Jump to content
IGNORED

Vi ar sejling


darling

Recommended Posts

  • 4 weeks later...
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darling

    27

  • ToniAdams

    10

  • ivy

    8

  • hefestus

    7

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

hvala sto si brinuo, al vratila sam se zivko i zdravko. zapravo, vratila sam se sa osecajem da sam svemoguca i da je zivot poligon za parkur, na kom se prilicno dobro snalazim. taj osecaj svemoci me drzi posle svakog jedrenja, al posle par dana ugusi ga svakodnevica i prodje.

 

ova avantura trajala je sedam dana, prosli smo dvestotinak milja. isplovili smo iz murterske hramine na nasem skromnom, asketski opremljenom brodu, od 37 stopa, dakle sica. posada nas 6. dogovor je bio da u zavisnosti od vetra zadajemo dnevne kurseve i da ne nocimo u civilizaciji, vec da se sidrimo u (u)valama. svrljali smo po srednjedalmatinskim otocicima. najjuznije smo dobacili do solte.

 

dosta toga na ovom jedrenju mi je bilo prvi put: kao prvo, prvi put sam prebacila prvu hiljadu milja na moru kao kompetent kru. kao drugo, prvi put sam bila na brodu u sezoni kupanja, sto mi je omogucilo da zakljucim da je more jedno veliko kupatilo, jer smo u njemu zadovoljavali sve higijenske potrebe (nambr 1, nambr 2, pranje zuba, kose, posudja,...), prvi put sam provela brod po mrklom mraku kroz sibenski kanal, kakav dozivljaj, prvi put sam se nasla u neveri, o kojoj sam do tad samo slusala, i kakva je to bila noc, potpuno ludilo, skloniti se, naci sigurno mesto, preduzeti sve bezbednosne mere, a onda sesti i cekati da predje preko glave, nas je srecom zaobisla, ali druge nije, pa sam tako prvi put u zivotu na brodskom radiju cula mejdej, uspeli su da ponove dvaput i vise se nisu culi (sutradan smo culi da su ih spasli, njih 10 su se nasukali na stene na otoku zutu). prvi put u zivotu sam jedrila po mrklom mraku i gledala kako puca zora na moru, ludilo, prvi put sam osetila da volim kormilo, do sad sam bila u fazonu da me ne zanima da gonim brod, i konacno sam potpuno savladala i osvojila brod, mogu da stignem gde god treba bez obzira na stepen nagnutosti broda, i mogu da u lezecem polozaju iskuliram svaki brodski manevar, bez da se drzim za ista, osim sto prekrstim ruke, toliko sam bezbrizna. kad je sve proslo, upoznala sam baju koji je preziveo mejdej nasred jadranskog mora. naravno da jedri i dalje.

 

i tako. ludo. jedva cekam sledece. 

Link to comment

:)

ulepsao si mi dan.

 

@ajvi ne slikam, jedrim i upijam svim culima za sebe. na brodu smo imali jedan fotoaparat, koji se jos nije vratio kuci. kad mi posalju fotke, probracu dal ima nesto prigodno za forum.

Link to comment

:)

ulepsao si mi dan.

 

@ajvi ne slikam, jedrim i upijam svim culima za sebe. na brodu smo imali jedan fotoaparat, koji se jos nije vratio kuci. kad mi posalju fotke, probracu dal ima nesto prigodno za forum.

 

 

potpuno te razumem ali napravi ponekad bar neku..za uspomenu i da podelis lepotu :)

Link to comment

na pravom krstarenju jedes sta hoces. na dobro opremljenim brodovima koji se svake noci na vezovima vezuju na struju rade frizideri, kuhinje su dobro opremljene, plinski sporet, rerna, radne povrsine, sva kuhinjska oprema, kuvas ko kod kuce. pre polaska se napravi plan, procenis sta ce ti trebati i koliko, kupis, utovaris, a posto stajes u civilizaciji, uvek mozes da dokupis sta ti treba.

brodovi kojima ja plovim su najcesce skromno opremljeni, plinski sporeti s dva kola, i jadni smrdljivi frizideri, u koje neam puno poverenja, a takodje smo ovog puta bili u fazonu da smo robinzoni i da necemo nociti u marinama il na gradskim vezovima, sto je automatski znacilo da frizider radi tek to nesto malo kad idemo na motor. 

zato smo ukrcali povrca, voca, paste, rize, konzervi pasulja, graska, tune, paradajza, argete, cak i majonez u tubi, hleba, malo brasna, na brodu uvek ima supe iz kesice, soli, ulja, secera, to te ceka, cajeva, instant kafe, dosta keksa, i obavezno nutela, jos nisam bila na brodu da nismo imali nutelu. ovog puta smo kupili i pesto i parmezan, bahatili smo se. onda se kupi i nesto suvo narezano, tipa kulen, prsut, sto moze da prezivi i bez frizidera, i obavezno jaja, jaja su super hrana na brodu. 

dorucak su obicno jaja i nesto, tokom dana hleba i narezanog, sendvici, keks, slatko, voce, a kad se usidris predvece, kuva se glavni obrok. dis tajm sam bila glavna kuvarica, bilo mi je to manja tlaka nego da u podeli poslova zavrsim ko peracica posudja, kuvala sam razne paste, s paradajzom, tunom, rizoto s tikvicama, pasta fazol, uglavnom hranu koju inace jedem kod kuce. bila sam jedina vegetarijanka, al mesozderi se nisu uopste bunili, evenutalno bi pojacali obrok fetom kulena il prsuta. virsle smo, na primer, nosili, al niko ih nije jeo, pa smo na kraju pocastili galebove. 

super je kad na krstarenju imas ljude s mora koji umeju da ulove hranu. onda, ko i svaki dalmatinski recept sto pocinje zazuti kapulu, zazutis kapulu, pa ako tu stavis paradajza i ribu, onda je brodet, a ako je bez paradajza, onda je riblja juha (voda u kojoj se kuvala riba i riz) kao primo pjato, a ko sekondo lesana riba. ja ovog puta nisam imala nikog, al smo se u dva navrata sidrili s jednim simpaticnom ekipom koja je, gle slucajnosti, uvek na brodu imala po najmanje dve kile tek ulovljene hobotnice, al nikad nisu imali krompira, pa su bili u fazonu dajte pet krompira i luk, pa cemo vas zvati na hobu. mi dali krompire, oni zvali. svidja mi se ta solidarnost na moru :) posle par dana smo se nasli u drugoj uvali, gde smo ukrstili dorucke i alkohol, bilo jako lepo. inace, ti isti su u subotu zavrsili s povracanjem i prolivom, otrovani salmonelom iz piletine koju su kupili na hvaru, prijelo im se nesto kontinentalno.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...