Jump to content
IGNORED

Vi ar sejling


darling

Recommended Posts

mene puklo prosle godine da ocu da budem jedrilicarka, pa sam se u dva navrata skolovala, zavrsila sam pocetni i sledeci kurs, i bila na velikoj regati. ove godine sam presla preko jadranskog mora. to je ludo, nova dimenzija jedrenja, manevri za izbegavanje teretnih brodova, kruzera, kocarica,..

jadran me malo razocarao, ocekivala sam da ce biti jedan trenutak u kom cu, kad se okrenem oko sebe, necu videti nista, nikakvo kopno, samo more. al cvrc, bila tolko dobra vidljivost da je palagruza uvek bila tu, cak i kad se ukazala italijanska obala. dakle, jadransko je velika bara, a ja cu debelo more traziti i dalje.

 

jel ima jedrilicara na forumu? da caskamo. skroz sam zaljubljena, mozda zato sto sam nova, al kapiram da to jednom kad te pukne, nikad ne prolazi. 

Link to comment
  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darling

    27

  • ToniAdams

    10

  • ivy

    8

  • hefestus

    7

Top Posters In This Topic

-_-

 

 

jedrenje-2013-374.jpg

 

 

šala mala, ovo je samo za potrebe slikanja, ruka mi je i tad bila skrljana pa sam samo bila putnik

i ekipa sa kojom sam bila nije bila nešto posebno, niti nam je vreme išlo u korist

 

al bih svakako želela da deo svakog leta provedem na nekoj jedrilici

Link to comment

tako sam se i ja lozila, polozila prvi nivo kursa, isla puno puta na jedrenje u holandiji, i sad kad zivim blizu okeana i lepse je vreme nego u holandiji, ne jedrim nikad!

 

moram da digitalizujem neke slike, da vidis sta je uzivancija kad se jedri. pljusti kisa, duva vetar, 12 stepeni, ti u nekim kao nepromocivim pantalonama, mokra do gole koze, neke kao rukavice za drzanje uzeta malog jedra....  

 

ja sam se navikla na holandske polyvalk-ove, kao ovaj primer. na slici se vidi jedan lep dan. brzina ovih brodica je fenomenalna, jer su lagani i vrlo okretni. 

 

original_P5022230.png

 

 

 

obicno sam jedrila oko sneekermeer i overijsel:

 

friesland_1.png

 

overijssel_1.png

 

ova gore fotografija je verovatno sa najveceg jezera prve rute. to su kanali i slana jezera, jako vetrovit kraj... prolazak kanalom je super komplikovan jer mora da se udje sa podignutim jedrom jer nema nista da te vuce ali onda mora brzo da se spusti jarbol da ne bi udario u most (ne dizu mostove za rekreativce). jednom nismo spustili na vreme, udarili u most, jarbol se srucio u brod, ludom srecom nije nikoga pogodio premda nas je bilo 4 u  7x2 m camcu. ova jezerca imaju ostrva od 10ak metara gde moze da se pristane da se jedu przeno krompirici sa majonezom i pije grolsch...

 

@darling: a tebi je jadran bara :D  

Link to comment

mene puklo prosle godine da ocu da budem jedrilicarka, pa sam se u dva navrata skolovala, zavrsila sam pocetni i sledeci kurs, i bila na velikoj regati. ove godine sam presla preko jadranskog mora. to je ludo, nova dimenzija jedrenja, manevri za izbegavanje teretnih brodova, kruzera, kocarica,..

jadran me malo razocarao, ocekivala sam da ce biti jedan trenutak u kom cu, kad se okrenem oko sebe, necu videti nista, nikakvo kopno, samo more. al cvrc, bila tolko dobra vidljivost da je palagruza uvek bila tu, cak i kad se ukazala italijanska obala. dakle, jadransko je velika bara, a ja cu debelo more traziti i dalje.

 

jel ima jedrilicara na forumu? da caskamo. skroz sam zaljubljena, mozda zato sto sam nova, al kapiram da to jednom kad te pukne, nikad ne prolazi. 

Imaš u Grčkoj povoljne čartere, a tmao je zgodno pogotovo što u određeno doba leta (avgust) stalno duva.

Cenovno, mislim da je Tunis jeftiniji.

Nekada je bila zgodna avantura tražiti oglase u engleskim časopisima za družbu skiperima koji odvoze iz evropskih (jeftinijih) zimovnika krstaše gazdama u Ameriku za provod tokom leta. Treba ti samo lova za tvoje potrepštine i hranu. A i vidiš debelo more

Link to comment

joj, ja sam tek pocela. i sve sto sam do sad izjedrila, svaki dan jedrenja me vise zastrasuje dal cu ja to ikad uspeti jednog dana sama. ovako, dok sam sa skiperondzom, dok je on ili ona odgovoran, super. no, ja sama, to treba hrabrosti end ludosti za usuditi se.

 

umorna sam sad, pisacu sutra vise o jedrenju, a obesicu i slike, da rasplamsam diskusiju :D

 

@ paculla daj i ti slike :) kako ste obarali jedro, to su male jedrilice?  ja sam s ovih od najmanje 10 metara, sto imaju po tri, cetiri clana posade. 

Link to comment

Никад не дижи руке од тога, једрење је један од најлепших хобија/спортова који се може замислити плус што ментално напредујеш.

 

 

Што би рекао Бреговић кад је сам прешао преко Атлантика са женом: кад може један кржљави гитариста, могу сви

Link to comment

@ paculla daj i ti slike :) kako ste obarali jedro, to su male jedrilice?  ja sam s ovih od najmanje 10 metara, sto imaju po tri, cetiri clana posade. 

 

imam neke nedigitalizovane slike kod kuce, pa cu ih uslikati telefonom :) to su camci od 6.5 m i 2 m sirine, imaju dva jedra, i ono za jedrenje niz vetar, zaboravila sam kako se zove. posada je obicno dvoje, moze do cetvoro, ali onda je obicno guzva, svi sede kao sardine. naravno, nema kabine. 

 

jedro ima zglob pri dnu, koji moze da se 'zakljuca'. skoro svi holandski brodici imaju to zbog kanala i mostova. jedro je od prilike dugacko kao brodic, tako da kad se sklopi, viri malo pozadi.  mi ga izgleda nismo dovoljno dobro pricvrstili pa je pao a pre toga je polomio semafor na mostu (msilim da imam fotografiju tog trenutka). 

Link to comment

ono za jedrenje niz vetar

 

spinaker  ;)

 

sad sam shvatila, tvoje jedrenje je na malim sportskim jedrilicama, tipa klasa optimist. eo sad sam procitala na wiki da je 60 posto jedrilicara karijeru zapocelo na optimistu. nisam medju tim. valjda sam i prestara. kad sam po beogradu trazila gde ima da se uci jedrenje, uvek mi je iskaklo upravo to: male jedrilice, al programi za decu. slabo za matore konje. zato sam, u potrazi za skolom jedrenja, morala da predjem drinu :D 

 

nasi skolski brodovi su dugi desetak metara, sa njih je skinuta sva savremena oprema, ostali su samo kosturi, dakle, brod, konopi i jedra. tako te izdriluju za vreme obuke za te srednjovekovne uslove, da se zabezeknes kad se nadjes na "normalnom" brodu, na kom se, na primer, prednje jedro izvlaci na dugme. (lazem, jos nisam bila na takvom brodu, samo znam da ima :D ) al i djenova na rol je luksuz.

 

 

gde da dignem ruke od jedrenja, pa tek sam pocela. to polako pocne da opseda, pocne s radoznaloscu a kako ovo, a kako ono, a cemu ovo sluzi, a kako da mimoidjem ovu usamljenu opasnost, a sta znaci ovo, a kako se kaze ovaj deo broda na engleskom, a kako na dalmatinskom, a kako se zna ko sta radi na brodu, a dal cu ispasti s broda ako se nakrivi, a kako cu da promenim jedro ako je brod nakrivljen, i milion tih kako ovo, kako ono, dok sad vec, kad sam savladala osnovne korake, mogu da zaista shvatim princip kretanja jedrenjaka i zasto moramo da predjemo 60 milja u cik cak, da bismo u ravnoj liniji presli tek dvadesetak, i kako duva koji vetar, i koje talase dize, i kad ce biti kao u luna parku, a kad je kalma bonaca, kako trimati jedra, kako se obuci za jedrenje, i kako se skinuti, i kako skuvati rucak u brodu koji se ljulja, il savladati wc u istom tom brodu. 

 

na jedrenju je sve izazov i na jedrenju se sve moze savladati. to za mentalni napredak si u pravu, al ne znam dal je to od predjenih milja, il jedrenje takve ljude okuplja: ne brodu ne mozes biti mrzovoljan, lenj, nesolidaran, nepazljiv, nestrpljiv, samoziv, nadrkan,.. naprotiv. deo si tima koji ima cilj i radis sta je tvoj zadatak.

 

zasto si mi to reko o bregovicu, nemoj sad pod stare dane da moram da pocnem da ga cenim. samostalni prelazak preko atlantika je stvarno za duboko postovanje.

 

gledala sam dokumentarac o ovom tipu iz tribunja koji je presao preko atlantika. uzbudljivo je. isekli su na jutjubu, evo prvog dela, mozda ima ucelo u piratskom zalivu, on se zove sime stipanicev, a film "sam" 

Link to comment

spinaker  ;)

 

sad sam shvatila, tvoje jedrenje je na malim sportskim jedrilicama, tipa klasa optimist. eo sad sam procitala na wiki da je 60 posto jedrilicara karijeru zapocelo na optimistu. nisam medju tim. valjda sam i prestara. kad sam po beogradu trazila gde ima da se uci jedrenje, uvek mi je iskaklo upravo to: male jedrilice, al programi za decu. slabo za matore konje. zato sam, u potrazi za skolom jedrenja, morala da predjem drinu :D

 

spinaker! gledam klase sad.. ovo moje nije bas optimist, prevelik je za to. mozda da potrazis kurseve za klasu 470, to je najbliza internacionalna klasa i sigurno ima negde nesto za odrasle (nije camac za decu svakako). 470 je laksi, kraci i uzi nego valk, ima vece jedro = sportskiji. 

Link to comment

 

 

dobar je sime :) ako vec nisi pogledaj i Deep Water ja ga gledam dvaput godisnje.

 

inace, kapa dole svima koji prelaze okean u brodovima koji nisu za tako nesto napravljeni, pre par nedelja su cetvorica engleza nestali u atlantiku na povratku sa regate na karibima, bili su u jedrilici od 40 fita koja nije izdrzala visednevnu oluju :(

   
Link to comment

ja sam prosle godine u splitu naletela na grupu tventi samting australijanaca koji su kupili polovni brod za sto iljada eura (neki elan od 50ak ft) u rijeci krenuli da ga teraju u australiju, al preko atlantskog. samo je jedan jedrio, a bili su u fazonu da ce i ostali nauciti i steci dovoljno iskustva dok ne prodju gibraltar :D putovanje je trebalo da traje godinu dana, a oni na kraju da prodaju brod, od cega ce isplatiti avanturu. 

bas bih volela da znam dokle su dobacili...

fala za dip voter. sad cu da ga skinem.

a gledam i dokumentarce o volvo ousnu (i snimke). e da mi je neko reko u sta ce mi se zivot pretvoriti... :D

Edited by darling
Link to comment

to je tako sa svakom strascu i svakim zanimljivim hobijem/sportom,trast mi  ;)

posebno na pocetku,dok je hajp jos uvek jak

 

a gde se to uci i koliko kosta obuka?

Edited by ivy
Link to comment

Jedan od prvih samaca, prvi Francuz u svakom slucaju, pocetak dvadesetih, pocetnik, teniser sa sve uspesnim Vimbldonima, sampion u bridzu...

 

Alain Gerbault

 

Alain-Gerbault_zpsb96d975d.jpeg

 

Alain-Gerbault_Firecrest_zps8b7bf9e9.jpg

 

Alain-Gerbault_02_zps1aa7032f.jpeg

 

Ko voli i koga zanima, brodski dnevnik/putopis, 700 dana sam na moru, 40,000 NM, ima da se nadje...

 

 

 

TRAGOM-SUNCA-Alen-Zerbo_zps8afd6350.jpg

Link to comment

jedrenje me nervira zato sto je izuzetno fotogenicno i televizicno. dovoljno je da mi padne oko na nesto, cak i na ove crno bele fotke, i u trenutku me preplavi uzbudjenje. 

 

 

 

osnovni kurs sam zavrsila u jednoj skoli jedrenja u dalmaciji. kostao je 500 eura. 

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...