Jump to content
IGNORED

Толстый и тонкий


Ryan Franco

Recommended Posts

5 hours ago, Vjekoslav said:

re: feljton iz nedeljnika.

prestajem da citam kad naidjem na "komunisticka zemlja". osim onih nesrecnika pod pol potom, svi drugi su ziveli u socijalizmu - realnom, experimentalnom kineskom/albanskom, ili drugacijem.

sto se tice stampeda na mek na slaviji - svracja radoznalost: onih koji su hteli da vide da li je isti kao "napolju", i onih koji su hteli da na pet stanica od kuce vide nekakvo "napolje", pocevsi od rekonstruisane i osvetljene zgrade, kakvih davno nije bilo u bgd, na dalje.

dodaj i nasu klasicnu sklonost ka pomamljivanju (trst, rumunija,madjarska, ajd sad svi: otvori plastikarnicu, kafic, galeriju...), i loznjavu na otvaranja, dobices otimacinu o pilece batake u lidlu, kad je ono skoro bilo.

 

usofa su do tada, i tada bili: london i amdam. naravno, pre svega, americka citaonica.

 

to jest, prilog ne otkriva nista sustinsko, ergo je govno s prelivom.

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 4
Link to comment
5 hours ago, Vjekoslav said:

 

Ja da sam juče umro, ne bih znao da je na Slaviji bio prvi Mek - bio bih ubeđen da je onaj na Terazijama prvi jer su me tamo prvo vodili u detinjstvu, sa frizurom sličnom kao što ima mali komunjard u Gorbačovljevljevoj reklami :sad:

  • Tužno 1
Link to comment
4 minutes ago, Weenie Pooh said:

ne bih znao da je na Slaviji bio prvi Mek

Na toj zgradi na Slaviji je bio izbledeli natpis napravljen sablonom i masnom farbom:

Проверено — мин нет

 

 

 

Link to comment

@vjekoslav 

kada se, da ne pitam kako, upraznjavaju individuane slobode, ako se radi od jutra do mraka?

jasno je da u sfrj radna etika u proseku nije bila visoka. ali je bila u gornjoj polovini. eticki gledano.

 

o kraduckanju: i tito je krao, al je nama dao. ovi kradu - nikome ne dadu. :sad:

 

poz

Edited by le petit nicolas
  • +1 4
Link to comment
20 minutes ago, x500 said:

Na toj zgradi na Slaviji je bio izbledeli natpis napravljen sablonom i masnom farbom:

Проверено — мин нет

 

 

 

bilo je takvih onoliko po bgd. juzni bulevar, vracar...

uslo i u rok poeziju:

 

poz

Link to comment

Осим Горбачова ове године у мају један за другим су умрли Шушкевич, бивши председник Белорусије, и Кравчук, бивши председник Украјине. Они су заједно са Јељцином растурили СССР Бјеловјешким споразумом 1991. године.

 

RIAN_archive_848095_Signing_the_Agreemen

Link to comment
On 31.8.2022. at 18:08, le petit nicolas said:

re: feljton iz nedeljnika.

prestajem da citam kad naidjem na "komunisticka zemlja". osim onih nesrecnika pod pol potom, svi drugi su ziveli u socijalizmu - realnom, experimentalnom kineskom/albanskom, ili drugacijem.

sto se tice stampeda na mek na slaviji - svracja radoznalost: onih koji su hteli da vide da li je isti kao "napolju", i onih koji su hteli da na pet stanica od kuce vide nekakvo "napolje", pocevsi od rekonstruisane i osvetljene zgrade, kakvih davno nije bilo u bgd, na dalje.

dodaj i nasu klasicnu sklonost ka pomamljivanju (trst, rumunija,madjarska, ajd sad svi: otvori plastikarnicu, kafic, galeriju...), i loznjavu na otvaranja, dobices otimacinu o pilece batake u lidlu, kad je ono skoro bilo.

 

usofa su do tada, i tada bili: london i amdam. naravno, pre svega, americka citaonica.

 

to jest, prilog ne otkriva nista sustinsko, ergo je govno s prelivom.

 

poz

 

On 31.8.2022. at 18:58, le petit nicolas said:

@vjekoslav 

kada se, da ne pitam kako, upraznjavaju individuane slobode, ako se radi od jutra do mraka?

jasno je da u sfrj radna etika u proseku nije bila visoka. ali je bila u gornjoj polovini. eticki gledano.

 

o kraduckanju: i tito je krao, al je nama dao. ovi kradu - nikome ne dadu. :sad:

 

poz

 

da, Gorbačov je trebao predizborni spot snimiti u američkoj čitaonici (još bolje u kineskoj, a najbolje u albanskoj), tako ga napaćene slavjanske duše sigurno ne bi proglasile izdajnikom, a Tito je trebao živjeti 7 000 godina, ne bi li Jugoslaviju i Jugoslavene sačuvao od njih samih. i dakako, od njegovih (epskih) nasljednika, Vožda koji je stigao u Beograd, i Zna se tisućljetnog koga u Zagreb. uostalom, kada već govoriš o govnima s preljevom, let's cut the shit, Gorbačov je izdajnik zato što je uopće sjeo za stol sa Amerikancima, posve nebitno gdje se taj stol nalazio, u pizzeriji ili čitaonici. i svakako je izdajnik što još za Reaganovog mandata nije prolio krv od Estonije, Latvije i Litve preko Poljske, Čehoslovačke i Ukrajine, do Mađarske, Rumunjske i Bugarske, samo zato što ljudi nisu više željeli živjeti u državnom socijalizmu sovjetskog tipa. fakat, izdajnik je što je uopće dozvolio da padne Berlinski zid, trebao je svoja leđa podmetnuti ispod zida (koji se službeno zvao antifašistički), i držati ga golim rukama, ko grčki bog Atlas. to je btw. onaj paćenik iz predolimpijskog vremena, kad su Zemljom vladali titani, a ljudi hodali goli i bosi, ko hipici, i ko komunisti. o USofA se u mojoj kući (sedamdesetih) učilo iz časopisa Forum (moj stari je bio profesor engleskog, francuskog i talijanskog), a kasnije (osamdesetih) i na seminarima FITA/DTAC u Novom Vinodolskom, Rijeci, Mošćeničkoj Dragi, Mariboru, Kranju, Bohinju, gdje su predavači bili treneri i natjecatelji olimpijske reprezentacije USofA u streličarstvu. no to sam bio privilegirani ja, a ne jugoslavenska fuzbalsko-predvojnička raja koja ni danas ne razlikuje streličarstvo od streljaštva, kao uostalom ni američki od ruskog ustava ("sve ti je to brate moj isto, sve su to velike sile"). realnost je međutim bila takva da je jugoslavensko društvo od američkog učilo još od ranih pedesetih, na razne načine, direktne i indirektne. i vojne, i humanitarne, i ekonomske, i obrazovne, i tehnološke, i filmske, i kulturne, i sportske, i glazbene, i znanstvene, i informatičke, i političke. što dakako ne mijenja fenomenološko značenje prvog McDonald'sa u Jugoslaviji, gdje poredba s pilećim batkovima u Lidlu 2010. jednostavno ne drži vodu. hej, mi imamo pileće batkove u Lidlu, a vi ih nemate? ne, ne, ne, imamo ih i mi, imali smo ih prije vas! wtf? uostalom, danas se skandira Za Dom i Srebrenicu Spremni, a ne za McDonald's i Lidl. šteta da "prekidaš čitanje kad naiđeš na komunistička zemlja", evo recimo ovaj osvrt dugogodišnje direktorice američke čitaonice u Zagrebu jeste pomalo subjektivan, s vocabulariumom tzv. naknadne pameti, ali i silno zanimljiv.

čitajući takve osvrte meni je recimo lakše danas shvatiti zašto sam ja kao tinejdžer, ili kao brucoš na zagrebačkom sveučilištu tih famoznih osamdesetih, na (sve učestalija) pitanja da li sam Hrvat ili Srbin, odnosno katolik ili pravoslavac, Dinamovac ili Zvjezdaš, s punom socijalističkom i samoupravnom odgovornošću odgovarao da sam Jugoslaven. jer za mene je tada biti Jugoslaven značilo biti Amerikanac (ne Amerikanac u Parizu, već Amerikanac u Zagrebu). jugoslavenski Amerikanac, ili Amerikanac sa crvenim pasošem, kako god, ali ipak Amerikanac, a ne Rus, ili Kinez, i svakako ne Hrvat ili Srbin (to je bilo i ostalo dno dna, nespojivo s Amerikom). i nekako mi se čini (možda griješim) da nisam bio jedini koji se tako, u svom mladalačkom poletu, osjećao. dok nije zapucalo, odnosno dok mladim Slovencima nije dopizdila vječna zajebancija s Kosovom. ko bi rekao da će 35 godina kasnije biti Jugoslaven značiti biti postmodernistički boljševik koji pokojnog Gorbačova, pazi bogati, vadi iz groba i stavlja na revolucionarni sud, i optužuje za historijsku veleizdaju ne samo SSSR-a, već i Jugoslavije? pa zar je Jugoslavija ovisila o Rusiji? zar ti wannabe komunisti uistinu žele da ih se vremenskom mašinom prebaci u ondašnju Rusiju (ne Moskvu!) u osamdesete, pa da onda tamo prožive ostatak svog proleterskog života, dakako bez interneta, odbijajući i rušenje Berlinskog zida, i političke promjene u SSSR-u (uvođenje višestranačja i parlamentarne izbore). dakle preseravanje, a ne stvarni stavovi. i ne, nije točno da ovi koji danas kradu nikome ne dadu. dadu, nakon što ih sudski procesuiraju. barem tu kod mene. a zašto tako nije i kod tebe, vrlo je prosto i banalno, zato što Srbija nije u EU. manje megalomanskog puvanja i ući ćete i vi u EU. smanjite puvanje 10ak godina, kao što su napravili Hrvati od 2000. do 2013. pa kad uđete u EU, puvajte koliko god hoćete (ko što i Hrvati rade).

 

On 31.8.2022. at 18:58, le petit nicolas said:

kada se, da ne pitam kako, upraznjavaju individuane slobode, ako se radi od jutra do mraka? jasno je da u sfrj radna etika u proseku nije bila visoka. ali je bila u gornjoj polovini. eticki gledano.

 

etički gledano trebali bi se držati faktografije, a ne epskih balona koje smo skloni konstruirati oko svega, a posebno oko Jugoslavije. iliti onih silnih vremena kad smo bili neko i nešto u svijetu. gdje takve parole, posve paradoksalno, izgovaraju današnji 50godišnjaci, ili 40godišnjaci (oni prvi kretali u vojsku, a ovi drugi u 1. osnovne). kako izgledaju individualne slobode kada se rinta od jutra do sutra nećemo nikada doznati jer to nikoga od jugoslavenskih političkih, a bogami ni intelektualnih, i svakako ne radničkih elita nije zanimalo. čast izuzecima! ono što međutim ne bi bilo loše reći je da toj kolektivnoj nezainteresiranosti južnoslavenskih masa za vlastitu (održivu) budućnost nisu bili krivi ni Amerika ni Rusija ni Njemačka, i svakako ne Gorbačov. pijem kavu danas barem dvadeset puta a efektivno radno vrijeme nije mi ni pet minuta , zvuči poznato? radnička odmarališta na Jadranu, teleće polutke i sindikalni krkanluk, ustavom zagarantirana radna mjesta s kojeg te, sve i da hoćeš, neće otpustiti, krediti za nove aute, i vikendice, i ljubavnice, putovanja po Evropi i dalekom svijetu, i teraj dok može. uostalom, čuva nas JNA, what could possibly go wrong? te 1988. godine, kada se otvara prvi McDonald's u Jugoslaviji, filmski hitovi u jugoslavenskim kinima (i na piratskim VHS kazetama) bili su Die Hard s Bruceom Willisom i Working Girl s Melanie Griffith (working 24/7/365, gdje je happy ending opet working, al s pogledom iz vlastite kancelarije na Manhattan). Jugoslaveni dakako biraju onaj prvi film, Die Hard. te 1988. godine izbija (još jedan) masovni štrajk radnika vukovarskog giganta Borova (22 000 radnica i radnika), koji po svoja (ne)radnička prava ovaj put idu pješke u Skupštinu SFRJ (provaljuju unutra). štrajk se ponavlja i sljedeće godine, i sljedeće. da bi na koncu (sljedeće godine) taj grad u kojem je živjelo procentualno ponajviše Jugoslavena u Jugoslaviji (uz Makarsku, Sarajevo i Suboticu), sravnila sa zemljom Jugoslavenska Narodna Armija, a nacionalistički (epski) narativi država sljednica ondašnjih socijalističkih republika (današnje RH i RS) posve izbrisali stvarne (i nimalo epske) uzroke tog rata. kako je raT pobijedio raD? (molim kliknuti i pročitati). ima i audio verzija, za "osobe s invaliditetom" (slijepce).

rudari.jpg

borovo-skupstina.jpg

borovo-stecaj.jpg

borovo-rat.jpg

pa upravo tako. jadno i bijedno, bahato, imbecilno, kukavički, prostački. prosto čovjeka bude stid kad priča kako.

 

pozdrav

 

forum.jpg


forum2.jpg


forum3.jpg

 

forum60.jpg

 

 

  • +1 2
  • -1 1
Link to comment
3 minutes ago, Mos said:

 

Džabe ti ovoliki čaršav ako ne povezuješ da je upravo konzumerizam doveden na nivo boleštine kriv za to što istočno evropske zemlje danas bljuju iz sebe sve najgore. Od Meka je samo krenulo, kao propagande za gladne kojima je dosta bilo više praznih rafova, sivila i nemaštine. Nešto shiny, nešto kao na slici! Cela jedna generacija je puštena niz vodu, da ne kažem cela jedna klasa. To što ne možeš da dobiješ zdravstvenu negu koja ti je potrebna ali će ti Amazon sutra ujutru isporučiti zavrtanj za sklopku najnebitnije stvari u domaćinstvu, to je dovelo do kompletnog urušavanja i Stipeta i Mileta i Hansa i Vaclava, a bogami i velike većine Sergeja koji nemaju jahtu. Ostalo je samo da se oni svi lepo baždare ovim i onim pokličima, pa kad ti fali 8/8/8 imaš bar jeftine parole. Jer u kapitalizmu je sve dozvoljeno ali samo ako se ne dira u potrošnju. Jedini vladar ove planete je profit, sve ostalo su naša koprcanja da tu realnost nekako sebi lepše predstavimo. 

 

 

 

samokritika, momak, samokritika. to je činilo Titovog omladinca uzornim. kako ti stojiš s tim crnim vragom, konzumerizmom? vidim, imaš neku kapicu na glavi. lepa kapica. pazi i lep amblem na kapici. a tek oči ispod kape, ih, da se utopiš u njima. a šta će ti to, ako smijem pitat? em nisi cura, em je 21 stupanj vani, toplo vrijeme, ljeto. želiš privući pažnju konzumerističkom estetikom? nije dovoljan tekst, treba i lepa slika, da se bolje proda? pa eno ti sjećanja na Jugoslaviju po raznoraznim topicima i forumima. krcato fotografijama. fotkama čega? pa proizvoda raznih, konzumerističkih. tekstova o putovanjima vlakom na more, ili samogradnji vikendica, ili izvidjackim kampovima (ili radnim akcijama), ili opisima jednog radnog dana (ili skolskog), ili sletova i raznih priredbi, ma ni u tragovima. stoviše konstantno izbijaju ozbiljne svađe oko tih proizvoda i njihove kvalitete, jer se konstantno uspoređuju s onima na Zapadu. pa kako to? gdje nestade "jugoslavenski duh samoupravnog socijalizma"?

 

nisam nešto primjetio Vukovare, Srebrenice i Oluje u USofA, zemlji konzumerizma. uostalom, ajde čitaj malo.

 

https://www.xxzmagazin.com/uvod-u-jugoslavensku-potrosacku-kulturu

Link to comment

Lol. I ja budala što se cimam da napišem nešto. 

 

Amerika kao primer da nema imbecilizma u zemlji konzumerizma :isuse: Pa upravo ti je to najveći primer da doslovno sve može osim da se takne u private property. 

  • +1 5
Link to comment

nisam nešto primjetio Vukovare, Srebrenice i Oluje u USofA, zemlji konzumerizma.


Nadam se da nisi propustio tajfune i uragane po Kandaharima, Bagdadima, Tripolijima i Damascima. Oni su bili garant da ih u USofA neće biti, pošto se tamo branio The National Interest.

Trenutno se brani u Kijevu i Odesi.

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


  • +1 5
Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...