Jump to content
IGNORED

Vi ar sejling


darling

Recommended Posts

  • Replies 80
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • darling

    27

  • ToniAdams

    10

  • ivy

    8

  • hefestus

    7

Top Posters In This Topic

Ma nisu imena brodova, već tipovi (modeli) :).

Pozavršavao tečajeve kod njih još davnih dana, kasnije bio i sezonu instruktor početnog. U ta vremena bili ovi gore navedeni brodovi za školu, a kasnije nabavili neke elane ( jednog utopili kod It na viaggu za Maltu )i mislim Bavarije. Ne znam šta sad imaju od brodova.  

Mi tada vozili transfere po cijelom Jadranu od januara do prosinca :), a bili u opticaju i janneaui od ACI-a, na njima maturirao i diplomirao. Kasnije vozio skiperaže ljeti, a kako se proširila familija to se prorijedilo.

Zadnje sam isplovio prije mjesec dana u duetu od Rijeke do Salija, odradili regatu i vratili brod gore. ( E da, i posrećilo mi se sa vjetrom i dole i gore ;) )

Link to comment

gde ubijen, pa ovo je godina volvo ousn rejsa, a i ja cu ici na jos najmanje tri jedrenja :)

 

zapravo me malo sramota da pricam o zadnjem jedrenju, jer nije bilo vetra, pa smo najveci deo puta motorirali. prvog dana smo krenuli na jug pravo u jako jugo. brate, kakva je to borba bila, na prvom kratu, tek za tekom, a ono valja, baca nazad. tog dana smo presli 70ak milja, a u pravoj liniji ni tridesetak. sledeceg dana smo krenuli na lastovo, na jugoistok, pravo u susret jugoistocnjaku. i kako smo tu upalili motore, vise ih nismo gasili. u pocetku smo se nesto tripovali da smo mornari, pa kao ko ce na kormilo, al smo posle upalili autopilota i bili u fazonu ko ce da gleda kormilo. tek smo zadnjeg dana digli jedra jos jednom, al to smo se vukli cvor i po, dva, 1,7, pa kad nam je i to dpzdilo, onda smo jedrili na autopilotu :D

nisam verovala da cu biti na jedrenju na kom necu zavezati nijedan pasnjak.

 

kad sam tek usla u to drustvo jedrilicara, bila sam fascinirana s koliko strasti oni raspredaju o vetru, te koji, te kakvo je bilo more, te kad je pojacao, pa kad je smanjio, pa ovo jedro, pa ono jedro, ovo kratili, ono se poderalo, i iznova i iznova, satima. mene jos to ne pere, al sam naucila sta sta znaci. ostalo mi je jos da ubacim emocija u informaciju da smo na primer na skuroj buri razvili 7 cvorova bez glavnog, samo na stormfloku, i da smo tako presli 50 milja. ja to saopstavam ko sto doktor saopstava dijagnozu, a pravi jedrlicar ce odma: ma bogati, i onda milion novih pitanja.

 

jedrenje je super jer te isece iz ostalog sveta. kad isplovis, nista vise ne postoji. ostaje ti tvoja marsruta i strategija kako da je predjes. jedino to je vazno: koji vetar tuce, koja ces jedra razviti, ocel biti kise, kakvo je more, sta ces obuci, gde ces i kako ces pristati i sta ces jesti. nista osim toga te ne zanima. meni se takav zivot svidja.   

 

a tek sto volim jedrilicarsku odecu ...

Edited by darling
Link to comment

evo da doprinesem i ja malo ovom plemenitom topiku.

 

bio dva puta na jedrenju, po 7 dana.

 

prvi put na jonskom moru, iznajmili brod u guviji, veci deo vremena proveli jedreci oko paxosa i antipaxos-a. nismo imali bas previse srece sa vetrom. plaze na antipaxosu su najlepse koje sam u zivotu video.

 

drugi put na jadranu, uzeli brod u sibeniku, vozali se oko dugog otoka i ostalih manjih. hobotnicu ispod peke u salima i tuna steak u nekoj konobi kojoj se moze prici samo brodom cu pamtiti ceo zivot. u nekoj marini gde smo se ukotvili, na vezu nasli nerealnu kolicinu dagnji. dan i po nisam jeo nista drugo.

 

jedrenje je najbolji moguci provod na moru. veliki plus je kad ti je burazer skiper, pa nemas stranca na brodu, a i jeftinije je. :)

Link to comment

Pa med je takav ilii malo ili mnogo vetra. Na Paxosu ima Mongonisi bay, dobar je da se sakrijes kad ima mnogo vetra a ima dobru tavernu. Pominjem ga jer si me sa dagnjama potsetio na vongole koje smo ja i klinke vadili ceo dan. Dva dana smo imali reljef odmaske na faci,ali su zato spagete bile ...

Paxos ima jedno od najboljih mulja u Grckoj. Ne ono sto valjaju turistima u Gajosu iz burica, nego malo preko veze, teze doduse ali je moguce. Krf koji je samo 8 milja severnije ima 6mil stabala maslina (neko kaze 4.5 vrucina ko ce toda broji) elem ima vrlo lose mulje zbog obilnih padavina zimi.

Sobzirom da sam godinama ziveo na Krfu i jedrio evo jedna lepa nauticka tura:

Guvia -> Sivota (main land)
Sivota- > Laka (Paxos) jedno od naj ankorista neudobno sa jakim NW
Laka -> Gajos (Paxos) ankor na juznom izlazu van kanala
Gajos -> Antipaxos kupanje
Antipaxos - > Parga (main land ankor stara luka)
Parga -> Lefkas (grad) dz vez za dok u staroj luci. Jako zivahan grad
Levkas -> Nidri (kroz kanal) U Nidriju tj. Vliho bay  sigurno moze da se ostavi brod na ankoru da bi se obisao Lefkas sa W strane. Skuter pa se obidju jedne od naj plaze (W strana) na Medu a kazu i globalno: Katizma, Kalamitsi, Egremi, Porto Katsiki ... pa do svetionika na krajnem S do "belih stena" odakle se po jednom od mitova nesrecna Sappho bacila u more. Odavde ima mnogo raznih ruta, jer je ovaj "bazen" glavna destinacija za jonske charter kompanije.

Meganisi sa predivnim uvalama, Skorpios (pazi na podvodnu stenu izmedju Skorpiosa i Meganisija, svake godine se ostete po nekoliko brodova (carter)
Na samom Lefkasu je intresantna Sivota dobra zastita i Vasiliki meni intresantno mesto. Od 3 pa do sumraka duva pa ubiva. To je neki kite surfer raj.
East prema main landu su Kastos i Kalamos to bi bilo za obavezno da se poseti.
Kastosa - > Atakos (E side uvala fantasticna ...)

sledi nastavak

Edited by hefestus
Link to comment

 

 

 

 

20knt udari do 35knt "u nos" prvi krat

 

Knot, knots, чвор.

Скраћено је стандардно kn, дозвољено kt.

Link to comment

Knot, knots, чвор.

Скраћено је стандардно kn, дозвољено kt.

Mislim, jer to sve sto imas da kazes!?

Jel ostao tamo neko iole pristojan, da mi ne bude krivo sto sam izgubio 30 min na proslom postu.

 

...

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

Link to comment

Mislim, jer to sve sto imas da kazes!?

Jel ostao tamo neko iole pristojan, da mi ne bude krivo sto sam izgubio 30 min na proslom postu.

 

...

 

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk HD

 

ne obracaj paznju na namenskog.

 

ne treba da ti bude krivo, ja citam i gustam :)

 

@ nenad ti i ja bismo se dobro slagali: jedrenje + guli  :thumbsup:

 

:thumbup:

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...