi, odrzivi razvoji, itd, itd, su samo floskule kojima se moderni kapitalizam iz sve snage upinje da prikrije golu cinjenicu da stvari nikako ne idu kako treba i da je euforija oko pobede u Hladnom ratu bila samo sedativ koji je donekle odlozio ogoljavanje koje je vec pomalo galopirajuce.

Pa se ispostavilo ili ispostavlja:

-      da kapitalizam donet pod formom demokratije u takozvane tranzicione zemlje nije dovoljan da se rode primerne demokratije, da su pravci razvoja tih drustava poopasni u nekim slucajevima, a da decica nisu raspolozena da slusaju nego bi i da se bune. Primer Rusije i koliko sutra Kine, a bice jos kandidata koji ce da dokazu da:

-      kapitalizam ne moze bez suprotnosti i konflikta, da su mu oni imanentni i da su, stavise, uslov njegovog postojanja;

-      da je klasicna parlamentarna, predstavnicka demokratija u dubokoj i sve dubljoj krizi iz koje se izlaz ne nazire kao sto se ne naziru ni modeli koji bi mogli da je zamene;

-      da su ekonomija i ekonomisti ko guske u magli, da je mozda prerano novogovorom ubijena politicka ekonomija i na njeno mesto postavljene neke druge naucne grane koje se ubise pokusavajuci da objasne i nadju izlaz iz situacije koju ne smeju da nazovu pravim imenom, a da je konzumerizam kao model na kome lezi ceo koncept samo odlaganje odgovora na pitanje:

-      mozemo li kao civilizacija da podnesemo civilizacijski model koji covecanstvu prodaje dva automobila i kucu sa bazenom za svaku kinesku, indijsku, africku ili juznoamericku porodicu kao jedini moguci i jedini pozeljan koncept razvoja.

-      da je iscrpena sposobnost kapitalizma, njegove liberalne i najplodnije faze da apsorbuje sve, pa i pokrete i ideje koji su mu na izgled potpuno suprotstavljeni.

A fotografije koje sam postavio i koje tebe cude zato sto nemaju veze s temom su, mislim, bas na pravom mestu: pokazuju, naime, pravo lice ovog o cemu pricamo, ogoljeno do sustine, bez ikakvih teorija, -izama i ostalog prateceg teorijskog aparata.

Mani me, dakle, kroni kapitalista ili kako ih vec zoves: gledajuci ove na fotografijama sasvim su mi dovoljni i obicni kapitalisti.

Link to comment

Brate, ovo nije ni straw men. Ovo su totalne budalastine. 

 

Tvoje percepcije kapitalizma i slobodnog trzista (ako demokratije se slazem - to je, u principu, zakon jaceg ili onog koji je dobio vise glasova) su toliko off base.... racunam da te je nemoguce ubediti u nesto sto nije marxisticka karikatura kapitalizma.

Link to comment

Pa, sasvim slučajno to koincidira sa propašću SSSR-a i nekom vrstom pobede kapitalizma nad socijalizmom. S druge strane, moram da primetim da je težnja kapitalizma uvek bila da sam ne izađe na tržište sa drugim sistemima. Nemaš nijedan kapitalistički sistem gde komunizam nije anatemisan. Da, negde se dozvoljavaju komunističke partije, ali je privatna svojina nad sredstvima za proizvodnju uvek dogma - ništa je ne sme ugroziti. To je određena kontradiktornost, koja se ne da zaobići.

 

 

koincidiralo ili ne, pokazuje da model uspesnog kapitalizma postoji. a to sto je komunizam anatemisan, donekle je i razumljivo- on je prirodni neprijatelj kapitalistickog ustrojstva, oba sistema ne mogu koegzistirati. ne znam kako ocekujes da u kapitalistickom sistemu fabrike budu u rukama radnika... ako se oni ne zovu sitni akcionari.

 

I kakve sad veze imaju kroni-kapitalisti sa pričom o libertarijanizmu, osim što većina libertarijanističkog diskursa vrlo oštro kritikuje iste, prvonavedene?

kako kakve? pa ova tzv naivna gospoda od njih ocekuje da daruju siromasnima, podizu skole i bolnice, podsticu razvoj umetnosti i nauke. drugih bogatasa mi nemamo.

Edited by Miralem
Link to comment

Brate, ovo nije ni straw men. Ovo su totalne budalastine. 

 

Tvoje percepcije kapitalizma i slobodnog trzista (ako demokratije se slazem - to je, u principu, zakon jaceg ili onog koji je dobio vise glasova) su toliko off base.... racunam da te je nemoguce ubediti u nesto sto nije marxisticka karikatura kapitalizma.

 

Trebalo bi da bude obrnuto. Kapitalizam je darvinisticki sistem koji cisti nesposobne i lose. To ti je idealno slobodno trziste, koje je nemoguce ostvariti do kraja. Narocito ne danas, gde na zapadu pokusavaju da odbace osnovne princpe kapitalizma poput pustanja da losi propadnu, poput banaka. To vise izgleda na sistem koji voli namenski. Demokratija bi trebala da omoguci prava i onima koji nisu na vlasti da imaju glas a ne da ih se brutalno eliminise samo zato sto su u tom trenutku slabiji. Kao i pravo manjinama. Tako bi trebalo biti ali se svodi na ovo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=IFBm3GVQ4Zs

Link to comment

Trebalo bi da bude obrnuto. Kapitalizam je darvinisticki sistem koji cisti nesposobne i lose. To ti je idealno slobodno trziste, koje je nemoguce ostvariti do kraja. Narocito ne danas, gde na zapadu pokusavaju da odbace osnovne princpe kapitalizma poput pustanja da losi propadnu, poput banaka. To vise izgleda na sistem koji voli namenski. Demokratija bi trebala da omoguci prava i onima koji nisu na vlasti da imaju glas a ne da ih se brutalno eliminise samo zato sto su u tom trenutku slabiji. Kao i pravo manjinama. Tako bi trebalo biti ali se svodi na ovo:

 

http://www.youtube.com/watch?v=IFBm3GVQ4Zs

 

Kako je ovo postalo aksiom? Chomsky, Zizek, Marx.... tri kornera - penal? 

 

Sto se tice osnovnih principa kapitalizma, to je odbaceno ima vec 100 godina.

Link to comment

Brate, ovo nije ni straw men. Ovo su totalne budalastine. 

 

Tvoje percepcije kapitalizma i slobodnog trzista (ako demokratije se slazem - to je, u principu, zakon jaceg ili onog koji je dobio vise glasova) su toliko off base.... racunam da te je nemoguce ubediti u nesto sto nije marxisticka karikatura kapitalizma.

OK.

Sve je savrseno i najboljem od svih mogucih svetova, jos samo malo da ispeglamo i da posle dugo i srecno zivimo hiljadu godina.

Trazicete sve nove i nove -izme, a racunacemo na prosvecenost i svest onih koji imaju i koji ce da daju onima koji nemaju.

 

Brate, svi koliko nas ima smo se opekli o jedan sistem koji je racunao na svest pojedinca; nema ni jedan jedini razlog da se pouzdam u svest i prosvecenost pojedinca ponovo, a sto se mene tice nema nikakve, ama bas nikakve razlike izmedju bilo kog od likova cije sam fotografije postavio i Bila i Melinde.

Osim u kvantitetu.

Da utvrdim samo jedno, ono boldovano, ponovim za svaki slucaj: demokratija je zakon jaceg, a slobodno trziste je basta sa cvetnim lejama u kojoj setaju lepezama se hladeci i u bele tunike obuceni andjeli, peripateticari takorekuc, sve brinuci da nekog ne povrede i zgaze mu na zulj.

Edited by namenski
Link to comment

Da utvrdim samo jedno, ono boldovano, ponovim za svaki slucaj: demokratija je zakon jaceg, a slobodno trziste je basta sa cvetnim lejama u kojoj setaju lepezama se hladeci i u bele tunike obuceni andjeli, peripateticari takorekuc, sve brinuci da nekog ne povrede i zgaze mu na zulj.

 

Link to comment

Ja jos jednom za izjavim za Dnevnik da na ovoj koski od teme necu pisati.

Koja je ovo po redu tema o libertarijanizmu, neoliberalizmu, kapitalizmu, Radulovic/Zakon o radu i sl....?

Zamorno.

 

 

Docim temu o socijalistickom pravednom drustvu drugovi levicari nikako da otvore. Bila neka zajebancija na PZD, ali me drugovi stalno prozivali da li sam ozbiljan.

 

Hajde, vec jednom otvorite temu o alternativnom drustvu pa da vidimo imate li ista bolje da kazete na tu temu od Occupy, Indignados, Kusturice, Comskog, Zizeka, Pescanika, NSPM i Standarda posto ovi receni nemaju nikakvu predstavu o tome kako do doci do zacrtanog cilja. Eto, i novi guru Piketi nakon detaljne akademske analize ne nadje nista pametno i ostvarljivo da ponudi osim global wealth tax, Tobin 30-40 godina zakasneo.

Link to comment

...

Da utvrdim samo jedno, ono boldovano, ponovim za svaki slucaj: demokratija je zakon jaceg, a slobodno trziste je basta sa cvetnim lejama u kojoj setaju lepezama se hladeci i u bele tunike obuceni andjeli, peripateticari takorekuc, sve brinuci da nekog ne povrede i zgaze mu na zulj.

 

Sve što je levo od desnog centra = SLON, Kolima, Vasilij Blohin itd...

Link to comment

Blohin je imao full mesarsku opremu, mesarska kecelja i tako te stvari. I pištolj valter, nije imao poverenja u ruske pištolje.

Edited by slow
Link to comment

Walther je korišćen da bi se zameli tragovi najboljeg od svih društava.

 

 

Jel može da se vrati tema svom naslovu? 

 

Libertarijanizam u Srbiji postoji samo u pisanim tragovima, tj po netu, blogovima-fanzinima, kroz par udruženja. Cela filozofija društva, ekonomski sistem i sve drugo su fundamentalno udaljeni od libertariijanizma. Prosečan Srbi(ja)n(ac) verovatno neće za svog života proći pored čoveka koji je pročitao neku od knjiga iz tog ideološkog spektra, ukjlučujuči u njega i Čikašku školu. 

 

mod on:

 

U tom smislu nema potrebe da tema bude zapaljiva, podjebavačka, i ne znam kakva sve ne. Ako može smisleno, za i protiv, kakogod - super, a ako ne - postovi će ići na jug.

Link to comment

Walther je korišćen da bi se zameli tragovi najboljeg od svih društava.

 

 

Jel može da se vrati tema svom naslovu? 

 

Libertarijanizam u Srbiji postoji samo u pisanim tragovima, tj po netu, blogovima-fanzinima, kroz par udruženja. Cela filozofija društva, ekonomski sistem i sve drugo su fundamentalno udaljeni od libertariijanizma. Prosečan Srbi(ja)n(ac) verovatno neće za svog života proći pored čoveka koji je pročitao neku od knjiga iz tog ideološkog spektra, ukjlučujuči u njega i Čikašku školu. 

 

mod on:

 

U tom smislu nema potrebe da tema bude zapaljiva, podjebavačka, i ne znam kakva sve ne. Ako može smisleno, za i protiv, kakogod - super, a ako ne - postovi će ići na jug.

Diskutujes, nema mane: radi se o Mandingovoj tvrdnji, ti potezes Sibir.

OK.

Na napomene i samo napomene iz mog posta odgovorio nisi, nisi ni pokusao: umesto toga bavis se statistikama upucenosti prosecnog Srbi(ja)n©a koji je jadan neupucen u libertarijanizam i nikad u zivotu nije i nece procitati i jednu jedinu knjigu na tu temu, pa ce tako ostati slep kod ociju i uskracen za tekovine Cikaske skole.

 

Konacno si potegao i Jug kao sveresavajuci problem.

Koja je kvalifikacija za odlazak dole i kako da dokazem(o) da li jesmo ili nismo citali autore Cikaske skole?

I kako bre da prepoznam coveka koji je citao neku od knjiga iz tog spektra kad nekim slucajem prodje pored mene na ulici?

Pesace li oni uopste?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...