Jump to content
IGNORED

Vi ar sejling


darling

Recommended Posts

osnovni kurs sam zavrsila u jednoj skoli jedrenja u dalmaciji. kostao je 500 eura.

 

 

 

oo pa nije ni skupo..skuplja bila obuka za moj hobi....koliko traje obuka?

Link to comment
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darling

    27

  • ToniAdams

    10

  • ivy

    8

  • hefestus

    7

Top Posters In This Topic

kuull..pa sada kad si usla u materiju mozes da nam sredis jeftinije,pioniri uvek plate  :p

 

ma samo mi treba jos jedan hobi za koji trebam da prelazim stotine kilometara..to je sve lepo dok je hajp jak..nista nije tesko,ide se,vozi se,putuje..

dok se ne preselim negde na more a sa planinom u zaledju nista..

Link to comment

Sve to vase jedrenje je, pa, onako...

Ima nas koji smo probali kako je to izgledalo od samih pocetaka, drevnih  :P , kao najobicniji ρέται.

 

Olymp07_zps2cb7a175.jpg

 

Samo sto stvar nije u jedrima, nego u veslima, kako i prilici Mediteranu.

 

Olymp09_zps06759761.jpg

 

OlympiasunderOarPorosJuly1987_zpsc1ef9d5

 

Olympia-trireme_zpsc477f312.jpg

 

Olymp08_zps5a50da96.jpg

 

Olympias inace pripada RM Grcke i izlozen je da ga se moze videti u Pireju, klinci mi rekose da je koriscen za snimanje nekog od ovih modernih antickih filmova sa plavokosim Aleksandrom i slicnim glupostima, Termopile valjda, nisam siguran.

 

Inace, koliko znam, udruzenje je jos uvek aktivno, mada sumnjam da ce Olympias ponovo da plovi.

Tako da koga zanima moze ovde...

 

Fotografije: John Coates, Paul Lipke, The Trireme Trust.

Link to comment

jesi uzivao? :)

 

 

prvog dana na moru, ucimo osnovni manevar, nemam svest cemu sluzi, bezbroj ponavljanja, krecemo se bez cilja, tamo vamo, ja sludjena, ne znam gde sam, svi su mi otocici isti, nemam predstavu o vremenu, o prostoru, cini mi se da nesto moramo, a da ne postizemo... posle par sati zavapim: sta je nama ovde cilj? a moj skiper me pogleda, nasmesi se i kaze: nama je ovde cilj da uzivamo.

joooooooooooooooooooooooooooooj  :heart:

Edited by darling
Link to comment

Well, malo sam omatorio za finn i 470 clasu, presao u kruzing zadnjih 35g :)

Inace kao teenager redovno finn clasu, a onda sam poceo da rastem i dobijam na tezini, sto je (-) za competition.

Preporucujem 470 dvojac vrlo slican princip kao i za velike regatne jahte

Link to comment

Nekada je bila zgodna avantura tražiti oglase u engleskim časopisima za družbu skiperima koji odvoze iz evropskih (jeftinijih) zimovnika krstaše gazdama u Ameriku za provod tokom leta. Treba ti samo lova za tvoje potrepštine i hranu. A i vidiš debelo more

Sto nekada to jos funkcionise! Ja se vratio pre nekoliko dana sa prvog west-east trans-Atlantic crossinga, 4 ukupno (3 x east-west i 1 west -east) sve na crew foru.

Doduse ja ove ljude sam vec ranije upuznao tokom jedrenja na Med-u. Uglavnom couples kojima treba extra hands za Atlantic.

 

Inace ko zali takvo iskustvo ima nekoliko nacina:

 

Prijavis se na forumu - crew avaiable (mali cv i to ...)Iskustvo kakvo takvo je pozeljno ali nije primarno. Mnogi od ovih koje sam upoznao su po prvi put na brodu.

Nacrtas se u Las Palmasu u Novembru pred pocetak ARC-a. Ja znam bar njih dvadesetak koji su se tako ukrcai (cak i birali na koji ce brod)

 

Viza za Saint Lucia(iako ne znam nikoga sa nasim pasoem) bi trebale da se dobiju lako na licu mesta. Ogranicena viza, tailored za pomorce daju svima. Povratak avionom za EU (London) :( oko 600-800e

Edited by hefestus
Link to comment

spinaker  ;)

 

sad sam shvatila, tvoje jedrenje je na malim sportskim jedrilicama, tipa klasa optimist. eo sad sam procitala na wiki da je 60 posto jedrilicara karijeru zapocelo na optimistu. nisam medju tim. valjda sam i prestara. kad sam po beogradu trazila gde ima da se uci jedrenje, uvek mi je iskaklo upravo to: male jedrilice, al programi za decu. slabo za matore konje. zato sam, u potrazi za skolom jedrenja, morala da predjem drinu :D

 

nasi skolski brodovi su dugi desetak metara, sa njih je skinuta sva savremena oprema, ostali su samo kosturi, dakle, brod, konopi i jedra. tako te izdriluju za vreme obuke za te srednjovekovne uslove, da se zabezeknes kad se nadjes na "normalnom" brodu, na kom se, na primer, prednje jedro izvlaci na dugme. (lazem, jos nisam bila na takvom brodu, samo znam da ima :D ) al i djenova na rol je luksuz.

 

 

gde da dignem ruke od jedrenja, pa tek sam pocela. to polako pocne da opseda, pocne s radoznaloscu a kako ovo, a kako ono, a cemu ovo sluzi, a kako da mimoidjem ovu usamljenu opasnost, a sta znaci ovo, a kako se kaze ovaj deo broda na engleskom, a kako na dalmatinskom, a kako se zna ko sta radi na brodu, a dal cu ispasti s broda ako se nakrivi, a kako cu da promenim jedro ako je brod nakrivljen, i milion tih kako ovo, kako ono, dok sad vec, kad sam savladala osnovne korake, mogu da zaista shvatim princip kretanja jedrenjaka i zasto moramo da predjemo 60 milja u cik cak, da bismo u ravnoj liniji presli tek dvadesetak, i kako duva koji vetar, i koje talase dize, i kad ce biti kao u luna parku, a kad je kalma bonaca, kako trimati jedra, kako se obuci za jedrenje, i kako se skinuti, i kako skuvati rucak u brodu koji se ljulja, il savladati wc u istom tom brodu. 

 

na jedrenju je sve izazov i na jedrenju se sve moze savladati. to za mentalni napredak si u pravu, al ne znam dal je to od predjenih milja, il jedrenje takve ljude okuplja: ne brodu ne mozes biti mrzovoljan, lenj, nesolidaran, nepazljiv, nestrpljiv, samoziv, nadrkan,.. naprotiv. deo si tima koji ima cilj i radis sta je tvoj zadatak.

 

zasto si mi to reko o bregovicu, nemoj sad pod stare dane da moram da pocnem da ga cenim. samostalni prelazak preko atlantika je stvarno za duboko postovanje.

 

gledala sam dokumentarac o ovom tipu iz tribunja koji je presao preko atlantika. uzbudljivo je. isekli su na jutjubu, evo prvog dela, mozda ima ucelo u piratskom zalivu, on se zove sime stipanicev, a film "sam" 

 

Jel si bila na Starkelu ili Valu ?

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...