Jump to content
IGNORED

Libertarijanizam - srpske varijacije


Turnbull

Recommended Posts

  • Replies 192
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    35

  • Prospero

    21

  • Sammael

    20

  • Miralem

    15

Top Posters In This Topic

sve se salzem, sem poslednje recenice. mislim da bas treba ukinuti svako privatno vlasnistvo koje nije malo i srednje preduzece. dati nekom privatniku da raspolaze sa velikim preduzecima sa hiljadama i desetinama hiljada zaposlenih je ocigledno nemoguce za kontrolisati, posto ti 'veliki' privatnici uvek svaku drzavu ucenjuju na isti nacin: "necete kako meni odgovara? okej, ja gasim firmu, vama ostaje 10-20-30 hiljda nezaposlenih da ih zbrinete". to se desava i u svedskoj i u srbiji i u bangladesu, bez razlike. i onda drzava pre ili kasnije postaje njihova prcija.

nije da nemam simpatija za tu ideju, ali ne vidim kako bi se sprovela na globalnom nivou... u kini, za sada, dobro funkcionise, ako bi smo gledali samo finansije.

 

Sta bi piopravio slobodniji protok ljudi? Meni izgleda da prilicno kvari ekonomsku pricu za domicilnu radnicku klasu.

sad ce da ti razveze pricu o nuznosti protoka, kako treba da poput samuraja lutamo svetom u potrazi za poslom. izgleda da svi koji pocnu da citaju librtarijanske pamflete iz nekog razloga polude. evo ja pamtim andurila jos dok je normalno pisao, nekad davno, a onda je poceo da propoveda deljenje oruzija narodu i slicne kerefeke. pa tako sad i nas prospero :(

Link to comment

Na endarkenment temi na društvu  sam davno napisao da mislim da smo upali u tehnološke makaze, gde postojeća tehnologija omogućava proizvodnju od malog broja ljudi bez materijalnih nedostataka na tržištu, tj ne zahteva punu uposlenost, a još nismo naišli na tehnološku inovaciju koja bi mase ponovo zaposlila. To mi se čini kao krovni problem, koji ima spillover efekat i na Srbiju i mnoge druge zemlje koje nisu uspele da na vreme procene globalna finansijska/privredna kretanja ili im ta računica nije bila preterano bitna.

 

 

@dagmar

 

Primeti da barataš nečim što zoveš domicilna radnička klasa a istovremeno imaš kapital koji svakog trenutka može od domicilnog postati strani. Kako ćeš tu divergenciju da ispraviš ili ublažiš? Možeš da vezuješ kapital za državu, sprečavaš odliv profita ili izmeštanje čitavog preduzeća raznim merama ali mi se čini da ni veće zverke od država to ne mogu da urade. Iste mere teraju mnoge u crnu zonu pa imaš gašenje firmi na papiru, plate na ruke i 0 poreskog prihoda za državu.

Link to comment

Protok ljudi ne znaci da je neko u obavezi da ide u Portugal da radi vec samo da postoji i ta mogucnost. Mislim da je to u Evropi tesko ostvarivo zbog jezickih barijera, ali ovde u USA to dosta doprinosi vitalnosti ekonomije.

Link to comment

Na endarkenment temi na društvu  sam davno napisao da mislim da smo upali u tehnološke makaze, gde postojeća tehnologija omogućava proizvodnju od malog broja ljudi bez materijalnih nedostataka na tržištu, tj ne zahteva punu uposlenost, a još nismo naišli na tehnološku inovaciju koja bi mase ponovo zaposlila. To mi se čini kao krovni problem, koji ima spillover efekat i na Srbiju i mnoge druge zemlje koje nisu uspele da na vreme procene globalna finansijska/privredna kretanja ili im ta računica nije bila preterano bitna.

 

 

@dagmar

 

Primeti da barataš nečim što zoveš domicilna radnička klasa a istovremeno imaš kapital koji svakog trenutka može od domicilnog postati strani. Kako ćeš tu divergenciju da ispraviš ili ublažiš? Možeš da vezuješ kapital za državu, sprečavaš odliv profita ili izmeštanje čitavog preduzeća raznim merama ali mi se čini da ni veće zverke od država to ne mogu da urade. Iste mere teraju mnoge u crnu zonu pa imaš gašenje firmi na papiru, plate na ruke i 0 poreskog prihoda za državu.

 

 

Pa s obzirom da outsourcing unistava plate jedne polovine domicilne radnicke klase, onda hajde da i onu polovinu koja ne moze da se outsource-uje usrecimo dovodjenjem Kine unutra? Ionako imaju dosta imigranata, ako proces postane potpuno nekontrolisan napravicemo Banglades od pristojnih drzava. Cemu to?? Mislim tvoj argument je da kapital odlazi, pa zato radnike treba upustiti u drzave iz kojih on odlazi gde vise nema posla ni za domace? To nema smisla. Ili hoces da kazes da kapital odlazi u Kinu i Banglades jer su jeftiniji, pa da Kina i Banglades treba da se otvore za radnike iz zapadnog sveta? Ali oni imaju i dovoljno svojih radnika a zapadnjaci koji zele da idu tamo idu na neki visi nivo idu i sad, a za obicne poslove to niko normalan ni ne zeli.

Sta ustvari hoces da kazes?

Edited by Dagmar
Link to comment

Moj argument je malo širi, možda da pročitate više od jednocifrenog broja reči:

 

 

.... 

da se ocekuje od prosvetnog sistema da radi u korak s vremenom, da privreda bude produktivna u meri da ili osmisli novi proizvod i povuce zaposlene ili bar privuce slican posao iznutra ili iz inostranstva kako bi se ublazio takav (malo verovatan) gubitak, itd...

 

U prevodu - da elita zemlje mora stalno da bude pametna™, da se greške teško praštaju, da nema zajebavanja.

 

Ako hoćeš dobar standard™ onda nema ludorija sa skupim ratovima, drkanjem sa sankcijama, lopovskim privatizacijama, udbaško-mesnonarezačkim sindikalcima, propuštanjem da se sistem kardinalno adaptira na spoljne pritiske kada je za to bilo prilike (postojanje rasta BDP-a, priliva jeftinijih kredita, veće zaposlenosti = 2000-2008), i uopšte temeljnim laganjem svake ekipe koja je zasela na vlast. 

 

Sve to košta, na ovaj ili onaj način, a kada je globalizacija zakucala i na čestita srpska vrata iza kojih ne radi 25% radno sposobnih svi se hvataju za glavu. Kinezi™ su ovde došli odavno, razbucali su tekstilnu industriju i sitne konfekcionarske radnje, sada ulaze u građevinu, a srbadija i dalje sneva kako da spreči njihov dolazak i "zaštiti radništvo" a ne kako da ponudi nešto drugačije ako već ne može bolje.

 

Naravno da će, at this day and age, socijalističke mere pasivne protekcije onoga što smo "stekli" (a stekli smo 25% nezaposlenosti, zastarele fabrike i nelikvidnost kao normu poslovanja) ličiti na mlataranje nogama u živom pesku. I dovesti do sličnog rezultata. 

Link to comment

Pa ti sad svodis pricu na lokalnu a pricas o slobodnom protoku radne snage. Ako pricas samo lokalno za Srbiju, onda poenta sa slobodnim protokom radne snage nema smisla. ako pak pricas sire, onda poenta sa neadekvatnim obrazovanjem, neproduktivnom privredom i socijalistickim merama slabo ima smisla. Sve u svemu, meni uopste nije jasno o cemu govoris, konkretno ko treba da ucestvuje u globalnom protoku radne snage?

Link to comment

@dagmar

 

"domicilna radnička klasa"  <_<

 

 

Msm, napisao sam više stvari a nisam se zadržao na pokretljivosti radne snage. Ono o endarkmentu je zapažanje vezano za globalni nivo, kao i zapažanje da se kapital lako seli i teško vezuje. To sve još više važi za banana države poput ove.

 

Kako će radno mesto da isprati mobilnost kapitala, ako kapital odluči da se pomeri?

Link to comment

Znaci da treba kapitaluTM zabraniti da se pomera tek tako. Al za to je potrebno malo vise pameti i muda globalno, umesto liberalnih proseravanja.

Link to comment

@dagmar

 

"domicilna radnička klasa"  <_<

 

 

Pa originalna radnicka klasa zemalja u koje dolazi imigrantska, nisam mislila na Srbiju, niti je Srbija sad neka imigrantska zemlja sem ako racunas CGorce i Bosance u imigrante.

 

 

Msm, napisao sam više stvari a nisam se zadržao na pokretljivosti radne snage. Ono o endarkmentu je zapažanje vezano za globalni nivo, kao i zapažanje da se kapital lako seli i teško vezuje. To sve još više važi za banana države poput ove.

 

Kako će radno mesto da isprati mobilnost kapitala, ako kapital odluči da se pomeri?

 

 

Nikako, to ne postoji. Al boze moj, ne postoje ni mnoge druge jako bitne stvari.

Link to comment

kako ne postoji? lepo pokupis otpustene radnike, das im po sendvic i posadis na voz sa kartom u jednom pravcu. nek idu tamo gde je otisao kapital.

Link to comment

Kako beše ona fora iz SSSR - za dve godine svaki građanin će da ima svoj bicikl, za pet - svoj automobil, a za deset - svoj helikopter!

Ali šta će svakom građaninu helikopter?

Kako šta će mu? Recimo, čuje Moskovljanin da u Odesi ima toalet papira, on u helikopter, pa pravac Odesa!

 

Došlo vreme za sličan vic primeren globalnom kapitalizmu. Kako šta će mu? Sedne Belopalančin u helikopter, pa pravac Futog da skuplja futoški kupus! Sounds like something Varagić would say.

Edited by Turnbull
Link to comment

Znaci da treba kapitaluTM zabraniti da se pomera tek tako. Al za to je potrebno malo vise pameti i muda globalno, umesto liberalnih proseravanja.

 

 

Pa problem je sto vlasnici kapitala drmaju. Da nisu oni ti koji pisu zakone, dobar deo ovoga (ne sve ali sasvim dovoljno) mogao bi se resiti odlukicama tipa Ako IBM premesti 70% radnih mesta iz USA u Kinu, onda ne moze da dobija drzavne ugovore u USA. Ali usled toga sto kapital upravlja politicarima umesto glasaca, stvara se ta fatalisticka iluzija da je to u samoj prirodi kapitala da se ne moze njime upravljati na nacin koji odgovara malom Peri. Za to vreme kapital uzima i jare i pare - da mu rade indijci za indijske plate, a da proizvode prodaje po zapadu bez dranja carinama, porezima i ostalim sto bi ih ucinilo nekompetitivnim sa domacim proizvodima. dok je tako, trend propadanja zapadne srednje klase ce se nastaviti, do neke drustvene kataklizme.

 

Sve ove probleme koje Prospero citira za Srbiju (dolazak Kine, odlazak radnih mesta itd) imaju i zemlje sa preodlicnim obrazovanjem i maksimalnom inventivnoscu te dobrom poslovnom klimom, u Srbiji nedostatak pobrojanog naravno dodatno kvari ekonomsku situaciju ali nisu te stvari apsolutni lek za probleme sa radnim mestima uzrokovanim selidbom kapitala, vec vise kao neki jak vitamin da malo to sve amortizuje.

Link to comment

kako ne postoji? lepo pokupis otpustene radnike, das im po sendvic i posadis na voz sa kartom u jednom pravcu. nek idu tamo gde je otisao kapital.

 

 

Kapital otisao tamo gde svakako postoji visak radne snage posto jedan deo nase planete zivi eksponencijalni rast populacije. Tamo ih okrenu nazad tim istim vozom, samo bez sendvica. I sta sad, i sta sad?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...